Objawy zatrucia pokarmowego

Symptomy kłopotów to najczęściej wymioty, biegunka, bóle brzucha, podwyższona temperatura, czasem też śluz lub krew w kupce. Występują po kilku albo kilkunastu godzinach, najwyżej kilku dniach od kontaktu z chorym lub zjedzenia zakażonego posiłku. Oprócz tych wymienionych, mogą pojawić się burzliwe objawy ogólne: gorączka powyżej 38ºC, dreszcze, bóle głowy, osłabienie spowodowane odwodnieniem i toksynami wytwarzanymi przez bakterie. Przyczyną zatruć pokarmowych bywają różne bakterie, np. salmonella, gronkowiec złocisty, listeria czy yersinia.

Reklama

Przebieg zatrucia pokarmowego

Choroba może przebiegać łagodnie lub w formie ciężkich zaburzeń żołądkowo-jelitowych, z biegunką, wymiotami, gorączką. A to prowadzi do odwodnienia – dziecko rzadziej moczy pieluszkę, ma spierzchnięte usta i suchy język, zmniejsza się ilość śliny, łez i pojawia chrypka, skóra traci elastyczność, zapada się ciemiączko. Podstawą leczenia jest zapobieganie odwodnieniu i utracie elektrolitów.
Jeśli dziecko nie wymiotuje, należy mu podawać do wypicia płyny wieloelektrolitowe, np. Gastrolit, Orsalit, Floridral – w małych ilościach, np. dwie łyżeczki co pół godziny, a także wodę z glukozą (łyżeczka na 100 ml wody), marchwiankę , herbatki. Powinny być chłodne, bo takie osłabiają odruch wymiotny. Podaje się również probiotyki, by jak najszybciej przywrócić i utrzymać w jelitach prawidłową florę bakteryjną.
Pamiętaj, w ciężkich przypadkach, jeśli leczenie w domu nie skutkuje, trzeba szybko zawieźć dziecko do szpitala, by otrzymało elektrolity w kroplówce.

9 sposobów ochrony dziecka przed zatruciem pokarmowym

  • Myj ręce dziecku i sobie po wyjściu z toalety i przed posiłkami, po powrocie ze spaceru, po zabawie w piasku i ze zwierzętami.
  • Mleko i inne jedzenie dla dziecka przygotowuj tuż przed podaniem, ze świeżych produktów. Nie przechowuj ich w temperaturze pokojowej.
  • Zabezpieczaj jedzenie przed owadami, zwłaszcza przed muchami.
  • Jeśli korzystasz ze słoiczków, przełóż do miseczki potrzebną porcję. Zamknięty słoik z resztą dania wstaw do lodówki i zużyj w ciągu kilku godzin (maksymalnie doby, jeśli tak zaleca producent).
  • Dokładnie myj warzywa i owoce, zanim zaczniesz je obierać, i opłucz po obraniu.
  • Zawsze sprawdzaj datę przydatności gotowych produktów. Jeśli minęła, wyrzuć je.
  • Używaj wody butelkowanej. Dla niemowląt można ją przegotować i przestudzić. Kupuj ją w małych butelkach, najwyżej półtoralitrowych, tak by została wypita w dniu otwarcia.
  • Uważaj na lody. Gdy je kupujesz w sklepie, dokładnie im się przyjrzyj. Jeśli wyglądają na zdeformowane, to oznacza, że mogły być rozmrożone i powtórnie zamrożone, co sprzyja rozwojowi niebezpiecznych bakterii.
  • Bądź ostrożna w przydrożnych barach. Nie kupuj tam gulaszy, kotletów mielonych czy gołąbków - nie wiadomo dokładnie, jaki jest ich skład – czy nie zawierają starych, niezjedzonych potraw.
Reklama

Zobacz też: Bezpieczna majówka w ogrodzie

Reklama
Reklama
Reklama