Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, ogród, podlewać
Zdrowie

Bezpieczna majówka w ogrodzie

Postaraj się nauczyć malca, że kwiatki, które chciałby zerwać (podobnie jak owoce z krzaczka), musi najpierw pokazać tobie.

Ogródek przy domu lub na działce to dla dziecka najciekawszy plac zabaw. Aby mogło tam szaleć do woli, musisz się wykazać nie lada wyobraźnią. I uprzedzać pomysłowość malucha.

Dzieci znają w ogrodzie każde drzewo i każdy kamień, mają ulubione miejsca i przedmioty – pieniek do siedzenia, krzewy, za którymi można się schować, kran z wodą. Lubią przyglądać się szpakom, które w maju karmią swoje małe, ślimakom ukrywającym się w wilgotnych miejscach, hasającym po drzewach wiewiórkom... Zadbaj, by nic niepokojącego nie zakłócało jego pasji poznawania świata.

Nie pozwalaj dziecku bawić się bez opieki

Nawet jeśli uważasz, że w ogródku nie ma niczego niebezpiecznego. Dzieci mają niesamowite pomysły, których dorośli nie są w stanie przewidzieć. Na dwu-, trzylatka możesz patrzeć z okna, ale półtoraroczny dreptuś musi być z tobą. Nie chodzi tylko o to, że dzieci zrywają kwiaty z rabatki i sadzą w piaskownicy, a z płatków róż – dumy ogrodu – gotują zupę. Maluchy biorą do buzi to, co im wpadnie w rękę: piasek, liście, kamyki, ślimaki.

W furtce zainstaluj solidny zamek

Nigdy też nie pozostawiaj jej otwartej. Świat poza ogrodem jest dla każdego malca atrakcyjny: może zaciekawić go kotek, inne dziecko, śmieciarka. Może mieć ogromną ochotę wyjechać poza ogrodzenie na rowerku, podczas gdy ty będziesz zajęta rozmową z sąsiadką. Na mało uczęszczanych drogach wypadki z dziećmi zdarzają się często!

Zrób małą piaskownicę

Przykrywaj ją siatką na noc i wtedy, gdy przez dłuższy okres nie jest używana. Wówczas piasek będzie czysty i nie dostaną się do niego spadające z drzew liście czy gałązki, a przede wszystkim nie załatwią się tam koty, psy. Obramowanie piaskownicy zrób z drewna, by malec mógł na nim siedzieć i stawiać babki z piasku.

Odgrodź oczko wodne i basen

Małe dziecko nie może bawić się w ich pobliżu bez opieki, nawet jeśli poziom wody nie przekracza kilkunastu centymetrów. Puste baseniki przechowuj przewrócone do góry dnem. Wokół oczka wodnego i basenu zrób ogrodzenie – nie niższe niż 120 centymetrów i tak skonstruowane, żeby dziecko nie mogło się na nie wspiąć. Furtkę zamykaj na klucz.

 

Wydziel dla dziecka kawałek ogrodu

Tam będzie mógł swobodnie się bawić. Daj mu zabawki i narzędzia ogrodnicze dla dzieci: konewkę, wiaderko, łopatkę, grabki. Zrób z malcem małą grządkę, by mógł podlewać posadzone rośliny.

 

 

Zabezpiecz zbiornik na deszczówkę

Nie powinien być usytuowany pod oknem, nawet jeśli rynna jest w jego pobliżu – to konieczne, by malec, który wygląda przez otwarte okno, do niego nie wpadł. Nakrywaj zbiorniki na wodę, gdy deszcz nie pada. Nie stawiaj w ogródku dużej miednicy napełnionej wodą. Taki zbiornik może się okazać bardzo niebezpieczny.

 

 

Nie koś trawy obok bawiącego się dziecka

Nawet gdy trawnik jest dość równy, możesz przeoczyć jakiś kamień lub inny przedmiot, który może odskoczyć i skaleczyć malucha. Unikniesz też wzbudzania jego ciekawości nowym zajęciem. Kosiarkę zawsze przechowuj w miejscu niedostępnym dla dziecka.

 

 

Zainstaluj duży parasol

W słoneczne dni małe dzieci nie powinny przebywać cały dzień na słońcu. Jeśli nie ma zacienionego kącika, potrzebny jest parasol – stabilnie umocowany. Składane leżaki, fotele i krzesełka nie mogą stanowić dla dziecka zagrożenia. Maluchy nie powinny bawić się ich składaniem i rozkładaniem, gdyż prawie zawsze przycinają sobie wtedy palce.

 

 

Sprawdź też: Ostrożnie ze słońcem
 

 

Rady dla taty przed Wielką Majówką:

  • Zamykaj drzwi garażu i składzika na narzędzia, by malec nie mógł tam wejść sam i buszować. Sprawdzaj automatycznie otwierane drzwi.
  • Nie wyjeżdżaj samochodem, gdy dziecko jest w ogrodzie. Nie może być wtedy bez opieki choćby tylko przez chwilę.
  • W niedostępnym dla dziecka miejscu trzymaj środki chemiczne: farby, rozcieńczalniki, nawozy sztuczne, środki ochrony roślin, do czyszczenia samochodu.

Zobacz też: Udana majówka z dzieckiem

 

”Te błędy rodziców mogą skończyć się tragicznie” – mówi ekspert nauki jazdy [WIDEO]

rodzinna majówka, wyjazdy z dzieckiem,
Fotolia
Święta i uroczystości
Bezpieczna majówka
Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Co w plenerze, a nawet w przydomowym ogródku może zagrażać smykowi?

Wystarczy moment, by dziecko wpadło w tarapaty. Dlatego podczas pikniku pod chmurką czy nawet we własnym ogródku stale  miej malca na oku. Co może stwarzać zagrożenie? Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc. Zwierzęta Nawet te łagodne mogą stracić cierpliwość, zwłaszcza jeśli jest gorąco, a malec jeszcze nie wie, że nie można ich ciągnąć za ogon albo uszy. Dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka ze zwierzęciem sam na sam.  Woda Dla małego dziecka nawet płytki zbiornik (np. oczko wodne, gumowy basenik albo beczka na deszczówkę) jest niebezpieczny. Ogromnym zagrożeniem jest także żle osłonięte  szambo. Narzędzia ogrodnicze Sekator, kosiarka, kosa. Brrr, lepiej się trzymać od nich z daleka.  Ognisko, grill Pamiętaj, że maluch nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Bardzo niebezpieczna może być także  płynna podpałka do grilla - co roku jest przyczyną wielu wypadków. Trujące rośliny Jest ich sporo, dlatego malec nie powinien wkładać do buzi żadnych listków ani owoców. Najpopularniejsze:  Ligustr pospolity . Jego czarne jagody mogą nawet spowodować śmierć. Wawrzynek wilcze łyko. Najbardziej toksyczne są czerwone owoce. Kasztanowiec zwyczajny. Niebezpieczne są kwiaty i młode liście. Naparstnica purpurowa. Niebezpieczne są kwiaty.   Ogrodnicza „chemia”. Nawozy i środki do ochrony roślin przed szkodnikami są bardzo niebezpieczną trucizną. Dlatego trzeba je trzymać poza zasięgiemn małych rączek.   Szkło Rany przez nie zadane są wyjątkowo niebezpieczne, a bywa, że zdradliwe (małe u wlotu, a ogromne w głębi ciała) Furtki i drzwi (np. od samochodu). Malec może przytrzasnąć sobie nimi palce. Niedomknięta furtka na ulicę może być dla malca także zaproszeniem do samodzielnej, bardzo niebezpiecznej  wycieczki.  Pojazdy Nigdy nie zostawiaj...

Goryl w zoo wciągnął do zagrody 4-latka
Fotolia
Aktualności
Wypadek w zoo. Goryl wciągnął 4-latka do zagrody
4-letni chłopiec wpadł do fosy odgradzającej wybieg goryla. Przez 10 minut był ciągany przez zwierzę po ziemi. W trosce o bezpieczeństwo, konieczne było uśpienie zwierzęcia.

4-letni chłopiec przeszedł przez ogrodzenie i wpadł do fosy odgradzającej wybieg dla goryli w ogrodzie zoologicznym w Cincinnati w stanie Ohio. Głębokość fosy wynosiła prawie 4 m! Goryl Harambe chwycił chłopca i zaczął ciągnąć go po ziemi. Zanim pracownicy zoo zdążyli opanować sytuację i pomóc chłopcu, 4-latek przez 10 minut pozostawał w bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem. Starcie 4-latka z ważącym 181 kg gorylem mogło zakończyć się tragicznie. Zwierzę trafiło do ogrodu w 2014 roku. W obawie o wyginięcie rzadkiego podgatunku goryla, planowano utworzenie niewielkiego stada. Niestety, w związku z wypadkiem, goryl został zastrzelony. "Ryzyko było zbyt wielkie. Zachowanie goryla mogło spowodować zagrożenie dla życia dziecka" – powiedział dyrektor ogrodu, Thane Maynard. Chłopiec został przewieziony do szpitala, jednak jego życiu nic nie zagraża. Zabicie zwierzęcia jest szeroko komentowane w mediach. Dla wielu decyzja władz zoo była zbyt pochopna, w końcu chłopcu nic się nie stało. Obwiniają za to matkę chłopca, która nie upilnowała dziecka. Idąc z dzieckiem do zoo, pamiętaj, żeby stosować się do informacji na tabliczkach. Jeśli dokarmianie zwierząt jest zabronione, nie rób tego. Tym bardziej nie pozwalaj maluchowi na stawanie na barierkach czy chodzenie po murkach przy zagrodach zwierząt! Możesz trzymać dziecko za rękę, wystarczy jednak chwila, żeby malec się wyślizgnął.  Czytaj także: Nowy cennik w warszawskim zoo. Ludzie są oburzeni! Zobacz dzikie zwierzęta w Zoo Safari Jakie nietypowe zwierzęta można trzymać w domu źródło: rmf.fm

Odwodnienie u dziecka
AdobeStock
Aktualności
Co grozi dzieciom latem? 3 główne przyczyny wizyt na SOR-ze
Zdaniem lekarzy wiele z tych sytuacji jest efektem zaniedbań dorosłych i można by ich uniknąć.

Codziennie na szpitalny oddział ratunkowy w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce), trafia ponad 100 małych pacjentów . Specjaliści podali trzy główne przyczyny wizyt na SOR-ze. Zdaniem lekarzy wielu z tych sytuacji można uniknąć. Głównie urazy Około 65 proc. dzieci trafia na odział ratunkowy z różnego rodzaju urazami. Jednak nie chodzi tylko o poważne wypadki komunikacyjne, których latem jest więcej. Gros urazów to złamania i zwichnięcia kończyn, skręcenia stawów, rozbite głowy, które powstały podczas zabawy. Zdaniem specjalistów w wielu przypadkach przyczyną wypadku był niedostateczny nadzór nad małymi dziećmi bawiącymi się na dworze, brak kasków i ochraniaczy podczas jazdy rowerem czy na hulajnodze, dostęp maluchów do niebezpiecznych narzędzi, urządzeń i substancji żrących. Niestety konsekwencje tych zaniedbań rodziców ponoszą dzieci. Specjaliści apelują, by mieć pociechy na oku i przewidywać. Jako rodzic wiesz najlepiej, że dzieci potrafią mieć naprawdę szalone pomysły. Musisz więc wyprzedzić swojego małego odkrywcę, bo nawet w przydomowym ogrodzie nietrudno o wypadek. Przede wszystkim pamiętaj, że małe dziecko nie powinno zostawać bez opieki. Oto kilka wskazówek, które pozwolą ci zadbać o bezpieczeństwo dziecka: Pamiętaj, by furtka była stale zamknięta, najlepiej na klucz, by maluch nie mógł sam wyjść na ulicę. Jeśli masz duży ogród, warto pokusić się o ograniczenie pola zabawy małym płotkiem. Zabezpiecz wszelkie narzędzia ogrodnicze. Warto dziecku kupić jego własny zestaw, by nie kusiły go dorosłe sprzęty. Środki chemiczne przechowuj poza zasięgiem dziecka. Jeśli na terenie działki znajduje się zbiornik wodny (studnia, oczko wodne, staw, beczka na deszczówkę, basen) lub właz od szamba bądź ostrożna! Miejsca takie powinny być ogrodzone, ale tak by konstrukcja...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak