Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Chłopiec pije soczek
Fotolia
Żywienie

Kłopoty z brzuszkiem po soku?

Małe dzieci nie powinny pić zbyt dużo soków owocowych. Ich nadmiar może spowodować kłopoty z brzuszkiem. Nie za dużo, czyli ile? Na pytanie odpowiada pediatra.

Pytanie mamy: Staram się prawidłowo karmić mojego rocznego Tomka. Gotuję mu kaszki, na obiad dostaje rybę lub mięso i warzywa. Codziennie zjada też owoce i pije dużo soków z  kartonów (nawet dwie szklanki). Niestety ostatnio dokuczają mu wzdęcia. Czasem chyba boli go brzuch i ma rzadkie kupki. Czy to wina wirusa, czy błędów w diecie? 
~Emilia z Kołobrzegu

Soki w kartonach zazwyczaj zawierają dodatek cukru i nie są przeznaczone dla dzieci. Duża ich ilość może rzeczywiście wywoływać wzdęcia, odgłosy przelewania w brzuszku i rozluźnienie stolców. Nadmierna ilość słodkich soków (powyżej 150 ml dziennie) przyczynia się też do zmniejszenia apetytu. Proszę zatem stopniowo przejść na soki przecierowe, przeznaczone dla niemowląt i dzieci. Pragnienie u dziecka powinno być zaspokajane niskozmineralizowaną wodą i do tego warto przyzwyczajać Tomka.

Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra. Leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył Poradnię Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu. Wiceprezes Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.

Zobacz też: Jaka woda jest najlepsza dla dziecka?

Soki zakazane dla niemowlecia? Szykują się zmiany zaleceń żywienia niemowląt! [WIDEO]

Zdrowe sok
Fotolia
Żywienie
Jakie soki podawać małemu dziecku?
Co jest w prawdziwym soku? Mnóstwo dobrego: witaminy, składniki mineralne, błonnik. Właśnie dlatego trzeba go starannie wybrać. Bo buteleczka buteleczce nierówna.

Dzieci podobnie jak dorośli powinny jeść pięć porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Jeśli twoje dziecko tego nie lubi, sok jest dobrym rozwiązaniem, choć oczywiście warzywa i owoce warto również podawać w innych formach. Jakie soki podawać dziecku? Ze względu na zdrowie dziecka ważne jest, by kupować tylko wartościowe soki lub… robić je w domu samodzielnie . Wtedy masz absolutną pewność, co podajesz swojemu dziecku i możesz dowolnie zmieniać ich skład. Wymaga to nieco czasu, ale i zabawa w komponowanie nowych smaków i testowanie, z jakich warzyw i owoców da się wycisnąć sok, może być przednia. Wystarczy, że kupisz sokowirówkę – niektóre modele nie wymagają już nawet, żeby wrzucać do nich obrane owoce. Wystarczy je umyć. A może dziecko pomoże ci w kuchni? To dobry sposób, by zachęcić je do picia soków. Co oznacza sok 100%? Jeśli na opakowaniu jest taki napis, to znak, że jego zawartość w stu procentach pochodzi z owoców lub warzyw. Tylko taki produkt może nosić nazwę soku. Jeśli nie ma tego słowa na etykiecie, to nawet jeśli opakowanie najbardziej przypomina opakowanie soku, jego zawartość nim nie jest. Prawdziwy sok 100% zawiera sok wyciśnięty bezpośrednio z owoców lub otrzymany z zagęszczonego soku owocowego (poprzez odtworzenie proporcji wody, która wcześniej została odparowana). Nie zawiera sztucznych barwników , aromatów, nie może być też chemicznie konserwowany. Najlepszy sok dla dziecka - butelka czy karton? Nie ma za to znaczenia, czy sok jest w butelce, czy w kartonie. W każdym z nich może być wartościowy sok . Dzieciom w drugim i trzecim roku życia nadal warto podawać soki typu junior przeznaczone specjalnie dla dzieci. Masz wtedy gwarancję jakości. Starszym kilkulatkom możesz już zaproponować soki, które kupujesz dla całej rodziny. Ale wybieraj je starannie. Zrób to sama: Sok przecierowy z dyni i...

dziecko pije sok
AdobeStock
Dieta
Niemowlęta nie mogą pić soków! Prawda czy fałsz? Komentarz dietetyka
Dokładnie rok temu Amerykańska Akademia Pediatryczna przestała polecać podawanie soków niemowlętom. Na naszym FB rozgorzała ostatnio dyskusja. Czy w Polsce też nie można już ich dawać dzieciom? Zapytaliśmy dietetyka.

Rok temu gruchnęła wiadomość, że Amerykańska Akademia Pediatryczna zmieniła zalecenia dotyczące podawania soków owocowych niemowlętom i w ogóle nie zaleca ich w diecie dzieci w 1. roku życia. Do tego czasu (od 2001 roku ) zalecała je dzieciom powyżej 6. miesiąca życia. Czy i my w Polsce nie powinniśmy dawać maluchom soków owocowych? Zapytaliśmy o to dr inż. Annę Harton z Katedry Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie , która prowadzi zajęcia ze studentami m.in. na temat żywienia niemowląt i małych dzieci. Czy również w Polsce nie zaleca się podawania soków owocowych niemowlętom? Oto odpowiedź dietetyka dr inż. Anny Harton z SGGW w Warszawie: "Faktycznie, w 2017 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna zmieniła zalecenia dotyczące podawania soków niemowlętom. W najnowszym polskim schemacie żywienia niemowląt z 2014 roku, a zaktualizowanym w 2016 roku soki jeszcze są, ale już wtedy specjaliści wyraźnie podkreślali, że nie należy podawać ich więcej niż 150 ml dziennie. Zwracano też uwagę na ich jakość - powinny to być soki 100%, przecierowe i bez cukru. Od kilku już lat w zaleceniach kładzie się nacisk na spożycie wody - specjaliści podkreślają, że to woda jest najlepszym napojem do gaszenia pragnienia i mogą ją pić już niemowlęta. Uzasadnieniem dla eliminacji soków z diety najmłodszych jest duża zawartość cukru w sokach oraz ich kaloryczność. Już w dietach niemowląt notuje się błędy, w tym zbyt dużą ilość soków często nieodpowiedniej jakości. To może sprzyjać nadwadze, ale też zwiększać ryzyko próchnicy czy innych chorób cywilizacyjnych. Zamiast soku lepiej podać dziecku świeży owoc , który ma więcej witamin, składników mineralnych i błonnika. Picie wody od najmłodszych lat to także kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych". W Polsce można podawać soki dzieciom...

maluch, szklanka, pić
Żywienie
Mamo, daj mi pić
Cieszysz się, gdy to słyszysz, bo wiesz, że maluch powinien dużo pić. Dużo, czyli ile? No i czego? Sprawdź. Spytaliśmy specjalistę, które napoje są najzdrowsze.

Dziecko, tak jak dorosły, w upały męczy się i poci, jednak z dwóch powodów częściej niż ty potrzebuje pić. Po pierwsze, jego organizm w większej części składa się z wody (70–80%), przez co każdy jej niedobór to większe straty w małym ciałku. Po drugie, ze względu na małą wagę maluch może szybko się odwodnić. Ile płynów powinien dostawać roczny maluch Najlepiej, by codziennie wypijał 100 ml na 1 kg ciała. To dużo i niełatwo spełnić taką normę. Rozwiązaniem jest serwowanie dziecku latem posiłków, które zawierają wodę (chłodników, zup), deserów (koktajle na bazie mleka) oraz wodnistych owoców (arbuzy, brzoskwinie). Co najlepiej zaspokoi pragnienie Woda. Nie zawiera kalorii, ma za to składniki mineralne (np. żelazo, fluor, magnez). Dla dziecka wybieraj wodę niskozmineralizowaną (poniżej 500 mg składników mineralnych w litrze) – duża ich ilość obciąża nerki. Pamiętaj, by była niegazowana, bo dwutlenek węgla może uszkodzić błonę śluzową żołądka. Czytaj etykiety. Możesz kupować wodę z pozytywną opinią IMiD, CZD. Najlepsza jest woda butelkowana, ale taka ze studni głębinowych też nie zaszkodzi dziecku. Zarówno jedną, jak i drugą należy zużyć w ciągu doby. Po tym czasie mogą rozwinąć się w niej bakterie. A co z wodą z kranu? W sytuacji kryzysowej nadaje się do picia, ale musisz ją przegotować. I pamiętaj: trzeba poczekać, aż kranówka wystygnie, bo ciepła zawiera więcej ołowiu niż wystudzona! Dlaczego dziecko nie powinno pić dużo soków owocowych Należy je traktować jako urozmaicenie, a nie jako podstawowy napój malca. Zalecana dzienna porcja soku owocowego to 150–200 ml. Nie przekraczaj tej ilości, bo nadmiar sprzyja otyłości, próchnicy, biegunkom, a także zmniejsza apetyt (stosuj zasadę pół soku – pół wody). Najlepszy jest kompot z wiśni, gruszek, jabłek. Czy soki warzywne są dobre podczas upałów...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak