Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
lizaki, słodycze
Panthermedia
Żywienie

Dlaczego cukier szkodzi dzieciom?

Czy wiesz, ile cukru dziennie w przeliczeniu na łyżeczki zjada twoje dziecko? Może się okazać, że dużo więcej niż ci się wydaje. Bo cukier jest dodawany do bardzo wielu produktów, które zjada twoje dziecko. A to wcale nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia dziecka.
Małgorzata Strucińska - specjalista żywienia, dietetyk
Małgorzata Strucińska
Konsultacja merytoryczna

Czytając w sklepie etykiety, sprawdzasz, czy jedzenie dla dziecka ma konserwanty. To bardzo dobrze. Ale czy patrzysz również na zawartość cukru w produktach? Pewnie nieczęsto. A szkoda.

Cukier na łyżeczki

Czy dałabyś dziecku na drugie śniadanie cztery batoniki i nic więcej? Z pewnością nie. Ale kromka pełnoziarnistego chleba z kremem czekoladowym, szklanka napoju jabłkowego i owoc to nic złego. Niekoniecznie. Oczywiście maluch dostaje sporo składników odżywczych, ale także... kilka lub kilkanaście łyżeczek cukru. I to tylko w tym jednym posiłku!
Tak naprawdę większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, ile cukru jedzą ich dzieci. I to w produktach uważanych za zdrowe. Do nich także producenci często dodają cukier, żeby... lepiej smakowały dzieciom. Może się nawet zdarzyć, że twój kilkulatek zjada w ciągu dnia więcej cukru niż ty!

Ono lubi słodki smak

Większość dzieci uwielbia słodki smak. Dlaczego? Ostatnie badania dowiodły, że już w łonie mamy maleństwo odróżnia smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny. Rodzi się jednak z upodobaniem do słodkiego. A ponieważ coraz więcej produktów jest dosładzanych, dzieciaki od małego przyzwyczajają się do tego smaku i trudno jest im zaakceptować inne, np. kwaskowy smak świeżych owoców.
Nie każdy cukier jest zły. Owoce, warzywa i mleko, oprócz innych cennych składników, zawierają naturalne cukry. Ale kilkulatki nie jedzą ich zbyt wiele. Natomiast supersłodkie przetworzone produkty to głównie źródło cukrów niepolecanych. Ich nadmiar zamieniany jest w organizmie w tłuszcz, który magazynowany jest w postaci tkanki tłuszczowej.

Zobacz też: Czym zastąpić biały cukier w diecie dziecka?

Cukier – wasz groźny wróg

Przesłodzone jedzenie może być końcem prawidłowego jadłospisu twojego dziecka. Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii odkryli, że im więcej cukru miały dzieci w swojej diecie, tym mniej chętnie jadły inne produkty, np. warzywa, owoce, nabiał czy produkty zbożowe. Im zaś były starsze, tym więcej piły słodkich napojów gazowanych, a mniej mleka. Mimo że ich posiłki miały odpowiednią lub nawet zbyt dużą wartość kaloryczną, to nie dostarczały wielu ważnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. (Wyniki badań za miesięcznikiem „Parents”, 7/2007).
Rodzice dzieci z nadwagą skarżą się często na brak apetytu u swoich pociech – dzieci nie mają ochoty na jedzenie niczego innego niż słodkości. A prawda jest taka, że gdyby tylko spróbowali usunąć z ich diety słodycze i produkty z nadmiarem cukru, zastępując je choćby owocami – apetyt w końcu by wrócił, choć może rzeczywiście nie natychmiast.
Sam cukier nie dostarcza żadnych cennych składników mineralnych. Natomiast produkty naturalne, np. owoce, warzywa, produkty zbożowe z pełnego przemiału, poza cukrami są źródłem niektórych witamin i składników mineralnych niezbędnych dla rosnącego organizmu.

Zobacz też: Jak wygrać z próchnicą u dziecka?

10 kg cukru i 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada roczne dziecko! Co z tym zrobić? [WIDEO]

dziecko, zakupy, dieta
Panthermedia
Żywienie
Zdrowa dieta dziecka - to jest do zrobienia!
Żeby dziecko rosło zdrowo, musi jeść zdrowo. Czasami trudno się połapać, które produkty są naprawdę dobre dla dzieci. Czy możemy wierzyć producentom, zapewniającym o niezwykłych właściwościach ich wyrobów? Spytaliśmy o to mgr Aleksandrę Cichocką, dietetyka z Instytutu Żywności i Żywienia.

Jeżeli kupując jedzenie dla dziecka, masz dylemat za dylematem, nie jesteś sama. Obecnie naprawdę trudno powiedzieć, czy można zawierzyć producentom, że ich żywność jest "lepsza niż naturalna", bo zawiera "mnóstwo witamin". Czy owoce z puszki, słoiczki dla niemowląt, mrożonki są bezpieczne dla dzieci? Odpowiadamy! Dla dziecka owoce krajowe czy egzotyczne? Jedne i drugie. Warto jeść owoce krajowe i egzotyczne, bo wszystkie zawierają mnóstwo witamin, składników mineralnych, flawonoidów (przeciwdziałają m.in. starzeniu się komórek), błonnika i cennych kwasów owocowych. Jedne mają np. wyjątkowo dużo witaminy C (porzeczki, truskawki), inne beta-karotenu (morele, brzoskwinie), najlepiej więc postawić na różnorodność. Dla dziecka owoce z puszki czy mrożone? Mrożone. Oczywiście nic się nie stanie, gdy dziecko od czasu do czasu zje ananasa czy brzoskwinie z puszki. Od czasu do czasu, czyli wyjątkowo (raz na kilka tygodni, a nawet miesięcy). Owoce z puszki nie mogą być stałym elementem diety, bo pływają w bardzo słodkim syropie (cukier!!!). Natomiast mrożone owoce i warzywa są niemal równie wartościowe jak świeże, oczywiście pod warunkiem że dobrze je przechowujemy (jeśli się rozmrożą, nie wolno ich ponownie zamrażać).   Dla dziecka sok z owoców czy kompot? To i to. W soku jest więcej witamin (oczywiście jeśli naprawdę jest sokiem, a nie farbowanym napojem z kuszącą owocami etykietką), ale kompot, zwłaszcza domowy, także jest zdrowy i pyszny. Lepiej jednak nie przesadzać z dodawaniem do niego cukru (wystarczy łyżeczka na szklankę). Przy okazji: warto podawać dziecku także owoce z kompotu.   Dla dziecka zupa w proszku czy ze słoiczka dla niemowląt? Ze słoiczka. Wiele zup w proszku (też te „chińskie”) zawiera glutaminian sodu, dużo soli oraz konserwanty, a suszone warzywa są prawie pozbawione witamin. Dzieci nie...

maluch, dziecko. lody, słodycze
Żywienie
Czy istnieją zdrowe słodycze dla dzieci?
To wcale nie żadna herezja! Dzieci, które jedzą słodycze, są weselsze i optymistyczniej patrzą na świat. Ważne jest jednak to, jakie są to słodycze. Oto pomysły na zdrowe łakocie dla najmłodszych.

Miłość do słodkiego smaku dziedziczymy w genach, dlatego nie sposób, by dziecko nie jadło w ogóle słodyczy. Już w łonie mamy łyka więcej płynu owodniowego, gdy ma on lekko słodki smak . Kiedy noworodkowi dasz na czubek języka kropelkę glukozy czy swojego słodkiego mleka – zliże je. Gdy natomiast poczuje na języku coś kwaśnego, skrzywi się. Zamiast więc walczyć z miłością dziecka do słodyczy , lepiej nią pokierować. Tak, by jadło te, które są naprawdę zdrowe. Specjały z mleka Słodka jest przecież nie tylko sacharoza (czyli cukier, który masz w cukiernicy). Nie mniej słodkie są owoce (np. winogrona, truskawki, maliny). To zasługa zawartej w nich fruktozy. Słodkie jest też mleko (dzięki laktozie, to tzw. cukier mleczny). Jeśli zatem do deserów maluszka dodasz mleko (np. skondensowane) i owoce, zastąpisz nimi sporą część cukru, który normalnie musiałabyś wsypać. A dodatkowo dziecko dostanie porcję zdrowia. Bo przecież owoce to też mnóstwo witamin (C, beta-karoten) i składników mineralnych, a mleko to m.in. białko i wapń, którego dziecku nigdy nie jest za wiele. Latem dziecko na pewno chętnie spałaszuje galaretkę z truskawkami czy jagody z bitą śmietaną. Bardzo wartościowe są też mleczne słodkości : jogurty, koktajle, budynie. Z owocami! Pycha! Zobacz też: Jak nie wychować grubego dziecka? - radzi dietetyk A co do środka Jak upiec dla malca zdrowe ciasto? Prócz dodania do niego owoców i mleka, co jeszcze możesz zrobić, by było zdrowsze? Dodawaj mniej cukru niż w przepisie. Często wystarczy połowa, a ciasto i tak jest słodkie. Najlepiej dodawać brązowy cukier (jest zdrowszy, bo zawiera składniki mineralne). Niestety, też sporo droższy. Używaj dobrego tłuszczu. Uwaga: nie dodawaj do ciast twardej margaryny (w kostce), gdyż pod wpływem wysokiej temperatury tworzą się w niej szkodliwe tłuszcze typu trans. Lepiej dodawać masło (w...

słodycze dla dziecka
Fotolia
Żywienie
6 ważnych faktów o słodyczach dla dzieci
Nie tylko dzieci lubią słodki smak... Jednak słodkości to jedno, a nadmiar cukru w diecie – drugie. Dzieciństwo bez deserów byłoby smutne, dlatego ważne jest, by dzieci jadły tylko te zdrowe i w odpowiednich ilościach. Czyli oparte na owocach i naturalnie słodkich produktach.

Skąd u dziecka upodobanie do słodkiego? Słodki smak mają wody płodowe, które dziecko łyka przed narodzinami, oraz mleko mamy. Słodycze nie są w diecie zakazane, ale należy je jeść z umiarem. Zalecanym przez dietetyków ich substytutem mogą być inne naturalnie słodkie produkty , np. owoce, które powinny znaleźć się już w menu niemowląt. Fakt 1: Cukier nie w nadmiarze Choć wytwarza się go z warzyw (buraków cukrowych), proces produkcji i oczyszczania cukru (rafinowania) niszczy w nim wartościowe składniki. Nadmiar cukru w diecie jest odpowiedzialny za wiele chorób: otyłość i związane z nią choroby (m.in. cukrzycę, choroby układu krążenia). Ma zły wpływ na stan zębów, bo ułatwia rozwój próchnicy , będąc pożywką dla drobnoustrojów, i obniża odporność organizmu. Duża ilość cukru i słodyczy w diecie, czyli zwykle słodkich przekąsek , może też pośrednio prowadzić do niedoborów w organizmie ważnych składników. Nadmiar słodyczy, zwłaszcza spożywanych przed lub w porze posiłku, może powodować, że dziecko odmawia zjedzenia racjonalnego posiłku, a to pośrednio może zubażać jego dietę w ważne dla rozwoju witaminy i składniki mineralne. Niektóre badania wiążą też występowanie nadpobudliwości u dzieci z dietą, która obfituje w rafinowany cukier i wysoko przetworzone produkty zawierające dużo substancji dodatkowych, np. barwników. Jakie słodycze dla dzieci - sprawdź opinie Fakt 2: Słodycze ze sklepu zawierają niezdrowe składniki Z gotowych słodyczy najgorsze są lizaki, ciągutki, landrynki, twarde cukierki – zawierają dużo cukru i niemal żadnych odżywczych składników, oblepiają zęby lub długo rozpuszczają się w buzi. Na tej słodkiej pożywce łatwo rozwijają się bakterie powodujące próchnicę . Także żelki, galaretki, drażetki, choć szybciej się je zjada, nie dostarczają wartościowych składników. Sklepowe cukierki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak