Reklama

Czekolada to dziecięcy przysmak, dlatego trudno byłoby maluchy zupełnie jej pozbawiać. O jej smaku decyduje ilość i jakość kakao, deserowa zawiera go od 30 do 70%. Im jest go więcej, tym lepszy smak i aromat.

Reklama

Najlepsze gatunkowo czekolady nie zawierają innego tłuszczu niż masło kakaowe. Czekolada dostarcza energii potrzebnej dzieciom zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku. Tabliczka zawiera ok. 525 kcal. W skład czekolady mlecznej wchodzi także mleko w proszku lub mleko skondensowane. Zawartość kakao wynosi w niej tylko ok. 20%, a zatem dostarcza ona dwa razy więcej białka niż czekolada deserowa. Jest również źródłem cennego magnezu oraz żelaza, wapnia, niacyny (witamina B3).

Niemowlętom nie podajemy czekolady, dzieciom w okresie poniemowlęcym i przedszkolakom od czasu do czasu można dać kawałeczek lub startą czekoladą ozdobić deser. Dość często zdarza się uczulenie na czekoladę, dlatego mali alergicy nie powinni jej jeść przed ukończeniem drugiego roku życia.

Pamiętaj!

Bakterie powodujące próchnicę żywią się cukrem i skrobią, dlatego po zjedzeniu czegoś słodkiego dziecko powinno umyć ząbki lub choćby wypłukać usta.

Rodzice pytają

Czy dzieci mogą jeść galaretki?

Najbardziej wartościowe są galaretki przyrządzane w domu, zawierające soki owocowe i zestalane żelatyną wieprzową. Można do nich dodać owoce, bitą lub słodką śmietankę. Galaretki gotowe mają dodatek sztucznych barwników, które mogą powodować alergię.

Dzieci uwielbiają żelki, np. misie. Czasem można dać maluchowi kilka takich przysmaków. Warto wybierać te, które zawierają żelatynę wieprzową lub substancje żelujące pochodzenia roślinnego – czytaj skład na etykietach.

Jakie słodycze są odpowiednie dla dzieci z nadwagą?

W diecie dzieci z nadwagą unikamy ciastek i ciasteczek z cukierni, kremów, cukierków, słodkich batonów i wafelków oraz czekoladek. Apetyt na słodkie potrawy dzieci mogą zaspokajać, jedząc suszone owoce, np. dwie, trzy śliwki, morele, kilka plasterków liofilizowanego jabłka czy kilkanaście rodzynek. Czasem można upiec ciastka z płatków owsianych, z niewielkim dodatkiem cukru lub miodu. Zawierają one błonnik, ważny w diecie dziecka z nadwagą, regulujący pracę układu pokarmowego.

Co przedszkolak powinien jeść na podwieczorek?

Podwieczorek może być słodki, ale niezbyt sycący (140–170 kcal) – taki, by dziecko nie straciło apetytu na kolację. Może to być kawałek drożdżowego ciasta i sok owocowy, jogurt z owocami, pieczone jabłko z kulką lodów waniliowych, koktajl kefirowy i kruche ciasteczka.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama