Panie Doktorze, amerykańscy dietetycy od niedawna polecają dietę wegetariańską ze względu na to, że chroni przed chorobami cywilizacyjnymi...

Amerykańska Akademia Pediatrii, Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne, Kanadyjskie Towarzystwo Dietetyczne uznają dietę wegetariańską za odpowiednią w każdym wieku. Uważają, że jeśli taka dieta jest pod kontrolą dietetyka – a tak jest w tamtych krajach – to jest ona bezpieczna. Są wyniki badań wskazujące, że osoby, które odżywiają się zgodnie z zasadami wegetarianizmu, rzadziej chorują na nowotwory czy choroby serca. Największym atutem tej diety jest spożywanie dużej ilości różnorodnych warzyw.

Reklama

Dietę wegetariańską polecają amerykańscy dietetycy. A polscy?

Tradycyjna polska kuchnia w przeszłości była kuchnią dosyć ciężkostrawną, z dużą ilością tłuszczów zwierzęcych, przeznaczoną dla osób ciężko pracujących, w zimnym klimacie. Obecnie nie pracujemy fizycznie tak ciężko, większość czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, dlatego nasza dieta powinna ulec zmianom. Dieta wegetariańska jest w pewnej kontrze do naszej tradycji. Coraz więcej dietetyków i lekarzy mówi jednak, że trzeba zmniejszyć ilość jedzonego mięsa, wybierać chude gatunki, nie jeść np. skóry z kurczaka. Za to jeść więcej warzyw i owoców, a tłuszcze zwierzęce zastępować roślinnymi.

Są badania, które świadczą o tym, że ta dieta jest zdrowsza?

Tak, można znaleźć prace wykazujące, że bycie wegetarianinem niesie za sobą korzyści zdrowotne. Nie porównujemy jednak diety wegetariańskiej i niewegetariańskiej tylko parametry zdrowia osób, które stosują te odmienne sposoby odżywiania. Osoby na diecie tradycyjnej często jedzą produkty tańsze, reklamowane, tzw. żywność wysoko przetworzoną. Wegetarianie zwykle mają większą wiedzę na temat żywienia i żywności. Kupują produkty naturalne, mało przetworzone, szczególnie starannie dbając o sposób żywienia dzieci.

Dziecko, które jest na diecie wegetariańskiej, powinno być pod kontrolą dietetyka (adres poradni dla dzieci na diecie wegetariańskiej znajdziesz na następnej stronie).

Zobacz też: 10 sposobów na wybredne dziecko

Zobacz także

[CMS_PAGE_BREAK]

Przy diecie wegetariańskiej istnieje ryzyko, że mogą pojawić się niedobory żelaza, witaminy B12.

Tak jak w każdej źle zbilansowanej, niedoborowej diecie. Podkreślić trzeba, że ludzie spożywający mięso też mogą mieć niedobory żelaza.

Co wegetarianin powinien jeść, by tych niedoborów nie miał?

Dieta musi być urozmaicona. Na polskim rynku spożywczym są np. płatki zbożowe wzbogacone w witaminy i żelazo. Można tak dobrać warzywa, produkty zbożowe, nabiał i rośliny strączkowe, by posiłki były smaczne, kolorowe oraz pełnowartościowe. Problemem są dzieci, które z wyboru rodziców są wegetarianami, ale nie lubią spożywać wielu produktów typowych dla tej diety. Wtedy mogą pojawić się niedobory. Oczywiście, są różne odmiany wegetarianizmu. Weganie (czyli osoby, które nie jedzą niczego, co pochodzi od zwierząt, a więc także jajek, mleka, serów) mogą mieć niedobory witaminy B12. W przypadku ścisłej diety wegańskiej witamina B12 musi być suplementowana: albo w postaci suplementu diety albo z produktów przeznaczonych dla wegetarian uzupełnionych w tą witaminę. Na pewno dobrze by było, żeby dietę wegetariańską dziecka ocenił dietetyk.

Wiele mówi się o tym, jak ważne w diecie dziecka są kwasy omega-3 z ryb morskich. Jeśli dziecko nie je ryb, to skąd omega-3?

Rzeczywiście, od niedawna podkreśla się rolę kwasów omega-3. Ale ryby mają kwasy omega-3 z roślin morskich, które są ich pokarmem. Jeśli więc wegetarianie sięgną do alg albo do produktów z nich wytworzonych, to nie muszą jeść ryb.

A Pan, Panie Doktorze, poleca dietę wegetariańską?

Na tak sformułowane pytanie odpowiadam, że polecam dietę dobrą czyli bezpieczną dla dziecka. Czy ono będzie spożywało mięso, czy nie, to pozostawiam decyzji rodziców. Dieta ma zapewniać prawidłowy rozwój dziecka. Dieta wegetariańska powinna być dobrze zbilansowana i bezpieczna dla dziecka. Rodzice, którzy mają wątpliwości, potrzebują pomocy, mogą zgłosić się do naszej poradni. Mogą tu uzyskać profesjonalną pomoc, poradę, informacje.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy twoje dziecko jest prawidłowo odżywiane na diecie wegetariańskiej, zgłoś się do:
Poradni Gastroenterologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
Tel. 22 32 77 366

Reklama

Zobacz też: Chcesz, by dziecko jadło warzywa? Nie mów, że to zdrowe!

Reklama
Reklama
Reklama