dziecko i słodycze
Panthermedia
Żywienie

Słodycze są dla dzieci

Dieta dziecka wcale nie musi być pozbawiona słodyczy. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, by słodkości nie doprowadziły dziecka do otyłości czy próchnicy zębów.

1. Nie dawaj słodyczy przed snem

W nocy wydziela się mniej śliny, która oczyszcza ząbki. A wówczas bakterie próchnicze mają idealne warunki do rozwoju. Dlatego po wieczornym myciu ząbków dziecko nie powinno już nic jeść ani pić poza wodą.

2. Nie podawaj słodyczy między posiłkami

Szczególnie, kiedy dziecko nie chciało zjeść obiadu, a domaga się zamiast niego ciasteczka. Słodkie posiłki bardzo szybko sycą, więc po zjedzeniu kilku ciastek dziecko nie będzie miało ochoty również na kolację. Poza tym takie podjadanie to prosta droga do niedoborów witamin czy minerałów, bo słodycze nie zawierają ich zbyt wiele (albo wcale), poza tym hamują apetyt na wartościowe, pełne witamin dania.

3. Nie nagradzaj słodyczami

Dajesz dziecku cukierka na pociechę, bo stłukło sobie kolanko albo nagradzasz batonikiem za posprzątanie zabawek... Stop! Nie rób tak, bo wówczas dziecko nabiera przekonania, że słodycze to wyjątkowe, lepsze jedzenie.

Czekolada, miód, czarna herbata - czy to można dawać dziecku?

4. Nie pozwól, by dziecko jadło słodycze bez umiaru

Teraz kształtują się nawyki żywieniowe dziecka – przez niewłaściwą dietę w pierwszych latach życia możesz przyczynić się do późniejszej nadwagi u dziecka. Dlatego najlepiej wyznacz w tygodniu jeden słodki dzień, w którym dziecko będzie mogło zjeść kilka słodkich przekąsek (nie przesadź jednak z nimi, bo ból brzuszka gwarantowany!). W świąteczne dni dziecko może zjeść codziennie coś słodkiego (np. na deser).

5. Dawaj dobry przykład

Chcesz, by dziecko jadło zdrowo? Sama musisz się tak odżywiać. Jeśli dziecko zobaczy, że podjadasz przed obiadem ciastka, a po kolacji sięgasz po ptasie mleczko, samo także zapragnie takiej przekąski. I trudno będzie mu się dziwić – przecież słodycze są takie pyszne.

Zobacz też: Desery i przekąski dla dzieci

Słodycze w diecie dziecka

niemowlę, lizak, słodycze
Żywienie
Ostrożnie z cukrem!
Kakao, bułka z miodem, lizak, naleśniki na słodko, a do tego soczek... Czy wiesz, ile cukru zjadło dziś twoje dziecko i jak to wpływa na zdrowie?

Autor słynnego sloganu reklamowego „Cukier krzepi”, wielki pisarz i świetny dziennikarz Melchior Wańkowicz nie miał racji. Cukier nie krzepi, w każdym razie nie wtedy, jeśli jemy do za dużo. Jego nadmiar sprawia wiele kłopotów. Oto niektóre z nich.   Cukier a próchnica Bakterie, które powodują próchnicę, odżywiają się cukrem . Im więcej „paliwa” mają do dyspozycji i im dłużej pozwolimy im bezkarnie działać,  tym większych dokonują spustoszeń. I nie jest to kwestia jakiejś odległej przyszłości – zdarza się, że kompletnie zniszczone zęby mają całkiem małe brzdące, które często piją z butelki (albo co gorsza – zasypiają przy niej) słodkie herbatki, soczki albo nawet mleko. Z zębami polskich dzieci nie jest dobrze. Gdy kilka lat temu stomatolodzy z Akademii Medycznej w Warszawie przebadali maluchy z jednego z warszawskich przedszkoli, okazało się, że próchnicę ma  68 proc. trzylatków i prawie 100 proc. sześciolatków!     Cukier a niedobory ważnych składników odżywczych Maluch, który zjada zbyt wiele słodyczy i wypija mnóstwo słodzonych herbatek, nie ma ochoty na to, co wartościowe. Niedobory ważnych składników może mieć nawet wówczas, jeśli wygląda jak pączek w maśle, bo ilość niekoniecznie oznacza jakość. Naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia stwierdzili niedawno, że polskie dzieci cierpią głównie na niedobór witaminy D, wapnia, żelaza i magnezu. A przecież nie głodują.   Polecamy:  Czy twoje dziecko ma wystarczająco dużo wapnia?     Cukier a otyłość Sprawa jest prosta: nadmiar cukru to nadmiar kalorii, a nadmiar kalorii to nadmiar kilogramów. Z badań przeprowadzonych przez Centrum Zdrowia Dziecka w ramach projektu badawczego OLAF wynika, że  pod względem ilości otyłych lub mających nadwagę dzieci dogonimy niedługo Niemcy i...

słodycze a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Słodycze a karmienie piersią: na co możesz sobie pozwolić?
Słodycze podczas karmienia piersią nie są zabronione, ale nie są też czymś, co specjaliści polecają karmiącej mamie. Możesz sobie pozwolić jednak np. na suszone owoce lub czekoladę. Karmiąc piersią, wybieraj domowe słodycze, unikaj ciasteczek i ciast kupowanych w sklepie.

Czy można jeść słodycze, karmiąc piersią? Lepiej ich unikać (zwłaszcza tych sklepowych), choć na szczęście są i takie, które można od czasu do czasu zjeść, choćby po to, by poprawić sobie humor. Pamiętaj jednak, że słodycze to zazwyczaj puste kalorie, a twój organizm potrzebuje w czasie laktacji dużo witamin i składników mineralnych. Wyjątkiem może być czekolada, która z karmieniem piersią może iść w parze. Spis treści : Ochota na słodycze podczas karmienia piersią Cukier a karmienie piersią – choroby Słodycze a karmienie piersią – drożdżyca Jakie słodycze można jeść podczas karmienia piersią Czekolada a karmienie piersią Ciastka a karmienie piersią Ochota na słodycze podczas karmienia piersią Ochota na słodycze podczas karmienia piersią jest duża, ponieważ w okresie laktacji rośnie zapotrzebowanie kaloryczne – jest ono jeszcze większe niż w ostatnim trymestrze ciąży. Stąd pokusa, żeby zjeść coś słodkiego. Jednak jeszcze bardziej niż dodatkowych kalorii w czasie karmienia piersią potrzebujesz dodatkowej porcji witamin i składników mineralnych, bo twój organizm musi „wyprodukować” około litra mleka. A słodycze – w przeważającej wielkości to zwykle głównie puste kalorie.  Słodycze a karmienie piersią i powrót do wagi Po ciąży większość mam chce szybko wrócić do dawnej figury. Aby to się udało, warto unikać jedzenia słodyczy. Jest jeszcze jeden, dużo ważniejszy powód, dla którego warto ograniczyć słodycze w czasie karmienia laktacji (i nie tylko). Przeciętny Polak zjada 50–70 kg cukru rocznie, czyli ok. 10 razy więcej niż kilkadziesiąt lat temu. To o wiele za dużo. Nadmiar słodyczy, obok nadmiaru tłuszczu i w ogóle nadmiaru jedzenia, to główna przyczyna otyłości i chorób, które ona powoduje: chorób serca, cukrzycy, wielu typów nowotworów, problemów z...

cukierki, słodycze
© Boris Bulychev - Fotolia.com
Dieta
Słodycze dla dziecka - dawać, czy nie?
Jak rozsądnie dawać dziecku słodycze radzi dr n. med. Piotr Albrecht, specjalista w sprawach żywienia.

Musimy sobie uświadomić, że każdy z nas ma od czasu do czasu ma ochotę na coś słodkiego, dzieci również. Im jest jednak trudniej opanować to pragnienie, ponieważ są większymi łasuchami i nie mają jeszcze wyrobionych nawyków żywieniowych. To rodzice powinni czuwać nad tym, kiedy maluchy jedzą słodycze i w jakich ilościach. Dlatego najlepiej jest wprowadzić pewne zasady. Pozwólmy się nasycić Przede wszystkim należy wyznaczyć jeden lub dwa dni w tygodniu, kiedy dzieci otrzymują łakocie . Ja jestem zdania, że w takie dni powinniśmy pozwolić na jedzenie słodyczy , aż dziecko całkowicie się nimi nasyci. Np. żelki Haribo czy gumy rozpuszczalne Maoam nie mogą zastąpić normalnych posiłków , ale będą dobrym ich uzupełnieniem. Nie zapominajmy również, aby przypomnieć dziecku o umyciu zębów po zjedzeniu łakoci. Wyznaczajmy granice Jeżeli dziecko bardzo często ma ochotę na coś słodkiego, postarajmy się podawać mu także zdrowe przekąski (owoce, jogurty, budynie czy kaszki na bazie mleka). Poza tym nie powinniśmy traktować wszystkich słodyczy, jako całkowicie bezwartościowego pożywienia – np. niektóre produkty Haribo zawierają witaminy i składniki mineralne. Takie łakocie są dobrą alternatywą. Rodzice muszą również pilnować, aby dzieci nie jadły słodyczy mechanicznie i bez zastanowienia – pogryzanie łakoci nie może być czynnością towarzyszącą innym zajęciom. Torebka żelek pałaszowana podczas oglądania bajki albo przed komputerem z pewnością zostanie zjedzona w całości, a dziecko nawet nie zauważy, kiedy pochłonęło wszystkie słodkości . Musimy również unikać jedzenia słodyczy prosto z opakowania. Maluch będzie sięgał po żelki lub pianki do momentu, aż trzymana przez niego paczka będzie całkowicie pusta. Wtedy z pewnością zje więcej, niż byśmy chcieli. Warszawa, 2 marca 2007 r. Zobacz też:  Prawdy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj