Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
gdzie najlepiej przechowywać chleb?
Fotolia
Żywienie

Sposoby na świeże pieczywo: gdzie najlepiej trzymać chleb?

Lepiej trzymać pieczywo w szafce, chlebaku, w worku foliowym, papierowej torebce czy owinięty ścierką kuchenną? A może chleb powinien być w lodówce?

Jeśli chcesz mieć świeży, chrupiący chleb, a nie zawsze możesz iść rano do piekarni po pachnące bułeczki, powinnaś wiedzieć, jak odpowiednio przechowywać pieczywo. Nikt nie lubi czerstwego chleba, prawda? Oto kilka sposobów na dłuższą świeżość pieczywa.

Gdzie trzymać chleb?

Świeży chleb to podstawa, kiedy rozszerzasz dietę dziecka (na odpowiednim etapie, oczywiście!), kiedy robisz śniadanie przedszkolakowi i gdy zabierasz kanapki do pracy. Na szczęście jest kilka sposobów na zapewnienie pieczywu dłuższej świeżości:

  • chlebak - piekarze zrzeszeni w Fundacji "Chleb to zdrowie" zalecają przechowywanie pieczywa w chlebakach wykonanych z naturalnego drewna, które przepuszczają powietrze do wewnątrz. Wystarczy, że raz w tygodniu przetrzesz wnętrze chlebaka ściereczką nasączoną octem. Możesz w nim przechowywać także chleb upieczony w domu. Pieczywo lubi odpowiednią wilgotność, dlatego co 2-3 dni wkładaj do chlebaka połówkę jabłka.
  • lniane woreczki lub ściereczki kuchenne;
  • papierowe torebki - w przeciwieństwie do toreb plastikowych, papier pozwala pieczywu dłużej zachować świeżość.
Uwaga! Plastikowe torby, jeśli przechowujemy chleb w temperaturze pokojowej, sprzyjają szybszemu pojawianiu się pleśni. Nadają się natomiast do mrożenia pieczywa.

Czy lodówka to dobre miejsce do przechowywania chleba?

Świeży chleb nie lubi chłodu! Trzymanie go w lodówce to jeden z podstawowych błędów popełnianych przez większość z nas. Pieczywo najszybciej czerstwieje właśnie w temperaturze od 0 do 10 stopni C. Najlepiej więc trzymać je w temperaturze pokojowej, a więc między 18-22 st. C.

Sprawdź też, jaki chleb jest najlepszy dla dziecka.

Czy można mrozić chleb?

Mrożenie to jeden z najbardziej skutecznych i najbezpieczniejszych sposobów przechowywania jedzenia, w tym chleba. Mrożenie pieczywa zapobiega rozwojowi pleśni, czerstwieniu i pozwala na przechowywanie chleba bez utraty walorów odżywczych i smakowych nawet do 3 miesięcy. W tym przypadku niska temperatura nie szkodzi pieczywu. Jeśli do dziś mroziłaś owoce, mięso i zupy, teraz dołącz do tego chleb!

Nasza rada: Najlepiej porcjuj chleb przed zamrożeniem, bo kilka kromek szybciej rozmrozisz. Możesz też podgrzać pieczywo w piekarniku lub tosterze, żeby było chrupiące po rozmrożeniu.


Zobacz też:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

niemowlę, karmienie butelką, butelka, mleko
Karmienie
Lekcja robienia zapasów
Swoje mleko możesz trzymać w lodówce kilka dni, a w zamrażarce nawet kilka miesięcy. Po co? To na wypadek, gdy wyjdziesz z domu albo gdy wrócisz do pracy. Radzimy, jak przechowywać pokarm.

  Niektóre mamy wracają zaraz po macierzyńskim, inne decydują się na powrót do pracy po roku od urodzenia dziecka, czasem jeszcze później. Jak przygotowałaś do tego swojego maluszka? Jak wyglądał ten pierwszy dzień bez mamy? Podziel się doświadczeniami i wygraj cenne nagrody » Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by mieć pewność, że mleko w przechowalni nie straciło na wartości i że nie wdarły się do niego bakterie. Oto one: - Używaj pojemników do przechowywania żywności. Inne (np. takie na mocz) do tego się nie nadają! Mleko możesz przechowywać w pojemnikach, butelkach oraz w plastikowych torebkach (też do żywności). Uwaga! Pokarmu nie wolno zamrażać powtórnie ani odstawiać na później, dlatego lepiej przechowywać mleko w mniejszych porcjach. Zaleca się też, by nie wlewać do jednego pojemnika mleka ściągniętego z całego dnia (nie wolno też mieszać rozmrożonego pokarmu ze świeżo odciągniętym). - Dbaj o czystość. Po pierwsze, zanim zaczniesz odciągać mleko, umyj (a nie spłucz) ręce ciepłą wodą i mydłem. Piersi nie musisz myć, przecież wzięłaś rano prysznic! Po drugie, laktator umyj po każdym użyciu gorącą wodą i płynem do mycia naczyń, wypłucz i osusz. Pojemniki i butelki, w których będziesz przechowywać pokarm, wygotuj lub wysterylizuj. - Wpisz datę i godzinę. Na pojemniku czy torebce napisz datę, kiedy odciągnęłaś mleko. Dzięki temu sięgniesz po te, które przechowujesz najdłużej. - Przechowuj zgodnie z zasadami: w temperaturze pokojowej – do 12 godzin, w lodówce – 2–5 dni, w zamrażarce w lodówce – 2 tygodnie, w zamrażarce samodzielnej – 3 miesiące, głębokie mrożenie (do -20°C) – 6 miesięcy. Uwaga! Zamrażaj mleko zaraz po ściągnięciu. - Rozmrażaj powoli. Pojemnik z zamrożonym mlekiem można wstawić do ciepłej wody (nie do gorącej ani nie do...

Odciąganie okarmu
Fotolia
Karmienie
Przechowywanie odciągniętego pokarmu
Od sposobu przechowywania mleka zależą nie tylko jego wartości odżywcze, ale także bezpieczeństwo. Dlatego trzeba wiedzieć jak to się robi.

W czym przechowywać odciągnięty pokarm? Odciągnięty pokarm najlepiej przechowywać w plastikowych przeznaczonych do tego pojemnikach i butelkach wysterylizowanych w temperaturze przynajmniej 80 st.C. Dla najmłodszych dzieci bardziej praktyczne są małe 125 ml butelki. Większe 250 ml są lepsze dla starszych niemowląt. Można też zaopatrzyć się w specjalne torebki do przechowywania pokarmu. Gdzie przechowywać odciągnięty pokarm? Pokarm musi być przechowywany w lodówce, zamrażalniku lodówki lub zamrażarce. Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? Mleko matki przechowywane w lodówce powinno być zużyte w ciągu 48 godzin, w zamrażalniku lodówki zachowuje świeżość do dwóch tygodni, a w zamrażarce do trzech miesięcy. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie Jak rozmrażać odciągnięty pokarm? Należy to robić powoli, najlepiej pod strumieniem letniej wody z kranu. Możesz też przełożyć pojemnik z pokarmem z zamrażarki do lodówki i podać go dziecku przed upływem trzech godzin. Nie rozmrażaj go natomiast w temperaturze pokojowej i nigdy w mikrofalówce! Gdy dziecko nie wypije całej porcji, wylej resztę. Nie wolno powtórnie zamrażać już raz rozmrożonego mleka. Polecamy: Mleko na zapas: odciąganie, zamrażanie, odmrażanie

chleb, bułeczki, gluten, alergia
Zdrowie
Chleb i bułeczki
Jeśli dziecko jest uczulone na gluten, nie może jeść każdego pieczywa. Uważać musisz nawet na kukurydziane bułeczki.

Jeśli dziecko jest uczulone na gluten, nie może jeść każdego pieczywa. Uważać musisz nawet na kukurydziane bułeczki. Mimo że są żółte, mogą zawierać dodatek mąki pszennej. Jest ona często dodawana do wypieków, ponieważ dzięki niej ciasto lepiej rośnie. Ale uwaga: nawet niewielki dodatek mąki pszennej może maluchowi zaszkodzić. Musisz kupować pieczywo bezglutenowe (znajdziesz je w sklepach dla osób z celiakią). Włóż je do zamrażalnika, a potem wyjmuj dokładnie tyle, ile malec zje. Nie wszystkim dzieciom jednak takie pieczywo smakuje. Możesz więc sama upiec chleb lub bułeczki. Dopóki jednak nie nabierzesz wprawy, kupuj gotową mieszankę do wypieku chleba. Wystarczy do niej dodać wodę i ewentualnie drożdże. Jeśli zdecydujesz się na częstsze pieczenie chleba w domu, warto się zastanowić, czy nie przydałoby się kupić specjalnego piecyka do pieczywa. Konsultacja: Edyta Gulińska, dietetyk

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak