Jak wybierać ryby dla dziecka?
Jak kupować ryby dla dzieci? Na co zwrócić uwagę, czytając etykiety? Które ryby są najbezpieczniejsze?
- Redakcja Babyonline.pl
Ryby dostarczają dzieciom cennych witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Mają wpływ nie tylko na system odpornościowy, ale także nerwowy i krwionośny. Zawierają dobrze przyswajalne białko i kwasy omega-3 niezbędne w procesie intelektualnego rozwoju dziecka. To tylko niektóre z zalet morskich przysmaków.
Na pytania o ryby dla dzieci odpowiada Anna Bolińska, specjalista ds. Kontroli Jakości firmy Abramczyk.
Ryby dla dzieci nie powinny zawierać konserwantów
Istotną kwestią jest kupowanie odpowiedniej jakościowo ryby, która dostarczy dziecku samych witamin, minerałów i kwasów omega-3. Ryba nie może zawierać żadnych sztucznych substancji chemicznych. – Niestety, okazuje się, że tak jak w większości produktów spożywczych również w mrożonych rybach stosuje się środki chemiczne, jak np. polifosforany, które sztucznie zwiększają masę ryby poprzez wiązanie wody z produktem oraz powodują, że ryba traci swój smak, a jej smażenie staje się uciążliwe – przestrzega specjalista.
- Ponadto nadmiar polifosforanów może powodować zaburzenia gospodarki wapniowej w organizmie oraz wywoływać reakcje alergiczne, które mogą być mylone z alergią na ryby. Dlatego raz jeszcze podkreślmy - kupując morskie przysmaki, wybierajmy tylko te, które są pozbawione sztucznych dodatków. Jeżeli na opakowaniu nie znajdziemy wzmianki o braku sztucznych dodatków, może to oznaczać, że występują one w rybie. Warto o tym pamiętać, dokonując świadomych zakupów.
Nie więcej niż 10% glazury w rybach dla dziecka
Glazura to warstwa lodu, która zabezpiecza rybę przed wysuszeniem, czyli utlenianiem się jej wierzchniej warstwy. - Ilość glazury gwarantująca zachowanie wysokiej jakości produktu mrożonego to około 10% – podkreśla Anna Bolińska. - Każda większa ilość lodu służy jedynie zawyżeniu masy ryby. Kupując np. rybę z 30% glazurą, płacimy za 20% absolutnie zbędnego lodu. Czy to się opłaca? Osądźcie sami.
Dla dziecka - ryba bez ości
Bez ości, bez ryzyka. Ości w rybie są zmorą każdego smakosza morskich przysmaków, zwłaszcza tego najmłodszego. Myśląc o rybnym posiłku dla dzieci, warto więc kupować ryby poddane głębokiemu filetowaniu PBO – najlepszemu obecnie standardowi filetowania ryb. Informacja na ten temat powinna znajdować się na opakowaniu.
100% fileta w produktach rybnych
Nie zawsze produkty rybne to wyłącznie filet – w takich produktach jak paluszki rybne ryba znajduje się w panierce, a w przypadku lubianych przez dzieci nuggetsów, obtoczona jest ciastem. - Ważne jest jednak to, aby to, co znajduje się pod panierką lub ciastem, było 100%-owym filetem z ryby, a nie mieszanką mielonej ryby z różnymi wypełniaczami – podkreśla specjalista. - To bowiem stanowi o jakości tego typu produktów. Niektóre rybne nuggetsy można przygotować dla dzieci bez tłuszczu, piekąc je w piekarniku, co nie obciąża produktu zbędnymi kaloriami.
Zobacz też: Eksperci alarmują: Dzieci jedzą za dużo wysokoprzetworzonych produktów rybnych