dziewczyka pije sok
Adobe Stock
Żywienie

Naturalny przepis na zdrową dietę

Soczyste, aromatyczne jabłka i kruche, lekko słodkie marchewki – lubimy ich smak i doceniamy liczne możliwości wykorzystania w codziennej diecie. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści przynoszą dla naszego zdrowia – zwłaszcza, gdy sięgamy po nie regularnie.

Warzywa i owoce mają w sobie naturalne witaminy i cenne składniki odżywcze, które powinniśmy dostarczać organizmowi jak najczęściej.

Jabłka, dzięki obecności błonnika regulują pracę jelit, a zawarte w nich pektyny pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, a także wielu witamin (przede wszystkim witaminy C) i minerałów (m.in. potasu, fosforu, wapnia, sodu, magnezu, żelaza)1. Sycą na długo, są więc sprzymierzeńcem wszystkich dbających o linię. Są doskonałe jako przekąska w ciągu dnia. Możesz też sięgnąć po świeży sok, wyciskany z jabłek, jak świeży sok jabłkowy Cymes z Pojezierza Wałeckiego – pyszny, orzeźwiający i zdrowy.

Marchew najlepiej jeść na surowo lub w postaci soku. Świeży sok marchwiowy jest dobrym źródłem beta-karotenu – prekursora witaminy A, która jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy2. Regularne picie soku marchwiowego doskonale wpływa na wygląd skóry. Najlepiej sięgać oczywiście po soki wyciskane – jak świeży sok marchwiowy Cymes z Pojezierza Wałeckiego lub świeży sok marchwiowo-selerowy Cymes z Pojezierza Wałeckiego.

zdrowe soki Cymes
Cymes

Świeże soki powstają z owoców i warzyw z tradycyjnych upraw kultywowanych od lat z troską i miłością. Wszystkie zostały wyróżnione prestiżowym znakiem „Jakość Tradycja”, przyznawanym wyłącznie tym produktom, które spełniają wiele restrykcyjnych norm jakościowych i wyróżniają się tradycyjnym charakterem.
 
Pamiętaj, by po jabłka i świeże soki sięgać regularnie – najlepiej każdego dnia. Wtedy szybko odczujesz pozytywne zmiany.
 
1. Źródło: Z. Zdrojewicz, Jedz jabłka będziesz zdrowszy, Media Rodzina 2015, 3(18).
2. Źródło: M. Olszewska, Cudowna moc koktajli roślinnych, Gliwice 2017.


Cymes kampania unijna
Cymes
Materiał powstał z udziałem marki CYMES

Reakcje dziecka na nową opiekunkę - film

dzieci nie pamiętają życia bez covid
Adobe Stock/penyushkin
Aktualności
Dzieci nie pamiętają życia bez pandemii. Boją się twarzy bez maseczek
Małe dzieci nie wiedzą, że kiedyś ludzie chodzili bez maseczek i to było normalne. Inne tęsknią za zwykłą zabawą, przytulaniem i buziakami w przedszkolach. Pandemia COVID-19 zmieniła dzieciństwo wielu maluchów – o życiu bez wirusa mówią jak o nierealnej bajce.

Dla niektórych dzieci życie w czasach COVID-19 to... niemal całe życie. Ludzie w maseczkach, dystans i obostrzenia to dla nich norma, przez którą dzieciństwo stało się smutne i pełne niepokoju. Słowa tych maluchów, które nie pamiętają życia przed pandemią, łamią serce! Dzieci nie pamiętają, jak było przed pandemią Dzieci chciałyby być dziećmi, normalnie się bawić, spotykać z rówieśnikami, wyjeżdżać, chodzić do przedszkola i szkoły. Tymczasem spędzają całe miesiące zamknięte w domach, muszą trzymać dystans, a twarze innych ludzi to dla nich w większości bezosobowe maseczki. Niektóre maluchy w ogóle nie pamiętają, że kiedyś było inaczej! Jak wynika z materiałów przygotowanych przez włoskie dzienniki „La Stampa” i „La Repubblica”, starsze dzieci wiedzą, że dawniej życie było inne, ale powoli zapominają szczegóły. „Wiem tylko, że kiedyś nie było Covidu” – ta wypowiedź przedszkolaka przytoczona przez włoskie media brzmi trochę jak bajka o trzygłowym smoku. Dla młodszych dzieci zaś pandemia to już norma – kilkulatki uważają wręcz, że ludzie zawsze nosili maseczki. „Pamiętam, że kiedyś można było kogoś uściskać, wszyscy byli razem”, „Pamiętam tylko osoby, które miały maseczki” – mówią włoskie dzieci i pokazują, jak smutny jest obraz dzieciństwa w dobie pandemii. Relacje naszych redakcyjnych koleżanek potwierdzają to, o czym donoszą włoskie media: małe dzieci nie pamiętają już życia bez koronawirusa. Córka jednej z nich czuje się nieswojo, widząc człowieka bez maseczki. Synek innej, gdy cieszy się na wakacyjny wyjazd, zawsze potem smutnieje i pyta, „czy nie będzie mieć kwarantanny”. Dzieci w przedszkolu same się pilnują i nie okazują sobie nawzajem czułości, choć na pewno tęsknią za normalnym kontaktem. A maluszki są szczerze zdziwione,...

zabawy dla dzieci
famveldman/Adobe Stock
Gry i zabawy
Zabawy dla dzieci – najlepsze zabawy na każdą okazję i porę roku
Zabawa odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka, bo dzieci nie tylko się bawią, ale również poprzez zabawę wiele się uczą. Oto propozycje najlepszych zabaw dla dzieci. Sprawdź, jak się w nie bawić i dlaczego warto to robić.

Zabawa jest główną formą aktywności dzieci. Im dziecko młodsze, tym więcej czasu zajmuje mu zabawa. W późniejszym wieku dzieci sporo czasu przeznaczają na naukę, ale to nie znaczy, że czas zabaw się dla nich skończył. Dorośli też przecież się bawią, bo zgodnie z definicją – zabawa to każda aktywność wykonywana dla przyjemności. Ale zabawy dla dzieci dostarczają nie tylko rozrywki. Zabawy dla dzieci – jaką pełnią rolę To niesamowite, ale zabawy wpływają na całe mnóstwo aspektów życia dziecka. Są dla nich prawdziwą szkołą życia i doskonalą je pod każdym względem – fizycznym, emocjonalnym i intelektualnym. Rola zabaw dla dzieci: kształtowanie spostrzegawczości, pamięci, uwagi, a więc inteligencji wzmacnianie mięśni, doskonalenie systemu nerwowego, czyli kształtowanie sprawności fizycznej zaspokajają potrzebę aktywności i poznawania otoczenia wspomagają rozwój emocjonalny poprzez naukę zwyciężania i przegrywania, odczuwania radości, satysfakcji, sportowej złości uczą współpracy i funkcjonowania w grupie kształtują wyobraźnię przestrzenną i orientację stymulują rozwój zmysłów. Nie wszystkie zabawy kształtują wszystkie te zdolności i cechy. Dlatego zabawy dla dzieci muszą być różnorodne. Jakie? Tym zajmujemy się poniżej i podpowiadamy, w co bawić się z dziećmi w ramach każdego rodzaju zabawy. Zabawy dla dzieci – rodzaje Specjaliści zajmujący się edukacją dzieci mówią o tym, że istnieje 6 rodzajów zabaw dla dzieci . Naprawdę warto je poznać i podsuwać swoim pociechom zabawy z różnych kategorii, aby rozwój dziecka był jak najbardziej wszechstronny. Podsuwamy też materiały, które zawierają propozycje bardzo konkretnych zabaw dla dzieci, a wybór jest naprawdę duży. Zabawy ruchowe dla dzieci Polegają na wykonywaniu dużej liczby ruchów, co może nie tylko wzmacniać mięśnie, ale i...

dziecko na kwarantannie
Adobe Stock
Prawo i finanse
Dziecko na kwarantannie 2022. Co z rodzicami i zasiłkiem?
Dziecko na kwarantannę trafia wtedy, gdy miało kontakt z osobą zakażoną lub samo wykazuje objawy mogące wskazywać na COVID-19. Jednak to nie wszystkie okoliczności, które wymagają odizolowania dziecka od otoczenia. A co z rodzicami dziecka, które trafiło na kwarantannę? Co z zasiłkiem? I czy zaszczepione osoby też muszą poddawać się kwarantannie?

Kwarantanna dziecka polega na jego odosobnieniu, co sprowadza się do tego, że przez określony przepisami czas powinno  pozostawać w domu. Nie może z niego wychodzić, ani być odwiedzane przez osoby spoza gospodarstwa domowego, w którym mieszka. Zgodnie z przepisami dziecko na kwarantannie powinno przebywać 7 dni.  Krótsza kwarantanna obowiązuje od wtorku 25.01.2022. Nie jest jednak wykluczone, że ten czas też ulegnie skróceniu: „Okres kwarantanny na dziś pozostaje stały. Nie wykluczamy, że to się zmieni” – wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia.    😷 Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. pic.twitter.com/HFQMzc9l13 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 21, 2022 Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci, które przyjęły już szczepionkę.  Rząd podczas konferencji prasowej (09.02.2022 r.) ogłosił również skrócenie czasu izolacji . Obecnie trwa ona 10 dni, natomiast od 15 lutego w izolacji zakażeni koronawirusem będą pozostawać przez 7 dni. Została także podjęta decyzja o zlikwidowaniu kwarantanny z kontaktu oraz kwarantanny dla osób przyjeżdzających z zagranicy (kwarantanna dla osób przyjeżdżających z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni). Decyzje te będą obowiązywać od 11 lutego.  Aktualnie szczepione mogą być dzieci od 5. roku życia. Każde dziecko w wieku 5-11 lat ma od 13 grudnia wystawione e-skierowanie na szczepionkę – znajdziesz je w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) dziecka. Zgodnie z nowymi przepisami , które opisujemy niżej, rodzice dziecka chorego na COVID i inni współdomownicy muszą obowiązkowo wykonać test na COVID. Spis treści: Dziecko na kwarantannie – wskazania  Dziecko na kwarantannie – co z rodzicami i rodzeństwem? Jak sprawdzić,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj