
Warzywa i owoce mają w sobie naturalne witaminy i cenne składniki odżywcze, które powinniśmy dostarczać organizmowi jak najczęściej.
Jabłka, dzięki obecności błonnika regulują pracę jelit, a zawarte w nich pektyny pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, a także wielu witamin (przede wszystkim witaminy C) i minerałów (m.in. potasu, fosforu, wapnia, sodu, magnezu, żelaza)1. Sycą na długo, są więc sprzymierzeńcem wszystkich dbających o linię. Są doskonałe jako przekąska w ciągu dnia. Możesz też sięgnąć po świeży sok, wyciskany z jabłek, jak świeży sok jabłkowy Cymes z Pojezierza Wałeckiego – pyszny, orzeźwiający i zdrowy.
Marchew najlepiej jeść na surowo lub w postaci soku. Świeży sok marchwiowy jest dobrym źródłem beta-karotenu – prekursora witaminy A, która jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy2. Regularne picie soku marchwiowego doskonale wpływa na wygląd skóry. Najlepiej sięgać oczywiście po soki wyciskane – jak świeży sok marchwiowy Cymes z Pojezierza Wałeckiego lub świeży sok marchwiowo-selerowy Cymes z Pojezierza Wałeckiego.
Świeże soki powstają z owoców i warzyw z tradycyjnych upraw kultywowanych od lat z troską i miłością. Wszystkie zostały wyróżnione prestiżowym znakiem „Jakość Tradycja”, przyznawanym wyłącznie tym produktom, które spełniają wiele restrykcyjnych norm jakościowych i wyróżniają się tradycyjnym charakterem.
Pamiętaj, by po jabłka i świeże soki sięgać regularnie – najlepiej każdego dnia. Wtedy szybko odczujesz pozytywne zmiany.
1. Źródło: Z. Zdrojewicz, Jedz jabłka będziesz zdrowszy, Media Rodzina 2015, 3(18).
2. Źródło: M. Olszewska, Cudowna moc koktajli roślinnych, Gliwice 2017.

Dla niektórych dzieci życie w czasach COVID-19 to... niemal całe życie. Ludzie w maseczkach, dystans i obostrzenia to dla nich norma, przez którą dzieciństwo stało się smutne i pełne niepokoju. Słowa tych maluchów, które nie pamiętają życia przed pandemią, łamią serce! Dzieci nie pamiętają, jak było przed pandemią Dzieci chciałyby być dziećmi, normalnie się bawić, spotykać z rówieśnikami, wyjeżdżać, chodzić do przedszkola i szkoły. Tymczasem spędzają całe miesiące zamknięte w domach, muszą trzymać dystans, a twarze innych ludzi to dla nich w większości bezosobowe maseczki. Niektóre maluchy w ogóle nie pamiętają, że kiedyś było inaczej! Jak wynika z materiałów przygotowanych przez włoskie dzienniki „La Stampa” i „La Repubblica”, starsze dzieci wiedzą, że dawniej życie było inne, ale powoli zapominają szczegóły. „Wiem tylko, że kiedyś nie było Covidu” – ta wypowiedź przedszkolaka przytoczona przez włoskie media brzmi trochę jak bajka o trzygłowym smoku. Dla młodszych dzieci zaś pandemia to już norma – kilkulatki uważają wręcz, że ludzie zawsze nosili maseczki. „Pamiętam, że kiedyś można było kogoś uściskać, wszyscy byli razem”, „Pamiętam tylko osoby, które miały maseczki” – mówią włoskie dzieci i pokazują, jak smutny jest obraz dzieciństwa w dobie pandemii. Relacje naszych redakcyjnych koleżanek potwierdzają to, o czym donoszą włoskie media: małe dzieci nie pamiętają już życia bez koronawirusa. Córka jednej z nich czuje się nieswojo, widząc człowieka bez maseczki. Synek innej, gdy cieszy się na wakacyjny wyjazd, zawsze potem smutnieje i pyta, „czy nie będzie mieć kwarantanny”. Dzieci w przedszkolu same się pilnują i nie okazują sobie nawzajem czułości, choć na pewno tęsknią za normalnym kontaktem. A maluszki są szczerze zdziwione,...

Zabawa jest główną formą aktywności dzieci. Im dziecko młodsze, tym więcej czasu zajmuje mu zabawa. W późniejszym wieku dzieci sporo czasu przeznaczają na naukę, ale to nie znaczy, że czas zabaw się dla nich skończył. Dorośli też przecież się bawią, bo zgodnie z definicją – zabawa to każda aktywność wykonywana dla przyjemności. Ale zabawy dla dzieci dostarczają nie tylko rozrywki. Zabawy dla dzieci – jaką pełnią rolę To niesamowite, ale zabawy wpływają na całe mnóstwo aspektów życia dziecka. Są dla nich prawdziwą szkołą życia i doskonalą je pod każdym względem – fizycznym, emocjonalnym i intelektualnym. Rola zabaw dla dzieci: kształtowanie spostrzegawczości, pamięci, uwagi, a więc inteligencji wzmacnianie mięśni, doskonalenie systemu nerwowego, czyli kształtowanie sprawności fizycznej zaspokajają potrzebę aktywności i poznawania otoczenia wspomagają rozwój emocjonalny poprzez naukę zwyciężania i przegrywania, odczuwania radości, satysfakcji, sportowej złości uczą współpracy i funkcjonowania w grupie kształtują wyobraźnię przestrzenną i orientację stymulują rozwój zmysłów. Nie wszystkie zabawy kształtują wszystkie te zdolności i cechy. Dlatego zabawy dla dzieci muszą być różnorodne. Jakie? Tym zajmujemy się poniżej i podpowiadamy, w co bawić się z dziećmi w ramach każdego rodzaju zabawy. Zabawy dla dzieci – rodzaje Specjaliści zajmujący się edukacją dzieci mówią o tym, że istnieje 6 rodzajów zabaw dla dzieci . Naprawdę warto je poznać i podsuwać swoim pociechom zabawy z różnych kategorii, aby rozwój dziecka był jak najbardziej wszechstronny. Podsuwamy też materiały, które zawierają propozycje bardzo konkretnych zabaw dla dzieci, a wybór jest naprawdę duży. Zabawy ruchowe dla dzieci Polegają na wykonywaniu dużej liczby ruchów, co może nie tylko wzmacniać mięśnie, ale i...

Kwarantanna dziecka polega na jego odosobnieniu, co sprowadza się do tego, że przez określony przepisami czas powinno pozostawać w domu. Nie może z niego wychodzić, ani być odwiedzane przez osoby spoza gospodarstwa domowego, w którym mieszka. Zgodnie z przepisami dziecko na kwarantannie powinno przebywać 7 dni. Krótsza kwarantanna obowiązuje od wtorku 25.01.2022. Nie jest jednak wykluczone, że ten czas też ulegnie skróceniu: „Okres kwarantanny na dziś pozostaje stały. Nie wykluczamy, że to się zmieni” – wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia. 😷 Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. pic.twitter.com/HFQMzc9l13 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 21, 2022 Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci, które przyjęły już szczepionkę. Rząd podczas konferencji prasowej (09.02.2022 r.) ogłosił również skrócenie czasu izolacji . Obecnie trwa ona 10 dni, natomiast od 15 lutego w izolacji zakażeni koronawirusem będą pozostawać przez 7 dni. Została także podjęta decyzja o zlikwidowaniu kwarantanny z kontaktu oraz kwarantanny dla osób przyjeżdzających z zagranicy (kwarantanna dla osób przyjeżdżających z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni). Decyzje te będą obowiązywać od 11 lutego. Aktualnie szczepione mogą być dzieci od 5. roku życia. Każde dziecko w wieku 5-11 lat ma od 13 grudnia wystawione e-skierowanie na szczepionkę – znajdziesz je w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) dziecka. Zgodnie z nowymi przepisami , które opisujemy niżej, rodzice dziecka chorego na COVID i inni współdomownicy muszą obowiązkowo wykonać test na COVID. Spis treści: Dziecko na kwarantannie – wskazania Dziecko na kwarantannie – co z rodzicami i rodzeństwem? Jak sprawdzić,...