Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
babcia z wnuczkiem
Fotolia
Żywienie

Nie tucz mnie, babciu!

Babcie i dziadkowie kochają nasze dzieci nad życie i daliby się za nie pokroić w plasterki. Czasem jednak przekarmiają je słodyczami… Co robić?

Po publikacji tekstu "Nie karmić Kuby" czyli nie częstujcie mojego dziecka słodyczami, bo będę gryźć!, na Facebooku i pod tekstem posypały się komentarze.  

Wynika z nich, że osobami, które  najczęściej wbrew naszej woli przekarmiają słodyczami nasze dzieci, są nie obcy (z nimi sobie jakoś – lepiej lub gorzej – radzimy), ale bliscy, zwłaszcza babcia i dziadek.

Dziadkowie obdarowują nasze dzieci słodyczami, przyrządzają im kaloryczne przysmaki, dają się naciągać na lody i batony.  Robią to wszystko z miłości, ale ... No cóż, niestety nie zawsze liczą się z naszym zdaniem.

Chodź, babunia da cukierka

– Obcym mówię "nie" i już, ale nie mam już siły do rodziny. Normalnie ręce opadają – pisze Kasia.  – Nie pozwalam, a oni i tak wciskają młodej a to czekoladę,  a to cukierki czekoladowe. Cudownie:  dziecko jest zachwycone babcią czy ciocią,  a zła matka nie pozwala… No ludzie, nie wolno stawiać matek w takiej sytuacji!

Kasia pisze, że odbyła z bliskimi mnóstwo rozmów na ten temat. Słyszała, że przesadza.  – I jeszcze nasłuchałam się, jakie te dzieci teraz biedne: tego nie mogą, tamtego…. – dodaje .

Osoba popisująca się nickiem JM_K ma z dziadkami  podobny problem: ciągle karmią jej synka.

 – Oni by mu dali do zjedzenia wszystko – pisze. –  Gdy pytam "Dlaczego mu to dałaś?",  słyszę "No bo on tak otwierał buzię, na pewno jest głodny".  I nie potrafią zrozumieć, że dziecku do szczęścia nie jest potrzebny cukier.

– Niestety, często nawet najbliższej rodzinie, szczególnie dziadkom (o losie!) ciężko jest zrozumieć, że by dziecko było szczęśliwe, nie musi czegoś w siebie  co chwilę wpychać  – potwierdza  Magdalena.

Paulina też to zna. – Moja córka ma 11 miesięcy i na każdej rodzinnej imprezie ktoś ciągle podtyka jej ciastka, np. sernik. Nie wiem dlaczego nie wszyscy rozumieją, że nie życzymy sobie, by karmili nasze dziecko słodyczami.  Jeśli od początku uczymy dzieci jedzenia zdrowych produktów to zaoszczędzamy im w przyszłości problemów z jedzeniem/wagą. Co w tym złego, ze dziecko będzie jadło owoce zamiast czekolady?

Zobacz: 8 drobiazgów, które można podarować dziecku zamiast słodyczy

Mamo, to moje dziecko

Babcia Szymka uważa, że kochać, to znaczy podsuwać pod nos smakołyki.

– Gdy byłam dzieckiem,  polewała mi kopytka bułką tartą i masłem, kupowała słodycze i piekła dla mnie ciasta. Uwielbiałam to. I  oczywiście tyłam na potęgę. Moje koleżanki umierały ze śmiechu, gdy spocona jak mysz próbowałam je dogonić albo zrobić fikołka na WF-ie. Do dziś pamiętam tamte upokorzenia – wspomina jej córka, Patrycja.

Patrycja nie chce, by Szymek kiedykolwiek przeżywał to samo, dlatego, gdy toczone w kółko rozmowy z babcią nie skutkowały,  postawiła sprawę na ostrzu noża: jeśli jej mama nie zrezygnuje z przekarmiania wnuka, będzie widywać go  tylko  w święta.

– Powiedziałam też, że to moje dziecko i to ja będę ustalać, co jada. I że powinna szanować moje zdanie, nawet jeśli się z nim nie zgadza –  opowiada Patrycja.–  Mamie było przykro i długo nie mogła zrozumieć, czym sobie na to zasłużyła. Prawda jest taka, że chyba nadal do końca nie rozumie, jednak przestrzega zasad, które ustaliłam.

 

Kochani dziadkowie, czasy się zmieniły!

Na szczęście nie zawsze trzeba stawiać sprawę tak ostro, jak musiała zrobić to Patrycja. Najczęściej wystarczy spokojna, rzeczowa rozmowa. Na przykład taka, jaką jak ze swoimi rodzicami przeprowadziła Ania, mama 4-letniej Wiktorii.

Powiedziała im po prostu, że  ich ukochana, śliczna wnuczka nie będzie miała szansy (podobnie jak większość współczesnych maluchów) pozbyć się nadmiaru przynoszonych przez nich kalorii szalejąc cały dzień na podwórku z bandą innych dzieciaków. Czasy chodzenia po drzewach, skakania w gumę i wiszenia na trzepaku niestety się skończyły. Teraz – chcemy czy nie – rzeczywistość kilkulatków wygląda całkiem inaczej, bo pracujemy do późna a przedszkole nie jest za rogiem.
Wytłumaczyła, że jest naprawdę źle: polskie dzieci tyją dziś najszybciej w Europie

Obejrzyj film: Dlaczego polskie dzieci tyją na potęgę?

– Lekko nie było, ale dziadkowie w końcu zrozumieli, że nie uszczęśliwią wnuczki narażając na otyłość .  Teraz zamiast żelków i cukierków przynoszą wnusi kolorowanki.

Przeczytaj także: Mama i babcia - jak ułożyć wzajemne relacje?

A jak jest z tym u was?
Czy dziadkowie waszych dzieci zawsze liczą się z waszym zdaniem w sprawie słodyczy?
Jaki drobiazg mogliby waszym zdaniem przynieść zamiast cukierków, chcąc sprawić przyjemność wnukom?
Czekamy na wasze komentarze.

 

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

wakacje, babcia, dziadkowie
Fotolia
Babcia i Dziadek
Lato spędzę z babcią i dziadkiem
Spędzanie lata w mieście to dla dziecka żadna frajda. Niestety niewielu rodziców może liczyć na długie urlopy. Co robić? Namówić babcię i dziadka na wyjazd z maluchem!

Wakacje z babcią i dziadkiem to wspaniały pomysł. Dziecko może  dłużej pobyć nad morzem, na wsi albo w górach, przebywa z ludźmi, którzy kochają je nad życie i ma okazję związać się z nimi jeszcze bardziej niż dotąd. Ty nie musisz się martwić, że pociecha zamiast nabierać sił, wdycha spaliny i smaży się na pustawym podwórku. Babcia i dziadek też są zadowoleni:  mogą wreszcie nacieszyć się nim do syta (a nawet trochę go porozpieszczać), a przy okazji przypominają sobie czasy, gdy sami byli dziećmi (wnuk to świetne „alibi” dla starszego pana – wreszcie znów bez skrępowania może robić babki z piasku!). ZOBACZ TEŻ: Mama i babcia. Jak ułożyć relacje?   Kiedy dziecko jest gotowe na wyjazd z babcią i dziadkiem? Naszym zdaniem możesz je spokojnie wysłać na wakacje z dziadkami, jeśli dziecko:   Skończyło już trzy lata (albo i nie, ale  jest bardzo zżyte z dziadkami i widuje ich na co dzień) Nie płacze i nie chowa ci butów, gdy chcesz wyjść z domu bez niego Lubi bywać u dziadków i czuje się przy nich zupełnie bezpiecznie Bez problemu zostaje u nich na noc. Śpi spokojnie, nie żąda, by po niego przyjechać. Kiedy lepiej zrezygnować z takich wakacji? Zdaniem psychologów lepiej nie wysyłać na pierwsze wakacje z dziadkami dziecka, które przeżyło ostatnio duży stres (np. było w szpitalu). Warto przy tym pamiętać, że nawet pozytywne wydarzenia, takie jak przeprowadzka do nowego mieszkania, mogą sprawić, że życie malca stanie nagle na głowie. Lepiej wówczas nie fundować mu zbyt wielu zmian naraz. Trzeba być bardzo ostrożnym zwłaszcza wtedy, gdy na świat przychodzi młodsze rodzeństwo. „Oddelegowany” nad morze czy w góry starszak może się poczuć odsunięty („No tak, rodzice mają nowe dziecko, więc mnie oddają babci”) i zamiast odpoczywać, będzie się...

Jak dbać o kontakty, kiedy dziadkowie mieszkają daleko
Fotolia
Wychowanie
Jak budować więź dziecka z dziadkami, kiedy mieszkają daleko?
Coraz częściej zdarza się, że wychowujemy dzieci z dala od dziadków. Zapytaliśmy eksperta. jak utrzymywać w takiej sytuacji bliskie relacje między wnukami a dziadkami.

Coraz więcej z nas mieszka poza granicami Polski lub wyprowadziło się z dala od rodzinnej miejscowości, zakładając rodziny i wychowując dzieci z dala od dziadków . Sami najczęściej dorastaliśmy jednak blisko babci i dziadka, często tworząc z nimi bliskie relacje i obdarzając ich miłością porównywalną tej, którą odczuwaliśmy w stosunku do rodziców. To babcie najczęściej były najcieplejszymi i najbardziej kochającymi osobami na świecie, a dziadkowie potrafili rozbawić jak nikt inny i zafascynować opowieściami, którym nie sprostałby żaden tata świata. Nasze dzieci, z racji dużej odległości, nie mają możliwości budowania więzi z dziadkami w ten sam sposób, co my. Nawet jeśli chcielibyśmy, żeby było inaczej, nie zawsze jest to możliwe. Pozostaje tęsknota i budowanie relacji na odległość. Jak to zrobić najlepiej, kiedy dzielą nas tysiące kilometrów? Zapytaliśmy o to dr Martę Majorczyk , doradcę rodzinnego i pedagoga. Kiedy babcia i dziadek mieszkają daleko Sytuacja, w której dziecko widuje dziadków kilka razy w roku (albo rzadziej), nie należy do rzadkości. Co możemy zrobić, żeby dziecko,  pomimo odległości, poznało babcię i dziadka i pokochało ich? Jak ulżyć dziadkom w tęsknocie za wnukiem? - Według mnie odległość nie powinna być przeszkodą dla dobrego kontaktu wnuków z dziadkami – twierdzi dr Marta Majorczyk. - Zdecydowanie, budowanie relacji z kimś, kto fizycznie jest daleko ode mnie jest trudniejsze, bo wymaga większego zaangażowania obu stron, ale dla chcącego nic trudnego – przekonuje. Jak utrzymywać relację na odległość  z dziadkami  O relację między dzieckiem a dziadkami, którzy mieszkają daleko, musimy zadbać my – rodzice. Na szczęście współczesne czasy, dzięki nowoczesnej technologii , są wyjątkowo sprzyjające kontaktom na odległość i warto to wykorzystać do utrzymywania kontaktów dziecka z...

za co kocham babcię i dziadka za opowieści
Panthermedia
Babcia i Dziadek
Dziadkowie zakochani we wnukach i... co dalej?
Nie od dziś wiadomo, że nikt tak nie kocha najmłodszych, jak ich babcie i dziadkowie. Wyjątki od tej zasady zdarzają się bardzo rzadko. W jaki sposób dbać o relacje dziadków z wnukami – pytamy Julitę Wojciechowską, psycholożkę z Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nie ma wątpliwości, że dziadkowie i wnuki wzajemnie się potrzebują. Pozostaje tylko tak ułożyć relacje między najstarszym a najmłodszym pokoleniem, aby wszyscy byli zadowoleni – babcia, dziadek, wnuczęta oraz ich rodzice. Po co dziecku babcia i dziadek? Dziadkowie darzą wnuki bezinteresowną miłością. Mają więcej czasu i cierpliwości, by godzinami się z nimi bawić. Dla nich wnuki są zawsze najpiękniejsze i najmądrzejsze. Wszystko potrafią wcześniej niż inne dzieci i oczywiście mają to po babci albo po dziadku. Kontakt z wnuczętami mobilizuje też nestorów rodziny do ciągłej aktywności życiowej.   W jaki sposób pielęgnować miłość na odległość? Osoby starsze boją się samotności, tego, że nie są już potrzebne. Maluchy wnoszą w ich życie optymizm i radość. Dobrze, jeżeli dziadkowie mogą od czasu do czasu służyć im i ich rodzicom pomocą i doświadczeniem. Dlatego warto podtrzymywać regularne kontakty z dziadkami, odwiedzaj ich razem z dziećmi, zapraszać babcię z dziadkiem do siebie tak często, jak to możliwe.     Jak układa się relacja z dziadkami pod wspólnym dachem? Dziadkowie scalają pokolenia, są łącznikiem między przeszłością rodziny i jej życiem obecnym. Pomoc w codziennych czynnościach, zwłaszcza przy malutkim dziecku, jest nieoceniona. Ale istnieje niebezpieczeństwo, że rodzice, zwłaszcza mocno zaangażowani w pracę zawodową, nadmiernie obarczą babcię i dziadka obowiązkami. Dziadkowie mogą pomagać, ale nie powinni wyręczać rodziców.     Co robić, gdy pomoc jest zbyt intensywna? Świeżo upieczeni dziadkowie mogą wpaść w euforię gdy pojawi się wnuk. Są w nim zakochani i zrobią wiele, by spędzać z nim dużo czasu, zapominając o rodzicach. Nadmierne wtrącanie babci czy dziadka tuszuje ich lęk przed czuciem się bezużytecznym. Wnuczek daje szansę na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak