Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
szklanka, dziecko, kuchnia, napój
Żywienie

Sok, napój, nektar - co wybrać dla dziecka?

Czym różnią się soki, nektary i napoje? Co zawierają? Z pewnością owoce, ale w różnych ilościach. Jednak zdarza się i tak, że śladem po gruszkach czy czereśniach jest tylko aromat. Co wybierać do picia dla małego dziecka?

Sok to coś zupełnie innego niż nektar i napój. Zanim go kupisz, przyjrzyj się etykiecie, by dziecko nie piło tylko wody z domieszką barwników i konserwantów.

 

SOKI

Powinny w nich być tylko owoce (lub warzywa). Niestety, nie zawsze tak jest. Zgodnie z prawem ich zawartość w sokach może się wahać od 85 do 100 proc. (reszta to woda i cukier). Najlepsze są soki produkowane bezpośrednio ze świeżych owoców (np. soki jednodniowe lub te z certyfikatem eko). Większość tych sklepowych jest wytwarzana z koncentratów. Jak się je robi? Wyciska się sok z owoców, a potem odparowuje wodę, oddziela miąższ i aromat. To właśnie koncentrat. Następnie dodaje się taką samą ilość wody, jaką wcześniej odparowano, naturalny aromat, a do niektórych soków także miąższ owoców. Po co to wszystko? Głównie po to, by obniżyć koszty transportu. Zawartość witamin w takim soku odtworzonym powinna być taka sama jak w soku naturalnym. Najwartościowsze są soki przecierowe. W klarownych (czystych) jest mniej składników mineralnych. I nie ma w nich błonnika, który wspomaga pracę jelit.

Jaki jest skład soków?

 

  • sok: 100 proc.
  • cukry (wyłącznie owocowe): 10,5 g w 100 g
  • dodany cukier: 0
  • inne dodane składniki: witamina C

UWAGA! W soku może być też cukier, co nie zawsze jest napisane na opakowaniu! Producent nie musi o tym pisać, jeśli zawartość cukru nie przekracza 15 g w litrze (a więc trzech łyżeczek).

Zobacz też: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków

NEKTARY

Niektóre nektary dla niemowląt są produkowane z samych owoców i cukru, ale to rzadkość. Większość to po prostu posłodzone soki rozcieńczone wodą. Ilość soczku w nektarze zależy od tego, z jakich owoców jest zrobiony: z jabłek, gruszek, pomarańczy, brzoskwiń powinno to być minimum 50 proc., z wiśni – 35 proc., ze śliwek, agrestu, żurawin – 30 proc., a z porzeczek, cytryn, bananów, mango, papai – nawet mniej niż 25 proc. Do nektarów jest dodawany cukier: do 20 dag na litr, ale może go też być mniej. Uważaj na nektary „bez dodatku cukru”. Owszem, nie ma w nich cukru, za to zawierają słodzik.

Jaki jest skład nektarów?

  • sok: 35 proc.
  • cukry: 11,3 g
  • dodany cukier: TAK – ilość niepodana
  • inne dodane składniki: kwas cytrynowy (regulator kwasowości), aromaty (naturalne)
  • witaminy: C, E, B1, B2, PP, B6, kwas foliowy, B12, biotyna, kwas pantotenowy

UWAGA! Na opakowaniu nektaru możesz czasem przeczytać napis: „Nie zawiera konserwantów”, co sugeruje, że inne nektary je zawierają. To tylko chwyt marketingowy: ponieważ ani w nektarach, ani w sokach nie może być konserwantów. Długi termin ważności to zasługa pasteryzacji.

Zobacz też: Co to są produkty wysoko przetworzone i dlaczego dzieci nie powinny ich jeść?

NAPOJE

W napojach owoców jest zdecydowanie najmniej. Niektóre zawierają około 20 proc. soku, ale w większości to tylko 3–5 proc. (w napoju o pojemności 250 ml to niewiele więcej niż łyżka stołowa!). A są i takie, w których soku nie ma wcale. W napojach mogą też znajdować się aromaty, barwniki naturalne i sztuczne, konserwanty, których nie powinno za to być w sokach i nektarach. Napój to też raczej produkt gaszący pragnienie, a nie źródło witamin.

Jaki jest skład napojów?

  • sok: 20 proc.
  • cukry: 10,3 g
  • dodany cukier: TAK – ilość niepodana
  • inne dodane składniki: syrop glukozowy, kwas cytrynowy, kwas askorbinowy, aromat naturalny i identyczny z naturalnym
  • konserwanty: sorbitan potasu, benzoesan sodu
  • barwnik: siarczynowy

UWAGA! Na niektórych opakowaniach najwyraźniejszą czcionką wybity jest napis: „100%”, a potem dodane znacznie mniejszymi literkami „smaku” albo „dziennego zapotrzebowania na witaminę C”. Często też producent samą nazwą (np. Pomarańczowy) chce nam zasugerować, że mamy przed sobą sok, a nie napój. Dlatego uważnie czytaj etykietę, również to, co jest napisane mniejszymi literami. Nie daj się wprowadzić w błąd!

Czytaj też na Polki.pl: 5 najlepszych napojów dla dziecka na upały

Soki zakazane dla niemowlecia? Szykują się zmiany zaleceń żywienia niemowląt! [WIDEO]

Żywienie
Co dać dziecku do picia?
Sok, nektar czy napój - co podać dziecku do picia? Oczywiście, że sok. Dla najmłodszych wybieraj soki produkowane specjalnie dla niemowląt i dzieci po pierwszym roku życia. A kupując picie dla całej rodziny, uważnie czytaj etykiety albo… sama wyciśnij sok ze świeżych owoców i warzyw.

Sok wyciskany Na przykład z pomarańczy, jabłek, marchewki. Jest najbardziej wartościowy , bo go nie przechowujesz, i zawiera tyle samo witamin i minerałów, co świeże owoce. Nie dosładzaj go. Sok 100% Przygotowywany jest tylko z owoców lub warzyw. Zawiera sok wyciśnięty z owoców lub otrzymany z zagęszczonego soku owocowego (poprzez dodanie takiej ilości wody, jaka wcześniej została odparowana). Sok przecierowy Z niektórych owoców i warzyw produkuje się soki przecierowe, np. pomidorowy czy marchewkowy. Warto wybierać soki mętne, nieklarowane - zachowują one więcej wartości odżywczych, bo nie odfiltrowuje się z nich naturalnego osadu z owoców. Nektar Jest lepszy od napoju, choć gorszy od soku. Zawiera od 25% nawet do 99% składników pochodzących z owoców (w przypadku różnych owoców różnie). Sok owocowy jest w nektarze rozcieńczony wodą z dodatkiem cukru i czasem kwasu cytrynowego. Tak jak sok nie zawiera sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów.   Napój Jest najmniej wartościowy . Musi zawierać co najmniej 20 % soku owocowego lub warzywnego, który jest rozcieńczony większą niż w przypadku soku ilością wody. Zawiera cukier , a także inne dodatki, np. kwas cytrynowy, barwniki, aromaty i substancje konserwujące.  

dziecko, kuchnia, pić, sok, szklanka
Żywienie
Sok czy napój
Maluszek nie zawsze daje się namówić na zjedzenie owoców i warzyw, chętnie za to napije się soczku. Czy jednak rzeczywiście to jest tak samo, jakby zjadł świeży owoc? Niestety, niekoniecznie.

Wszystko zależy od tego, co naprawdę znajduje się w butelce lub kartoniku. Sprawdziliśmy. Byłoby ideałem, gdyby maluch pił soki świeżo wyciśnięte z owoców i warzyw, bo znajduje się w nich najwięcej witamin. Jest tylko jedna rzecz ważna w przypadku małego dziecka: owoce i warzywa powinny pochodzić z ekologicznych upraw. Niestety, kupując w sklepie, nie masz takiej pewności. Podobnie jest w przypadku soków – też nie wiadomo, z jakich warzyw i owoców zostały zrobione (wyjątkiem są soczki dla niemowląt). Pamiętaj, że soki zawierają dużo cukru, nawet jeśli nie są dosładzane. Niemowlę w 6. miesiącu może wypić ok. 60 ml soku (a potem co miesiąc o 10 ml więcej); dziecko powyżej roku: 200 ml. Tylko którego? 100% SOK BOBOVITA Sok przecierowy jest dobrym źródłem błonnika, który zapobiega zaparciom oraz pomaga usuwać z organizmu szkodliwe substancje. Sok nie zawiera dodatku cukru, nie ma w nim też konserwantów, barwników. Można go przelać do kubeczka i podać dziecku lub pozwolić mu pić przez słomkę, co będzie dla niego wielką atrakcją. Picie przez słomkę stymuluje też mięśnie potrzebne przy nauce mowy. Dla niemowląt: Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że prawie połowa mam podaje dzieciom w wieku 4–12 miesięcy soki niespełniające norm żywności dla najmłodszych. Czyli tzw. soki dla dorosłych. To za wcześnie. Uwaga: niemowlęce soki są kontrolowane pod względem wartości odżywczych. Surowce użyte do ich sporządzenia pochodzą z upraw ekologicznych. Skład (w 100 ml): Kalorie: 54 kcal Cukry: 12,9 g Składniki dodane: witamina C POMARAŃCZA JUPIK To dość typowy napój owocowy składający się przede wszystkim z wody i cukru. Sok to jedynie 20% składu Jupiku. Niestety, w tym napoju jest też mnóstwo chemii (aromaty, stabilizatory, barwniki oraz konserwant: benzoesan sodu). Można go podawać tylko czasem (nie wcześniej...

lizaki, słodycze
Panthermedia
Żywienie
Dlaczego cukier szkodzi dzieciom?
Czy wiesz, ile cukru dziennie w przeliczeniu na łyżeczki zjada twoje dziecko? Może się okazać, że dużo więcej niż ci się wydaje. Bo cukier jest dodawany do bardzo wielu produktów, które zjada twoje dziecko. A to wcale nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia dziecka.

Czytając w sklepie etykiety, sprawdzasz, czy j edzenie dla dziecka ma konserwanty. To bardzo dobrze. Ale czy patrzysz również na zawartość cukru w produktach ? Pewnie nieczęsto. A szkoda. Cukier na łyżeczki Czy dałabyś dziecku na drugie śniadanie cztery batoniki i nic więcej? Z pewnością nie. Ale kromka pełnoziarnistego chleba z kremem czekoladowym, szklanka napoju jabłkowego i owoc to nic złego. Niekoniecznie. Oczywiście maluch dostaje sporo składników odżywczych, ale także... kilka lub kilkanaście łyżeczek cukru . I to tylko w tym jednym posiłku! Tak naprawdę większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, ile cukru jedzą ich dzieci . I to w produktach uważanych za zdrowe. Do nich także producenci często dodają cukier, żeby... lepiej smakowały dzieciom. Może się nawet zdarzyć, że twój kilkulatek zjada w ciągu dnia więcej cukru niż ty! Ono lubi słodki smak Większość dzieci uwielbia słodki smak . Dlaczego? Ostatnie badania dowiodły, że już w łonie mamy maleństwo odróżnia smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny. Rodzi się jednak z upodobaniem do słodkiego. A ponieważ coraz więcej produktów jest dosładzanych, dzieciaki od małego przyzwyczajają się do tego smaku i trudno jest im zaakceptować inne, np. kwaskowy smak świeżych owoców. Nie każdy cukier jest zły. Owoce, warzywa i mleko, oprócz innych cennych składników, zawierają naturalne cukry . Ale kilkulatki nie jedzą ich zbyt wiele. Natomiast supersłodkie przetworzone produkty to głównie źródło cukrów niepolecanych. Ich nadmiar zamieniany jest w organizmie w tłuszcz, który magazynowany jest w postaci tkanki tłuszczowej. Zobacz też: Czym zastąpić biały cukier w diecie dziecka? Cukier – wasz groźny wróg Przesłodzone jedzenie może być końcem prawidłowego jadłospisu twojego dziecka. Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii odkryli, że im więcej cukru miały dzieci w swojej diecie, tym mniej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak