Robimy przetwory - jak się do tego przygotować?
Nieprawda, że nikt już nie robi przetworów. Mimo że sklepowe półki uginają się od takich produktów, to przygotowany samodzielnie, według własnego uznania i smaku letni specjał będzie cieszyć ciebie i twoich najbliższych w zimowe dni.
- Lena Widymska/"Twój maluszek"
Aby przetwory były naprawdę wysokiej jakości, czyli miały odpowiednią konsystencję, aromat, kolor i wartości, powinnaś wiedzieć kilka rzeczy.
Wybierz odpowiednie składniki na przetwory
Sięgaj tylko po te owoce i warzywa, które są zdrowe (bez zdrapanej skórki czy śladów obicia lub nadgnicia), dojrzałe i świeże. Najlepiej przygotowywać zapasy, wybierając plony z ekologicznych upraw albo z własnego ogródka. Wtedy mamy pewność, że nie leżały długo w skrzynkach czy chłodniach. Podczas zakupów zwróć uwagę na kolor warzyw i owoców, te o pięknej i intensywnej barwie są najbogatsze w składniki odżywcze. Umyj je dokładnie przed przygotowaniem. Drobne owoce najlepiej wymoczyć chwilę w wodzie. Dzięki temu „nieproszeni lokatorzy” z pewnością uciekną z owocu, a piasek ze wszystkich zakamarków opadnie na dno zlewu czy miski. Dopiero po tym wszystkim można przepłukać je na durszlaku.
Przygotuj naczynia zanim kupisz owoce, czy warzywa
Słoiki umyj w gorącej wodzie z detergentem, wypłucz je i wytrzyj. Oddziel małe słoiczki na dżemy od dużych (litrowych), które przydadzą się np. na ogórki. Sprawdź wszystkie pokrywki, czy nie są zardzewiałe, a ich wewnętrzna strona się nie kruszy. Nawet najmniejsza nieszczelność sprawi, że przetwór się zepsuje. Potrzebne ci też będą stalowe lub plastikowe miski do mycia i układania owoców. Jeśli będziesz przygotowywać dżem, naszykuj płaski, szeroki garnek stalowy o pojemności 3–4 litrów. Do robienia powideł i smażenia konfitur przyda się rondel z grubym dnem lub duża patelnia (o średnicy ok. 40 cm).
Naszykuj wszystkie potrzebne akcesoria kulinarne
Do krojenia warzyw i owoców używaj nierdzewnych noży (żelazo niszczy witaminy, np. witaminę C). Do przecierania składników potrzebne będzie sito o drobnych oczkach, drewniana pałka i przecierak. A jeśli przygotowujesz przetwory z wiśni, przyda się drylownica.
Wtedy zaczynamy gotowanie
Są różne sposoby przygotowywania zapasów. Do najważniejszych należą:
• Pasteryzacja. To poddawanie owoców i warzyw działaniu wysokiej temperatury: na mokro – gotujemy słoiki z zawartością – lub na sucho – wrzącą masę wlewamy pod sam wierzch słoika, natychmiast zakręcamy, stawiamy do góry dnem i okrywamy kocem do czasu wystygnięcia. Zwykle pasteryzuje się kompoty, konfitury, dżemy.
• Kiszenie. W procesie naturalnej fermentacji bakterie produkują konserwujący kwas mlekowy. Najczęściej kisi się ogórki, kapustę, buraki.
• Marynowanie. To konserwowanie za pomocą octu. Można marynować warzywa, np. cebulki, korniszony, paprykę, małą kukurydzę (tzw. pikle), grzyby, owoce, np. śliwki. Ponieważ ocet nie jest zdrowy dla małych dzieci, mogą zjeść tylko odrobinę specjału z marynaty.
• Suszenie. To odparowanie wody na słońcu lub w domowym piekarniku. Suszyć można niektóre warzywa i owoce.
• Mrożenie. To poddawanie produktu działaniu niskiej temperatury w zamrażalniku. Można mrozić zarówno warzywa, jak i owoce. Jeśli od razu podzielisz je na mniejsze porcje – szybciej się zamrożą, a dzięki temu zachowają znacznie więcej cennych składników. Najważniejsze, żeby wkładać zapasy jedzenia do pojemników lub torebek, które są odporne na niskie temperatury, nie przepuszczają powietrza i nie nasiąkają tłuszczem ani wodą.
Polecamy: Dżemy, powidła, konfitury - przepisy na owocowe przetwory