Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest ważnym wydarzeniem zarówno w życiu malucha, jak i jego rodziców. Życie rodzinne wywraca się do góry nogami, a dodatkowo wszyscy muszą zmierzyć się z – czasami trudnymi – emocjami. Rodzicom towarzyszy sporo obaw, a dziecko nagle znajduje się w zupełnie obcym miejscu z nowymi ludźmi. Obejrzyj film i przeczytaj artykuł, a dowiesz się od ekspertek, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola i w jaki sposób zminimalizować stres – przedszkolaka, ale też własny.

Reklama

Spis treści:

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Jeśli chcesz pomóc dziecku i sprawić, by adaptacja w przedszkolu była dla niego jak najmniej stresująca, zacznij działać znacznie wcześniej – co najmniej kilka miesięcy przed planowanym posłaniem malca do placówki. Co możesz zrobić?

Naucz samodzielności

Co powinno umieć dziecko, zanim dziecko pójdzie do przedszkola:

 • korzystać z toalety,
 • samodzielnie jeść, posługując się łyżką i widelcem,
 • ubierać się i rozbierać,
 • komunikować swoje potrzeby, np. że coś je boli.

Zapewnij kontakt z innymi dziećmi

Ważne jest, żeby przyszły przedszkolak oswoił się z obecnością rówieśników. Dobrym pomysłem jest chodzenie z nim do klubików dla dzieci czy sal zabaw, a także na podwórko. Istotne jest, by maluch przekonał się, że mama, tata, jego najbliższe otoczenie to nie „cały świat” i równie miło może być w towarzystwie innych osób.

Zobacz także

Pozwól poznać przedszkole

Jeśli już wiesz, do którego przedszkola będzie uczęszczało twoje dziecko, pokaż mu je. Jeśli nie jest możliwe wejście do środka, to opowiedz mu o przedszkolu, zerknijcie na plac zabaw – może zobaczycie bawiące się na nim dzieci? To dokonały pretekst, żeby rozpocząć oswajanie dziecka z przedszkolem. Niektóre placówki organizują tzw. tydzień adaptacyjny, podczas którego rodzice mogą zostać razem z dzieckiem w przedszkolu. Może warto z tego skorzystać?

Jak rozmawiać z dzieckiem o pójściu do przedszkola?

Twoje nastawienie do pójścia dziecka do przedszkola przekłada się też na nastawienie dziecka (jeśli targają tobą emocje takie jak strach, lęk, przerażenie, to mimo wszystko postaraj się wykrzesać z siebie nieco optymizmu).

Mów prawdę, nie ubarwiaj rzeczywistości

Opowiedz dziecku o plusach chodzenia do przedszkola, takich jak: zabawa z innymi dziećmi, miło spędzony czas, nowi koledzy i koleżanki. Mów jednak zgodnie z prawdą i nie koloryzuj, opowiadając, że w przedszkolu codziennie będą lody i wata cukrowa na patyku, skoro wiesz, że to nieprawda. Nie dość, że dziecko straci do ciebie zaufanie, to będzie rozczarowane, jeśli rzeczywistość nie będzie aż tak kolorowa.

Odwołaj się do własnych wspomnień i emocji

Rozmawiając z dzieckiem, możesz odwołać się do własnych doświadczeń z przedszkola, oczywiście tych pozytywnych lub opowiedzianych w sposób zabawny z optymistyczną puentą, np. „szpinak był ohydy, ale pani nie zmuszała mnie do jedzenia” albo „nie chciałam chodzić do przedszkola, więc wiem, co czujesz, jednak gdy zaprzyjaźniłam się z Kasią, nie mogłam się doczekać pójścia do przedszkola”.

Okazuj zainteresowanie, dopytuj

Jeśli twoje dziecko rozpoczęło już adaptację w przedszkolu, rozmawiajcie o tym, co się wydarzyło w ciągu dnia, co jadło, czy mu smakowało, która zabawa była najciekawsza. Gdy twoje dziecko mówi, że czegoś lub kogoś nie lubi, nie ograniczaj się tylko do pocieszania. Zapytaj, dlaczego tak się stało, dlaczego tak się czuje. Emocje dziecka są niezwykle ważne! Dzięki głębokiej rozmowie nauczysz malucha rozmawiać o trudnych emocjach i pomożesz mu sobie z nimi radzić.

Jak powinno wyglądać pożegnanie z dzieckiem w przedszkolu?

Ważne jest to, jak przebiega rozstanie rodzica z dzieckiem. Przedszkolak w pierwszych dniach będzie miał wystarczająco dużo stresu i trudnych emocji – oszczędź mu kolejnych. Jeśli i tobie udziela się stres i daleko ci do oazy spokoju, poproś tatę dziecka lub babcię o to, by odprowadzali przedszkolaka.

Odprowadzając dziecko do przedszkola, pamiętaj, żeby:

 • zawsze pożegnać się z dzieckiem – nie może czuć się oszukane, że nagle zniknęłaś – może to wywołać obawy, że już nie wrócisz. A może dobrym pomysłem będzie wymyślenie waszego własnego sposobu na pożegnanie?;
 • nie zaglądać przez okno – gdy dziecko cię zobaczy, to może ciężej znieść rozstanie, np. ponownie się rozpłakać;
 • nie wchodzić do sali – nie pomożesz swojemu dziecku, a inne dzieci, widząc mamę kolegi lub koleżanki, z pewnością zatęsknią za swoją i mogą zacząć płakać (adaptacja jest trudna nie tylko dla twojego dziecka);
 • dodać dziecku otuchy i wiary w siebie – możesz zapewnić dziecko o swoich uczuciach i podkreślić, jak bardzo jesteś z niego lub niej dumna;
 • wspólnie ustalić plany na czas po przedszkolu – wizja wspólnego spaceru, wizyty u babci i dziadka, czy nawet wspólnych zakupów może uspokoić dziecko – wzmocnisz w nim poczucie sprawczości;
 • dotrzymywać słowa – jeśli obiecasz dziecku, że odbierzesz je po zupie, to dotrzymaj słowa. Nadwyrężone zaufanie będzie ci trudno odbudować;
 • nie karać i nie krzyczeć na dziecko – ta sytuacja i tak jest wyjątkowo stresująca dla dziecka, a twoje nerwowe zachowanie nikomu nie pomoże.

Jak jeszcze można przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Dobrym pomysłem jest kupienie kilku książek o przedszkolu dla dzieci – maluch w interesujący sposób będzie mógł zapoznać się z tym, co go czeka. Wspólne czytanie pomoże mu w adaptacji przedszkolnej. Dzięki książeczkom o emocjach dziecko nauczy się radzić sobie z trudnymi emocjami – na razie w teorii, ale to też jest ważne.

Książki przygotowujące dziecko do pójścia do przedszkola:

 • Katarzyna Kozłowska, „Feluś i Gucio idą do przedszkola”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
 • Justyna Bednarek, „Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
 • Lucy Cousinus, „Mysia w przedszkolu”, Wydawnictwo Dwie Siostry
 • Przemysław Liput, „Rok w przedszkolu”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
 • Magdalena Boćko-Mysiorska, „Tosia i Julek idą do przedszkola. (Nie) tacy sami”, Wydawnictwo Dwukropek
 • Anna Korycińska, „W przedszkolu jest fajnie”, Wydawnictwo Zielona Sowa
 • Piroddi Chiara, „Z poradnika smyka. Pierwszy dzień w przedszkolu”, Wydawnictwo Jedność
 • Esther van den Berg, „Witaj w przedszkolu!”, Wydawnictwo Jedność

Konsultacja merytoryczna: mgr Iwona Nitefor

Zobacz także:

Reklama

Film powstał we współpracy z Przedszkolem Żyrafa.

Reklama
Reklama
Reklama