Edukacja

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]

Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Pójście dziecka do przedszkola jest ważnym wydarzeniem, zarówno w życiu malucha, jak i rodziców. Życie rodzinne wywraca się do góry nogami, a dodatkowo wszyscy muszą zmierzyć się z – czasami trudnymi – emocjami. Rodzicom towarzyszy sporo obaw, dziecko nagle znajduje się w zupełnie obcym miejscu z nowymi ludźmi. Anna Olędzka–Bukowska z przedszkola „Żyrafa” podpowiada, jak odpowiednio przygotować dziecko do pójścia do przedszkola. 

Zadbaj o kontakt z dziećmi

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? Przede wszystkim zapewnij dziecku wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi. Ważne jest, żeby przyszły przedszkolak oswoił się z obecnością rówieśników. Dobrym pomysłem jest chodzenie z nim do klubików dla dzieci czy sal zabaw, a także na podwórko. Dziecko wyhasa się, będzie miało dużo radości, ale przede wszystkim nawiąże kontakt z rówieśnikami.

Istotne jest, by maluch przekonał się, że mama, tata, jego najbliższe otoczenie to nie „cały świat" i równie miło może być w towarzystwie innych osób. Stwarzaj sytuacje, w których twoje dziecko będzie miało kontakt z innymi dzieciakami. Możesz też zaprowadzić je na zajęcia adaptacyjne do przedszkola, do którego zamierzasz je zapisać.

Pozwól poznać przedszkole

Kiedy rodzice podejmują decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola, ważne jest, by odwiedzać to miejsce jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Takie instytucje zwykle są otwarte na tego rodzaju wizyty. To dobry sposób na zapoznawanie dziecka z przedszkolem. Dzięki temu, kiedy pierwszy raz rozstaniesz się ze swoją córeczką lub synkiem, dziecko będzie czuło się bezpiecznie, bo zarówno miejsce, jak i osoby z przedszkola będą mu już znane.

Wiele placówek po rozpoczęciu zajęć umożliwia rodzicom zostanie w pierwszych dniach lub tygodniach w przedszkolu razem z dzieckiem. Niekiedy funkcjonują specjalne „kąciki dla rodziców”. Dla malucha na początku bardzo ważna jest świadomość, że mama lub tata jest gdzieś blisko.

Jak powinno wyglądać pożegnanie z dzieckiem w przedszkolu? 

Ważne jest również to, jak przebiega rozstanie rodzica z dzieckiem w przedszkolu. Gdy wychodzisz już z budynku – zawsze pożegnaj się z dzieckiem. Nie może czuć się oszukane, że nagle zniknęłaś – może to powodować jego obawy, czy na pewno po nie wrócisz. Maluch w pierwszych dniach będzie miał wystarczająco dużo stresu i trudnych emocji – oszczędź mu kolejnych. Powiedz, że pojawisz się np. po obiedzie i wspólnie wrócicie do domu, a wtedy wysłuchasz wszystkich przygód, które przeżył tego dnia. Buziak na pożegnanie, przytulenie – to obowiązkowa część przed wyjściem rodzica z przedszkola.

Rozmowa i dobre nastawienie rodzica

Pamiętaj, że twoje nastawienie do pójścia dziecka do przedszkola przekłada się też na nastawienie dziecka. Naturalne jest, że będą ci towarzyszyć różne emocje, ale spróbuj myśleć pozytywnie. Opowiedz dziecku o plusach chodzenia do przedszkola: zabawa z innymi dziećmi, miło spędzony czas, nowi koledzy i koleżanki. Pamiętaj, że dzieci, których rodzice okazują, że trudno im rozstać się z dzieckiem, ciężko się adaptują w przedszkolu. Nie musisz się bać – przedszkole to naprawdę dobry okres w życiu dziecka. 

Książki o przedszkolu dla dzieci

Dobrym pomysłem jest kupienie kilku książek o przedszkolu dla dzieci – maluch w interesujący sposób będzie mógł zapoznać się z tym, co go czeka. Wspólne czytanie pomoże mu w adaptacji przedszkolnej. Dzięki książeczkom o przedszkolu dziecko pozna rzeczywistość przedszkolną – na razie w teorii, ale to też jest ważne. Dobre, mądre książki wspomogą proces adaptacji i przygotowania dziecka do nowego okresu w jego życiu.

Polecamy następujące książki o przedszkolu dla dzieci:

  • Katarzyna Kozłowska, „Feluś i Gucio idą do przedszkola”, wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Justyna Bednarek, „Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu”, wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Lucy Cousinus, „Mysia w przedszkolu”, wydawnictwo Dwie Siostry
  • Przemysław Liput, „Rok w przedszkolu”, wydawnictwo Nasza Księgarnia


Zobacz także: 

 


Film powstał we współpracy z Przedszkolem Żyrafa 

przedszkole żyrafa
dziecko, zajęcia plastyczne, przedszkolak, przedszkole
Edukacja
Kiedy dziecko jest gotowe, by pójść do przedszkola? - film
Kiedy dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola? Jakie umiejętności powinno posiadać?

Film powstał we współpracy z Przedszkolem Żyrafa   

mama, dziecko, czytanie, książka
fotolia
Edukacja
Jak przygotować dziecko do szkoły
Musisz podjąć trudną decyzję, czy twoje dziecko da sobie radę w pierwszej klasie, czy może jednak lepsza będzie dla niego zerówka. Na szczęście masz też możliwość, żeby mu trochę pomóc w przygotowaniu do szkoły.
przedszkole
panthermedia
Edukacja
Przedszkole dobre dla dziecka – o co zapytać podczas wizyty
Zanim wybierzesz przedszkole dla dziecka, musisz je odwiedzić, obejrzeć, no i koniecznie zadać personelowi kilka pytań. Bo właśnie dzięki nim łatwiej podejmiesz dobrą decyzję.

Kiedy należy złożyć wniosek i jaka jest szansa na przyjęcie dziecka? Są takie przedszkola (zwłaszcza publiczne), do których jest więcej chętnych niż miejsc (jeśli tak, zapytaj, jakie dzieci dostają się w pierwszej kolejności). Gdy boisz się, że dziecko nie zostanie przyjęte, może warto zabezpieczyć się i zapisać je dodatkowo do innego przedszkola? Jakie są miesięczne koszty i czy jest jakieś wpisowe? Dowiedz się również, ile kosztuje wyżywienie dziecka i co się na nie składa. Jeśli masz zamiar posłać dziecko do prywatnej placówki, zapytaj o wpisowe i koszty dodatkowe (bywa, że w tego typu przedszkolach trzeba płacić także za miesiące wakacyjne – czasem nawet za te, w których przedszkole jest zamknięte). Dopiero robiąc taki szczegółowy wywiad, jesteś w stanie obliczyć miesięczny koszt posłania dziecka do przedszkola. Jakie zajęcia dodatkowe oferuje przedszkole? I jakie są ich koszty. Może się bowiem okazać, że cena państwowej placówki z opłaceniem dodatkowych zajęć jest niewiele niższa od tej prywatnej, w której za dodatkowe zajęcia płaci się mniej albo w ogóle. Czy są organizowane dodatkowe atrakcje dla dzieci? Zapytaj, czy np. są organizowane teatrzyki , pikniki i wycieczki do jakichś ciekawych miejsc (np. do piekarni, żeby poznać sztukę wyrabiania chleba czy na lotnisko, by z bliska obejrzeć samoloty). Dzięki nim dziecko wszechstronnie się rozwija i ma szansę lepiej poznać świat. Czy dzieci muszą koniecznie leżakować? To pytanie jest szczególnie ważne, jeśli twoje dziecko nie śpi już w dzień. Dobrze, by nie było zmuszane do leżakowania. Najlepiej, by smyk, który nie ma ochoty na poobiednią drzemkę, miał możliwość cichej zabawy. Jak liczne są grupy w przedszkolu? Maksymalna liczba w grupie zapisana jest w statucie przedszkola i nie może zostać przekroczona. Dobrze, gdy grupy nie liczą więcej niż 20 dzieci – w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj