Pójście dziecka do przedszkola jest ważnym wydarzeniem, zarówno w życiu malucha, jak i rodziców. Życie rodzinne wywraca się do góry nogami, a dodatkowo wszyscy muszą zmierzyć się z – czasami trudnymi – emocjami. Rodzicom towarzyszy sporo obaw, dziecko nagle znajduje się w zupełnie obcym miejscu z nowymi ludźmi. Anna Olędzka–Bukowska z przedszkola „Żyrafa” podpowiada, jak odpowiednio przygotować dziecko do pójścia do przedszkola.
Zadbaj o kontakt z dziećmi
Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? Przede wszystkim zapewnij dziecku wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi. Ważne jest, żeby przyszły przedszkolak oswoił się z obecnością rówieśników. Dobrym pomysłem jest chodzenie z nim do klubików dla dzieci czy sal zabaw, a także na podwórko. Dziecko wyhasa się, będzie miało dużo radości, ale przede wszystkim nawiąże kontakt z rówieśnikami.
Istotne jest, by maluch przekonał się, że mama, tata, jego najbliższe otoczenie to nie „cały świat" i równie miło może być w towarzystwie innych osób. Stwarzaj sytuacje, w których twoje dziecko będzie miało kontakt z innymi dzieciakami. Możesz też zaprowadzić je na zajęcia adaptacyjne do przedszkola, do którego zamierzasz je zapisać.
Pozwól poznać przedszkole
Kiedy rodzice podejmują decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola, ważne jest, by odwiedzać to miejsce jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Takie instytucje zwykle są otwarte na tego rodzaju wizyty. To dobry sposób na zapoznawanie dziecka z przedszkolem. Dzięki temu, kiedy pierwszy raz rozstaniesz się ze swoją córeczką lub synkiem, dziecko będzie czuło się bezpiecznie, bo zarówno miejsce, jak i osoby z przedszkola będą mu już znane.
Wiele placówek po rozpoczęciu zajęć umożliwia rodzicom zostanie w pierwszych dniach lub tygodniach w przedszkolu razem z dzieckiem. Niekiedy funkcjonują specjalne „kąciki dla rodziców”. Dla malucha na początku bardzo ważna jest świadomość, że mama lub tata jest gdzieś blisko.
Jak powinno wyglądać pożegnanie z dzieckiem w przedszkolu?
Ważne jest również to, jak przebiega rozstanie rodzica z dzieckiem w przedszkolu. Gdy wychodzisz już z budynku – zawsze pożegnaj się z dzieckiem. Nie może czuć się oszukane, że nagle zniknęłaś – może to powodować jego obawy, czy na pewno po nie wrócisz. Maluch w pierwszych dniach będzie miał wystarczająco dużo stresu i trudnych emocji – oszczędź mu kolejnych. Powiedz, że pojawisz się np. po obiedzie i wspólnie wrócicie do domu, a wtedy wysłuchasz wszystkich przygód, które przeżył tego dnia. Buziak na pożegnanie, przytulenie – to obowiązkowa część przed wyjściem rodzica z przedszkola.
Rozmowa i dobre nastawienie rodzica
Pamiętaj, że twoje nastawienie do pójścia dziecka do przedszkola przekłada się też na nastawienie dziecka. Naturalne jest, że będą ci towarzyszyć różne emocje, ale spróbuj myśleć pozytywnie. Opowiedz dziecku o plusach chodzenia do przedszkola: zabawa z innymi dziećmi, miło spędzony czas, nowi koledzy i koleżanki. Pamiętaj, że dzieci, których rodzice okazują, że trudno im rozstać się z dzieckiem, ciężko się adaptują w przedszkolu. Nie musisz się bać – przedszkole to naprawdę dobry okres w życiu dziecka.
Książki o przedszkolu dla dzieci
Dobrym pomysłem jest kupienie kilku książek o przedszkolu dla dzieci – maluch w interesujący sposób będzie mógł zapoznać się z tym, co go czeka. Wspólne czytanie pomoże mu w adaptacji przedszkolnej. Dzięki książeczkom o przedszkolu dziecko pozna rzeczywistość przedszkolną – na razie w teorii, ale to też jest ważne. Dobre, mądre książki wspomogą proces adaptacji i przygotowania dziecka do nowego okresu w jego życiu.
Polecamy następujące książki o przedszkolu dla dzieci:
- Katarzyna Kozłowska, „Feluś i Gucio idą do przedszkola”, wydawnictwo Nasza Księgarnia
- Justyna Bednarek, „Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu”, wydawnictwo Nasza Księgarnia
- Lucy Cousinus, „Mysia w przedszkolu”, wydawnictwo Dwie Siostry
- Przemysław Liput, „Rok w przedszkolu”, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Zobacz także:
- Pierwsze dni w przedszkolu: dziecko płacze i boi się? Nie popełniaj tych błędów!
- Adaptacja w przedszkolu – co robić, żeby dziecko chętnie chodziło do przedszkola
- Jak zachęcić dziecko do przedszkola – porady psychologa
Film powstał we współpracy z Przedszkolem Żyrafa


Kiedy należy złożyć wniosek i jaka jest szansa na przyjęcie dziecka? Są takie przedszkola (zwłaszcza publiczne), do których jest więcej chętnych niż miejsc (jeśli tak, zapytaj, jakie dzieci dostają się w pierwszej kolejności). Gdy boisz się, że dziecko nie zostanie przyjęte, może warto zabezpieczyć się i zapisać je dodatkowo do innego przedszkola? Jakie są miesięczne koszty i czy jest jakieś wpisowe? Dowiedz się również, ile kosztuje wyżywienie dziecka i co się na nie składa. Jeśli masz zamiar posłać dziecko do prywatnej placówki, zapytaj o wpisowe i koszty dodatkowe (bywa, że w tego typu przedszkolach trzeba płacić także za miesiące wakacyjne – czasem nawet za te, w których przedszkole jest zamknięte). Dopiero robiąc taki szczegółowy wywiad, jesteś w stanie obliczyć miesięczny koszt posłania dziecka do przedszkola. Jakie zajęcia dodatkowe oferuje przedszkole? I jakie są ich koszty. Może się bowiem okazać, że cena państwowej placówki z opłaceniem dodatkowych zajęć jest niewiele niższa od tej prywatnej, w której za dodatkowe zajęcia płaci się mniej albo w ogóle. Czy są organizowane dodatkowe atrakcje dla dzieci? Zapytaj, czy np. są organizowane teatrzyki , pikniki i wycieczki do jakichś ciekawych miejsc (np. do piekarni, żeby poznać sztukę wyrabiania chleba czy na lotnisko, by z bliska obejrzeć samoloty). Dzięki nim dziecko wszechstronnie się rozwija i ma szansę lepiej poznać świat. Czy dzieci muszą koniecznie leżakować? To pytanie jest szczególnie ważne, jeśli twoje dziecko nie śpi już w dzień. Dobrze, by nie było zmuszane do leżakowania. Najlepiej, by smyk, który nie ma ochoty na poobiednią drzemkę, miał możliwość cichej zabawy. Jak liczne są grupy w przedszkolu? Maksymalna liczba w grupie zapisana jest w statucie przedszkola i nie może zostać przekroczona. Dobrze, gdy grupy nie liczą więcej niż 20 dzieci – w...