Jak się rozgrzać w chłodne dni? 7 rozgrzewających przypraw dla dziecka
To oczywiste, że ciepły posiłek w chłodny dzień rozgrzewa równie doskonale jak owinięcie się ciepłym kocem. Ale czy wiesz, że niektóre przyprawy też mają takie działanie? Można je dodawać także do potraw dla dzieci, choć w niewielkich ilościach.
1 z 8
Przyprawy dla dziecka na rozgrzewkę
W czasie jesiennych i zimowych chłodów warto dodawać do potraw rozgrzewające przyprawy, np. szczyptę cynamonu (pasuje także do mięsa), odrobinkę pieprzu, kminek (najlepiej zmielony). Nadają się one dla dzieci już po pierwszym roku życia, ale pod jednym warunkiem: że dodasz ich naprawdę odrobinę. Zwykle takie przyprawy mają ostry smak, a małe dzieci nie są do niego przyzwyczajone (choć być może właśnie to im zasmakuje). Naturalne przyprawy są zdecydowanie zdrowsze niż sól czy cukier, do których smaku nie należy w ogóle przyzwyczajać małych dzieci. Zobacz, jakie przyprawy pomogą się rozgrzać i do jakich dań możesz je dodać.
Zobacz też: Co ty wiesz o cukrze? - test
2 z 8
Cynamon
Cynamon ma nie tylko właściwości rozgrzewające, ale jest też stosowany w przeziębieniach, osłabieniu, bólach mięśni. Nadaje się do dań słodkich i pikantnych. Pasuje do mięsa, ryżu, kompotów, deserów.
Zobacz przepis na: Marmoladki bakaliowo-owsiane
3 z 8
Kminek
Kminek wspomaga trawienie, działa leczniczo przy dolegliwościach żołądkowych, a także oczywiście rozgrzewająco. Dobrze komponuje się z pieczywem, serami, kapustą kiszoną. Do dań dla małych dzieci warto go zmielić lub rozdrobnić w moździerzu.
Zobacz też przepis na: Surówkę z kapusty
4 z 8
Goździki
Goździki działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i przeciwbólowo. Nadają się zarówno do potraw słodkich, jak i słonych, np. kompotów i mięs. Dla małych dzieci goździki należy zmielić lub rozdrobnić w moździerzu.
Zobacz przepis na : Gruszkową pyszność
5 z 8
Pieprz
Pieprz (zarówno czarny, czerwony, jak i biały) wspomaga trawienie, łagodzi wzdęcia i niestrawność. Oczywiście także rozgrzewa. Pasuje niemal do każdej potrawy: mięs, zup, ryb, sosów, a nawet deserów.
Zobacz przepis na: Zupę z porów z grzaneczkami
6 z 8
Imbir
Imbir nie tylko rozgrzewa, ale także ułatwia trawienie, przyspiesza krążenie, działa przeciwzapalnie, poprawia krążenie, chroni przed infekcjami. Pasuje do zup, wieprzowiny, dziczyzny, a także do ryżu, jajek i deserów.
Zobacz przepis na: Gorącą lemoniadę
7 z 8
Kurkuma
Kurkuma niszczy wirusy, grzyby i bakterie, chroni serce, przyspiesza gojenie, rozgrzewa organizm. Można ją dodawać do jaj, serów, sałatek rybnych, zup, kaszy, płatków owsianych, barwić nią np. masło lub ryż. Wystarczy szczypta, by uzyskać piękny żółty kolor.
Zobacz przepis na: Zupę z soczewicy
8 z 8
Kardamon
Kardamon łagodzi kaszel, pomaga przy niestrawności, zapobiega również namnażaniu się wirusów. Można go stosować do potraw słodkich i słonych, a także przyprawiać nim napoje. Używaj go do ciast, sałatek owocowych, ale także potraw z mięsa, ryb i drobiu. Kardamon można stosować w całości lub rozdrobniony (w potrawach dla dzieci).
Zobacz przepis na: Ciasteczka korzenne