Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Sery dla dzieci
F
Żywienie

Od kiedy serek topiony? 7 ważnych faktów o serach dla dziecka

Choć wszystkie sery produkowane są po prostu z mleka, to na świecie istnieje aż kilka tysięcy ich gatunków. Nie wszystkie jednak nadają się dla małych dzieci. Czy wiesz, jakie sery może jeść twoje dziecko i dlaczego akurat serek topiony nie jest specjalnie polecany dla dzieci?

Sery wytwarza się z mleka – sery żółte z dodatkiem podpuszczki dojrzewają, sery białe powstają w wyniku zakwaszenia mleka i odciśnięcia serwatki. Składniki odżywcze są w nich bardziej skoncentrowane niż w mleku (wyjątek to ser twarogowy z mniejszą ilością wapnia).

1. Sery są bardzo wartościowe

Sery są bardzo dobrym źródłem wapnia (wyjątkiem jest twaróg, który ma stosunkowo mało tego pierwiastka) i pełnowartościowego białka. Obfitują też w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D) i witaminy z grupy B (zwłaszcza B2), a także fosfor oraz magnez. Wszystkie składniki są dobrze przyswajalne i efektywnie wykorzystywane przez organizm (wyjątek to cukier mleczny – laktoza). Sery żółte (np. edamski, gouda) w porównaniu do mleka mają 6–7 razy więcej wapnia i fosforu, kilkanaście razy więcej witaminy A i E oraz dwa razy więcej witaminy B2 i magnezu.

2. Twarożek można podać już w 1. roku życia

W 11. miesiącu życia można podać dziecku twarożek, może być domowy. Mleko pasteryzowane (nie UHT!) przegotuj, zakwaś je łyżką śmietany i zostaw na 24 godziny, by się zsiadło. Po ukwaszeniu usuń warstwę tłuszczu. Lekko ogrzej je w tzw. kąpieli wodnej (naczynie z mlekiem wstaw do większego z gorącą wodą). Ścięty ser odcedź na sitku lub na podwójnej gazie. Można go podać jako samodzielne danie na podwieczorek.

Zobacz też: Wapń dla mocnych kości

3. Ser biały zawiera mało wapnia

W procesie wyrobu białego sera 80 proc. zawartego w mleku wapnia przechodzi do serwatki, która jest odciskana. Dlatego twaróg ma kilka razy mniej wapnia niż ser żółty – np. dziewięć razy mniej tego pierwiastka niż ser edamski – ale ma też dużo mniej tłuszczu i mało kalorii.

4. Ser żółty jest tłusty

Ser żółty jest świetnym źródłem wapnia i fosforu – pierwiastki te mają wielki wpływ na mocne zęby i kości. Dwa plasterki sera żółtego (ok. 40 g) dostarczają 350 mg wapnia, tj. połowę dziennego zapotrzebowania dla dziecka w wieku 1–3 lata. Ser żółty jest trzy razy bardziej kaloryczny od sera twarogowego chudego i ciężej od niego strawny. Zawiera też dużo więcej soli i cholesterolu niż biały. W diecie małych dzieci nie trzeba jednak specjalnie ograniczać ilości cholesterolu, bo jest on potrzebny m.in. do syntezy ważnych dla organizmu hormonów.

Zobacz też: Masło, margaryna czy oliwa? 7 ważnych faktów o tłuszczach dla dziecka

5. Serek topiony nie jest dla dzieci

To produkt wysoko przetworzony. Serek topiony wytwarza się  z kilku rodzajów sera żółtego z dodatkiem masła (margaryny) i śmietany, zawiera substancje dodatkowe i sporo soli. Do jego produkcji używa się m.in. substancji chemicznych ułatwiających topienie.

Zobacz też: Błonnik - sposób na zaparcia u dzieci

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, mama, mleko, kuchnia
Żywienie
Czy mleko szkodzi - wreszcie koniec z mitami!
Z jednej strony słyszysz: mleko ma mnóstwo wapnia. Z drugiej: powoduje u dzieci alergię, katary i infekcje. Sprawdziliśmy, jak jest naprawdę.

Chyba żaden inny produkt nie ma tylu zwolenników i tylu wrogów, co mleko (i jego przetwory). „Pij mleko, będziesz wielki” – mówi jedna reklama. A druga: „Pij mleko, będziesz kaleką”. Zapytaliśmy dietetyka, gdzie leży prawda. Do końca 3. roku dziecko powinno pić mieszanki modyfikowane PRAWDA/MIT Dla dzieci do końca 3. roku życia poleca się mleko modyfikowane . Jego skład jest najbardziej dostosowany do potrzeb dziecka. Jeśli jednak dziecko nie ma alergii, to pod koniec 1. roku życia można mu zacząć podawać mleko krowie . Szczególnie do posiłków, w których konieczne jest zagotowanie mleka (np. budyń, kasza). Modyfikowanych mieszanek nie powinno się gotować.   Mleko jest konieczne w diecie dziecka PRAWDA Jeśli dziecko nie ma alergii na białko mleka krowiego lub nietolerancji laktozy, to podawaj mu mleko, sery, jogurty. Z produktów mlecznych bowiem najlepiej przyswaja się wapń , tak potrzebny kościom i zębom. Mleko zawiera też fosfor, który również wchodzi w skład kości i zębów, oraz potas regulujący prawidłową pracę serca. W mleku jest dużo dobrze przyswajalnego białka, komplet witamin z grupy B (ważne dla skóry i dobrego funkcjonowania układu nerwowego). Są również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A (ważna dla wzroku), D (zapobiega krzywicy i ułatwia przyswajanie wapnia).     Wielu dzieciom mleko mocno szkodzi PRAWDA/MIT Szkodzi tylko dzieciom uczulonym na białko mleka lub mającym nietolerancję laktozy. Rzeczywiście one nie powinny pić mleka. Objawy nietolerancji laktozy lub alergii mogą być różne:   „kruczenie” w brzuszku, biegunka, wysypka, katar, kaszel, częstsze infekcje. Jeśli podejrzewasz, że maluszek może mieć alergię lub nietolerancję laktozy , porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Na własną rękę nie rezygnuj jednak z podawania mleka i...

od kiedy jogurt i twarożek dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Od kiedy jogurt, twarożek i inne produkty mleczne dla niemowlaka? Zasady rozszerzania diety
Produkty mleczne takie jak jogurt, kefir, twarożek czy serek to ważny element diety niemowlaka. Są doskonałym źródłem cennych składników, których potrzebuje organizm małego dziecka i lekcją nowych smaków. Niestety nie wszystkie jogurty czy serki nadają się dla dzieci w pierwszym roku życia. Trzeba wiedzieć, jak je wybierać i podawać.

Jogurt naturalny, twarożek, serek oraz fermentowane napoje mleczne, takie jak kefir i maślanka, świetnie nadają się dla niemowląt w drugim półroczu życia. Wartość odżywcza produktów mlecznych jest często większa niż samego mleka. Są dobrym źródłem wapnia (z wyjątkiem twarogu) i pełnowartościowego białka. Możesz wprowadzić je do diety dziecka, które poznało już smak warzyw, owoców i mięsa. Niestety nie wszystkie jogurty czy serki dostępne w sklepach nadają się dla niemowląt. Sprawdź, jak je wybierać i podawać. Od kiedy podawać niemowlakowi jogurt i inne produkty mleczne? Produkty mleczne, takie jak jogurt, kefir, twarożek, naturalny serek homogenizowany, możesz zacząć podawać niemowlakowi, gdy skończy 6 miesięcy , pod warunkiem że dziecko nie ma alergii na białka mleka krowiego  (dawniej tego typu produkty wprowadzano do diety dziecka dopiero od 11 miesiąca). Zacznij od małej ilości, np. 2–3 łyżeczek naturalnego jogurtu, i obserwuj reakcje malucha. Przez 2-3 dni nie podawaj innych nowości. Jeśli w tym czasie wystąpią niepokojące objawy, łatwo ustalisz, co je powoduje. Gdy dziecko dobrze toleruje jogurt, możesz podać mu twarożek. Jak często dziecko może jeść jogurt czy serek? Początkowo niemowlę może jeść produkty mleczne kilka razy w tygodniu. Jeśli nie ma reakcji niepożądanych, można oferować je częściej, np. raz dziennie. Do jogurtu naturalnego czy twarożku możesz dodawać owoce , np. w postaci musu lub surowe. Po pierwszym roku życia dziecko może też jeść inne rodzaje serów , np. ser żółty – warto go podawać, bo to cenne źródło wapnia, a także nauka nowych smaków. Jaki jogurt i twarożek wybrać dla dziecka? Dla niemowląt najlepsze są produkty naturalne , bez substancji dodatkowych i cukru (jogurt naturalny bez dodatku mleka w proszku, twarożek bez dodatku soli i innych składników,...

ser
Żywienie
Sery dla dzieci - nie tylko twarożek w kubeczku
Dzieci zwykle lubią słodkie serki w kubeczkach. Jest w nich sporo wapnia, ale też dużo cukru. A przecież ser można jeść na wiele sposobów. Zobacz, które sery nadają się dla dzieci!

Pod względem wartości odżywczych sery są super! To świetne źródło białka (a jest ono potrzebne do budowy komórek), i to nawet łatwiej przyswajalnego niż z mięsa. Innym skarbem zawartym w serze jest wapń, którego stale potrzebują rosnące kości. Już 4-latki mają poważne niedobory wapnia ! Serki w kubeczku dla dzieci - sprawdź skład! Zwykle kupujemy dzieciom gotowe serki owocowe. To nic złego, ale warto wcześniej dokładnie przeczytać etykietę. Zwróć uwagę, ile w środku znajduje się cukru i tłuszczu. Najlepsze są serki średnio tłuste (od 3,5 do 10 proc.) i mało słodkie. Zawartość cukru nie jest, niestety, podana na opakowaniu. Zwróć jednak uwagę, by w 100 g serka nie było więcej niż 15 g węglowodanów. Ważne jest też to, czy w serku owocowym rzeczywiście są owoce. Zdarza się, że nie ma ich tam ani grama, jest tylko sam aromat, np. truskawkowy, choć nazwa i wygląd opakowania sugerują coś innego. Najlepsze są oczywiście serki naturalne, niesłodzone. Można samemu dodać do nich owoce i (jeśli trzeba) odrobinę miodu lub cukru. Ale warto też wzbogacać menu dziecka w inne rodzaje serów. Można je dodawać do wielu potraw i przyrządzać na różne sposoby.   Sery dla dzieci - od twarożku do fety Sery białe. Dla dziecka do 3. roku życia wybieraj raczej sery pełnotłuste lub półtłuste (chyba że maluch waży trochę za dużo, wtedy lepsze będą chude). Pamiętaj tylko, że zwykły biały ser nie może być jedynym nabiałem, który zjada dziecko, bo ma on mniej wapnia niż np. kefir, jogurt czy maślanka. Jest to spowodowane sposobem robienia twarogu. Po ścięciu się sera wylewa się z niego serwatkę, w której, zostaje wapń. Pyszny twarożek możesz też zrobić sama. To wcale nie jest trudne! Weź mleko inne niż UHT. Zakwaś je śmietanką, jogurtem lub kefirem.Po około 24 godzinach, gdy się zsiądzie, lekko je podgrzej i wylej na sitko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak