Kolacje dla dzieci: 20 przepisów na fajne, szybkie i zdrowe kolacje (także na słodko)
Kolacje dla dzieci muszą być wyjątkowe. To ostatni posiłek dziecka przed snem, dlatego powinien być dość sycący, ale jednocześnie nie obciążać układu pokarmowego, bo to mogłoby zakłócić sen. Kolację warto podać w ładnej formie, wtedy nawet zwykła jabłkowa owsianka będzie na tyle atrakcyjna, że dziecko zje ją z apetytem. Sprawdź, co i jak podawać dziecku na kolację.
Kolacje dla dzieci powinny być tak skomponowane, by dostarczyć potrzebnych składników odżywczych, pomóc dziecku zasnąć i przespać spokojnie noc. Ważne jest, by kolacja dla dziecka była lekkostrawna i pokrywała około 25 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie. Kolacje, zarówno dla rocznego dziecka, dwulatka, jak i dla przedszkolaka, powinny być zdrowe, pożywne, ale też... kolorowe. Jeśli kanapka lub kaszka będzie pięknie przyozdobiona, np. w kształcie słoneczka lub statku pirackiego – dziecko z pewnością chętniej ją zje.
Co na kolację dla dziecka?
Kolacja to jeden z najważniejszych posiłków dnia. Musi być lekka, by dziecka nie bolał brzuch, ale też sycąca, żeby maluch nie budził się głodny. Zadbaj o to, by maluch zjadł ją dwie godziny przed snem. Kolacje dla dzieci powinny być pełnowartościowymi posiłkami, czyli zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Spraw, by w diecie dziecka znalazły się źródła białka, wapnia, żelaza, a także witamin. Odpowiednie i zbilansowane żywienie dzieci to podstawa właściwego rozwoju.
Fajne kolacje dla dzieci
Zdrowa kolacja dla dzieci wcale nie musi być nudna. Maluchy kochają jedzeniowe zabawy. Możesz przygotować dziecku naleśniki w kształcie misia lub łódki, wyczarować na talerzu mały obrazek lub kreatywnie potraktować owsiankę. Czy to zadziała na twojego malucha? Sprawdź!
Przedstawiamy przepisy, które śmiało możesz wykorzystać, by zrobić dziecku pyszną kolację. Klasyczne wersje potraw wystarczy lekko ozdobić i w mgnieniu oka staną się dużo bardziej atrakcyjne dla dziecka. Ich przygotowanie nie zajmie ci dużo czasu.
1 z 20
Owsianka z kiwi i jabłuszkiem – pomysłowa sowa
Składniki:
- 50 g migdałów
- 4 łyżki płatków owsianych
- 1 kiwi (do ozdoby)
- jabłka do ozdoby
- 50 g orzechów nerkowca
- 20 g słonecznika łuskanego
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka syropu klonowego/miodu
Płatki owsiane zalej wodą i gotuj na średnim ogniu. Gdy się zagotują – zmniejsz ogień i podgrzewaj jeszcze przez parę minut do momentu, aż będą miękkie. Pamiętaj, by co jakiś czas je mieszać. Następnie zmiel migdały, nerkowce (kilka pozostaw do dekoracji) oraz słonecznik i zmieszaj z płatkami. Do całości dodaj odrobinę syropu klonowego i pół szklanki ciepłego mleka. Całość przełóż do miseczki i ułóż kolorowy wzór ze świeżych owoców. Taką owsiankę możesz podawać dziecku od 4. roku życia (bez dodatku całych orzechów i migdałów możesz podać ją już wcześniej, bo od 2. roku życia).
2 z 20
Omlet lub naleśnik – łódka
Na kolację dla dzieci możesz przygotować omlet (na słodko) lub naleśnik i udekorować go tak, by przypominał łódkę.
Składniki:
- pół szklanki mąki
- po pół szklanki wody i mleka
- jajko
- pół tabliczki ciemnej czekolady
- olej
- do dekoracji: owoce, czekolada, śmietanka
Zrób ciasto z mleka, jajek, mąki i wody. Naleśniki smaż na rozgrzanym tłuszczu. Przekrój naleśnik na pół. Jedna połówka to będzie łódka, następnie udekoruj ją owocami, czekoladą – tak jak na zdjęciu. Dzieci kochają naleśniki. Ale forma też robi wrażenie. Takie naleśniki możesz podawać dziecku, które skończyło już 3 lata.
3 z 20
Jajecznica – zajączek
Składniki:
- jajko
- 10 ml mleka modyfikowanego (dla starszego dziecka może być zwykłe krowie lub sojowe),
- łyżeczka masła
- do ozdoby: pomidor koktajlowy, czarne oliwki, liść sałaty lub szpinaku
Umyj jajko, następnie wbij do talerzyka i roztrzep widelcem. Dodaj mleko modyfikowane. Łyżeczkę masła włóż do filiżanki, a następnie wstaw ją do gotującej się wody. Gdy masło już się rozpuści – dodaj jajko. W momencie, gdy masa jajeczna będzie się ścinać – mieszaj ją łyżeczką, zwłaszcza przy ściankach naczynia. Pamiętaj, by białko i żółtko były dobrze ścięte. Całość wyłóż na talerzyk. Uszy możesz zrobić z liści szpinaku lub sałaty. Nosek – z pomidorka koktajlowego, a oczy z czarnych oliwek. Będzie zdrowiej. Taką jajecznicę możesz podawać dziecku od 10. miesiąca życia.
4 z 20
Wafle z twarożkiem – pirat
Składniki:
- wafle ryżowe
- twarożek
- łyżka jogurtu naturalnego
- do ozdoby: papryka, ogórek
Biały ser wymieszaj z jogurtem, a następnie nałóż na wafle ryżowe. Na wierzch połóż paprykę i ogórka, w taki sposób, by całość przypominała pirata. Takie wafle z twarożkiem możesz podawać dziecku od 3. roku życia.
Zamiast pieczywa dla odmiany świetnie sprawdzą się właśnie wafle ryżowe. Twarożek i papryka – pirat gotowy!
5 z 20
Drożdżówka z owocami
Drożdżówkę oczywiście możesz kupić w sklepie, ale możesz też samodzielnie upiec bułeczki drożdżowe. Niezależnie od opcji – udekoruj ją pięknie owocami i podaj dziecku. Maluch z pewnością będzie zachwycony!
Składniki:
- 250 ml mieszanki mlekozastępczej lub mleka
- 25 g drożdży
- 2 łyżki oleju
- 5 łyżek cukru
- 2 niepełne szklanki mąki
Zmieszaj drożdże z łyżką cukru. Na stolnicę wysyp mąkę, dodaj cukier z drożdżami, mieszankę mlekozastępczą oraz olej. Wyrób ciasto, a następnie pozostaw je do wyrośnięcia. Uformuj bułeczki i upiecz w piekarniku w 180°C. Piecz 40–50 minut (po pierwszych 20 minutach sprawdź, czy ciasto piecze się prawidłowo). Takie drożdżowe bułeczki możesz podawać dziecku od 2. roku życia.
6 z 20
Słodka bułka-rybka z owocami i twarożkiem
Bułeczki możesz kupić w sklepie lub skorzystać z naszego przepisu na bułeczki. Do twarożku dodaj jogurt, wymieszaj. Na bułeczkę nałóż twarożek. Całość udekoruj owocami, tak by powstała rybka.
Taką bułeczkę możesz podawać dziecku od 2. roku życia.
7 z 20
Owsianka – miś
Składniki:
- 4 łyżki płatków owsianych
- 1 kiwi (do ozdoby)
- banan (do ozdoby)
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka syropu klonowego/miodu
Płatki owsiane zalej wodą i gotuj na średnim ogniu. Po zagotowaniu zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez kilka minut do momentu, aż zmiękną. Dodaj syrop klonowy i pół szklanki ciepłego mleka. Całość udekoruj owocami. Owsianka lub kaszka może stać się zwierzakiem lub bajkową postacią. Ogranicza cię tylko wyobraźnia. Dla dziecka od 8. miesiąca życia
8 z 20
Ślimak z banana i ciastka
Do wykonania tej oryginalnej kolacji będziesz potrzebować:
- banana
- paluszków
- słodkiej bułeczki
Słodką bułeczkę możesz kupić w sklepie lub skorzystać z naszego przepisu na bułeczki cynamonowe z nadzieniem. Ślimak, ślimak, pokaż rogi! Jak podać słodkie ciastko z owocami? Z banana zrób ślimaka, bułeczka to będzie jego muszelka, natomiast paluszki posłużą jako rogi. Całość możesz ozdobić jeszcze malinami lub innymi owocami. Taką kolację możesz podawać dziecku, które skończyło już 18. miesiąc życia.
9 z 20
Quesadillas czyli meksykański naleśnik z farszem
Składniki na ciasto:
- 1,5 szklanki mąki
- szklanka mleka
- szklanka wody mineralnej niegazowanej
- 2 jajka
- szczypta soli
- oliwa z oliwek
Składniki na farsz:
- 4–5 pieczarek
- szczypiorek
- łyżka masła
- 2 łyżki śmietany 24%
- 200 g szynki pokrojonej w kostkę
- pół puszki kukurydzy
- 100 g sera żółtego pokrojonego w kostkę
- kawałek ogórka, papryki i marchewki do dekorcji
Mleko, jaja, wodę, mąkę, sól i łyżkę oleju zmiksuj tak, by powstała jednolita masa. Ciasto pozostaw na ok. 30 minut, następnie usmaż naleśniki. Przygotuj farsz. Pokrój szczypiorek. Pieczarki pokrój w plasterki, uduś je, pod koniec dodaj szczypiorek i śmietanę. Wymieszaj z pozostałymi składnikami farszu, przypraw pieprzem. Na naleśniki nałóż farsz, złóż je na pół i ozdób tak, by przypominały kotka.
To propozycja dla dzieci powyżej 3. roku życia.
10 z 20
Naleśnikowy bóbr
W przygotowaniu naleśnikowego bobra świetnie sprawdzą się naleśniki kanadyjskie. Całość możesz ozdobić według własnego uznania, nie tylko tak, by naleśnik przypominał bobra.
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 szklanka mąki kukurydzianej
- 1,5 łyżki cukru
- 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 1,5 szklanki mleka 2%
- 2 jajka
- 2 łyżki oleju sojowego
- do ozdoby kawałek banana, kilka jagód, musli
Wymieszaj mleko z olejem i jajkami, następnie dodaj mąkę pszenną i kukurydzianą, cukier, proszek do pieczenia oraz sól. Całość ubijaj mikserem, aż uzyskasz jednolitą masę. Odstaw na 10 minut. Ciasto wylewaj cienką warstwą na rozgrzaną, posmarowaną olejem patelnię. Gdy na powierzchni naleśnika pojawią się bąble, przewróć go na drugą stronę i podsmaż. Naleśniki możesz podawać posmarowane jogurtem, przecierem owocowym lub twarożkiem. Z naleśnika możesz wyciąć koła i ułożyć z nich np. bobra. Całość udekoruj owocami lub musli. Takie naleśniki możesz podawać dziecku od 12. miesiąca życia.
11 z 20
Owsianka (lub kasza jaglana) na kolacje dla dzieci
Zamiast płatków owsianych, które są idealnym posiłkiem na początek dnia, możesz ugotować kaszę jaglaną - najzdrowszą z kasz. Jeśli wybierzesz owsiankę, przygotuj:
Składniki:
- 4 łyżki płatków owsianych
- 1 szklanka wody
- do ozdoby kawałek banana, maliny, jagody, orzechy (dla starszych dzieci), paluszki, kromka pieczywa tostowego, ewentualnie troszkę masła orzechowego
Płatki owsiane zalej wodą i gotuj na średnim ogniu. Po zagotowaniu zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez kilka minut, do momentu aż zmiękną. Dodaj pół szklanki ciepłego mleka. Całość udekoruj tak, by owsianka przypominała kotka. Oczy możesz wykonać z kawałków banana, język kotka z maliny, a jako wąsy doskonale sprawdzą się słone paluszki. Dla dziecka od 8. miesiąca życia (bez całych orzechów)
12 z 20
Tost z paróweczkami i jajkami sadzonymi
Składniki:
- 2 kromka chleba tostowego
- 1 parówka
- plaster sera żółtego
- 2 jajka przepiórcze
- do dekoracji: fasolka, bób
Nastaw piekarnik na 170 stopni. Do wrzącej wody wrzuć jedną parówkę i gotuj, aż wypłynie na wierzch. Wyjmij i pokrój parówkę w plastry. Następnie rozgrzej patelnię i rozpuść na nie łyżkę masła. Wbij 2 jajka i smaż na małym ogniu do czasu, aż białko będzie całkiem ścięte (to ważne, żółtko może być ścięte wg uznania – bardziej płynne lub mniej, ale białko musi być dobrze ścięte, nie można jeść pół surowego). Zdejmij jajka z patelni. Na kromce chleba tostowego ułóż kolejno: plaster sera żółtego, później 2 jajka sadzone (wokół żółtek ułóż plastry parówki (tworząc kwiatek). Dołóż fasolkę zieloną, imitującą łodygę kwiatka i bób, który będzie przypominał liście. Całość zapiekaj w piekarniku przez 3 minuty.
Dla dziecka od 2. roku życia.
13 z 20
Kanapka z rakietą i gwiazdami
Składniki:
- kromka chleba/ bułeczka
- ser
- szynka
- do ozdoby: parówki, warzywa, ser
Na kromce chleba lub bułki ułóż szynkę, ser. Jeśli chcesz podać dziecku chleb tostowy – zapiecz go najpierw w opiekaczu lub tosterze. Z warzyw lub innych produktów ułóż rakietę i ludzika, przypominającego kosmonautę. Pamiętaj, że możesz wykorzystać całą swoją kreatywność! Rakietę i kosmonautę możesz wyciąć np. z sera, elementy rakiety zrobić z kawałków parówki, innych produktów lub warzyw. Dla małych fanów kosmicznych przygód i smaków grzanka z rakietą i gwiazdami będzie idealną kolacją!
Podawaj dziecku, które skończyło 2. rok życia.
14 z 20
Ryż lub kaszka dla pirata
Do wykonania kaszy dla małego pirata możesz wykorzystać przepis na kaszę jaglaną z morelami. Zamiast niej możesz również wykorzystać np. ryż.
Składniki:
- 100 g kaszy jaglanej
- 200 ml wrzącej wody
- 8 suszonych moreli
- kilka kropel soku z cytryny
- miód do polania
- do dekoracji: owoce, bakalie
Upraż kaszę na suchej patelni. Morele pokrój w cienkie paseczki. Przełóż do garnuszka i zalej wrzącą wodą. Dodaj morele i sok z cytryny. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem, ok. 15–20 minut do momentu, aż kasza wchłonie cały płyn. Następnie ozdób kaszę owocami lub bakaliami na wzór głowy pirata. Kaszę możesz podawać z odrobiną miodu.
Dla dziecka od 12. miesiąca życia.
15 z 20
Naleśniki z owocami w kształcie misia
Pierwsze naleśniki możesz podawać dziecku już od 10. miesiąca życia. Skorzystaj z naszego przepisu, a następnie fantazyjnie udekoruj danie.
Składniki:
- ok. 100 ml mleka następnego
- łyżka mąki
- jajko
- do ozdoby wedle uznania: banan, jagody, truskawki
Przygotowane wcześniej (zgodnie z przepisem na opakowaniu) mleko modyfikowane połącz dokładnie z mąką i jajkiem (jeśli dziecko nie toleruje białka jaja kurzego, możesz użyć samego żółtka). Zrób to przy użyciu miksera. Namocz w oliwie ręcznik papierowy i przetrzyj nim patelnię. Smaż jak zwyczajne naleśniki. Ozdób naleśniki owocami w taki sposób, by całość przypominała np. misia.
16 z 20
Placuszki na kolację dla dzieci
Składniki:
- 1/4 torebki cukru wanilinowego
- 2 jajka
- 250 g mąki
- szklanka mleka
- olej do smażenia
- 200 g białego sera
- 3 łyżki oleju
- do ozdoby: jagody, truskawki, banany, płatki migdałów (dla starszego dziecka)
Wbij jajka do garnka, dodaj cukier wanilinowy, mleko i całość ubij. Do masy dodaj mąkę (ciasto musi mieć konsystencję śmietany). Następnie smaż cieniutkie placuszki na oleju. Gdy placuszki wystygną – nałóż na nie masę serową. Żeby przygotować masę: biały ser połącz z cukrem i małą ilością śmietany. Racuszki udekoruj owocami, by przypominały urocze sówki.
Dla dziecka od 18. miesiąca życia.
17 z 20
Kolorowe rybki
Składniki:
- jajko
- 1/2 kg fileta z ryby (np. dorsz, łosoś)
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki kaszy manny
- olej albo masło do smażenia
- szczypiorek albo koperek
- ogórek
- papryka
- ryż albo kasza pęczak
Umyj rybę, wrzuć ją do maszynki do mielenia mięsa albo do malaksera z ostrzem w kształcie S. Możesz także bardzo drobno posiekać rybę (jak na tatara). Do rozdrobnionej ryby dodaj jajko, mąkę, kaszę mannę i posiekany szczypiorek lub koperek. Z masy rybnej uformuj niewielkie pulpety. Patelnię rozgrzej i wlej na nią niewielką ilość tłuszczu lub masła. Usmaż krótko pulpety z każdej strony. Kiedy będą lekko zarumienione, zalej patelnię do połowy wodą i gotuj w niej pulpety.
Kiedy pulpety będą się gotowały, posiekaj paprykę w drobną kostkę. Na gaz wstaw wodę i ugotuj w niej ryż lub kaszę pęczak do miękkości. Wymieszaj z posiekaną papryką. Na talerzu wyłóż ryż/kaszę z papryką, a tuż nad nim połóż dwa pulpety. Z papryki wytnij niewielkie usta i połóż je przy pulpecikach, a plastry ogórka przekrój na pół i ułóż je na talerzu przy pulpetach, tak, jak na zdjęciu.
Danie dla dziecka powyżej 18. miesiąca życia.
18 z 20
Jajka na kilka sposobów – zwierzątka
Składniki:
- opakowanie jajek (najlepiej ekologicznych, z wolnego wybiegu)
- masło
- chleb
- papryka
- marchewka
- szynka
- serek kremowy
- koperek/szczypiorek/natka pietruszki
Omlet: rozbij dwa jajka. Rozkłóć je dokładnie za pomocą trzepaczki albo miksera. Rozgrzej patelnię, wrzuć na nią łyżeczkę masła. Na rozgrzaną patelnię wlej masę jajeczną i smaż z każdej strony przez dwie minuty. Usmażony omlet złóż na pół i połóż go na talerzu. Udekoruj go drobno pokrojoną papryką – ułóż z niej pióra i dzióbek. Udekoruj całość szczypiorkiem albo koperkiem.
Jajecznica: wstaw patelnię na gaz. Wrzuć na nią łyżeczkę masła. Ustaw gaz na możliwie najniższą moc. Wbij na patelnię dwa jajka i mieszaj je bez przerwy na patelni, do momentu, aż jajecznica stanie się kremowa, ale całkowicie ścięta. Przełóż jajecznicę na talerz. Weź dwie kromki chleba, z czego jedną przekrój na pół. Posmaruj je kremowym serkiem śmietankowym i połóż największą kanapkę pod jajecznicą. Przepołowione kanapki połóż na dużej kanapce, tak, aby przypominały one uszy. Z szynki wykrój kawałek przypominający nos i połóż go na środek kanapki. Tuż nad nim połóż borówki.
Jajko sadzone: rozgrzej patelnię i wrzuć na nią łyżeczkę masła. Rozbij jajko i usmaż je tak, aby białko i żółtko były całkowicie ścięte. Jajko przełóż na talerz. Paprykę pokrój w długie i cienkie paski i ułóż je wokół żółtka. Nad żółtkiem ułóż oczy – możesz wykorzystać borówki. Z marchewki wytnij niewielki trójkąt i udekoruj go natką pietruszki tak, by całość przypominała marchewkę. Z chleba wytnij uszy, posmaruj je serkiem kremowym. Na serku połóż kawałek szynki. Kanapki połóż nad jajkiem tak, aby przypominały one uszy.
Taką kolację można podać dziecku, które skończyło 12. miesięcy.
19 z 20
Potworkowy makaron
Składniki:
- makaron typu spaghetti
- puszka groszku
- pół cebuli
- ząbek czosnku
- mała garść szpinaku
- masło
- ser żółty (plasterek)
- oliwki
Makaron ugotuj al dente w lekko osolonej wodzie. Kiedy będzie się gotował, na rozgrzanej patelni rozpuść masło i usmaż drobno pokrojoną cebulę. Pod koniec smażenia, kiedy cebula będzie już zarumieniona, dodaj mały ząbek czosnku przeciśniętego przez praskę. Dodaj groszek i smaż jeszcze przez minutę. Następnie, przełóż groszek z cebulką i czosnkiem do wysokiego naczynia i zblenduj na gładką pastę. Kiedy makaron będzie już ugotowany, odcedź go (zostaw odrobinę wody po gotowaniu makaronu) i wymieszaj w garnku z przygotowaną wcześniej groszkową pastą. Na koniec ułóż makaron na talerzu, a z sera wykrój zęby i dwa małe okręgi, które będą oczami. Na ser połóż kawałki oliwek, a na środku połóż cząstkę oliwki, która przypominać będzie nos.
Taką kolację możesz zaserwować dziecku, które ma skończony roczek.
20 z 20
Straszny pudding
Składniki:
- ¼ szklanki mąki ziemniaczanej
- ¼ szklanki purée z banana
- ½ łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 3 żółtka
- 2 pełne szklanki mleka krowiego
- 2 jajka
- 2 łyżki kakao ciemnego
- 2 łyżki mąki
- łyżka miodu albo syropu z agawy
- pianki
- kawałek czekolady
Do garnka wsyp mąkę, dodaj ekstrakt waniliowy, żółtka i purée z banana. Całość wymieszaj. Następnie wstaw garnek na gaz. Stopniowo dodawaj mleko, cały czas mieszając całość, aż do zagotowania (masa zacznie bulgotać). Garnek z budyniem odstaw na podstawkę. Kiedy budyń będzie już gotowy, zabierz się za omlet. Weź dwa jajka, rozdziel żółtka od białek. Białka ubij na sztywną pianę. Do piany z białek dodaj dwa żółtka, łyżkę miodu lub syropu z agawy, a także dwie łyżki mąki i kakao. Całość dokładnie wymieszaj, aby piana nie opadła. Rozgrzej patelnię i usmaż na niej kakaowego omleta. Po usmażeniu porwij go na drobne kawałki. Do salaterki przełóż część budyniu, na budyń połóż porwany omlet, a na omlet warstwę budyniu. Na wierzch połóż białe pianki, a na piankach umieść kawałek czekolady, najlepiej gorzkiej.
Pudding przeznaczony jest dla dziecka, które skończyło 2 lata.
Przeczytaj też: