Reklama

Śniadanie daje energię na cały dzień

Po nocnej przerwie we krwi jest bardzo niski poziom glukozy. A to właśnie ona jest głównym paliwem dla mózgu. Dlatego dzieci, które nie jedzą nic rano, nie mają ochoty na zabawę, gorzej się uczą, wolniej zdobywają nowe umiejętności. Teraz możesz tego jeszcze nie zauważyć, ale doskonale widać to na przykładzie uczniów. Ci, którzy przychodzą do szkoły bez śniadania, mają potem większe kłopoty z nauką. Nie jest jednak dobrze, gdy dziecko zje rano tylko coś słodkiego (np. chałkę z dżemem). Poziom glukozy gwałtownie wtedy wzrośnie, ale potem równie szybko spadnie. Lepsza będzie owsianka z mlekiem lub jogurtem albo grahamka z serem i pomidorem oraz szklanka kakao. Po takim posiłku poziom glukozy wzrasta powoli, za to utrzymuje się długo. Dzięki temu dziecko będzie miało siłę na zabawę przez wiele godzin.

Reklama

Śniadanie sprawia, że dziecko rzadziej choruje

Dzieci, które codziennie jedzą śniadania, są zdrowsze. A to dlatego, że poranny zastrzyk energii jest potrzebny układowi odpornościowemu do prawidłowego funkcjonowania. Nie jest jednak ważne, by tylko rano zjeść, ale by ten pierwszy posiłek dnia zawierał jak najwięcej cennych dla organizmu substancji: białko, węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne.

Śniadanie zapobiega otyłości

Tak stwierdzili naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Z ich badań wynika, że osoby, które nie jedzą śniadań, mają przez cały dzień wolniejszą przemianę materii (a nadmiar kalorii odkłada się w formie tłuszczu). Ale aby śniadanie rzeczywiście pomagało utrzymać zgrabną sylwetkę, nie może być posiłkiem składającym się z bułki z masłem popitej słodkim sokiem albo – jeszcze gorzej – napojem. Ma być wartościowe i koniecznie z dodatkiem warzyw.

Śniadanie przeciwdziała próchnicy

W Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie naukowcy przeanalizowali dietę czterech tysięcy dzieci w wieku przedszkolnym. Okazało się, że te, które nie jadły śniadań, częściej miały próchnicę! Aby śniadanie miało jeszcze większą moc, koniecznie pamiętaj o nabiale: mleku, twarożku, jogurcie. Zawierają dużo wapnia, który jest niezbędny rosnącym kościom i ząbkom.

Reklama

Śniadanie to okazja do bycia razem

Często to jedyna pora dnia, kiedy wszyscy mogą się spotkać razem. Takie wspólne chwile są dla dziecka bardzo ważne! Dzięki nim czuje, że przynależy do rodziny i jest kochany. Poza tym miły poranek dobrze nastroi dziecko (i was) na cały dzień. Dlatego warto nawet wstać 10-15 minut wcześniej, by śniadanie zjeść w spokojnej atmosferze, bez pośpiechu i popędzania.

Reklama
Reklama
Reklama