Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, kuchnia, pić, sok, szklanka
Żywienie

Sok czy napój

Maluszek nie zawsze daje się namówić na zjedzenie owoców i warzyw, chętnie za to napije się soczku. Czy jednak rzeczywiście to jest tak samo, jakby zjadł świeży owoc? Niestety, niekoniecznie.


Wszystko zależy od tego, co naprawdę znajduje się w butelce lub kartoniku. Sprawdziliśmy.

Byłoby ideałem, gdyby maluch pił soki świeżo wyciśnięte z owoców i warzyw, bo znajduje się w nich najwięcej witamin. Jest tylko jedna rzecz ważna w przypadku małego dziecka: owoce i warzywa powinny pochodzić z ekologicznych upraw. Niestety, kupując w sklepie, nie masz takiej pewności. Podobnie jest w przypadku soków – też nie wiadomo, z jakich warzyw i owoców zostały zrobione (wyjątkiem są soczki dla niemowląt).

Pamiętaj, że soki zawierają dużo cukru, nawet jeśli nie są dosładzane. Niemowlę w 6. miesiącu może wypić ok. 60 ml soku (a potem co miesiąc o 10 ml więcej); dziecko powyżej roku: 200 ml. Tylko którego?


100% SOK BOBOVITA
Sok przecierowy jest dobrym źródłem błonnika, który zapobiega zaparciom oraz pomaga usuwać z organizmu szkodliwe substancje. Sok nie zawiera dodatku cukru, nie ma w nim też konserwantów, barwników. Można go przelać do kubeczka i podać dziecku lub pozwolić mu pić przez słomkę, co będzie dla niego wielką atrakcją. Picie przez słomkę stymuluje też mięśnie potrzebne przy nauce mowy.

Dla niemowląt: Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że prawie połowa mam podaje dzieciom w wieku 4–12 miesięcy soki niespełniające norm żywności dla najmłodszych. Czyli tzw. soki dla dorosłych. To za wcześnie.

Uwaga: niemowlęce soki są kontrolowane pod względem wartości odżywczych. Surowce użyte do ich sporządzenia pochodzą z upraw ekologicznych.

Skład (w 100 ml):
Kalorie: 54 kcal
Cukry: 12,9 g
Składniki dodane: witamina C


POMARAŃCZA JUPIK

To dość typowy napój owocowy składający się przede wszystkim z wody i cukru. Sok to jedynie 20% składu Jupiku. Niestety, w tym napoju jest też mnóstwo chemii (aromaty, stabilizatory, barwniki oraz konserwant: benzoesan sodu). Można go podawać tylko czasem (nie wcześniej niż w wieku przedszkolnym), a najlepiej wcale.

Napoje: Niektóre zawierają 75% soku, inne 20%, ale są i takie, w których stanowi on tylko 3–5% składu, albo nie ma go wcale. W napojach mogą się też znajdować aromaty, barwniki naturalne i sztuczne, konserwanty oraz sztuczne substancje słodzące (nie powinno ich za to być w sokach i nektarach).

Uwaga: często na opakowaniu najwyraźniejszą czcionką wybity jest napis: „100%” i dodane mniejszymi literkami „smaku”. Czasem nazwa, np. „pomarańczowy”, sugeruje, że to sok, a nie napój. Dlatego uważnie czytaj etykietę, również to, co zostało napisane mniejszymi literkami.

Skład (w 100 ml):
Kalorie: 41 kcal; cukry: 9 g
Składniki dodane: aromat, żelazo, witaminy: C, B6, B12, kwas foliowy


LEON HORTEX


Warto zwrócić uwagę, że nie jest to sok, tylko napój. Producent informuje o tym na opakowaniu, tyle że małym druczkiem. Napój Leon w 75% składa się z zagęszczonego soku, a reszta to: woda, cukier, aromaty oraz składniki mineralne i witaminy, w które napój został wzbogacony. Jest ich rzeczywiście sporo, gdyż opakowanie soku (200 ml) pokrywa ok. 30% dziennego zapotrzebowania dziecka na żelazo i witaminy.
Napój dostał pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. Lepiej podawać go dopiero dzieciom w wieku przedszkolnym (czasami).

Skład (w 100 ml)
Kalorie: 41 kcal; cukry: 9 g
Składniki dodane: witaminy C, B6, B12, kwas foliowy, żelazo, aromat




Z owoców lub koncentratu
- Najlepsze są soki produkowane bezpośrednio ze świeżych owoców, a nie z koncentratu. Niestety, takich soczków jest niewiele (np. jednodniowe lub te z certyfikatem eko).
- Większość (zwykle również te dla niemowląt) są produkowane z koncentratu. Jak zostały zrobione?
- Najpierw z owoców wyciska się sok, potem odparowuje wodę, oddziela miąższ i aromat. To właśnie jest koncentrat owocowy (robi się go w celu ułatwienia i obniżenia kosztów transportu).
- Następnie dodaje się taką samą ilość wody, jaką wcześniej odparowano, oraz naturalny aromat, a do niektórych soków – także miąższ owoców.
- Zawartość witamin w odtworzonym soku powinna być taka sama, jak w naturalnym, jednak różnica w smaku jest zwykle dość znaczna.
- Wartościowsze są soki przecierowe niż klarowne (czyste), gdyż mają błonnik i więcej składników mineralnych.

Uwaga: do soku może być dodawany cukier, co nie zawsze jest zaznaczone na opakowaniu. Jeśli zawartość cukru nie przekracza w litrze 15 g (czyli 3 czubatych łyżeczek), to producent wcale nie musi o tym informować.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

maluch, szklanka, pić
Żywienie
Mamo, daj mi pić
Cieszysz się, gdy to słyszysz, bo wiesz, że maluch powinien dużo pić. Dużo, czyli ile? No i czego? Sprawdź. Spytaliśmy specjalistę, które napoje są najzdrowsze.

Dziecko, tak jak dorosły, w upały męczy się i poci, jednak z dwóch powodów częściej niż ty potrzebuje pić. Po pierwsze, jego organizm w większej części składa się z wody (70–80%), przez co każdy jej niedobór to większe straty w małym ciałku. Po drugie, ze względu na małą wagę maluch może szybko się odwodnić. Ile płynów powinien dostawać roczny maluch Najlepiej, by codziennie wypijał 100 ml na 1 kg ciała. To dużo i niełatwo spełnić taką normę. Rozwiązaniem jest serwowanie dziecku latem posiłków, które zawierają wodę (chłodników, zup), deserów (koktajle na bazie mleka) oraz wodnistych owoców (arbuzy, brzoskwinie). Co najlepiej zaspokoi pragnienie Woda. Nie zawiera kalorii, ma za to składniki mineralne (np. żelazo, fluor, magnez). Dla dziecka wybieraj wodę niskozmineralizowaną (poniżej 500 mg składników mineralnych w litrze) – duża ich ilość obciąża nerki. Pamiętaj, by była niegazowana, bo dwutlenek węgla może uszkodzić błonę śluzową żołądka. Czytaj etykiety. Możesz kupować wodę z pozytywną opinią IMiD, CZD. Najlepsza jest woda butelkowana, ale taka ze studni głębinowych też nie zaszkodzi dziecku. Zarówno jedną, jak i drugą należy zużyć w ciągu doby. Po tym czasie mogą rozwinąć się w niej bakterie. A co z wodą z kranu? W sytuacji kryzysowej nadaje się do picia, ale musisz ją przegotować. I pamiętaj: trzeba poczekać, aż kranówka wystygnie, bo ciepła zawiera więcej ołowiu niż wystudzona! Dlaczego dziecko nie powinno pić dużo soków owocowych Należy je traktować jako urozmaicenie, a nie jako podstawowy napój malca. Zalecana dzienna porcja soku owocowego to 150–200 ml. Nie przekraczaj tej ilości, bo nadmiar sprzyja otyłości, próchnicy, biegunkom, a także zmniejsza apetyt (stosuj zasadę pół soku – pół wody). Najlepszy jest kompot z wiśni, gruszek, jabłek. Czy soki warzywne są dobre podczas upałów...

Dieta
Przysmaki przedszkolaka
Jakie smakołyki dopisałby do swojej ulubionej listy twój malec? Pewnie frytki, colę, keczup, parówki... Sprawdziliśmy, czy te produkty są coś warte.

Pewnie czasami podajesz dziecku parówki (bo „on nic innego nie chce jeść”), paluszki rybne („nie tknie ryb w innej postaci”). Na śniadanie zamiast nielubianej owsianki lub kaszy manny wsypujesz do miseczki płatki śniadaniowe („też są ze zboża, a poza tym mają dodatek witamin”). Jednak te ulubione dziecięce dania nie zawsze są zdrowe. Które z nich można podawać często, a do jakich lepiej będzie zniechęcić małego smakosza?   Parówki dla dzieci Większość maluchów je uwielbia, bo są słone, smacznie doprawione, mają wygodny do jedzenia kształt i nie trzeba ich mocno gryźć (a za tym dzieci nie przepadają). Co jest w środku? Wydaje się, że głównie mięso, ale tak jest tylko w parówkach najlepszego gatunku. W tych gorszych może stanowić mniej niż połowę składu, reszta to mąka, przyprawy, sól (jej nadmiar obciąża nerki, prowadzi do nadciśnienia), wzmacniacze smaku (glutaminian sodu, który często wywołuje bóle głowy i objawy alergii), fosforany. Mięso jest zwykle gorszej jakości (wiele zależy od uczciwości producenta, ale z założenia jest to mięso tzw. klasy II i III, a często po prostu odpady). W parówkach jest też dużo tłuszczu (nawet 40%!). Nasza rada. Podawaj parówki okazjonalnie: lepszy będzie plaster upieczonego w domu mięsa lub pasztetu. Jeśli malec bardzo się ich domaga, kupuj te przeznaczone dla dzieci (np. Morlinki, Tygryski, Jedynki) i dokładnie sprawdzaj ich skład. Zdrowe powinny być parówki drobiowe i cielęce – ale wszystko zależy od producenta.     Paluszki rybne dla dzieci Przedszkolaki często nie lubią ryb pieczonych, duszonych, smażonych, za to przepadają za gotowymi paluszkami w panierce, hamburgerami, stekami. Podajesz mu je, bo wiesz, że ryby są zdrowe, mają jod i kwasy omega-3. Ale ryby rybom nierówne! Bogate w omega-3 są morskie, a z lądowych wyłącznie pstrąg. Niestety, w...

mama, niemowlę, karmienie butelką, butelka, pić
Dieta
ABC picia niemowlaka
Na początku wystarczy mleko z piersi albo modyfikowane. Twój maluszek przez pierwsze pół roku życia nie musi pić nic innego. No, chyba że nadejdą upały. Wtedy może zacząć się zamieszanie.

Podczas gorących dni bobas powinien pić nieco więcej niż zwykle (normą jest 100-150 ml płynu na kilogram masy ciała, wypite w ciągu doby), aby się nie odwodnić. Woda, herbatka, soki, ziołowe napary... jest naprawdę mnóstwo napojów, które doskonale gaszą dziecięce pragnienie. Maluszek na pewno z radością przywita dodatkową porcję ulubionego napoju. A my podpowiadamy, co i jak podawać mu do picia, aby rozwijał się harmonijnie i zdrowo. A jak akcesoria Butelki i kubki do picia mają teraz najróżniejsze kształty! Zakończone są smoczkiem, miękkim ustnikiem lub rurką, dzięki czemu na pewno wybierzesz coś dla swojego smyka! B jak bąbelki Lepiej ich unikać, bo bąbelki to nic innego jak dwutlenek węgla. Maluszek nie powinien pić żadnych gazowanych napojów (nawet gazowanej wody) także z tego powodu, że zawierają wiele niezdrowych składników (olbrzymie ilości cukru, sztuczne barwniki i konserwanty), które mogą powodować problemy z brzuszkiem i źle wpływać na stan kości i zębów malucha. B jak bio Tym krótkim oznaczeniem sygnowane są produkty wyprodukowane z owoców lub ziół uprawianych i przetwarzanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. Czyli naturalnie – bez nawozów sztucznych i chemicznych dodatków. C jak cytryna Jeśli dodasz kilka jej kropel do kubeczka z wodą, napój stanie się bardziej orzeźwiający, a dzięki zawartej w cytrynie wit. C – o wiele zdrowszy. Maluchy uwielbiają kwaskowaty smak, dlatego czasem możesz też podać dziecku cytrynową herbatkę. H jak herbata Zwykła czarna herbata zawiera szkodliwą dla dzieci teinę, a poza tym utrudnia wchłanianie witaminy C i żelaza, hamuje przyswajanie wapnia i działa pobudzająco. Nie jest to więc godny polecenia napój dla niemowlęcia. Znacznie zdrowsze są herbatki z suszonych owoców, np. z aronii, malin, jabłek, czarnej porzeczki, hibiskusa, grejpfruta, dzikiej róży lub pomarańczy....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz