Reklama

Specjaliści zalecają, by w diecie niemowląt co najmniej 40 proc. energii dziennie pochodziło z tłuszczu, a w przypadku dzieci w wieku 1–3 lata – 35–40 proc. To całkiem dużo! Ważne, by były to dobre tłuszcze, a więc zawierające jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Reklama

Tłuszcz jest w diecie niezbędny

Nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć kwasów omega-3, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Są one dla nas bardzo ważne, ponieważ mają m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i korzystnie wpływają na wyściółkę naczyń krwionośnych (tzw. śródbłonek). Zapobiegają również rozwojowi miażdżycy naczyń. W Polsce doskonałym źródłem kwasów omega-3 jest olej rzepakowy. – mówi prof. Artur Mamcarz, kardiolog.

Jakiego rodzaju tłuszcze warto spożywać?

Czy rodzaj tłuszczu, który spożywamy ma znaczenie? Oczywiście, że tak. W naszej diecie powinniśmy ograniczać spożycie tłuszczów zwierzęcych, a zastępować je olejami roślinnymi. Tłuszcze zwierzęce są m.in. przyczyną chorób układu sercowo – naczyniowego oraz niektórych nowotworów. – przekonuje Magdalena Siuba-Strzelińska, dietetyk – Oleje roślinne są z kolei najbogatszym źródłem jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią przed tymi chorobami. W codziennej diecie najlepiej sięgać po olej rzepakowy mający najkorzystniejszy skład kwasów tłuszczowych, a unikać oleju kokosowego i palmowego. Dlaczego? Pomimo, że olej kokosowy jest tłuszczem roślinnym aż w 90% składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób, które same zmagają się z chorobami układu krążenia lub mają takie osoby w bliskiej rodzinie (np. tatę po zawale czy mamę z miażdżycą). Nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie pogarsza efekty leczenia i wzmaga ryzyko powstawania tego rodzaju chorób w organizmie.

Cenne źródło witaminy E

Olej rzepakowy to bardzo dobre źródło witaminy E, nazywanej witaminą młodości. 100 g oleju rzepakowego dostarcza 27 μg tokoferolu, dlatego jedna łyżka oleju pokrywa ponad jedną czwartą dziennego zapotrzebowania na tą witaminę. Tymczasem ta sama porcja oleju kokosowego, masła, margaryny i oliwy z oliwek pokrywa zapotrzebowanie odpowiednio w 0,2%, 2,1%, 7,7% oraz 10%. – mówi Hanna Stolińska, dietetyk – Witamina E należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, duży jej udział w oleju gwarantuje prawidłowe jej wchłanianie i wykorzystanie przez organizm. Tokoferol chroni dodatkowo przed utlenianiem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których olej rzepakowy jest jednym z lepszych źródeł roślinnych.

Reklama

Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, niezbędnym do utrzymania integralności błony śluzowej i skóry poprzez ochronę przed działaniem szkodliwych rodników tlenowych. Chroni organizm przed ryzykiem rozwoju niektórych nowotworów, choroby wieńcowej, zmian miażdżycowych oraz demencji i utraty pamięci. Jedną z funkcji witaminy E jest również wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Dlatego też zaleca się codzienny dodatek oleju rzepakowego do potraw, zarówno do obróbki termicznej oraz na zimno np. do sałatek gdzie wraz z zielonymi warzywami będzie wspierał witalność i młody wygląd.

Reklama
Reklama
Reklama