Warzywa są zdrowe: pełno w nich witamin i minerałów. Dziecko może je jeść niemal bez ograniczeń, bo mają mało kalorii, za to dużo błonnika. Problem w tym, że maluchy często nie znoszą warzyw. Ale są sposoby, by je polubiły!

Reklama

Dziecku podaj warzywa jak najwcześniej

Sekretem sukcesu jest to, by podać dziecku warzywa wcześnie, już pomiędzy 5. a 7. miesiącem życia. Wtedy, kiedy smyk zaczyna poznawać nowe smaki i jest ich zwyczajnie ciekaw. Oczywiście może się zdarzyć, że skrzywi się i wypluje marchewkę lub buraczki. Nie zmuszaj go, ale też nie zniechęcaj się do dalszych prób przekonania go, że warzywa są super. Za drugim, trzecim razem marchewka na pewno mu posmakuje. Może wtedy, gdy dodasz do niej trochę kaszki albo swojego mleka? Nie bój się eksperymentować!

Dla dziecka najpierw warzywa lekkostrawne

Na początek wybierz warzywa najlżej strawne i najrzadziej powodujące alergię, np. ziemniak, marchew, pietruszka. Ugotuj je, przetrzyj lub zmiksuj, dodaj łyżeczkę masła albo oleju i łyżeczkę kaszki. To pierwsza jarzynowa zupka. W 7. miesiącu zacznij dodawać do niej nowe warzywa: fasolkę szparagową, pora, kalafiora, brokuł, cebulę, szpinak. Około 9. miesiąca warzyw nie musisz już miksować – wystarczy je drobno pokroić. Możesz też dodać do zupy maluszkowi gotowaną kapustę, brukselkę albo pomidora. A w 2. roku życia, gdy dziecko zacznie jeść małe kanapki, kładź na nie plasterek pomidora (obranego ze skórki) lub ogórka. I zachęcaj do surówek.

Żeby dziecko jadło warzywa... rodzic też musi!

Niemowlęta zazwyczaj chętnie jedzą warzywa, przedszkolaki już nie. Zwykle to... nasza wina, bo ciągle podtykamy maluchom coś do zjedzenia. A to bułeczkę, a to wędlinkę, banana, serek. Warzywa traktujemy jak niekonieczny dodatek i często sami ich nie jemy. A malec? No cóż, bierze z nas przykład! A więc? Ty też musisz pokochać brokuły!

Dbaj o jakość warzyw dla dziecka

Staraj się, by warzywa, które podajesz dziecku, były maksymalnie wartościowe. Gotuj je na parze lub krótko, w małej ilości wody. Zachęcaj smyka do jedzenia surówek. Przygotowuj je tuż przed podaniem i dodawaj łyżeczkę oleju lub oliwy z oliwek, a także soku z cytryny lub z kiszonej kapusty. Dzięki temu witaminki lepiej się przyswoją.

Zobacz także

Sałata, rzodkiewka, marchew, buraki kumulują pozostałości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Najlepiej kupować te warzywa w sklepach ekologicznych albo od sprawdzonych sprzedawców. Warzywa z bazaru dokładnie umyj, a marchew grubo obierz.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama