Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
woda dla dzieci
Adobe Stock
Żywienie

Woda dla niemowlaka i małego dziecka – jaką wybrać?

Woda dla dzieci jest siłą napędową mięśni oraz mózgu, wpływa na koncentrację i samopoczucie. Można śmiało powiedzieć, że jej picie to same korzyści. Jaką wodę wybrać i jak zachęcić dzieci do jej picia? Podpowiadamy!

Woda dla dzieci jest czymś absolutnie naturalnym i towarzyszy im już od poczęcia. W wodzie rosną i rozwijają się – stanowi ona aż 98-99% wód płodowych! Później jest równie potrzebna i ważna.

Czy trzeba dopajać noworodka?

Wiele młodych mam zastanawia się często, czy i ewentualnie czym dopajać noworodka. Odpowiedź daje Światowa Organizacja Zdrowia, która zaleca wyłączne karmienie piersią w pierwszym półroczu życia maluszka. Mleko mamy zaspokaja wszystkie jego potrzeby – stanowi zarówno jedzenie jak i picie. Nie ma więc oficjalnych zaleceń by dopajać noworodka czy nawet malca do 6. miesiąca życia, ani by podawać mu jakiekolwiek inne płyny poza mlekiem z piersi.
Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy z różnych powodów mama nie może karmić piersią, a maluszek dostaje mieszankę mlekozastępczą. W tej sytuacji niezbędna jest konsultacja z lekarzem pediatrą, który oceni stan zdrowia dziecka oraz przyrost jego masy ciała i na tej podstawie udzieli wskazówek, czy dopajanie jest potrzebne, jaką wodę wybrać do dopajania oraz ile jej podawać. Podejmując decyzję o tym, czy maluszka należy dopajać wodą, lekarz zawsze ocenia jego funkcjonowanie. Jeśli dziecko jest aktywne, moczy regularnie pieluchy i nie wykazuje żadnych oznak odwodnienia – nie ma potrzeby dodatkowego podawania płynów. Jeśli jednak byłoby niespokojne między karmieniami, lekarz może stwierdzić, że nie ma powodu, aby przeciążać go dodatkowymi kaloriami z tzw. ponadprogramowych karmień – wówczas zdrowo jest przyzwyczaić dziecko do dopajania wodą. Należy zwracać na to szczególną uwagę w upalne dni. Wysoka temperatura otoczenia może zwiększać zapotrzebowanie na płyny.

Jaka woda dla niemowlaka

Zgodnie z zaleceniami specjalistów woda powinna być pierwszym po mleku płynem wprowadzanym do diety dziecka. Warto o tym pamiętać rozszerzając, dietę malucha po ukończeniu przez nie 6 miesiąca życia.  Przyzwyczajanie dziecka w 1. r. ż. do picia wody  ma duże znaczenie w profilaktyce otyłości. Wg zaleceń opublikowanych pod koniec 2019 r. przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci niemowlętom, czyli dzieciom w 1 r.ż., nie należy podawać nawet soków 100%, aby ograniczyć ilość cukrów prostych w ich diecie. Dzieci powinny być zachęcane do spożywania zamiast soków, owoców i warzyw w całości, gdyż ich jedzenie niesie większe korzyści niż picie soków. Dodatkowo, jeśli już chcemy podać sok, to nie powinien być on wypijany bezpośrednio z butelki lub z przenośnego kubka z pokrywką, aby unie­możliwić spożywanie go przez cały dzień lub przed snem. Jest to bardzo ważne w profilaktyce próchnicy zębów.

woda dla dzieci
Adobe Stock

Ile wody powinno pić niemowlę?

Jak wskazują specjaliści z Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, zapotrzebowanie na wodę u niemowląt, w przeliczeniu na kg masy ciała, jest czterokrotnie wyższe niż u osób dorosłych i wynosi w drugim półroczu życia ok. 800 ml/dobę. Znaczną część tego nadal pokrywa mleko matki. To, ile pić wody zależy oczywiście również od szeregu innych czynników, tj. masa ciała, wiek dziecka i temperatura panująca na zewnątrz.

Jaką wodę wybrać?

Nie każda woda będzie odpowiednia dla maluchów– woda najlepsza dla dzieci to woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa. Jedną z rekomendowanych na rynku wód jest Żywiec Zdrój. To woda pochodzenia naturalnego, butelkowana dokładnie w takiej postaci, w jakiej stworzyła ją natura. Ze względu na swój optymalny skład mineralny jest odpowiednia w żywieniu małych dzieci – warto wiedzieć, że dzieci nie powinny pić wody o wysokim poziomie mineralizacji, ze względu na wyższą zawartość w tych wodach składników (jak chlorki, fluorki czy azotany i azotyny), które powinny być ograniczane w tym wieku. Czemu? Dziecięcy organizm nie ma jeszcze dobrze wykształconych np. nerek i pewne składniki mineralne w nadmiarze mogłyby dziecku zaszkodzić.
Warto unikać wody z kranu – co prawda jest to woda uzdatniona, a więc podlegającą procesowi pozbawienia jej między innymi metali ciężkich i chlorowania lub ozonowania dla zapewnienia odpowiednich parametrów mikrobiologicznych, dzięki czemu nadaje się do picia. Warto natomiast wiedzieć, że dopuszczalne limity na niektóre substancje (jak siarczany, fluorki, chlorki, sód, azotany czy azotyny) są w przypadku wody kranowej znacznie wyższe niż dla wód butelkowanych. Nie bez znaczenia pozostaje również jakość kranówki, a konkretnie stan instalacji, którymi płynie. Długość rur, liczba zastojów w sieci, czy wreszcie wiek i materiały, z jakich jest wykonana infrastruktura, mogą mieć negatywny wpływ na to, co finalnie leci z naszych kranów.

Jaką wodę wybrać dla dzieci w wieku przedszkolnym?

Wyrobienie w maluszku nawyku picia wody będzie kluczowe w jego dalszym rozwoju. Przedszkolak chętniej sięgnie po wodę niż słodki napój, jeśli tak uczony był od początku rozszerzania diety. Pokus jest jednak wiele – jak zatem zachęcić dzieci do picia wody?
Oprócz tłumaczenia dziecku, dlaczego woda dla dzieci jest tak istotna i jakie są korzyści płynące z jej picia, można skorzystać z dostępnych na rynku – przyjaznych rodzicom – rozwiązań. Dzieci w wieku przedszkolnym często zwracają uwagę na opakowanie. Możecie więc wspólnie wybrać się do sklepu i kupić wodę z bohaterem ulubionej bajki na etykiecie. Woda źródlana lub mineralna dla dzieci często dostępna jest też w małych, poręcznych butelkach z kolorowymi etykietami (np. Zdrojek czy Żywiec Zdrój z postaciami Minionków). Ta forma może zachęcić niejednego malucha do sięgnięcia po wodę i… polubienia jej. To bardzo ważny krok do  budowania zdrowego nawyku regularnego picia wody.
Podobnie jak w przypadku niemowląt, również dla przedszkolaków wodą odpowiednią do picia na co dzień jest woda źródlana oraz mineralna o niskiej mineralizacji. Co do spożycia soków, to specjaliści zalecają pomiędzy 2. a 3. r.ż. podawanie soków (także tych 100%) w ilości nie przekraczającej 100 ml/dobę. W przypadku przedszkolaka i dziecka w wieku wczesnoszkolnym (pomiędzy 4. a 10. r.ż.) dopuszcza się spożycie soków w ilości mak­symalnie do 150 ml/dobę, zaś u starszych - pomiędzy 10. a 18. r.ż. ilość wypijanego soku nie powinna przekraczać 200 ml na dobę. Oczywiście nie zaleca się u dzieci konsumpcji słodzonych napojów.

Woda dla dzieci starszych

W przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym oraz młodzieży zadaniem rodziców jest utrwalić nawyk wyboru wody jako podstawowego napoju. Jak bowiem wskazują badania,  dzieci w Polsce piją za mało wody, za to bardzo chętnie i zbyt często sięgają po słodzone napoje. Woda stanowi tylko ok. 1/3 wypijanych przez nie płynów, podczas gdy powinna być ich głównym źródłem i stanowić przynajmniej połowę tego, co codziennie pije dziecko.
Dlaczego woda jest tak ważna w diecie dziecka?

  • Pomaga zapobiegać powstawaniu próchnicy,
  • Wspiera pracę mózgu,
  • Pomaga zapobiegać nadwadze i otyłości,
  • Jest niezbędna dla prawidłowej budowy tkanki mięśniowej,
  • Nie zaburza apetytu ani procesu kształtowania upodobań smakowych,
  • Nie wspiera preferencji smaku słodkiego,
  • Pomaga w utrzymaniu stałej temperatury ciała,
  • Jest najbardziej naturalnym, a tym samym optymalnym sposobem zapobiegania odwodnieniu. Nawet niewielkie odwodnienie może obniżać koncentrację, wydłużać czas reakcji, zaburzać refleks, powodować zmęczenie, złe samopoczucie i bóle głowy oraz pogarszać pamięć krótkotrwałą.

Picie wody jest również kluczowe podczas aktywności fizycznej u dzieci. Niedostateczna podaż płynów przy zwiększonym wysiłku fizycznym może powodować pogorszenie wydolności organizmu. Wyraża się to m.in. osłabieniem metabolizmu mięśni, trudnościami w regulacji temperatury ciała, nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia i utrudnieniami w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. Odpowiednie nawodnienie wspomaga z kolei wytrzymałość organizmu i efektywność ćwiczeń.
Dlatego warto zadbać o to, żeby picie wody stało się nawykiem – ukształtowany już od najmłodszych lat zaowocuje z pewnością w dalszym życiu dziecka. Pamiętaj zatem, by  butelka czy szklanka z wodą zawsze stały w zasięgu jego ręki.
 
Artykuł powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak