GRY
 
 

Szkoła Masażu, część I: masaż brzuszka na kolkę

Dobrze wykonany masaż brzuszka ułatwi dziecku pozbycie się gazów z jelit i zapobiegnie atakom kolki. Ale uwaga: ten sposób działa najlepiej, zanim jeszcze wystąpi atak kolki, a nie już w trakcie bólu brzuszka!

Masaż brzuszka
fot. Fotolia
Kolka u niemowlaka to częste zjawisko, które mocno daje się w kość... rodzicom. Sposobów na kolkę jest wiele, ale jednym z najpopularniejszych (i najmilszych!) jest masaż na kolkę. Brzuszek dziecka możesz zacząć masować od 3. tygodnia życia, gdy dziecku odpadła już pępowina, a miejsce po niej jest zagojone. To także moment, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze ataki kolki. Masaż na kolkę możesz też stosować przy zaparciach i innych kłopotach z brzuszkiem.

Masaż na kolkę: jak często?

Nie wystarczy masować raz dziennie, tuż przed atakiem kolki u niemowląt lub w jej trakcie, gdy brzuszek bardzo boli. Żeby masaż niemowlaka był skuteczny, masuj niemowlę regularnie, trzy do pięciu razy dziennie, na przykład podczas zmiany pieluszki. Szybko wejdzie ci to w nawyk.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Czy można masować podczas ataku kolki?

Dziecka, które już ma atak kolki i płacze z bólu, nie masuj, bo krzyczącego niemowlaka tylko to rozdrażni. Masaż kolkowy robi się zapobiegawczo – wtedy albo kolka się nie pojawi, albo będzie łagodniejsza. Rób go spokojnie, nie spiesz się. Gdy dziecko przejmie twoje zdenerwowanie, będzie dużo trudniej. Nie oczekuj też natychmiastowych efektów, a zobaczysz, że przyjdą same.

Zobacz też: Kolka u niemowlęcia - nie jesteś bez szans!

Ważne zasady masażu na kolkę:

  1. Dziecko nie może być śpiące ani głodne, ale nie masuj tuż po jedzeniu (najlepiej 30–40 minut po posiłku).
  2. Ogrzej pokój – powinno być w nim o 2–3°C więcej niż zwykle.
  3. Wybierz wygodne miejsce do masażu, dobry jest przewijak. Możesz też siedzieć na podłodze z wyciągniętymi nogami, kładąc maluszka np. na swoich udach.
  4. Rozłóż ceratkę i ręcznik. Rozluźnione dziecko może zrobić siusiu lub kupkę.
  5. Rozbierz maleństwo – gdy masujesz tylko brzuszek, może zostać w samej koszulce lub w body.
  6. Rozgrzej swoje dłonie, zdejmij też biżuterię.
  7. Wybierz oliwkę – taką, której używasz na co dzień. Może to być również oliwa z oliwek – jest dobra, bo odżywia skórę i nie zamyka porów. Rozgrzej ją w dłoniach.
  8. Masuj wolno, bez nerwów. Wykonuj zdecydowane, spokojne ruchy, z lekkim naciskiem. W końcu wyczujesz, jak mocny masaż lubi twoje dziecko.

Na kolejnej stronie znajdziesz instruktaż obrazkowy masażu kolkowego.
Doładuj
Przeładuj