Masaż brzuszka na kolkę metodą shantala [KROK PO KROKU]
Dobrze wykonany masaż brzuszka ułatwi dziecku pozbycie się gazów z jelit i zapobiegnie atakom kolki. Ale uwaga: ten sposób działa najlepiej, zanim jeszcze wystąpi atak kolki, a nie już w trakcie bólu brzuszka!
Kolka u niemowlaka to częste zjawisko, które mocno daje się w kość... rodzicom. Sposobów na kolkę jest wiele, ale jednym z najpopularniejszych (i najmilszych!) jest masaż antykolkowy. Brzuszek dziecka możesz zacząć masować od 3. tygodnia życia, gdy noworodkowi odpadła już pępowina, a miejsce po niej jest zagojone. To także moment, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze ataki kolki. Masaż na kolkę możesz też stosować przy zaparciach i innych kłopotach z brzuszkiem.
Jak często stosować masaż antykolkowy?
Nie wystarczy dziecka masować raz dziennie, tuż przed atakiem kolki lub w jej trakcie, gdy brzuszek bardzo boli. Żeby masaż niemowlaka był skuteczny, masuj niemowlę regularnie, trzy do pięciu razy dziennie, na przykład podczas zmiany pieluszki. Szybko wejdzie ci to w nawyk.
Czy można masować niemowlę podczas ataku kolki?
Dziecka, które już ma atak kolki i płacze z bólu, nie masuj, bo tylko je to rozdrażni. Masaż antykolkowy stosuje się zapobiegawczo – wtedy albo kolka się nie pojawi, albo będzie łagodniejsza. Rób go spokojnie, nie spiesz się. Gdy dziecko przejmie twoje zdenerwowanie, będzie dużo trudniej. Nie oczekuj też natychmiastowych efektów, a zobaczysz, że przyjdą same.
Ważne zasady masażu:
- Nie masuj brzuszka tuż po jedzeniu – rób to najlepiej 30–40 minut po posiłku, pamiętaj też, że dziecko podczas masowania nie powinno być śpiące ani głodne.
- Ogrzej pokój – powinno być w nim o 2–3°C więcej niż zwykle.
- Wybierz wygodne miejsce do masażu – dobry jest przewijak, możesz też siedzieć na podłodze z wyciągniętymi nogami, kładąc maluszka np. na swoich udach.
- Rozłóż ceratkę i ręcznik – rozluźnione dziecko może zrobić siusiu lub kupkę.
- Rozbierz maleństwo – gdy masujesz tylko brzuszek, może zostać w samej koszulce lub w body.
- Rozgrzej swoje dłonie – zdejmij też biżuterię.
- Wybierz oliwkę – może to być również oliwa z oliwek, jest dobra, bo odżywia skórę i nie zamyka porów. Rozgrzej ją w dłoniach.
- Masuj wolno bez nerwów – wykonuj zdecydowane, spokojne ruchy, z lekkim naciskiem. W końcu wyczujesz, jak mocny masaż lubi twoje dziecko.
Na kolejnej stronie znajdziesz instruktaż masażu kolkowego.
[CMS_PAGE_BREAK]
Antykolkowy masaż brzuszka dziecka
Masuj spokojnie, powtarzając poniższy zestaw 3 razy w ciągu jednego masażu. Aby był skuteczny, w ciągu całego dnia powinnaś zrobić co najmniej 3 sesje takiego masażu.
Zobacz też:
- Dolegliwości noworodka: kolka, ulewanie, czkawka i inne
- Czy herbatka koperkowa to dobry sposób na kolkę?
- Co to jest woda koperkowa na kolkę i czy jest skuteczna?