Długi sen jest bardzo ważny dla noworodka, gdyż sprzyja dojrzewaniu mózgu i jego prawidłowej pracy. Wyspane dziecko zwykle jest spokojniejsze i łatwiej przystosowuje się do różnych nowych dla niego sytuacji. Odpowiednio długi sen sprzyja również fizycznej regeneracji, wspomaga wzrost i umożliwia prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka. Ile powinien spać noworodek w ciągu dnia, ile powinna trwać jednorazowa drzemka noworodka? Opisujemy normy dotyczące snu dla nowo narodzonych dzieci.

Reklama

Spis treści:

Ile śpi noworodek w ciągu doby?

Noworodek śpi od 16 do nawet 20 godzin w ciągu doby z przerwami na karmienie. Dziecko przesypia tyle czasu, ponieważ jego organizm musi zaadaptować się do nowych warunków. Noworodek nie odróżnia nocy od dnia i budzi się zgodnie z własnym rytmem. Nocne pobudki będą trwały dość długo. Niektóre dzieci zaczynają przesypiać noc w wieku 6 miesięcy, inne budzą się na karmienie dużo dłużej.

Niektóre dzieci w pierwszym miesiącu życia śpią po kilkanaście minut, budzi je byle szmer i często domagają się karmienia, inne sypiają po 1–2 godziny, a jeszcze inne – usypiają na dłużej i śpią bardzo głęboko. Niektóre maluchy potrafią spać jednorazowo po 3–4 godziny (licząc od początku ostatniego karmienia do pobudki). Według pediatrów, tym noworodkom trzeba odmierzać czas snu. Po tak długim śnie dziecko należy obudzić i nakarmić (przystawić do piersi na ok. 1520 minut).

Zobacz także

Jak długo powinien spać noworodek (i dlaczego nie dłużej)?

Choć sama chciałabyś się porządnie wyspać po trudach porodu i stresującej nauce karmienia piersią, musisz pamiętać, że zbyt długi sen powoduje u noworodka spadek poziomu cukru we krwi (tzw. hipoglikemię). Konsekwencją tego stanu może być zmęczenie, osłabienie i jeszcze większa senność dziecka. To rodzaj błędnego koła, w które może wpaść noworodek – nie budząc go po 3-4 godzinach na karmienie, przyczyniasz się do tego, że będzie miał ochotę spać coraz dłużej, co może być dla niego niebezpieczne.

Jak długo pilnować długości snu noworodka?

Rygorystyczne podejście do długości snu dziecka obowiązuje przede wszystkim w okresie noworodkowym, czyli przez cztery pierwsze tygodnie życia. Pediatrzy są zdania, że po tym czasie, nie trzeba już budzić dziecka do karmienia, tylko poczekać, aż samo da znać, że jest głodne. Z czasem rytm dobowy dziecka zaczyna się normować. Maluszek dłużej śpi w nocy i bardziej aktywnie spędza dzień. Przyzwyczaja się do warunków panujących z „drugiej strony brzucha”, szybko rośnie i coraz bardziej potrzebuje porządnie odpocząć w nocy.

Ile godzin w ciągu doby powinno przesypiać niemowlę?

Pamiętaj, że to tylko statystyczne wartości i w wypadku każdego dziecka są one nieco inne.

To, ile śpi niemowlę, zależy od jego wieku, genów, wrażliwości. Znaczenie ma także temperament noworodka. Warto wiedzieć, że dzieci, które potrafią zjeść więcej pokarmu podczas jednego karmienia, na ogół potem śpią dłużej (mleko przez dłuższy czas wypełnia brzuch niemowlaka, w związku z czym, dziecka nie budzi głód). Wcześniak lub niemowlę o niskiej masie urodzeniowej może budzić się częściej – ma mniejszy żołądek, a potrzebuje więcej kalorii, aby nadrobić zaległości w rozwoju.

Z upływem czasu, czyli im starsze dziecko, tym mniej czasu w ciągu doby zajmuje mu sen. Oto tabela snu dziecka w pierwszym roku życia. Wartości są oczywiście orientacyjne i dopuszczalne są pewne od nich odstępstwa:

ile śpi noworodek tabela snu dziecka w pierwszym roku życia

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama