niespokojny sen
Adobe Stock
Zdrowie

Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się i wiercenie: co pomoże dziecku zasnąć?

Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się w łóżeczku i przerwy w oddychaniu nie pozwalają wyspać się ani dziecku, ani jego rodzicom. Czasem niemowlę robi dziwne miny, gaworzy, a nawet płacze przez sen. Niespokojny sen nie zawsze jest powodem do obaw i nie musi świadczyć o chorobie, ale warto uważnie obserwować niemowlaka. Sprawdź, jak wyeliminować przyczyny niespokojnego snu i czy można podawać dziecku leki na sen, kropelki ziołowe, syropy oraz melatoninę.

Niespokojny sen niemowlaka to częste zmartwienie rodziców. Gdy niemowlę niespokojnie śpi, a rodzice obserwują rzucanie się, wiercenie i dziwne miny, jakie dziecko robi przez sen, pojawia się pytanie: czy niemowlę się wysypia? Niekiedy niepokój budzą też przerwy w oddychaniu i krótki, przerywany sen dziecka. Czasem rodzice decydują się na podanie dziecku leków na sen. Ale czy to nie jest szkodliwe? I skąd się bierze regres snu niemowlaka?

Spis treści:

Jak nauczyć niemowlę zasypiać? Plan na 7 dni [WIDEO]

Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka

Niespokojny sen niemowlaka to wbrew pozorom bardzo częste zjawisko. Noworodek i niemowlę często budzi się na karmienie albo wybudza się z powodu brudnej pieluchy. Ale rzucanie się przez sen starszego, kilkumiesięcznego niemowlaka wzbudza zaniepokojenie rodziców i rodzi pytania: czy dziecko jest zdrowe i czy na pewno się wysypia? Śpiące dziecko przechodzi różne fazy snu i różnie się w tym czasie zachowuje. W fazie snu głębokiego oddycha spokojnie, wolno i na ogół nie zmienia pozycji. W płytszym śnie, któremu często towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może zmieniać pozycję oraz robić różne miny. Warto wiedzieć, że śpiące niemowlęta (w przeciwieństwie do dorosłych) zapadają głównie w tzw. fazę REM, czyli sen płytki.

Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka mogą być różne: od zwykłej niewygody po chorobę. Najczęściej niemowlę śpi niespokojnie, bo:

 • coś mu przeszkadza: np. uwierająca pielucha albo nierówny materac do spania
 • w sypialni jest za gorąco (ponad 21 stopni C)
 • wilgotność powietrza w pokoju jest nieodpowiednia (właściwa to 40-60%)
 • nie zdążyło się wyciszyć po pełnym wrażeń dniu
 • brakuje mu rutyny w ciągu dnia
 • ma zły sen
 • jest chore (początek infekcji), męczy je ból, kolka albo ząbkowanie.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Krótko śpi, budzi się w nocy, nie chce zasnąć... Wiemy, jak to zmienić!

Niespokojny sen niemowlaka a pasożyty

Choć niespokojny sen niemowlaka nie jest zazwyczaj objawem poważnych zaburzeń, warto bacznie obserwować dziecko i każdą wątpliwość konsultować z lekarzem. Nawet u niemowląt może dojść np. do zarażenia pasożytami, a jedną z oznak jest właśnie niespokojny sen. Towarzyszące objawy pasożytów to:

 • bóle brzucha
 • zaczerwienienie okolic odbytu
 • brak apetytu
 • spadek masy ciała
Ważne! U dziecka w różnym wieku może wystąpić tzw. regres snu. W tym czasie dziecko, które wcześniej spało już względnie dobrze, może zacząć wybudzać się w nocy, stać się bardziej płaczliwe i niespokojne. Regres snu ma najczęściej związek ze skokami rozwojowymi i trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Niespokojny sen niemowlaka a refluks

Niektóre niemowlęta cierpią na refluks, co objawiać się może częstym ulewaniem. Czasami jednak ulewania nie ma, ale treść cofa się z żołądka do przełyku, co powoduje że dziecko odczuwa ból lub pieczenie w górnej części brzucha lub dolnej części klatki piersiowej. Refluks nasila się w pozycji leżącej, dlatego dotknięte nim niemowlęta mogą po odłożeniu ich do łóżeczka mieć kłopoty ze spokojnym zasypianiem.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Objawy niespokojnego snu niemowlaka: rzucanie się i wiercenie

Gdy niemowlę śpi niespokojnie, może się wiercić, a nawet rzucać przez sen, często zmieniać pozycję i popłakiwać (albo śmiać się). Rodzice obserwują też u dziecka szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może gaworzyć i sapać. Jeśli dziecko śpi niespokojnie, ale się nie budzi, lepiej poczekać, aż samo się uspokoi, ewentualnie przytulić czy pogłaskać po główce, dając mu poczucie ciepła i bezpieczeństwa.

Uwaga, krótkie przerwy w oddychaniu, jeśli nie przekraczają 10–15 sekund, nie są niczym niepokojącym. Rodziców powinny zaś zaalarmować trwające dłużej bezdechy senne.

Niespokojny sen niemowlaka w nocy – co robić?

Poniżej podajemy sposoby, jak pomóc dziecku, jeśli ma kłopoty z zasypianiem lub spokojnym snem między karmieniami:

 • ubieraj dziecko na noc w ubranka z naturalnych włókien, sprawdzając, czy nie ma w nich metek, które mogłyby drażnić dziecko
 • odpowiednio do temperatury dobieraj przykrycie dla dziecka – gdy niemowlętom jest za gorąco, mogą mieć kłopoty z zasypianiem lub wybudzać się w nocy
 • postaraj się, aby w pokoju, gdzie śpi niemowlę, panowała odpowiednia temperatura (do 21 stopni) i wilgotność (40-60 procent)
 • wypracuj stały rytuał przygotowujący dziecko do snu – np. kładź je zawsze po wieczornej kąpieli
 • zadbaj o to, aby w całym domu lub mieszkaniu panował spokój – przycisz telewizor lub radio, ucisz starsze dzieci itp.
 • jeśli podejrzewasz, że kłopoty ze snem dziecka mogą wynikać z refluksu, spróbuj pod przednie nóżki łóżeczka niemowlęcia wstawić grube książki, tak aby dziecko leżało z głową ułożoną wyżej od bioder
 • w sytuacji gdy podejrzewasz u dziecka pasożyty lub inne kłopoty zdrowotne, koniecznie skontaktuj się z pediatrą.

Na filmie, który znajduje się poniżej, położna Edyta Brala tłumaczy, w jaki sposób można pomóc niemowlęciu zasypiać. Tłumaczy także, że każde niemowlę może mieć nieco inne potrzeby w tym zakresie:

Kropelki i syropki na sen dla niemowlaka: czy pomagają?

Jeśli dziecko źle śpi i zastanawiasz się, czy można podać mu leki na sen, odpowiedź jest jednoznaczna: nie! Powodów jest wiele: syropki i kropelki na sen dla dzieci nie działają, mogą poważnie zaszkodzić, a do tego odwrócić uwagę rodziców od rzeczywistych przyczyn niespokojnego snu niemowlaka. Pamiętaj, że:

 • w Polsce nie ma zarejestrowanego leku na sen dla dzieci
 • leki antyhistaminowe (przeciwalergiczne), których skutkiem ubocznym jest senność, powinny być stosowane z zalecenia lekarza, inaczej mogą źle wpływać na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy
 • nie udowodniono żadnego pozytywnego działania leków homeopatycznych
 • nie zaleca się podawania niemowlętom żadnych ziół, także na dobry sen, gdyż brakuje danych na temat bezpieczeństwa ich stosowania u dzieci; należy też unikać naparu z kopru włoskiego ze względu na zawartość rakotwórczego estragolu.

Warto również przypomnieć, że w Polsce melatonina nie została zarejestrowana do stosowania w leczeniu dzieci, a jej długotrwałe przyjmowanie może mieć negatywny wpływ na układ hormonalny.

Uwaga! Leki nasenne dla dorosłych pod żadnym pozorem nie nadają się dla dzieci. Stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie i powinny znajdować się poza zasięgiem maluchów.

Zobacz też:

edipresse.BPH015.jpg
Edipresse
Pielęgnacja
Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Film powstał we współpracy z Centrum Medycznym    

sen noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Ile śpi noworodek – jak długo powinno spać nowo narodzone dziecko?
Zastanawiasz się, ile śpi noworodek? Teoretycznie śpi niemal całą dobę i budzi się tylko na karmienie, po czym znów zapada w sen. W praktyce bywa jednak różnie, gdyż różne są noworodki. Sprawdź, ile powinien spać twój noworodek i czy powinnaś go budzić.

Długi sen jest bardzo ważny dla noworodka, gdyż sprzyja dojrzewaniu mózgu i jego prawidłowej pracy. Wyspane dziecko zwykle jest spokojniejsze i łatwiej przystosowuje się do różnych nowych dla niego sytuacji. Odpowiednio długi sen sprzyja również fizycznej regeneracji, wspomaga wzrost i umożliwia prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka. Ile powinien spać noworodek w ciągu dnia, ile powinna trwać jednorazowa drzemka noworodka? Opisujemy normy dotyczące snu dla nowo narodzonych dzieci. Spis treści: Ile śpi noworodek w ciągu doby? Jak długo powinien spać noworodek (i dlaczego nie dłużej)? Jak długo pilnować snu noworodka? Ile godzin na dobę powinno przesypiać niemowlę? Ile śpi noworodek w ciągu doby? Noworodek śpi od 16 do nawet 20 godzin w ciągu doby z przerwami na karmienie . Dziecko przesypia tyle czasu, ponieważ jego organizm musi zaadaptować się do nowych warunków. Noworodek nie odróżnia nocy od dnia i budzi się zgodnie z własnym rytmem. Nocne pobudki będą trwały dość długo. Niektóre dzieci zaczynają przesypiać noc w wieku 6 miesięcy, inne budzą się na karmienie dużo dłużej. Niektóre dzieci w pierwszym miesiącu życia śpią po kilkanaście minut, budzi je byle szmer i często domagają się karmienia, inne sypiają po 1–2 godziny, a jeszcze inne – usypiają na dłużej i śpią bardzo głęboko. Niektóre maluchy potrafią spać jednorazowo po 3–4 godziny   (licząc od początku ostatniego karmienia do pobudki). Według pediatrów, tym noworodkom trzeba odmierzać czas snu. Po tak długim śnie dziecko należy obudzić i nakarmić (przystawić do piersi na ok. 15 – 20 minut).  Jak długo powinien spać noworodek (i dlaczego nie dłużej)? Choć sama chciałabyś się porządnie wyspać po trudach porodu i stresującej nauce karmienia piersią, musisz pamiętać, że zbyt długi sen...

spanie z otwartą buzią
Adobe Stock
Zdrowie
Niemowlę śpi z otwartą buzią: przyczyny i konsekwencje dla zdrowia
Niemowlę śpi z otwartą buzią najczęściej wtedy, gdy ma katar. Czasem jednak otwarta buzia u dziecka podczas snu może być sygnałem pewnych zaburzeń lub chorób. Sprawdź, co zrobić, jeśli zaobserwujesz, że niemowlę śpi z otwartymi ustami.

Jeśli niemowlę śpi z otwartą buzią, nie wpadaj w panikę. Otwarte usta u dziecka i nieprawidłowy tor oddychania (przez usta) w 80 proc. przypadków to problem nawykowy. Tylko w 20 proc. przypadków ma podłoże organiczne, czyli wynika z nieprawidłowości np. w budowie anatomicznej lub z procesu chorobowego. Być może twoje dziecko przyzwyczaiło się do oddychania przez usta. Nie zmienia to jednak faktu, że powinnaś swoje obserwacje skonsultować z lekarzem. Zaniedbanie tego problemu może mieć poważne skutki dla dziecka. Spis treści: Dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią Skutki spania z otwartą buzią u dziecka Spanie z otwartą buzią u dziecka – co robić Dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Najczęściej niemowlę śpi z otwartą buzią z powodu: infekcji górnych dróg oddechowych przebiegających z katarem i obrzękiem śluzówki nosa, hipotonii (obniżonego napięcia) mięśni okolic ust od urodzenia, występowania tzw. parafunkcji : ssania pieluszki, smoczka, palca, policzka, wargi. Warto wiedzieć, że dzieci do 3-4 miesiąca życia nie mają odruchu oddychania przez usta. Spa - Akademia Młodych Rodziców U dzieci powyżej 18. miesiąca życia spanie z otwartą buzią może być spowodowane tym, że dziecko nadal pije z butelki zamiast z kubeczka. U starszych dzieci można także podejrzewać następujące przyczyny spania z otwartą buzią: przerost trzeciego migdałka , astmę , skrzywioną przegrodę nosową, przewlekły nieżyt nosa , zaburzenia rozwojowe w obrębie jamy ustnej, przetrwały nawyk, np. ssanie kciuka , zbyt krótkie wędzidełko języka , alergię , polipy w nosie. Skutki spania z otwartą buzią u dziecka i stałego oddychania przez usta Długotrwałe oddychanie przez usta może pociągać za sobą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz