
Niespokojny sen niemowlaka to częste zmartwienie rodziców. Gdy niemowlę niespokojnie śpi, a rodzice obserwują rzucanie się, wiercenie i dziwne miny, jakie dziecko robi przez sen, pojawia się pytanie: czy niemowlę się wysypia? Niekiedy niepokój budzą też przerwy w oddychaniu i krótki, przerywany sen dziecka. Czasem rodzice decydują się na podanie dziecku leków na sen. Ale czy to nie jest szkodliwe? I skąd się bierze regres snu niemowlaka?
Spis treści:
- Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka
- Objawy niespokojnego snu niemowlaka
- Niespokojny sen niemowlaka w nocy – co robić?
- Kropelki i syropki na sen dla niemowlaka: czy pomagają?
Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka
Niespokojny sen niemowlaka to wbrew pozorom bardzo częste zjawisko. Noworodek i niemowlę często budzi się na karmienie albo wybudza się z powodu brudnej pieluchy. Ale rzucanie się przez sen starszego, kilkumiesięcznego niemowlaka wzbudza zaniepokojenie rodziców i rodzi pytania: czy dziecko jest zdrowe i czy na pewno się wysypia? Śpiące dziecko przechodzi różne fazy snu i różnie się w tym czasie zachowuje. W fazie snu głębokiego oddycha spokojnie, wolno i na ogół nie zmienia pozycji. W płytszym śnie, któremu często towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może zmieniać pozycję oraz robić różne miny. Warto wiedzieć, że śpiące niemowlęta (w przeciwieństwie do dorosłych) zapadają głównie w tzw. fazę REM, czyli sen płytki.
Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka mogą być różne: od zwykłej niewygody po chorobę. Najczęściej niemowlę śpi niespokojnie, bo:
- coś mu przeszkadza: np. uwierająca pielucha albo nierówny materac do spania
- w sypialni jest za gorąco (ponad 21 stopni C)
- wilgotność powietrza w pokoju jest nieodpowiednia (właściwa to 40-60%)
- nie zdążyło się wyciszyć po pełnym wrażeń dniu
- brakuje mu rutyny w ciągu dnia
- ma zły sen
- jest chore (początek infekcji), męczy je ból, kolka albo ząbkowanie.
Niespokojny sen niemowlaka a pasożyty
Choć niespokojny sen niemowlaka nie jest zazwyczaj objawem poważnych zaburzeń, warto bacznie obserwować dziecko i każdą wątpliwość konsultować z lekarzem. Nawet u niemowląt może dojść np. do zarażenia pasożytami, a jedną z oznak jest właśnie niespokojny sen. Towarzyszące objawy pasożytów to:
- bóle brzucha
- zaczerwienienie okolic odbytu
- brak apetytu
- spadek masy ciała
Niespokojny sen niemowlaka a refluks
Objawy niespokojnego snu niemowlaka: rzucanie się i wiercenie
Gdy niemowlę śpi niespokojnie, może się wiercić, a nawet rzucać przez sen, często zmieniać pozycję i popłakiwać (albo śmiać się). Rodzice obserwują też u dziecka szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może gaworzyć i sapać. Jeśli dziecko śpi niespokojnie, ale się nie budzi, lepiej poczekać, aż samo się uspokoi, ewentualnie przytulić czy pogłaskać po główce, dając mu poczucie ciepła i bezpieczeństwa.
Niespokojny sen niemowlaka w nocy – co robić?
Poniżej podajemy sposoby, jak pomóc dziecku, jeśli ma kłopoty z zasypianiem lub spokojnym snem między karmieniami:
- ubieraj dziecko na noc w ubranka z naturalnych włókien, sprawdzając, czy nie ma w nich metek, które mogłyby drażnić dziecko
- odpowiednio do temperatury dobieraj przykrycie dla dziecka – gdy niemowlętom jest za gorąco, mogą mieć kłopoty z zasypianiem lub wybudzać się w nocy
- postaraj się, aby w pokoju, gdzie śpi niemowlę, panowała odpowiednia temperatura (do 21 stopni) i wilgotność (40-60 procent)
- wypracuj stały rytuał przygotowujący dziecko do snu – np. kładź je zawsze po wieczornej kąpieli
- zadbaj o to, aby w całym domu lub mieszkaniu panował spokój – przycisz telewizor lub radio, ucisz starsze dzieci itp.
- jeśli podejrzewasz, że kłopoty ze snem dziecka mogą wynikać z refluksu, spróbuj pod przednie nóżki łóżeczka niemowlęcia wstawić grube książki, tak aby dziecko leżało z głową ułożoną wyżej od bioder
- w sytuacji gdy podejrzewasz u dziecka pasożyty lub inne kłopoty zdrowotne, koniecznie skontaktuj się z pediatrą.
Na filmie, który znajduje się poniżej, położna Edyta Brala tłumaczy, w jaki sposób można pomóc niemowlęciu zasypiać. Tłumaczy także, że każde niemowlę może mieć nieco inne potrzeby w tym zakresie:
Kropelki i syropki na sen dla niemowlaka: czy pomagają?
Jeśli dziecko źle śpi i zastanawiasz się, czy można podać mu leki na sen, odpowiedź jest jednoznaczna: nie! Powodów jest wiele: syropki i kropelki na sen dla dzieci nie działają, mogą poważnie zaszkodzić, a do tego odwrócić uwagę rodziców od rzeczywistych przyczyn niespokojnego snu niemowlaka. Pamiętaj, że:
- w Polsce nie ma zarejestrowanego leku na sen dla dzieci
- leki antyhistaminowe (przeciwalergiczne), których skutkiem ubocznym jest senność, powinny być stosowane z zalecenia lekarza, inaczej mogą źle wpływać na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy
- nie udowodniono żadnego pozytywnego działania leków homeopatycznych
- nie zaleca się podawania niemowlętom żadnych ziół, także na dobry sen, gdyż brakuje danych na temat bezpieczeństwa ich stosowania u dzieci; należy też unikać naparu z kopru włoskiego ze względu na zawartość rakotwórczego estragolu.
Warto również przypomnieć, że w Polsce melatonina nie została zarejestrowana do stosowania w leczeniu dzieci, a jej długotrwałe przyjmowanie może mieć negatywny wpływ na układ hormonalny.
Zamiast leków na sen polecamy słodkie przytulanki, które ułatwiają maluszkom zasypianie. Dzieci je uwielbiają!
Zobacz też:

Długi sen jest bardzo ważny dla noworodka, gdyż sprzyja dojrzewaniu mózgu i jego prawidłowej pracy. Wyspane dziecko zwykle jest spokojniejsze i łatwiej przystosowuje się do różnych nowych dla niego sytuacji. Odpowiednio długi sen sprzyja również fizycznej regeneracji, wspomaga wzrost i umożliwia prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka. Ile powinien spać noworodek w ciągu dnia, ile powinna trwać jednorazowa drzemka noworodka? Opisujemy normy dotyczące snu dla nowo narodzonych dzieci. Spis treści: Ile śpi noworodek w ciągu doby? Jak długo powinien spać noworodek (i dlaczego nie dłużej)? Jak długo pilnować snu noworodka? Ile godzin na dobę powinno przesypiać niemowlę? Ile śpi noworodek w ciągu doby? Noworodek śpi od 16 do nawet 20 godzin w ciągu doby z przerwami na karmienie . Dziecko przesypia tyle czasu, ponieważ jego organizm musi zaadaptować się do nowych warunków. Noworodek nie odróżnia nocy od dnia i budzi się zgodnie z własnym rytmem. Nocne pobudki będą trwały dość długo. Niektóre dzieci zaczynają przesypiać noc w wieku 6 miesięcy, inne budzą się na karmienie dużo dłużej. Niektóre dzieci w pierwszym miesiącu życia śpią po kilkanaście minut, budzi je byle szmer i często domagają się karmienia, inne sypiają po 1–2 godziny, a jeszcze inne – usypiają na dłużej i śpią bardzo głęboko. Niektóre maluchy potrafią spać jednorazowo po 3–4 godziny (licząc od początku ostatniego karmienia do pobudki). Według pediatrów, tym noworodkom trzeba odmierzać czas snu. Po tak długim śnie dziecko należy obudzić i nakarmić (przystawić do piersi na ok. 15 – 20 minut). Jak długo powinien spać noworodek (i dlaczego nie dłużej)? Choć sama chciałabyś się porządnie wyspać po trudach porodu i stresującej nauce karmienia piersią, musisz pamiętać, że zbyt długi sen...

Jeśli niemowlę śpi z otwartą buzią, nie wpadaj w panikę. Otwarte usta u dziecka i nieprawidłowy tor oddychania (przez usta) w 80 proc. przypadków to problem nawykowy. Tylko w 20 proc. przypadków ma podłoże organiczne, czyli wynika z nieprawidłowości np. w budowie anatomicznej lub z procesu chorobowego. Być może twoje dziecko przyzwyczaiło się do oddychania przez usta. Nie zmienia to jednak faktu, że powinnaś swoje obserwacje skonsultować z lekarzem. Zaniedbanie tego problemu może mieć poważne skutki dla dziecka. Spis treści: Dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią Skutki spania z otwartą buzią u dziecka Spanie z otwartą buzią u dziecka – co robić Dlaczego dziecko śpi z otwartą buzią Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Najczęściej niemowlę śpi z otwartą buzią z powodu: infekcji górnych dróg oddechowych przebiegających z katarem i obrzękiem śluzówki nosa, hipotonii (obniżonego napięcia) mięśni okolic ust od urodzenia, występowania tzw. parafunkcji : ssania pieluszki, smoczka, palca, policzka, wargi. Warto wiedzieć, że dzieci do 3-4 miesiąca życia nie mają odruchu oddychania przez usta. Spa - Akademia Młodych Rodziców U dzieci powyżej 18. miesiąca życia spanie z otwartą buzią może być spowodowane tym, że dziecko nadal pije z butelki zamiast z kubeczka. U starszych dzieci można także podejrzewać następujące przyczyny spania z otwartą buzią: przerost trzeciego migdałka , astmę , skrzywioną przegrodę nosową, przewlekły nieżyt nosa , zaburzenia rozwojowe w obrębie jamy ustnej, przetrwały nawyk, np. ssanie kciuka , zbyt krótkie wędzidełko języka , alergię , polipy w nosie. Skutki spania z otwartą buzią u dziecka i stałego oddychania przez usta Długotrwałe oddychanie przez usta może pociągać za sobą...