Kąpiel noworodka może przebiegać bez płaczu, Zobacz film instruktażowy, w którym nasza ekspertka, Katarzyna Płudowska, położna z Centrum Medycznego Unicare, ekspertka portalu Znanylekarz.pl, pokazuje, że pierwsza kąpiel to nie taka skomplikowana czynność! Kąpiel dziecka jest ważnym elementem codziennych rytuałów. Jednak pierwsza kąpiel noworodka często dla rodziców jest sporym stresem - maleństwo wydaje się takie kruche i sama myśl, że masz trzymać je w rękach, może działać paraliżująco.

Reklama

Kąpiel noworodka: co ci będzie potrzebne?

Zanim zaczniesz kąpać maluszka, przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebować i miej to pod ręką:

  • tetrę lub gąbkę (do wyłożenia wanienki)
  • ręcznik
  • pieluszki tetrowe
  • pieluszki jednorazowe
  • ubranko na zmianę
  • płyn lub żel do kąpieli
  • kosmetyki do pielęgnacji skóry (jeśli ich używasz).

Środkami myjącymi, które są polecane dla dzieci są emolienty – preparaty myjące, które chronią skórę przed wysuszeniem. Do 6. miesiąca najlepiej myć włosy dziecka płynem do kąpieli, ponieważ główka dziecka jest wrażliwa na działanie kosmetyków, a szampon może ją wysuszać.

Temperatura wody do kąpieli noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka musi być krótka i nie powinna trwać dłużej niż 3 minuty, tak aby nie wychłodzić dziecka. Kąpiel zacznij od sprawdzenia temperatury wody. Idealną temperaturą do kąpieli noworodka jest 37 stopni Celsjusza. Możesz sprawdzić to łokciem (woda powinna być odrobinę cieplejsza niż twoja skóra) lub za pomocą termometru kąpielowego.

Zobacz także

Odpowiednia temperatura powietrza w pomieszczeniu podczas kąpieli noworodka powinna wynosić ok. 25 stopni. Jeżeli jest chłodniej – dogrzej je, by maluch się nie przeziębił.

Kąpiel noworodka - jak trzymać dziecko?

Bardzo ważne jest, aby pewnie trzymać noworodka podczas kąpieli i wkładania do wanienki. Najlepiej chwyć maluszka w następujący sposób: jedną ręką przytrzymuj dziecko pod pleckami (lewą dłonią chwyć je pod lewą paszkę tak, by główka spoczywała na twoim przedramieniu). Drugą ręką zaś umyj dziecko.

Delikatnymi ruchami myj dłonią maluszka, zaczynając od szyi, następnie przemyj klatkę piersiową, rączki, brzuszek, nóżki i pachwiny. Pamiętaj o umyciu wszystkich załamań w skórze, w takich miejscach jak paszki, zgięcia łokciowe. Bądź delikatna i mów cichutko, żeby wykąpać noworodka bez płaczu.

Następnie odwróć maluszka na brzuszek i umyj plecy oraz pośladki. Na koniec jeszcze raz przekręć dziecko na plecy i delikatnie obmyj maluszkowi główkę. Po wyjęciu dziecka z wanienki połóż je na ręcznik, najlepiej z kapturkiem i otul nim ciałko. Po wysuszeniu ciała nałóż w pierwszej kolejności pieluszkę, a następnie ubranie.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama