Nie wiesz, jak przewijać noworodka? Boisz się, że nie poradzisz sobie ze zmianą pieluszki tak maleńkiego dziecka? Mmy dla ciebie świetny instruktaż. Zobacz film, na którym położna, Katarzyna Płudowska, pokazuje, co będzie potrzebne do przewijania dziecka i jak sprawnie zmienić brudną pieluchę na czystą. Dowiesz się też, jak przewijać dziecko, by uniknąć odparzeń.

Reklama

Spis treści:

 1. Jak przewijać dziecko – czego potrzebujesz?
 2. Jak przewijać noworodka chłopca?
 3. Jak przewijać noworodka dziewczynkę?
 4. Jak często przewijać noworodka?

Jak przewijać noworodka – czego potrzebujesz?

Przewijanie noworodka wymaga przygotowania odpowiednich akcesoriów. Mając je pod ręką, łatwiej będzie ci zmienić maluchowi pieluszkę. Zobacz, co radzi wcześniej przygotować położna:

 • zapas pieluszek,
 • miseczkę z wodą,
 • waciki do przemywania pupy dziecka lub nawilżane chusteczki,
 • krem,
 • maść przeciw odparzeniom,
 • zestaw ubranek na zmianę, gdyby maluch się obsiusiał.

Jak przewijać noworodka chłopca?

Jak prawidłowo przewijać noworodka chłopca? Tłumaczymy, jak zmienić pieluszkę krok po kroku:

 1. Odepnij pieluchę i ją rozwiń.
 2. Uważaj na siusiu – gdy niemowlaki zostaną rozebrane i poczują chłód, często robią siusiu. Chłopcy siusiają w górę tak, że mogą przyozdobić nawet rodzica.
 3. Jeżeli w pieluszce jest kupa, delikatnie wytrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka.
 4. Siusiaka starannie oczyść z pozostałości moczu i kupki wacikami moczonymi w ciepłej wodzie lub chusteczkami nawilżanymi. Zwróć uwagę na pachwiny, pośladki i mosznę, gdzie często powstają odparzenia. Nigdy nie odciągaj napletka – u niemowlęcia naturalnie przywiera on do żołędzi.
 5. Delikatnie unieś pośladki malucha i wysuń brudną pieluszkę. Wsuń rozwiniętą świeżą.
 6. Użyj kremu lub maści przeciw odparzeniom.
 7. Zapinając pieluszkę noworodkowi, który ma jeszcze kikut pępowinowy, zawiń jej górny brzeg. Ochronisz w ten sposób kikut przed niepotrzebnymi urazami i sprawisz, że będzie do niego docierało powietrze.

Jak przewijać noworodka dziewczynkę?

Przewijanie noworodka dziewczynki odbywa się bardzo podobnie do przewijania chłopca. Należy jednak zadbać o to, by myjąc okolice krocza dziewczynki, robić to od cewki moczowej do odbytu.

Zobacz także
 1. Rozepnij tylko dół śpiochów, pajacyka lub zdejmij tylko spodenki. To wystarczy. Małe dziecko szybko marznie i się wychładza.
 2. Odepnij pieluszkę i ją rozwiń.
 3. Unieś pośladki malucha i wysuń brudną pieluszkę. Wsuń rozwiniętą świeżą.
 4. Umyj okolice krocza dziewczynki, pamiętając o kierunku mycia od przodu do tył, aby nie wywołać infekcji. Przy każdym ruchu zmieniaj wacik na nowy.
 5. Do mycia używaj wody z płynem myjącym, w którym kąpiesz dziecko.
 6. Starannie umyj fałdki skóry i dokładnie je osusz.
 7. Użyj kremu lub maści przeciw odparzeniom.
 8. Gdy będziesz zapinać pieluchę, zawiń jej górny brzeg – w ten sposób uchronisz kikut pępka przed niepotrzebnymi urazami.

Jak często przewijać noworodka?

Debiutujący rodzice z pewnością zastanawiają się, jak często przewijać noworodka. Czy są jakieś określone zasady? Otóż najlepiej przewijać maluszka wtedy, kiedy jest to konieczne, czyli po każdym wypróżnieniu, a jeśli pieluszka jest tylko zmoczona – co około 3 godziny. Gdy dziecko ma skłonność do odparzeń, należy przewijać je jeszcze częściej.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama