Pneumokoki – krótka droga do zakażenia. Co trzeba o nich wiedzieć?
Czym właściwie są pneumokoki? W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Warto wiedzieć, że bakterie te, podobnie jak koronawirus SARS-CoV-2, wywołują zakażenia dróg oddechowych, które chociaż często mają łagodny przebieg, mogą wymagać także hospitalizacji i być groźne w skutkach. Dowiedz się, jak dochodzi do zakażenia!
Pneumokoki to bakterie gram dodatnie, które ze względu na różną budowę podzielono na około 100 serotypów (gatunki). Dla człowieka groźnych jest tylko 20 serotypów – pozostałe są na tyle łagodne, że nie szkodzą ludzkiemu organizmowi. Aby zapobiec ciężkiemu przebiegowi zakażenia pneumokokowego, które może mieć postać sepsy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych bądź ciężkiego zapalenia płuc, warto zdecydować się na szczepienie przeciw pneumokokom.
– Pneumokoki „pomieszkują” w jamie nosowo-gardłowej i nie robią wtedy w organizmie żadnej szkody. Stan ten nazywany jest nosicielstwem – nie jest groźny i nie trzeba go leczyć. Wszystko jest dobrze do czasu… wzmożonych infekcji wirusowych. To właśnie wirusy torują drogę pneumokokom do tego, aby mogły zniszczyć nabłonek dróg oddechowych i doprowadzić do zakażeń – podkreśla dr Aneta Górska-Kot, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr med. Jana Bogdanowicza w Warszawie.
Zastanawiasz się, jak dochodzi do zakażenia pneumokokami? Koniecznie obejrzyj nasze wideo!
Pamiętaj!
Przed podaniem szczepionki lekarz przeprowadza kwalifikację. To właśnie specjalista każdorazowo decyduje, czy można ją podać w danym momencie, czy też nie.