Pneumokoki

Dziewczynka z mamą u lekarza
pneumokoki
szczepienia
szczepienia obowiązkowe

Pneumokoki - dlaczego budzą strach?

Pneumokoki są powszechnie występującymi w ludzkiej populacji bakteriami. Dotychczasowe badania wykazały, że ich obecność można wykryć w nosogardle nawet u ponad 50% dzieci [1]. Nosiciele mogą zakażać innych, często nie rozwijając samemu objawów infekcji. W takiej sytuacji u rodzica pojawić może się pytanie, skoro pneumokoki występują tak powszechnie, nie powodując u większości dzieci żadnych objawów, to czy trzeba się ich bać i przed nimi chronić?
Partner
dziecko na szczepieniu
pneumokoki
szczepienia
kalendarz szczepień

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Zakażenia pneumokokowe są poważnym problemem epidemiologicznym, klinicznym i terapeutycznym. W Polsce podobnie jak na świecie najwięcej zachorowań rejestruje się wśród dzieci między 2 miesiącem a 2 rokiem życia (mogą się jednak pojawić już w pierwszym miesiącu życia dziecka) oraz u osób powyżej 65 roku życia. Zachorować może każdy, kto nie jest uodporniony.
Partner
Pfizer szczepienia dr Kuchar
pneumokoki
szczepienia
szczepienia obowiązkowe

Pneumokoki wybierają najsłabszych: dzieci i dorosłych. Dowiedz się więcej

Pneumokoki są groźnymi, ludzkimi bakteriami chorobotwórczymi, które występują w ponad 90 odmianach zwanych serotypami. Większość znanych serotypów jest chorobotwórcza, ale tylko kilkanaście z nich wywołuje zdecydowaną większość przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej, czyli najcięższych postaci zakażeń wywołanych przez te bakterie.
Partner
pneumokoki
szczepienia
szczepienia obowiązkowe

Te bakterie są groźne nie tylko dla dzieci… Jak ustrzec się przed pneumokokami?

Pneumokok to bakteria gram dodatnia, inaczej nazywana dwoinką zapalenia płuc. Posiada ok. 100 serotypów, czyli rodzajów, ale tylko 20 z nich jest chorobotwórczych i zdolnych zaszkodzić człowiekowi. W jaki sposób możemy się chronić przed pneumokokami? Czy są one groźne tylko dla maluszków?
Sonia Młodzianowska
pneumokoki
szczepienia
szczepienia obowiązkowe

Pneumokoki – krótka droga do zakażenia. Co trzeba o nich wiedzieć?

Czym właściwie są pneumokoki? W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Warto wiedzieć, że bakterie te, podobnie jak koronawirus SARS-CoV-2, wywołują zakażenia dróg oddechowych, które chociaż często mają łagodny przebieg, mogą wymagać także hospitalizacji i być groźne w skutkach. Dowiedz się, jak dochodzi do zakażenia!
Sonia Młodzianowska
Pfizer szczepienia dr Kuchar
pneumokoki
szczepienia
szczepienia obowiązkowe

Szczepienia niemowląt i dzieci przeciw pneumokokom – „mam wybór”

Jednym z najbardziej skutecznych działań profilaktycznych, które zapobiegają chorobom zakaźnym i groźnym zakażeniom są szczepienia ochronne. Na całym świecie rozwija się i upowszechnia szczepienia skupiając się na najbardziej zagrożonych grupach: niemowlętach, w tym wcześniakach, osobach z obniżoną odpornością, przewlekle chorych oraz osobach starszych.
Partner
szczepienia
pneumokoki
kalendarz

Pneumokoki - szczepienia tylko dla dzieci? [Wirtualne Warsztaty]

Co to jest pneumokok? Jakie choroby może wywoływać oraz czy szczepienia przeciw pneumokokom są tylko dla dzieci? Odpowiedzi na te pytania, a także wiele innych uzyskasz w kolejnej, wiosennej edycji Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja. Zapraszamy na materiał, w którym o pneumokokach opowiada dr Aneta Górska-Kot, pediatra.
Sonia Młodzianowska
szczepienie przeciw pneumokokom
pneumokoki
kalendarz szczepień
szczepienia obowiązkowe

Szczepienie przeciw pneumokokom – ile dawek, dostępne szczepionki, bezpieczeństwo

Szczepienie przeciw pneumokokom chroni przed wieloma groźnymi chorobami i ich różnymi powikłaniami, m.in. sepsą, zapaleniem opon mózgowych, zapaleniem płuc. Szczepienie przeciw pneumokokom znajduje się na liście szczepień obowiązkowych i jest bezpłatne.
Katarzyna Pinkosz
pneumokoki
meningokoki
bezpłatne warsztaty

Czy wiesz już wszystko o meningokokach i pneumokokach? [WIRTUALNE WARSZTATY]

Nie możesz się już doczekać, kiedy na świat przyjdzie twoje dziecko? Najlepszą rzeczą, jaką możesz dla niego zrobić, jest zgromadzenie wiedzy o tym, jak dbać o jego zdrowie. Zapraszamy do udziału w bezpłatnych wirtualnych warsztatach Mamo, To Ja, podczas których dowiesz się, jak chronić maleństwo przed pneumokokami i meningokokami.
Katarzyna Imiołek
sepsa
pneumokoki
szczepienia

Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]

Co musisz wiedzieć o sepsie i co możesz zrobić, by twoje dziecko nigdy na nią nie zachorowało? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n.med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.
Katarzyna Imiołek
szczepionka na pneumokoki
pneumokoki

Szczepionka na pneumokoki – którą wybrać?

W Polsce dostępne są dwie szczepionki na pneumokoki: 10-walentna i 13-walentna. Pierwszą otrzymują bezpłatnie dzieci urodzone od 2017 roku, drugą dostają za darmo tylko dzieci wymagające szczególnej ochrony. Jednak rodzice mogą odpłatnie zaszczepić zdrowe dzieci szczepionką o szerszym spektrum działania.
Ewa Janczak-Cwil
rodzic ma prawo być przy dziecku w szpitalu
pneumokoki
szczepienia

Co to są pneumokoki i dlaczego są groźne dla małych dzieci?

Pneumokok to bakteria o łacińskiej nazwie Streptococcus pneumoniae posiadająca otoczkę złożoną z polisacharydów. Poszczególne pneumokoki różnią się między sobą składem otoczki. W oparciu o te różnice zidentyfikowano aż ponad 90 rodzajów pneumokoka. Niektóre z nich mogą być bardzo groźne.
Partner
pneumokoki
pneumokoki

Pneumokoki: dlaczego szczepienia są obowiązkowe

Pneumokoki potrafią być groźne. Mogą mi.in. spowodować sepsę. Dlatego pediatrzy walczyli o wprowadzenie do kalendarza szczepień szczepionki przeciw pneumokokom.
Katarzyna Pinkosz
zmarła 14-miesięczna dziewczynka zarażona pneumokokami
pneumokoki
szczepienia
sepsa u dzieci

Poznań: zmarła 14-miesięczna dziewczynka. Powód? Rodzice odmówili szczepienia

Rodzice do końca chcieli leczyć dziecko wbrew zaleceniom lekarskim. Nawet gdy maleństwo było już na oddziale intensywnej terapii, chcieli, aby podawano mu... witaminę C. W ich obronie stanął znany uzdrowiciel promujący kontrowersyjne metody leczenia.
Agnieszka Majchrzak
WHO: szczepienia zapobiegły śmierci 1,4 mln dzieci
pneumokoki
szczepienia
zapalenie płuc

Te dwie szczepionki uratowały życie 1,45 miliona dzieci w ciągu 15 lat!

Główna przyczyna śmiertelności dzieci może zostać wkrótce wyeliminowana – wynika z najnowszych, niezwykle optymistycznych badań Światowej Organizacji Zdrowia. To dzięki szczepieniom. Z takimi faktami antyszczepionkowcy nie mają co dyskutować!
Agnieszka Majchrzak
Dziecko u lekarza
sepsa
pneumokoki
meningokoki

Jeśli dziecko ma TAKIE objawy, jedź natychmiast do szpitala! To może być początek sepsy!

Kilka dni temu kolejne dziecko zmarło z powodu sepsy. Na jakie objawy zwracać uwagę, kiedy trzeba jechać do lekarza, jakie zrobić badania? Kiedy natychmiast trzeba jechać do szpitala – mówi dr Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka.
Katarzyna Pinkosz
Farmaceutka pomyliła leki
sepsa
pneumokoki
szczepienia

Dwoje dzieci zmarło z powodu sepsy. Lekarze alarmują: takiej sytuacji nie było od lat!

Od początku stycznia w szpitalu w Kielcach na oddziale pediatrycznym hospitalizowano już 7 dzieci z ciężką sepsą. Dwoje nie dało się uratować. Lekarze podkreślają, że można było tego uniknąć, gdyby dzieci były szczepione.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
pneumokoki
szczepienia
kalendarz szczepień

Ważne dla dzieci urodzonych w latach 2013-16! Od 20 marca bezpłatne szczepienie przeciw pneumokokom!

Od 20 marca do końca czerwca wszystkie dzieci urodzone w latach 2013-16 mogą dostać bezpłatnie szczepionkę przeciw pneumokokom - informuje Ministerstwo Zdrowia. Warunek: dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.
Katarzyna Pinkosz
szczepienia przeciw pneumokokom
pneumokoki
choroba pneumokokowa

Co musisz wiedzieć o szczepieniu przeciw pneumokokom? [WIDEO]

Wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 roku objęte są obowiązkowymi szczepieniami przeciw pneumokokom. Co powinnaś wiedzieć na temat tych szczepień?
Karolina Stępniewska
jak podzielić obowiązki po narodzinach dziecka?
wcześniak
pneumokoki
szczepienia

Jaka szczepionka przeciw pneumokokom dla dzieci z grup ryzyka?

Każde dziecko może zachorować, jednak niektóre dzieci są szczególnie narażone na zachorowanie albo jest ono dla nich szczególnie groźne. To dzieci z tzw. grup ryzyka. Żeby je chronić, często szczepionki, które dla innych dzieci są tylko zalecane, dla nich są obowiązkowe i bezpłatne. Te dzieci dostają 13-walentną szczepionkę przeciw pneumokokom.
redakcja MamoToJa
jak podzielić obowiązki po narodzinach dziecka?
pneumokoki
szczepienia
szczepienia zalecane

Prof. Ewa Bernatowska: Kalendarz szczepień obowiązkowych do uzupełnienia?

Szczepienia chronią dziecko przed chorobami, które mogą być dla niego bardzo groźne. Szczepionki z obowiązkowego kalendarza są bezpłatne. Jednak jeśli rodzice mogą sobie na to pozwolić finansowo, to warto, by zainwestowali dodatkowo w niektóre preparaty. Dzieci muszą być najlepiej chronione – uważa prof. Ewa Bernatowska.
Katarzyna Pinkosz
szczepienia
pneumokoki
szczepienia
sepsa u dzieci

Zrozpaczeni rodzice publikują zdjęcie ku przestrodze przed śmiertelną chorobą

Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu opon mózgowych może uratować życie dziecka. Tej tragedii mogło nie być. Pozostało tylko niewyobrażalne cierpienie rodziców po stracie synka.
Agnieszka Majchrzak
gorączka u noworodka
sepsa
pneumokoki
szczepienia

Co to jest sepsa? Czy twojemu dziecku grozi sepsa?

Jeśli organizm twojego dziecka zostanie zaatakowany sepsą, jego reakcja będzie bardzo gwałtowna. Co zazwyczaj powoduje zakażenie i jak je leczyć? Sprawdź!
Katarzyna Pinkosz
szczepienia
pneumokoki
szczepienia
szczpienia obowiązkowe

Czy szczepienia przeciw pneumokokom będą w 2018?

Wygląda na to, że tak, choć wcale nie było to pewne. Było ryzyko, że na te szczepienia Ministerstwo Zdrowia nie będzie miało pieniędzy.
Katarzyna Pinkosz
Aneta Górka Kot szczepienia przeciw pneumokokom
pneumokoki
szczepienia

Dlaczego warto szczepić dzieci przeciwko pneumokokom i meningokokom? [WIDEO]

O tym, jak bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka może być zakażenie bakterią pneumokokową i meningokokową mówi Aneta Górska- Kot, ordynator oddziału pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.
Aneta Grinberg
szczepienia
pneumokoki
szczepienia
kalendarz szczepień

Od 1 stycznia 2017 nowe obowiązkowe szczepienia: dla kogo?

Wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. będą szczepione przeciw pneumokokom. Szczepionka będzie bezpłatna i obowiązkowa. Kiedy dziecko dostanie pierwszą dawkę szczepionki?
Katarzyna Pinkosz
Kalendarz szczepień 2017
pneumokoki
szczepienia
kalendarz szczepień

To dlatego nie ma kalendarza szczepień 2017! Awantura o szczepionki

Wciąż nie wiadomo, jakim preparatem będą szczepione od przyszłego roku dzieci przeciw pneumokokom. Firma, która przegrała przetarg, oprotestowała jego wynik. Czy szczepionka, którą wybrało ministerstwo jest dobra – pytamy prof. Teresę Jackowską, krajowego konsultanta ds. pediatrii.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
pneumokoki
szczepienia
kalendarz szczepień

Sukces czy klapa: prawda o szczepionce przeciw pneumokokom [WYWIAD]

Wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. będą bezpłatnie szczepione przeciw pneumokokom. Czy jednak Ministerstwo Zdrowia wybrało dobry preparat - pytamy prof. Jacka Wysockiego.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
pneumokoki
szczepienia
kalendarz szczepień

Najsłabsze dzieci dostaną nieskuteczną szczepionkę?! Eksperci ostrzegają!

Lekarze alarmują, że od 2017 roku dzieci z grup ryzyka mogą dostać szczepionki niezarejstrowane, o nieudowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie. Nie ma więc pewności, że dziecko zaszczepione przeciw pneumokokom nie zachoruje! Ekspertów niepokoi wybór przez Ministerstwo Zdrowia preparatu do szczepień.
Katarzyna Pinkosz
Szczepienia
pneumokoki
szczepienia
kalendarz szczepień

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom to sukces, ale...

Pisaliśmy o wątpliwościach dotyczących wyboru szczepionek na 2017 rok przeciw pneumokokom. Co na to Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny, którzy nadzorują szczepienia w Polsce?
Katarzyna Pinkosz