Reklama

Fundacja Dobre Państwo złożyła do Senatu petycję w sprawie zwiększenia liczby mężczyzn wśród nauczycieli. Autorzy domagają się, aby stanowili oni co najmniej 35 proc. kadry pedagogicznej, Według fundacji nadmierna feminizacja zawodu może prowadzić do problemów wychowawczych i osłabienia autorytetu nauczycieli w oczach uczniów.

Reklama

„Mężczyzna-nauczyciel w edukacji szkolnej? Dla jednych brzmi to jak egzotyczna opowieść o różowych słoniach paradujących wśród wulkanów, dla innych jest jak pieśń kusząca i od dawna wyczekiwana nowość” − czytamy na pierwszej stronie petycji.

W szkołach pracuje za dużo kobiet? Uczniom brakuje męskich autorytetów

Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, które przytacza „Wyborcza”, w polskich szkołach zatrudnionych jest ponad 82 proc. kobiet oraz niecałe 18 proc. mężczyzn. Natomiast w przedszkolach mężczyźni stanowią poniżej 2 proc. kadry pedagogicznej.

Autorzy petycji argumentują, że taki układ personalny negatywnie wpływa na proces wychowania, zwłaszcza chłopców. Ich zdaniem, dominacja kobiet w szkołach prowadzi do braku męskich wzorców, co z kolei przekłada się na problemy z dyscypliną oraz podważanie autorytetu nauczycieli.

Mali chłopcy potrzebują męskich wzorców

Fundacja podkreśla w petycji, że w najmłodszych klasach brakuje nauczycieli-mężczyzn, a ich obecność mogłaby pozytywnie wpłynąć na rozwój dzieci. „Potrzebujemy różnorodności. Potrzebujemy mężczyzn, zwłaszcza w najmłodszych klasach, gdzie kształtują się nie tylko umysły, ale i charaktery przyszłych pokoleń” – czytamy w dokumencie. Ich zdaniem mogliby oni pokazać dzieciom inną perspektywę, wspierać ich rozwój i pomagać w zdobywaniu różnych umiejętności. Fundacja zaznacza też, że obecność mężczyzn w szkołach jest szczególnie ważna dla dzieci wychowujących się bez ojców.

Polska szkoła potrzebuje mężczyzn? Senat zadecyduje o losach petycji

Fundacja Dobre Państwo proponuje, aby do Karty Nauczyciela dodano artykuł 11., który wprowadza zasadę, że co najmniej 35 proc. nauczycieli w każdej szkole powinni stanowić mężczyźni. Petycja w tej sprawie trafiła 5 lutego 2025 roku do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która zdecyduje, czy propozycja będzie dalej procedowana.

„Drodzy panowie, nie dajcie się zepchnąć na bok, jeśli czujecie powołanie do zawodu nauczyciela! Wkraczajcie do szkolnych sal i dajcie naszym pociechom szansę na wszechstronny rozwój” – apelują autorzy petycji.

Źródło: Onet, Strefa Edukacji

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama