Nasze dzieci nie muszą mieć nadwagi i chorób serca: podpisz petycję do ministerstwa
Dzieci mam, które źle odżywiały się w ciąży, mają większe ryzyko chorób serca. To jeszcze jeden dowód na to, że w ciąży i z małym dzieckiem warto iść do dietetyka. Wspólnie z portalem Głodni Zmian walczymy o to, żeby obok gabinetów ginekologa i pediatry był gabinet dietetyka, a porady były bezpłatne dla kobiet w ciąży i małych dzieci.
Niewłaściwa dieta matki w czasie ciąży, a także przed ciążą, jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia u potomstwa – poinformowali właśnie amerykańscy uczeni na łamach czasopisma Archives of Diseases in Childhood Fetal & Neonatal Edition.
Inne badanie: dziewczynki, które w okresie dzieciństwa często jedzą czerwone mięso (wołowina, cielęcina, wieprzowina), mają potem większe ryzyko zachorowania na raka piersi. To nic, że to będzie za kilkadziesiąt lat. Czy mając tę wiedzę, będziesz podawać córce codziennie szynkę?
To tylko przykłady, jak ogromny wpływ na całe życie ma dieta z okresu dzieciństwa oraz to, jak kobieta odżywia się w czasie ciąży.
Wizyty u dietetyka powinny być bezpłatne
Naukowcy nie mają wątpliwości, że mądrze żywiąc dziecko w w okresie prenatalnym oraz w pierwszych latach życia, można zapobiec otyłości, cukrzycy, chorobom serca, a nawet nowotworom. Z kolei źle żywiąc dziecko, podając mu sól, cukier, dużo tłuszczów nasyconych, pochodzących z nadmiaru produktów zwierzęcych, niechcący przyczyniamy się do tego, że kiedyś może mieć otyłość, cukrzycę, choroby serca czy raka.
Czytaj też: Szokujący raport - źle żywimy dzieci
Ginekolog nie zna się na żywieniu, pediatra często – niestety! - też. Dlatego każda kobieta w ciąży powinna iść na wizytę do dietetyka. Taka wizyta jest też ważna w pierwszych latach życia dziecka. Każde dziecko powinno iść chociaż raz do dietetyka - tak samo jak idzie do pediatry.
Wspólnie z portalem Glodni Zmian, grupującym dietetyków i blogujących rodziców, będziemy starać się o to, by porady dietetyka były bezpłatne dla kobiet w ciąży i rodziców dziecka w pierwszych latach życia. To ważne dla dziecka, bo może zapobiec wielu chorobom w przyszłości. W konsekwencji to też ważne dla budżetu państwa.
Podpisz petycję do Ministerstwa Zdrowia
W związku z tym, że w Polsce jest coraz więcej otyłych dzieci, a rodzice bardzo często nie wiedzą jak je żywić, wspólnie z rodzicami, dietetykami, blogerami i ekspertami chcielibyśmy spróbować to zmienić - mówi Klaudia Czapkiewicz-Ziółek, jedna z inicjatorek akcji Głodni zmian, blogerka (www.niezleziolkoblog.pl), która na swoim blogu często pisze o dobrym żywieniu.
- Przygotowujemy wniosek do Ministra Zdrowia dotyczący wprowadzenia porady dietetycznej dla kobiet w ciąży i dzieci do 3, roku życia. Zbieramy też podpisy pod e-petycją, która ma być wyrazem poparcia społecznego dla tej inicjatywy - dodaje Klaudia Czapkiewicz-Ziółek.
E-petycja jest dostępna na stronie www.glodnizmian.pl.
Namawiamy do podpisania się pod petycją.
Pytamy ministerstwo o wprowadzenie zmian
W imieniu portalu babyonline.pl, pism Mamo to Ja, Twoje Dziecko i Będę Mamą, zwróciliśmy się z pytaniem do Ministerstwa Zdrowia, czy prowadzi prace zmierzające do wprowadzenia bezpłatnych porad dietetycznych dla kobiet w ciąży i rodziców dzieci do 3 lat. Będziemy o tym pisać, jak również o losach inicjatywy portalu Głodni Zmian.
Wierzymy, że razem uda nam się zmienić opiekę nad dziećmi. Nasze dzieci naprawdę nie muszą przodować w statystykach nadwagi, otyłości. I nie muszą w przyszłości chorować na cukrzycę i choroby serca.
Mamy już: Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia - czy będą bezpłatne porady dietetyka dla kobiet w ciąży i małych dzieci?