Brukselka to tak naprawdę miniaturowa kapusta. W smaku jest jednak znacznie bardziej słodka (o ile jest dobrze przygotowana), a jej konsystencja jest znacznie bardziej kremowa, a nie jak w przypadku kapusty –wodnista i włóknista. Zawiera duże ilości witaminy B (z uwzględnieniem kwasu foliowego), witaminy A, C, E oraz K. Ponadto jest ona bardzo sycąca ze względu na dużą zawartość błonnika. Podpowiadamy, kiedy można wprowadzić brukselkę do diety niemowlaka i podajemy przepis na pyszne danie z tym warzywem w roli głównej.

Reklama

Brukselka dla niemowlaka: od kiedy można ją podać

Brukselkę można podać już 6-miesięcznemu niemowlakowi. Ale uwaga: brukselka, podobnie jak kapusta, ma silne działanie wzdymające. Dlatego na początku podaj dziecku do zjedzenia maksymalnie jedną brukselkę i obserwuj, jak dziecko reaguje na nowe warzywo. Jeśli zauważysz wzmożone wzdęcie czy problemy z wypróżnianiem, wyłącz brukselkę z diety dziecka na jakiś czas.

Musisz wiedzieć, że ważny jest sposób przygotowania brukselki. Jak ugotować brukselkę dla niemowlaka, aby nie była mocno wzdymająca? Po pierwsze, trzeba ją dokładnie umyć. Po drugie, usunąć liście, które są na samym wierzchu. Do wody warto dodać piętkę chleba, aby zneutralizowała gorzki posmak warzywa. Brukselkę należy wrzucić do dużej ilości wrzącej wody i gotować bez przykrycia i bez soli przez maksymalnie 8 minut.

WAŻNE! Brukselki mrożone pozbawione są gorzkiego posmaku. Jeśli w warzywniaku czy supermarkecie nie ma świeżych brukselek, wówczas warto sięgnąć po mrożoną wersję, która jest niemniej wartościowa niż świeże warzywo.

Zobacz także

Brukselka dla niemowlaka: przepis od 6. miesiąca życia

Składniki:

  • brukselka (świeża albo mrożona)
  • piętka chleba
  • 2 łyżeczki masła
  • łyżeczka bułki tartej

Przygotowanie: zagotuj dużą ilość wody, wrzuć do niej piętkę chleba. Do wrzącej wody wrzuć brukselkę. Gotuj ją bez przykrycia przez 8 minut. Po tym czasie odcedź ją i zblanszuj zimną wodą, aby zachowała swój piękny zielony kolor. Następnie, rozpuść na patelni masło, po czym wrzuć do niego bułkę tartą. Zamieszaj całość i polej brukselkę.

Krem z zielonych warzyw: od 8. miesiąca życia

Składniki:

  • pół brokuła
  • 4-5 brukselek
  • garść zielonego groszku (albo puszka odcedzonego groszku konserwowego)

Przygotowanie: ugotuj wszystkie warzywa do miękkości (jeżeli używasz groszku konserwowego, pomiń go w trakcie gotowania, dodaj go do ugotowanych już warzyw). Kiedy warzywa już będą miękkie, odlej ¾ wody z gotowania warzyw Zblenduj całość na gładki krem z pomocą blendera w kształcie żyrafy albo w blenderze kielichowym. Krem podawaj wystudzony, w kubeczku albo w miseczce.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama