Już w starożytności poznano zdrowotne właściwości cynamonu: silnie rozgrzewa, przyśpiesza spalanie tłuszczu, działa antybakteryjnie, antygrzybicznie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Dodatkowo obniża on poziom cukru we krwi. Cynamon wykorzystywany jest w kuchni, ziołolecznictwie, kosmetyce, a także w aromaterapii. Już niewielka ilość tej słodko-korzennej przyprawy sprawia, że wyjątkowy aromat roznosi się po pomieszczeniu. Od kiedy można podać niemowlakowi cynamon? Do jakich potraw można go wykorzystać? Podpowiadamy.

Reklama

Cynamon dla niemowlaka: od kiedy można go podać?

Cynamon można podać niemowlakowi, który ukończył 10 miesięcy. Należy podawać go ostrożnie, w niewielkich ilościach. Pomimo licznych właściwości zdrowotnych cynamon zawiera też kumarynę – organiczny związek chemiczny, który w nadmiarze może zaszkodzić zdrowiu. Kumaryna spożywana w dużych ilościach może uszkadzać wątrobę, ponadto działa rozkurczowo, dlatego też kobiety w ciąży powinny unikać cynamonu. Najbezpieczniejszą dawką cynamonu jest niewielka jego ilość jedzona raz w tygodniu.

WAŻNE! Na rynku dostępne są dwa rodzaje cynamonu: cynamon cejloński i cynamon cassia. Cassia zawiera znacznie więcej kumaryny niż cynamon cejloński, dlatego też podczas zakupów warto zwrócić szczególną uwagę na pochodzenie przyprawy.

Cynamon dla niemowlaka: przepis

Ryż z jabłkami i cynamonem: przepis dla niemowlaka (od 10. miesiąca życia)

Składniki:

  • Ryż
  • Dwa jabłka
  • Cynamon

Przygotowanie: Ryż namocz, wypłucz, wsyp do garnka z wodą i wstaw go na gaz. Gotowanie zajmie około 15-20 minut. W czasie, w którym ryż będzie się gotować, umyj jabłka, obierz je i pokrój na małe kawałki. Obrane kawałki jabłka włóż do garnka, garnek wstaw na gaz, dodaj łyżeczkę wody i gotuj je aż do miękkości, do momentu, w którym konsystencją będą przypominać mus. Na koniec dodaj do jabłek szczyptę cynamonu. Ugotowany i wystudzony ryż wsyp do miseczki, a na ryż połóż jabłka. Danie podawaj w temperaturze pokojowej.

Zobacz także

Nasza wskazówka: Cynamon najczęściej dodawany jest do słodkich potraw w okresie jesienno-zimowym, ale równie dobrze można wykorzystać go do wytrawnych dań. Szczypta, dosłownie szczypta cynamonu wspaniale podkreśla smak… pomidorów. Warto dodać go odrobinę do pomidorówki – cynamon zbalansuje ich kwaśność i wydobędzie z pomidorów całą ich słodycz.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama