Dieta

Czy niejadek częściej choruje? Nie popełniaj tych błędów! [WIDEO]

Kierowanie się własnym smakiem, dodawanie soli, cukru, namawianie do jedzenia, zabawianie, a czasem wręcz karmienie na siłę: o błędach popełnianych przez rodziców, których skutkiem jest czasem konieczność pobytu w Centrum Zdrowia Dziecka, mówi prof. Piotr Socha.

To, co dziecko je w pierwszych miesiącach i latach ma wpływ na całe jego życie. Po pierwsze: kształtuje swoje nawyki żywieniowe, po drugie – kształtuje się jego metabolizm, czyli sposób przemiany materii. Rodzice często popełniają błędy w żywieniu niemowlęcia – mówi prof. Piotr Socha, kierujący Oddziałem Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii w Centrum Zdrowia Dziecka.

Jakie błędy popełniają rodzice, jeśli chodzi o żywienie niemowlęcia?

Kierują się własnym poczuciem smaku, wyrobionym w życiu dorosłym. W związku z tym uważają, że posiłki dla dzieci są niedostatecznie słone czy słodkie, w związku z tym doprawiają tymi niezdrowymi składnikami jedzenie dzieci.
Dziecko, dopóki jeszcze nie rozwinie preferencji smakowych: słonego, słodkiego, zaakceptuje zdrowsze jedzenie bez tych dodatków smakowych, które w nadmiarze są dla niego szkodliwe. 
Innym ważnym błędem jest karmienie dziecka na siłę. Już dużo zrobiliśmy w tym kierunku, żeby tak nie było. Kiedyś podawaliśmy w schemacie żywienia objętości posiłków, które dziecko powinno zjeść. Teraz już tego nie robimy, gdyż dziecko – tak jak dorosły – jeden posiłek zje większy, inny mniejszy. Ważne jest, by ta dieta bilansowała się w ciągu dnia, czy w ciągu tygodnia.

Rodzice bardzo obawiają się, że jak dziecko nie zje całego posiłku, to nie urośnie, będzie się źle rozwijało, zachoruje. 

Rzeczywiście, rodzic ma prawo się bać. Jednak od tego jest lekarz, żeby uspokoił mamę. W Książeczce Zdrowia Dziecka znajdują się tzw. siatki centylowe. Służą one ocenie rozwoju dziecka: tych parametrów, które możemy mierzyć – wagi ciała, długości ciała. Lekarz może odnieść się do tych siatek oraz do stanu zdrowia dziecka: do tego, czy dziecko jest zdrowe, uśmiechnięte, czy nie choruje. To jest istotne i pomoże uspokoić mamę.

Czy w Centrum Zdrowia Dziecka widzi Pan dzieci, które trafiły tu przez błędy popełniane przez rodziców? Dzieci były źle odżywiane, a potem niestety to się mści?

CZD zajmuje się szczególnymi dziećmi z całej Polski, z bardzo poważnymi chorobami. Ale przyjmujemy też dzieci, które mają zaburzenia karmienia związane z nieprawidłową relacją pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Rodzic chce jak najlepiej dla dziecka, ale ta nadmierna troska obraca się czasami przeciw dziecku.
Zobacz także:

Dieta
10 kg cukru i 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada roczne dziecko! Co z tym zrobić? [WIDEO]
10 kg cukru rocznie, czyli prawie kilogram na miesiąc. I 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada dziecko, które skończyło rok! Gdzie kryje się cukier oraz sól i jak je ograniczać – mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pani Profesor, dzieci po 1. roku życia już jedzą bardzo dużo soli i cukru. Jak dużo i czym to grozi? Nie tylko dzieci, dorośli też spożywają za dużo soli i cukru . Z solą sytuacja jest bardzo prosta: łatwo ją ograniczyć, szczególnie w diecie dziecka. Wystarczy dzieciom nie dodawać soli i ograniczać te produkty, które ją zawierają. Z cukrem jest trudniej, ale też trzeba go ograniczać. Naturalnym sposobem, by dzieci zjadły coś, co jest w miarę słodkie, są owoce. Dzieci powinny jeść świeże owoce, świeże warzywa, unikać soków , słodkich napojów, keczupów, ciastek, ciasteczek: to są zbędne cukry, tzw. wolne cukry , których spożywanie, zwłaszcza w nadmiarze, sprzyja otyłości .  Klasycznym przykładem, gdzie jest dużo cukru, są słodkie napoje typu cola.  Cukier znajduje się też w produktach, których nie podejrzewamy, że może się w nich znajdować, np. w keczupie, wędlinach. Tak, w keczupie rzeczywiście jest cukier. Nikt go się tam rzeczywiście nie spodziewa. Jednak keczupu nie je się zbyt dużo, najwyżej łyżeczkę. Dlatego uważam, że najważniejsze do wyeliminowania są słodkie napoje , których dzieci piją dużo, a znajduje się w nich dużo cukru.  Zobacz także: Soki zakazane dla niemowlęcia?

niemowlę je
Fotolia
Dieta
Co po kolei w diecie niemowlęcia: mówi prof. Socha – film
Jabłko, śliwka czy banan, dlaczego lepiej podawać dziecku jedno warzywo niż zmiksowaną zupę z kilku warzyw i dlaczego nie trzeba bać się produktów, które potencjalnie mogą alergizować: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Nowy schemat żywienia niemowląt wciąż wzbudza wiele wątpliwości rodziców: jak karmić niemowlę, co po kolei wprowadzać do jego diety? Jabłko, śliwka, banan - nie ma sztywnych reguł, jaki owoc podać jako pierwszy, jednak lepiej podawać owoce z naszego klimatu - mówi prof. Piotr Socha , pediatra gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka Ostatnio coraz więcej pojawia się doniesień, by a początek nie podawać dziecku zupki ze zmiksowanych kilku warzyw, tylko z jednego czy dwóch. Dzięki temu dziecko potem lepiej akceptuje nowe smaki. Rewolucyjne jest też podejście do alergii pokarmowej : eksperci nie zalecają opóźniania wprowadzania do diety dziecka potencjalnie uczulających produktów. Można już w 7. miesiącu podać dziecku łyżeczkę jogurtu . A co z mlekiem krowim i czy lepsze jest mleko modyfikowane czy krowie w 2. roku życia: wyjaśnia prof. Piotr Socha.

dziecko pije sok
AdobeStock
Dieta
Soki zakazane dla niemowlecia? Szykują się zmiany zaleceń żywienia niemowląt! [WIDEO]
Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca niepodawanie niemowlętom soków. Powód? Nadwaga i otyłość. Czy w Polsce niemowlęta mogą pić soki – mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra i gastroenterolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W ubiegłym roku Amerykańska Akademia Pediatrii zaleciła, by nie podawać niemowlętom soków , tylko świeże warzywa i owoce. Powodem jest epidemia otyłości w USA, już u dzieci. W Polsce nie mamy z czego się cieszyć – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie . O tym, czy niemowlęta mogą pić soki, czy lepiej im ich nie podawać, ze względu na ryzyko otyłości: mówi prof. Hanna Szajewska , pediatra i gastroenterolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pani Profesor, czy to prawda, że mają zmienić się zalecenia żywieniowe dotyczące podawania soków niemowlętom? Niemowlęta nie powinny pić soków? Generalnie już od dawna jest tendencja, żeby ograniczać picie soków . W ubiegłym roku zostały wydane zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii, które zdecydowanie zwracają uwagę na to, żeby dzieci poniżej 12. miesiąca życia nie dostawały soków , tylko owoce albo warzywa.  To nie chodzi jednak tylko o niemowlęta, tylko o całą filozofię jedzenia – chodzi o to, żeby dzieci spożywały warzywa, owoce. A w 1. roku życia nie muszą pić soków. To nie jest jakaś wielka rewolucja , tylko raczej podkreślenie znaczenia całych owoców i warzyw. Sok wypijamy bardzo szybko i z reguły od razu zaraz potem chcielibyśmy jeszcze dodatkowo coś zjeść.  Owoc, warzywo zawiera taką samą ilość kalorii , jednak dodatkowo zawiera też błonnik . Dłużej trwa, zanim zje się owoce lub warzywo, dlatego nie jesteśmy tak głodki. A dodatkowo mamy jeszcze korzystne właściwości błonnika. Zobacz także: 10 kg cukru i 1,5 kg soli – tyle zjada roczne dziecko w Polsce!

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj