Znacie ten problem? Dziecko jadło, jadło jadło i nagle... przestało! No, właśnie, co może być tego przyczyną? Z czego to się bierze? Jakie błędy popełniamy najczęściej przy rozszerzaniu diety metodą BLW nawet o tym nie wiedząc?

Reklama

Gdy dziecko przestaje jeść, a wcześniej jadło całkiem nieźle, warto zadać sobie od razu pytania:

  • Czy jemy posiłki wspólnie z dzieckiem?
  • Czy jemy te same dania, co maluch?
  • Czy celebrujemy chwile i skupiamy się na jedzeniu?

Często odpowiedź brzmi: nie. A wspólne jedzenie z dzieckiem i uczenie malucha, że zdrowe jedzenie jest przyjemne i że to czynność, którą robimy razem to podstawa Baby Led Weaning. To jest istota BLW, którą niestety często pomijamy.

Czy metoda BLW jest trudna do stosowania w praktyce?

Metoda BLW musi obejmować całą rodzinę, nie może być stosowana tylko w przypadku dziecka. To trudne? Nie, to bardzo proste. Trzeba ugotować jeden zdrowy posiłek i zasiąść razem do stołu. Dziecko je to samo, co rodzice. Gotujesz zupę, ziemniaki, przygotowujesz mięso i warzywa. Zdrowe. Obiad gotowy! Wszyscy członkowie rodziny mogą to zjeść. Celebrujcie ten wspólny czas, dawajcie dobry przykład. Dziecko uczy się przez naśladowanie. Dzięki BLW cała rodzina może zmienić swoje - często złe - nawyki żywieniowe.

Zobacz też: Kiedy dziecko jest gotowe na BLW? [WIDEO]

Zobacz także

Czego lepiej nie robić stosując BLW?

  • Nie sadzaj dziecka samotnie przy stole z oddzielnym specjalnym posiłkiem, w czasie gdy ty sprzątasz lub zajmujesz się czymś innym i nie jesz zdrowego jedzenia, które ma maluch.
  • Nie podawaj dziecku jedzenia przed telewizorem, podczas zabawy lub gdy dziecko trenuje inne umiejętności. Maluch wtedy nie czuje, że je. Widocznie to nie jego czas na jedzenie.
  • Nie zmuszaj dziecka do jedzenia na siłę! Jeśli nie je, widocznie nie jest głodne.
  • Nie wykorzystuj krzesełka do karmienia w innym celu, np. do zabawy lub uspokojenia i unieruchomienia na chwilę malucha (to chyba najtrudniejsze, ale inny gadżet może do tego służyć, nie ten, w którym dziecko je). To mu się może źle kojarzyć, nie z jedzeniem, które ma być przyjemnością.

Skąd brać pomysły na zdrowe dania BLW dla dziecka i całej rodziny?

Przepisy najlepsze BLW dla dzieci - ksiazka okładka
Materiały prasowe Mamania

Jeśli szukasz inspiracji do przyrządzania potraw zgodnych z BLW, warto przejrzeć książki z przepisami Anny Piszczek i Joanny Anger. Prywatnie to mamy i nauczycielki, które znają temat BLW od podszewki. Nowe alaantkowe BLW (Wydawnictwo Mamania) zawiera ponad 100 przepisów na dania, które można podawać dzieciom (i całej rodzinie!) przy stosowaniu metody Bobas Lubi Wybór. Jest tak pięknie wydana, że aż się chce od razu gotować i jeść! Dodatkowo łatwo te dania zrobić, bo autorki też nie mają czasu stać "przy garach" godzinami. Mają małe dzieci. Pomysły na śniadania, przekąski, zupy oraz na dania na szczególne sytuacje - to wszystko teraz znajdziecie w książce, w jednym miejscu.

Reklama

Zobacz też: Wywiad z autorkami bloga Ala'Antkowe BLW

Reklama
Reklama
Reklama