Metoda BLW (Baby Led Weaning) to sterowane przez dziecko (przy kontroli rodzica) stopniowe odstawianie się od mleka (z piersi lub butelki). Dziecko samo decyduje kiedy, jak szybko i w jakiej ilości będzie jadło nowe pokarmy. Rodzic proponuje, przygotowuje odpowiednie, zdrowe jedzenie, ale do niczego nie zmusza. Spytałyśmy ekspertki, Annę Piszczyk i Joannę Anger z bloga Ala`Antkowe BLW, od kiedy można zacząć BLW i po czym poznać, że niemowlę jest gotowe do samodzielnego jedzenia. Istnieje 5 takich oznak!
Kiedy zacząć BLW u dziecka?
Anna Piszczyk i Joanna Anger z Ala`Antkowe BLW, które na co dzień praktykują BLW przy rodzinnym stole, radzą, kiedy zacząć wprowadzać metodę BLW u niemowlaka. Istnieje kilka oznak gotowości dziecka do samodzielnego jedzenia. Oto one:
1. Dziecko powinno mieć ukończony 6. miesiąc życia
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę przez pierwsze pół roku życia może być wyłącznie na diecie mlecznej. Niezależnie od tego, czy dziecko pije mleko z piersi mamy, czy modyfikowane, rozszerzanie diety można zacząć między skończonym 4. a 6. miesiącem życia. W przypadku BLW 6. miesiąc wydaje się optymalny, gdy:
2. Dziecko potrafi siedzieć samodzielnie
Ważne jest, by niemowlę posadzone siedziało stabilnie i nie chwiało się na boki. Czasami umiejętność tę zdobywa już półroczne dziecko, czasami trzeba poczekać chwilę dłużej.
Zobacz także: Kiedy dziecko siada i jak wspierać je w zdobyciu tej umiejętności?
3. Dziecko samodzielnie chwyta rączką przedmioty
Dzięki temu rodzic może mieć pewność, że jedzenie również będzie chwytane przez malca i celnie trafiane do buzi. Oczywiście nie oznacza to, że niemowlak będzie wkładał jedzenie wyłącznie do buzi, ale nie będzie się przynajmniej denerwował, że próbuje coś zjeść, a nie może trafić rączką do ust.
4. Maluch wykazuje wyraźne zainteresowanie jedzeniem rodziców
Jeżeli sięga rączką do talerza mamy lub taty, chwyta jedzenie i chce je włożyć do własnej buzi, to znak, że samodzielne jedzenie naprawdę go ciekawi. Dopóki nie będzie takiego zainteresowania, BLW nie będzie miało sensu, ponieważ dziecko zwyczajnie nie będzie robiło z jedzeniem tego, co powinno.
5. Niemowlę nie wypycha językiem jedzenia
Pokarm, który trafi do buzi dziecka, najpierw musi być zmielony w jamie ustnej. Jeśli dziecko jeszcze tego nie potrafi i zamiast mielić jedzenie, wypycha je językiem z ust, to znak, że na BLW jest jeszcze za wcześnie.
Zobacz także:

Dr n. med. Andrea Horvath-Stolarczyk z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiada o plusach i minusach rozszerzania diety metodą BLW . Przypomina, że odpowiedzialność za to, co znajdzie się na talerzu dziecka wciąż pozostaje po stronie rodziców . Maluch tylko decyduje, ILE zje. „Nowoczesny sposób rozszerzania diety pozwala matkom i ogólnie opiekunom na bardzo dużą swobodę. Zasady wprowadzania pokarmów dużo czerpią z naturalnego, tradycyjnego macierzyństwa. Nie ma ostrego reżimu, np. jeden smak jednego dnia. Możemy proponować kilka smaków w ciągu dnia. Dlatego BLW zbliża się do standardowego sposobu rozszerzania diety .” – mówi dr Horvath-Stolarczyk. Zobacz: Czy twoje dziecko może jeść według metody Bobas Lubi Wybór? Quiz!

Gotowanie zgodnie z metodą BLW to prostsze życie! Mama przygotowuje w jednym czasie posiłki dla całej rodziny , a każdy na talerzu doprawia sobie danie, bo maluch na BLW nie dostaje soli czy ostrych przypraw. Dzieci mają niewielkie żołądki, więc fakt, że dopominają się częstych posiłków czy przekąsek, ma swoje głębokie uzasadnienie. Mały żołądek, to mała porcja jedzenia, czyli dziecko szybko głodnieje . Dlatego pediatrzy zalecają podawanie maluchom pięciu regularnych posiłków , z czego dwa to po prostu przekąski. Zatem dobrze nieco bardziej przyłożyć się do przygotowania posiłków głównych, a drugie śniadanie i podwieczorek potraktować nieco ulgowo. Oto krótka ściągawka Anny, mamy rocznej Anity, jak sobie wygodnie ustawić gotowanie w duchu metody BLW dla malucha i rodziny. Zobacz też: rozmowa z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór” (wyd. Mamania) Poranek w stylu Baby-Led-Weaning Zaczyna się od wstawienia wody – na kawę i... do zalania płatków owsianych, do których potem dodaję różne owoce . Ponieważ mam w domu oprócz Anity jeszcze jedną miłośniczkę placków i naleśników, to czasami gniotę banana, dodaję mąkę, jajko i łyżkę oleju, i robię na patelni szybkie placuszki . Dla płatków i placków alternatywą są koktajle . Dwa banany, garść mrożonych malin i pestki słonecznika plus duży kubek kefiru – to również świetne i szybkie śniadanie. Drugie śniadanie miłośnika BLW To zazwyczaj w naszym domu owoce lub kanapeczki . Uważam, że nie ma to jak poczciwa pasta z makreli czy twarożek ze szczypiorkiem lub ziołami na świeżym chlebku! A jeśli chodzi o owoce, to kawałki kiwi, jabłka i gruszki są dla mojej córeczki prawdziwą przekąską nad przekąskami... Co na obiad zgodny z metodą Bobas Lubi Wybór Ten posiłek to festiwal różności, właściwie w zależności od...