Dieta

BLW: od kiedy niemowlak może zacząć samodzielnie jeść? [WIDEO]

To, od kiedy dziecko jest gotowe na BLW, zależy od jego indywidualnych predyspozycji. Na pewno lepiej nie zaczynać BLW przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Nie zawsze jednak osiągnięcie tego wieku oznacza, że niemowlę jest już gotowe na samodzielne jedzenie.

Metoda BLW (Baby Led Weaning) to sterowane przez dziecko (przy kontroli rodzica) stopniowe odstawianie się od mleka (z piersi lub butelki). Dziecko samo decyduje kiedy, jak szybko i w jakiej ilości będzie jadło nowe pokarmy. Rodzic proponuje, przygotowuje odpowiednie, zdrowe jedzenie, ale do niczego nie zmusza. Spytałyśmy ekspertki, Annę Piszczyk i Joannę Anger z bloga Ala`Antkowe BLW, od kiedy można zacząć BLW i po czym poznać, że niemowlę jest gotowe do samodzielnego jedzenia. Istnieje 5 takich oznak!

Kiedy zacząć BLW u dziecka?

Anna Piszczyk i Joanna Anger z Ala`Antkowe BLW, które na co dzień praktykują BLW przy rodzinnym stole, radzą, kiedy zacząć wprowadzać metodę BLW u niemowlaka. Istnieje kilka oznak gotowości dziecka do samodzielnego jedzenia. Oto one:

1. Dziecko powinno mieć ukończony 6. miesiąc życia

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę przez pierwsze pół roku życia może być wyłącznie na diecie mlecznej. Niezależnie od tego, czy dziecko pije mleko z piersi mamy, czy modyfikowane, rozszerzanie diety można zacząć między skończonym 4. a 6. miesiącem życia. W przypadku BLW 6. miesiąc wydaje się optymalny, gdy:

2. Dziecko potrafi siedzieć samodzielnie

Ważne jest, by niemowlę posadzone siedziało stabilnie i nie chwiało się na boki. Czasami umiejętność tę zdobywa już półroczne dziecko, czasami trzeba poczekać chwilę dłużej. 

Zobacz także: Kiedy dziecko siada i jak wspierać je w zdobyciu tej umiejętności?

3. Dziecko samodzielnie chwyta rączką przedmioty

Dzięki temu rodzic może mieć pewność, że jedzenie również będzie chwytane przez malca i celnie trafiane do buzi. Oczywiście nie oznacza to, że niemowlak będzie wkładał jedzenie wyłącznie do buzi, ale nie będzie się przynajmniej denerwował, że próbuje coś zjeść, a nie może trafić rączką do ust. 

4. Maluch wykazuje wyraźne zainteresowanie jedzeniem rodziców

Jeżeli sięga rączką do talerza mamy lub taty, chwyta jedzenie i chce je włożyć do własnej buzi, to znak, że samodzielne jedzenie naprawdę go ciekawi. Dopóki nie będzie takiego zainteresowania, BLW nie będzie miało sensu, ponieważ dziecko zwyczajnie nie będzie robiło z jedzeniem tego, co powinno. 

5. Niemowlę nie wypycha językiem jedzenia

Pokarm, który trafi do buzi dziecka, najpierw musi być zmielony w jamie ustnej. Jeśli dziecko jeszcze tego nie potrafi i zamiast mielić jedzenie, wypycha je językiem z ust, to znak, że na BLW jest jeszcze za wcześnie. 

Brak ząbków nie jest przeciwwskazaniem do rozszerzania diety niemowlaka metodą BLW. Dziecko spokojnie sobie poradzi z rozdrabnianiem pokarmu odpowiedniego na początek (a więc np. gotowanych warzyw, miękkich owoców, kasz itp.) dziąsłami. Dziąsła są całkiem silne, twarde i przygotowane na takie zadania!


Zobacz także:

blw, dziecko z mamą, rozszerzanie diety
Fotolia.com
Psychotesty i quizy
Czy twoje dziecko może jeść według metody BLW? Quiz
Dieta
Plusy i minusy metody BLW – wywiad z ekspertem
Sposób rozszerzania diety bez etapu karmienia dziecka papkami, Baby Led Weaning, czyli jak się mówi w Polsce Bobas Lubi Wybór, to dość nowa metoda żywienia niemowlaka. Zobacz, jakie są plusy i – jeśli są – minusy tej metody. Opowiada o nich pediatra, dr Andrea Horvath-Stolarczyk, z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Dr n. med. Andrea Horvath-Stolarczyk z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiada o plusach i minusach rozszerzania diety metodą BLW . Przypomina, że odpowiedzialność za to, co znajdzie się na talerzu dziecka wciąż pozostaje po stronie rodziców . Maluch tylko decyduje, ILE zje. „Nowoczesny sposób rozszerzania diety pozwala matkom i ogólnie opiekunom na bardzo dużą swobodę. Zasady wprowadzania pokarmów dużo czerpią z naturalnego, tradycyjnego macierzyństwa. Nie ma ostrego reżimu, np. jeden smak jednego dnia. Możemy proponować kilka smaków w ciągu dnia. Dlatego BLW zbliża się do standardowego sposobu rozszerzania diety .” – mówi dr Horvath-Stolarczyk. Zobacz: Czy twoje dziecko może jeść według metody Bobas Lubi Wybór? Quiz!

BLW, niemowlę i warzywa
Fotolia.com
Dieta
Dzień z życia malucha na BLW: przykładowy jadłospis
Czy gotowanie według zasad BLW oznacza stanie cały dzień w kuchni?! Skąd! Zobacz, jak wygląda dzień u mamy praktykującej metodę Bobas Lubi Wybór: jak planuje posiłki, kiedy gotuje i ile jej to zajmuje czasu. A przecież gotuje dla całej rodziny!

Gotowanie zgodnie z metodą BLW to prostsze życie! Mama przygotowuje w jednym czasie posiłki dla całej rodziny , a każdy na talerzu doprawia sobie danie, bo maluch na BLW nie dostaje soli czy ostrych przypraw. Dzieci mają niewielkie żołądki, więc fakt, że dopominają się częstych posiłków czy przekąsek, ma swoje głębokie uzasadnienie. Mały żołądek, to mała porcja jedzenia, czyli dziecko szybko głodnieje . Dlatego pediatrzy zalecają podawanie maluchom pięciu regularnych posiłków , z czego dwa to po prostu przekąski. Zatem dobrze nieco bardziej przyłożyć się do przygotowania posiłków głównych, a drugie śniadanie i podwieczorek potraktować nieco ulgowo. Oto krótka ściągawka Anny, mamy rocznej Anity, jak sobie wygodnie ustawić gotowanie w duchu metody BLW dla malucha i rodziny. Zobacz też: rozmowa z Gill Rapley, współautorką książki „Bobas Lubi Wybór” (wyd. Mamania) Poranek w stylu Baby-Led-Weaning Zaczyna się od wstawienia wody – na kawę i...  do zalania płatków owsianych, do których potem dodaję różne owoce . Ponieważ mam w domu oprócz Anity jeszcze jedną miłośniczkę placków i naleśników, to czasami gniotę banana, dodaję mąkę, jajko i łyżkę oleju, i robię na patelni szybkie placuszki . Dla płatków i placków alternatywą są koktajle . Dwa banany, garść mrożonych malin i pestki słonecznika plus duży kubek kefiru – to również świetne i szybkie śniadanie. Drugie śniadanie miłośnika BLW  To zazwyczaj w naszym domu owoce lub kanapeczki . Uważam, że nie ma to jak poczciwa pasta z makreli czy twarożek ze szczypiorkiem lub ziołami na świeżym chlebku! A jeśli chodzi o owoce, to kawałki kiwi, jabłka i gruszki są dla mojej córeczki prawdziwą przekąską nad przekąskami...  Co na obiad zgodny z metodą Bobas Lubi Wybór Ten posiłek to festiwal różności, właściwie w zależności od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj