Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
owoce sezonowe, owoce dla dzieci, jabłka dla dzieci, karmienie niemowlaka, rozszerzanie diety niemowlaka
Panthermedia
Dieta

Owoce lata - kiedy i jak podawać je dziecku

Jabłka, gruszki, śliwki, winogrona - przyszedł czas na kolejne owoce sezonowe. Sprawdź, kiedy możesz podać je dziecku i jak je przyrządzić.

Choć pierwsze letnie owoce smakują naprawdę wyjątkowo, to na szczęście natura zadbała byśmy się nimi nie znudzili. Gdy kończą się truskawki czy czereśnie, przychodzi czas na inne owoce. Najlepiej oczywiście jeść je na surowo. Niemowlętom trzeba je obrać i rozdrobnić.

Jabłka dla dzieci

od 5. miesiąca
Co zawierają: witaminy C, B1, B2, PP, prowitaminę A, kwas pantotenowy oraz wapń, potas, magnez oraz niewielkie ilości żelaza.
Jak podawać: niemowlętom w postaci papek, musów, soków; starszym dzieciom na surowo w cząstkach, w postaci soków, dżemów i kompotów, a także jako dodatek do ciast, mięsa, naleśników, omletów czy sałatek.
Uwagi: regulują trawienie. Pieczone jabłka to składnik lekkostrawnych diet. Istnieje ponad 10 tysięcy odmian tych owoców – różnią się smakiem, kształtem, barwą.

Jakie jabłka wybrać?

Antonówki – twarde i kwaśne; nadają się na szarlotkę i do mięsa.
Papierówki – są soczyste i delikatne w smaku, gdy są mocno dojrzałe, dobre do placków.
Gloster – twarde, soczyste, kwaskowate; świetne do nadziewania pieczonego drobiu.
Malinowe – soczyste i aromatyczne.
Kosztele – twarde, soczyste, słodkie; nadają się do przechowywania przez zimę.
Cortlandy – kruche, słodkie; do deserów.
Lobo – słodkawo-kwaskowate i kruche.
Czempiony – bardzo soczyste, aromatyczne i słodkie; dobre na przetwory.

Winogrona dla dzieci

od 5.–6. miesiąca
Co zawierają: witaminy A, PP, C, a także wapń, żelazo, potas, mangan.
Jak podawać: niemowlętom w postaci soku; starszym dzieciom – świeże.
Uwagi: są łatwostrawne (bez pestek), energetyczne, wspomagają pracę nerek. Dla dzieci kupuj winogrona bezpestkowe, obieraj je ze skórki.

Dzika róża dla dzieci

od 5. miesiąca w sokach i przecierach, w innej postaci – powyżej 1. roku
Co zawiera: przede wszystkim bardzo dużo witaminy C (nawet 20–30 razy więcej niż cytryna).
Jak podawać: jako dodatek do soków i przecierów oraz w postaci konfitur, z suszonych owoców można robić napary.
Uwagi: działa wzmacniająco, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, głównie w infekcjach bakteryjnych i wirusowych.

Gruszki dla dzieci

od 7. miesiąca
Co zawierają: mają niezbyt wiele witamin (C, B1, B2, PP), ale są bogate w składniki mineralne: potas, wapń, żelazo i magnez. Zawierają trochę jodu.
Jak podawać: niemowlętom w postaci papek, musów, soków; starszym dzieciom obrane i pokrojone w cząstki, suszone lub jako przetwory: kompoty, dżemy, soki. Można je podawać na deser z domowym sosem czekoladowym lub waniliowym.
Uwagi: regulują pracę przewodu pokarmowego, bo zawierają sporo błonnika. Odwar z suszonych gruszek to lek na przeziębienia. Odmian jest ponad pięć tysięcy.

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

gruszki
Fotolia
Karmienie
Gruszki dla karmiącej mamy?
Te soczyste, słodkie owoce najlepsze są w sezonie, bo przez zimę źle się przechowują. Gruszki wspomagają trawienie, obniżają ciśnienie krwi, a nawet przyspieszają gojenie się ran.

Co dobrego jest w gruszkach? Gruszki dostarczają naturalnych cukrów, błonnika. Są niskokaloryczne . Zawierają niewielkie ilości witamin (C, B1, B2, PP) i składników mineralnych (potasu, fosforu, wapnia, żelaza i magnezu). Należą do nielicznych owoców zawierających jod, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy . Mają działanie moczopędne, przeciwdziałają zaparciom, wspomagają leczenie niedokrwistości, a wywar z suszonych gruszek ma właściwości przeciwgorączkowe. Czy karmiąca mama może jeść gruszki? Karmiąca piersią mama może jeść gruszki . Wbrew powszechnej opinii są lekkostrawne (mogą je jeść nawet niemowlęta). Zawierają jednak sporo błonnika oraz tzw. komórki kamienne (twarde cząstki miąższu), które wspomagają perystaltykę jelit, dlatego spożywane w większych ilościach mogą nawet wywołać biegunkę. Uwaga! Gruszki (podobnie jak jabłka) mogą wchodzić w alergię krzyżową z uczuleniem na pyłek brzozy (rzadziej na pyłki traw i zbóż, bylicy, ambrozji). Jeśli masz taką alergię, zwróć na to uwagę. Jednak nie obawiaj się -  owoce, które nie szkodzą tobie, nie zaszkodzą również karmionemu piersią dziecku . Zobacz też: Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać Kiedy jest najlepszy sezon na gruszki? W Polsce gruszki dojrzewają w okresie lipiec-październik . W odróżnieniu od jabłek, które można z powodzeniem przechowywać przez zimę, gruszki szybko się psują, więc najlepiej zajadać się nimi w sezonie. Jednak sprowadzane z zagranicy gruszki są dostępne w sprzedaży przez cały rok. Jak jeść gruszki? Gruszki najlepiej jeść  na surowo, ale z gruszek można też przygotowywać dżemy, kompoty, soki. Można je też suszyć. Świetnie nadają się jako dodatek do ciast, deserów, a także do mięsa i serów. Duszone gruszki można podawać na deser, np. z sosem waniliowym lub czekoladowym. Odmian gruszek...

jabłka
Fotolia
Karmienie
Jabłka dla karmiącej mamy?
To nasze najpopularniejsze owoce, znanych w kilkudziesięciu odmianach, w dodatku dostępnych przez cały rok. Ich największym bogactwem jest witamina C, która wzmacnia układ odpornościowy.

Co dobrego jest w jabłkach? Oprócz naturalnych węglowodanów i witaminy C, która jest największym bogactwem jabłek , jabłka zawierają też witaminy B1, B2, PP, prowitaminę A. Dostarczają też wapnia, fosforu, potasu, magnezu oraz niewielkich ilości żelaza, które zapobiega anemii. Są świetnym źródłem błonnika pokarmowego , który reguluje pracę układu pokarmowego. Obecność krzemionki w jabłkach wzmacnia kości i tętnice, wspomaga obieg krwi. Gotowane tarte jabłka leczą biegunkę oraz niestrawność oraz choroby wrzodowe. Warto wiedzieć, że najbogatsze w witaminę C są owoce dojrzałe, rosnące po nasłonecznionej stronie drzewa. Im kwaśniejsza odmiana jabłek, tym więcej w nich witaminy C. Czy karmiąca mama może jeść jabłka? Mama karmiąca może jeść jabłka - to jeden z najlepszych owoców dla niej. Właściwie nie ma ograniczeń w jedzeniu jabłek innych niż zdrowy rozsądek. Najlepiej jeść je na surowo, ze skórką, bo to ona zawiera więcej witamin i składników ułatwiających trawienie niż miąższ. Uwaga! Jabłka mogą wchodzić w alergię krzyżową . Jeśli masz alergię wziewną na pyłek brzozy (rzadziej na pyłki traw i zbóż, bylicy, ambrozji), możesz też mieć alergię krzyżową na jabłka (a także gruszki). Pamiętaj jednak, że to nie znaczy, że twoje dziecko też ją ma. Zobacz też: Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać Kiedy jest najlepszy sezon na jabłka? W Polsce jabłka dojrzewają w okresie lipiec- październik . Jednak jabłka są dostępne przez cały rok, bo to owoce, które doskonale udaje się przechowywać przez zimę. Jak jeść jabłka? Jabłka można łączyć ze wszytskimi pokarmami, bo nie powodują fermentacji w jelitach. Można robić z nich musy, soki, ale najlepiej jeść na surowo ze skórką. Świetnie nadają się na przetwory : dżemy,  kompoty. Są świetnym dodatkiem do ciast, naleśników, omletów, tart,...

śliwki
Fotolia
Karmienie
Śliwki dla mamy karmiącej?
Śliwki to niezwykle wartościowe owoce. Jedzenie ich może nie tylko poprawiać humor i apetyt, ale także wspomagać pracę układu trawiennego.

Co dobrego w śliwkach? Śliwki są bogate w witaminy A, C, E, z grupy B, PP, magnez, żelazo, fosfor, wapń i potas. Świeże albo suszone śliwki poleca się przy zaparciach - ze względu na sporą zawartość błonnika regulują pracę układu trawiennego. Śliwki lekko obniżają ciśnienie i działają moczopędnie, a ponieważ zawierają sporo żelaza , zalecane są również przy anemii. Witaminy z grupy B zawarte w śliwkach wpływają kojąco na układ nerwowy. Czy karmiąca mama może jeść śliwki? Tak, karmiąca piersią mama może jeść śliwki . Warto jednak jeść śliwki z umiarem, dlatego że w jedzone w dużych ilościach mogą mieć działanie przeczyszczające. Bardzo wartościowe są również śliwki suszone (zawierają nawet 5 razy więcej witaminy A niż świeże), ale mają silne działanie przeczyszczające. Poza tym są ponad pięć razy bardziej kaloryczne niż świeże - warto je jeść z umiarem. Ze śliwek produkuje się też alkohol, jednak mama karmiąca piersią nie może go pić. Uwaga! Alergia na śliwki może towarzyszyć alergii na pyłki brzozy i bylicy. Razem z nią może również występować alergia krzyżowa na jabłka, gruszki, orzechy oraz lateks. (To ważne tylko ze względu na karmiąca mamę, a nie zapobieganie alergii u karmionego piersią dziecka!). Zobacz też: Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać? Kiedy jest najlepszy sezon na śliwki? W Polsce śliwki dojrzewają w okresie sierpień-październik . Są oczywiście dostępne także w innych miesiącach roku, ale nie są już tak smaczne i świeże jak sezonowe. Jak jeść śliwki? Najlepiej na surowo, ale świetnie nadają się też na przetwory, np. dżemy, kompoty, powidła, konfitury, marynaty, albo do suszenia. Suszone lub świeże śliwki dodaje się do ciast, placków, knedli, kompotów, sosów czy mięsa. Istnieje ponad kilkaset odmian śliwek, m.in.: renkloda – zielona, żółtawa...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak