
To już... czyli kiedy?
Warto wiedzieć: Nowy schemat żywienia niemowląt 2014!
Zasady gry w nowe smaki
- Wybierz odpowiedni moment – maluszki z reguły są najbardziej skłonne do kulinarnych eksperymentów przed południem, gdy nie są zbyt głodne. Warto podać dziecku połowę porcji mleka, a drugą część posiłku może stanowić właśnie nowy składnik pokarmowy. Ważne jest także, żeby malec był zdrowy (nawet mały katar może sprawić, że będzie na "nie"). Ponadto wprowadzanie nowości do diety rano ułatwia rodzicom wyłapanie skłonności do alergii lub jej objawów, bo mają cały dzień na obserwowanie reakcji dziecka.
- Jeśli dziecko grymasi możesz mieszać nowe danie z tym, które dziecko już zna – np. do nowej propozycji warzywnej dodaj trochę znanego już dziecku mleka.
- Wydaje Ci się, że danie jest bez smaku? Na przyprawy jeszcze przyjdzie czas.
- Dbaj o właściwą konsystencję potraw – na samym początku rozszerzania diety danie powinno mieć formę gładkiej papki. Taką półpłynną konsystencję łatwiej będzie maluszkowi zaakceptować.
- Nowe produkty podawaj pojedynczo i w małej ilości – jedna łyżeczka jednoskładnikowego przecieru wystarczy. Uważaj na wybór produktu – jeśli dziecko jako pierwsze dostanie coś słodkiego, czyli jakiś owoc, może potem kręcić noskiem, gdy zaproponujesz mu choćby brokuły. Uważnie także obserwuj reakcje dziecka – notuj co i kiedy mu podajesz, a łatwiej wytropisz ewentualne produkty wywołujące objawy alergii pokarmowej.
- Nie przekarmiaj dziecka – 5 posiłków w tym 4 mleczne wystarczą na początek. Podtykanie dziecku cały czas czegoś do jedzenia rozreguluje maluchowi metabolizm, a wraz z nim apetyt.
Złota zasada, czyli próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj!
O tym pamiętaj, czyli 9 zasad prawidłowego rozszerzania diety niemowlęcia
- Wybierz odpowiedni moment.
- Dbaj o konsystencję potraw.
- Nowe produkty podawaj pojedynczo i w małych ilościach.
- Nie dosalaj i nie dosładzaj potraw.
- Nie karm malca zbyt często (powinien jeść 5-6 posiłków).
- Nie unikaj zdrowego tłuszczu w posiłkach. Najlepiej, żeby były zarówno tłuszcze zwierzęce (masło) jak i roślinne (oliwa, olej rzepakowy).
- Pamiętaj o wprowadzaniu mięsa do jadłospisu dziecka po ukończeniu 4. miesiąca życia.
- Po 6 miesiącu życia wprowadź rybę
- Nigdy nie karm leżącego dziecka i nie zostawiaj go samego!
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozszerzania diety dziecka, zapraszamy do magazynu Limango.
Polecamy: I ty możesz zostać Super Mamą!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Rozszerzanie diety niemowlaka to wprowadzanie nowych pokarmów, które dietetycy nazywają pokarmami uzupełniającymi . Jednak co najmniej do końca pierwszego roku życia mleko (z piersi lub modyfikowane) nadal będzie podstawą diety niemowlaka. Zalecenia dotyczące rozszerzania diety i żywienia niemowląt stale się zmieniają. Nawet jeśli kilka lat temu byłaś na bieżąco ze schematem żywienia, twoja wiedza o tym, jak rozszerzać dietę, mogła się już zdezaktualizować. W styczniu 2021 roku opublikowano nowe zalecenia dotyczące żywienia zdrowych niemowląt, opracowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻ). Wyjaśniamy, jak według nich powinno wyglądać rozszerzanie diety niemowlaka, kiedy i w jakiej kolejności wprowadzać nowe pokarmy. Spis treści: Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety? Jak rozszerzać dietę – najważniejsze zasady Rozszerzanie diety krok po kroku Rozszerzanie diety – czego nie podawać? Ile dziecko powinno zjadać? Jaką konsystencję powinny mieć nowe dania? Schemat rozszerzania diety: etapy Tabela żywienia niemowląt Jak rozszerzać dietę alergika Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety? Warto dążyć do wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. W najnowszych zaleceniach żywieniowych znalazł się jednak zapis, zgodnie z którym częściowe lub krótsze karmienie piersią również uznaje się za korzystne dla dziecka. U większości dzieci wprowadzenie dodatkowych pokarmów do diety wskazane jest około 6 miesiąca –wtedy, rośnie u niemowląt zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zdaniem ekspertów, rozszerzanie diety, czyli podawanie...

Problemy z alergią mają zwykle dzieci karmione butelką. To dlatego, że najczęściej powodem uczulenia u dzieci jest białko mleka krowiego. Ale nawet niemowlaka, który ssie wyłącznie pierś mamy, mogą gnębić wysypki i alergiczne bóle brzucha. Dlaczego? I co zrobić, by temu zapobiec? Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości. 1. Do szóstego miesiąca karm wyłącznie piersią Karmienie piersią to najlepszy (choć nie stuprocentowy) sposób ochrony przed alergią . Dziecko nie może mieć uczulenia na twój pokarm. Czasami jednak źle reaguje na coś, co zjadłaś ty i co przeniknęło do mleka. 2. Dbaj o swoją dietę Jeżeli dziecko nie ma żadnych objawów uczulenia, możesz jeść właściwie wszystko. Szkodliwe bywa jedynie jedzenie nabiału w nadmiarze. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że twoje dziecko jest alergikiem, musisz zrezygnować z mleka, jogurtów, kefirów, śmietany, masła, a także ze wszystkiego, co może zawierać nawet niewielkie ilości mleka (np. naleśniki, ciasta, drożdżówki, chałki). Czasem konieczne jest również niejedzenie innych produktów, które uczulają. Zobacz też: Produkty niepolecane karmiącej mamie - interaktywny talerz 3. Dawaj do picia mieszankę leczniczą... Oczywiście tylko wtedy, gdy nie karmisz piersią. Specjalne mleko przepisuje pediatra. Maleństwo może pić np. Nutramigen lub Bebilon Pepti. Najmłodsze niemowlaki szybciej przyzwyczajają się do nowego smaku. Gorzej ze starszymi dziećmi. Czasem trzeba naprawdę wiele cierpliwości, by dziecko zaakceptowało nowość. 4. ...lub hipoalergiczne mleko HA Kiedy dziecko nie ma jeszcze objawów alergii, ale jest nią zagrożony (w bliskiej rodzinie są uczulone osoby). Bazą mieszanki hipoalergicznej jest wprawdzie mleko krowie, ale zawiera ono białko o obniżonych właściwościach alergizujących. Zobacz też: Jak wybrać najlepsze mleko dla alergika 5. Nowe pokarmy wprowadzaj pojedynczo Nawet po pierwszych...

Podobieństwa genetycznego wypatrujemy u większości bobasków. To miłe. Jednak o wiele ważniejsze jest to, co odziedziczy smyk pod względem zdrowotnym. Bo dzięki tej wiedzy można zawczasu zapobiegać niektórym chorobom lub sprawić, że ich przebieg będzie łagodniejszy. Zobacz, co możesz zrobić dla swojego dziecka. Skłonności do cukrzycy Cukrzyca typu II to plaga numer jeden wśród dorosłych w Polsce. Głównie przez siedzący tryb życia i nadwagę. Jeśli któreś z was ma cukrzycę, to maluch odziedziczy skłonność do niej. I choć na cukrzycę typu II chorują zwykle dorośli, to „pracuje się” na nią od dzieciństwa. Co możesz zrobić? Karm malca piersią – to w pierwszym okresie życia najlepszy sposób uchronienia dziecka przed cukrzycą typu II w dorosłym życiu. Ale okazuje się, że jest też dobrym sposobem na ochronę przed cukrzycą typu I. To typ choroby, na którą najczęściej zapadają dzieci. Od pierwszych lat życia dbaj też, by dziecko miało dużo ruchu i jadło jak najmniej słodyczy. Dodatkowe kilogramy A raczej skłonność do tego, że może to być waga ciężka. Do końca nie wiadomo, czy dziedziczymy geny otyłości (takie osoby nawet przy niedużych nadwyżkach kalorii będą odkładać tłuszczyk w ciele), czy zamiłowanie do niezdrowej diety, to jednak pewne jest, że liczba komórek tłuszczowych ustala się w dzieciństwie. I to one w zależności od naszej diety szybko pęcznieją lub trwają w uśpieniu. Co możesz zrobić? Karm piersią. A gdy dziecko zacznie jeść nowe produkty, nie przekarmiaj go. Kiedy będzie starsze, słodycze, fast foody podawaj sporadycznie. Dbaj, by jadło dużo warzyw, owoców. Zachęcaj też maluszka do ruchu: do raczkowania, a potem biegania, pływania. Problemy z alergią Jeśli ma ją jedno z was, ryzyko, że maluch ten problem odziedziczy, wynosi 20–40 proc., gdy obydwoje – aż 80 proc.! Co możesz zrobić? Karm...