Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, nauka jedzenia, kuchnia, jedzenie, łyżeczka
Dieta

7 kroków do samodzielnego jedzenia

Zanim malec trafi łyżeczką do buzi, musi trochę potrenować. Jak zachęcić go do samodzielnego jedzenia i co zrobić, by nauka poszła gładko?

Kiedy nie ma się wprawy, wcale nie tak prosto nałożyć porcję ziemniaczków na łyżkę i jeszcze donieść ją do swojej buzi. Na początku zatem maluszkowi mogą przydarzyć się niechciane ewolucje i zwroty akcji w postaci np. zupki na bluzce czy ziemniaczków w... kieszonce. Ale gra (czyli próby doniesienia jedzonka do buzi) jest warta świeczki! Nagroda to samodzielnie zjedzony przez malucha posiłek. Wówczas dziecko pęka z dumy, że jest już taaaakie dorosłe. Ale zanim nastąpi ta chwila, trzeba trochę potrenować. Zatem...

1 krok - kupcie smykowi nową zastawę

Lubisz jeść na talerzu w czerwone maki? Maluch też ma swój gust. Jeśli pozwolisz mu zdecydować, czy woli zastawę w misie, czy w pieski, na pewno chętniej będzie z niej korzystał. Wybierz się więc ze smykiem do sklepu i zapowiedz, że kupicie nowe talerze, z których będzie już sam jadł. Podkreśl, jakie to wielkie wydarzenie i jakie „dorosłe” jest jedzenie łyżką. Dzieci uwielbiają czuć się ważne.

Dyskutuj na forum: Jakich używacie miseczek do nauki samodzielnego jedzenia?

2 krok - uzbrój się w cierpliwość

To prawda, trudno ze spokojem patrzeć, jak malec po raz szósty nabiera kawałek kotlecika, który po raz szósty ląduje na podłodze. Ale nikt nie urodził się z umiejętnością jedzenia widelcem. Postaraj się zatem nie przeszkadzać smykowi w nauce :)

3 krok - dobrze ubierz dziecko

Niewiele jest szkrabów, które z chęcią zakładają do jedzenia śliniaczek. Poza tym śliniak chroni jedynie część ubrania, a jedzenie zwykle ląduje... wszędzie! Lepiej zatem nie stroić smyka do obiadu, tylko założyć mu rzeczy, które będą służyły jedynie do tego.

4 krok - daj coś smacznego do rączki

Łatwiej pójdzie dziecku włożenie do buzi łyżeczki ziemniaków niż zupy. A od łyżki prościej będzie mu zjeść kawałek bułki, który można trzymać w rączce. Na pierwszy ogień zatem podaj smykowi coś, z czym sobie łatwo poradzi, np. kanapkę, obrane jabłko, itp. Takie małe sukcesy zachęcą szkraba do podejmowania dalszych prób.

Polecamy: 7 pierwszych przekąsek dla niemowlaka

5 krok - jedzcie razem z maluchem

Wiesz, w czym tkwi sukces niejadków, które w przedszkolu zaczynają nagle zjadać całe posiłki? Tam dzieci siedzą przy wspólnym stole. Podobnie jest z uczącym się samodzielnego jedzenia maluchem. Gdy zobaczy was przy stole – trzymających sztućce, nabierających zupę – zacznie się zachowywać tak samo.

6 krok - pomóż trzymać łyżeczkę

Najpierw pokaż malcowi, jak ma trzymać łyżeczkę i nabierać jedzenie, a potem daj mu trochę swobody. Niektóre maluchy denerwują się, gdy mama ciągle próbuje je poprawiać. Z drugiej strony smyk nie jest w stanie za pierwszym razem zjeść całego obiadu samodzielnie. Albo zrobiłby to, ale… dopiero po kilku godzinach, gdy wszystko byłoby już zimne. Jak zatem postępować? Najlepiej jest, gdy szkrab je swoją łyżeczką, a ty drugą sprytnie go dokarmiasz. Z takiego sposobu karmienia możesz zrezygnować, gdy zobaczysz, że malec zaczyna sobie sam dawać radę.

7 krok - pochwal swojego smyka

Ty także lubisz, gdy w pracy szef chwali cię za wykonanie ciężkiego zadania, prawda? Z maluchem jest tak samo. Jeśli dziś pochwalisz go za pięknie zjedzoną kanapkę (nieważne, że sałata leży na podłodze), to kto wie, może już jutro smyk zaskoczy cię pustą miseczką po zupie? Sprawdź sama!

O tym pamiętaj!

Są rzeczy, których lepiej nie robić podczas nauki samodzielnego jedzenia. To jedynie najlepszy sposób, by szybko malca zniechęcić.

  • Nie popędzaj. Czy pracujesz lepiej, gdy ktoś stoi ci nad głową i ciągle mówi „szybciej, szybciej”? A poza tym pospieszne jedzenie nikomu nie służy.
  • Nie strofuj. „Bo się ubrudzisz”, „Uważaj, bo ci znowu upadnie”, „Nie jedz z łokciami na stole” – od takich uwag smyk będzie wręcz sparaliżowany. A wtedy rzeczywiście samodzielne jedzenie wyjdzie mu kiepsko.
  • Nie poniżaj. „Bo ty zawsze rozsypiesz”, „Nigdy nie uważasz”, „Ale z ciebie fajtłapa” – to słowa, w które maluch może uwierzyć. Nawet taka wiara czyni „cuda” – dziecko faktycznie będzie się zachowywać jak ofiara losu.

Polecamy: Kurs BHP w jadalni

Dyskutuj na forum: Co zrobić gdy mały nie chce gryźć?

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Owoce w diecie niemowlęcia. Kiedy warto je podać?

Gill Ripley o BLW
Kasia Imiołek
Dieta
„W BLW chodzi o zaufanie do dziecka” – mówi Gill Rapley, współautorka „Bobas Lubi Wybór” [WYWIAD]
Przeczytaj, co brytyjska ekspertka metody BLW mówi o zaletach tego sposobu rozszerzania diety niemowlaka i dowiedz się, jak wprowadzać nowe dania, żeby samodzielne jedzenie malucha i radość ze wspólnych posiłków były normą w waszym domu!

Gdy podstawą nauki jedzenia stałych posiłków jest szacunek do dziecka i zaufanie, że ono wie najlepiej, co i ile chce zjeść, jedzenie staje się radością całej rodziny. Zamiast więc robić rocznemu niejadkowi kanapeczki z wesołymi buźkami czy kolorowymi dodatkami, od początku rozszerzaj dietę dziecka urozmaiconymi, różnorodnymi potrawami, czyli w duchu metody Baby-Led Weaning (w Polsce znanej jako metoda Bobas Lubi Wybór lub BLW ). Jedzenie już zawsze będzie mu się dobrze kojarzyło – radzi Gill Rapley , specjalistka od BLW, ale przede wszystkim ciepła, mądra kobieta, w rozmowie z Babyonline.pl.  Na początku naszej rozmowy chciałabym pani bardzo serdecznie podziękować. Gill Rapley: O! Za co? Za uratowanie zdrowia psychicznego mnie i mężowi! Gill Rapley: Jeszcze bardziej mnie pani zaintrygowała... Jestem mamą trójki dzieci: 13-latka i dwóch córek: 11- i 2-latki. Starsze dzieci miały dietę rozszerzaną miksowanymi zupkami, z różnych warzyw, zdrowo, ale monotonnie i pod lekką presją. Nie lubią jeść do dzisiaj... A właściwie mają kilka ulubionych potraw, wokół których koncentruje się ich zainteresowanie jedzeniem. Za to moja malutka Kalina, która od początku je samodzielnie i w kawałkach a nie papkach, to wielki smakosz! Kocha poznawać nowe smaki, skubnąć to tu, to tam... Jaka to przyjemność gotować dla takiego konsumenta! Zatem, dziękuję za książkę o BLW , która umożliwiła taką zmianę... Gill Rapley:  Bardzo się cieszę! Zobacz: Plusy i minusy metody BLW – wywiad z ekspertem Ale ponieważ myślę, że takich historii słyszała pani już wiele, to jestem ciekawa, jak pani uważa: czy to zasługa metody Baby-Led Weaning czy po prostu takie mi się trafiło to trzecie dziecko? Gill Rapley: Hm, mam ogromną nadzieję, że to właśnie efekt BLW . Bo takich opowieści rzeczywiście słyszałam już wiele. Jednak są i zupełnie inne...

Wychowanie
Jedz grzecznie
Oto pięć sposobów, jak zmienić niegrzeczne zachowanie małego wiercipięty w czasie posiłków.

Twój szkrab ani myśli o spokojnym jedzeniu, tylko jak nakręcony biega po pokoju? Nie musisz gonić go z łyżeczką. Oto pięć sposobów, jak zmienić niegrzeczne zachowanie małego wiercipięty w czasie posiłków. Jedzenie to czynność, która zajmuje dość odległe miejsce na liście zainteresowań ruchliwego dwulatka. Buszowanie po mieszkaniu i odkrywanie na swej drodze ciągle czegoś nowego wydaje mu się o wiele bardziej interesujące niż spokojne siedzenie nad talerzem. Ale czy to znaczy, że powinnaś stawać na głowie albo wykonywać piruety, by skłonić szkraba do zjedzenia obiadu? Poznaj pięć zasad, dzięki którym nie będzie to konieczne. 1. Jedz obiady razem z maluszkiem Ważne, by w domu było jedno stałe miejsce, przy którym wszyscy domownicy zasiadają do posiłków. Maluszek to bystry obserwator i uczy się przede wszystkim przez naśladownictwo. Jeśli będzie widział, że najbliżsi jadają w biegu i gdzie popadnie – przy komputerze, przed telewizorem, na stojąco w kuchni itp., trudno go będzie przekonać, by sam zjadał grzecznie, siedząc przy stoliku. Poza tym, maluszek chętniej wysiedzi przy talerzu z zupką, gdy będziesz jeść razem z nim. Stworzysz atmosferę wspólnego posiłku, a nie wmuszania pokarmu. 2. Nie stosuj sztuczek Zatroskane mamy i babcie najczęściej imają się różnych sposobów, by nakarmić ruchliwego malca: bawią się z nim w samolocik – „leci, leci łyżeczka do buzi”, nakłaniają do zjedzenia za mamusię, tatusia i całą dalszą rodzinę, puszczają ulubione bajki, telewizyjne reklamy itd. Wszystkie te metody opierają się na myśleniu, że trzeba zająć smyka czymś na tyle interesującym, by się nie zorientował, kiedy zjadł obiadek. Tymczasem odwracanie uwagi malca od jedzenia jest... największym błędem! Trudno się potem dziwić, że kojarzy się mu ono z zabawą i o siedzeniu przy stole nie ma mowy. Przeciwnie. Z czasem...

kuchnia dla malca, niemowlę, jeść, warzywa
Dieta
Naucz dziecko samodzielnego jedzenia - 9 kroków
Zanim dziecko samo trafi łyżeczką do buzi, musi troszkę potrenować, porozlewać, porozrzucać. Oto co trzeba zrobić, by nauka samodzielnego jedzenia przyniosła efekt.

Jeśli twoje dziecko usiłuje złapać łyżeczkę, którą go karmisz, i interesuje się tym, co jest na talerzu, to znak, że może już zacząć uczyć się jeść samo. Nie przegap tej ważnej chwili – zwykle nadchodzi, gdy dziecko skończy pół roku. Posiłki będą co prawda trwały dłużej i maluch może się brudzić, ale zalety wynikające z osiągnięcia tej ważnej umiejętności są ogromne. Mały człowiek, który je samodzielnie, czuje się niezależny, nabiera wiary w siebie – to dla niego ważny bodziec do rozwoju. Zupkę od początku podawaj łyżeczką Choć karmienie butelką jest wygodne, nie ulegaj pokusie, by półrocznemu niemowlakowi podawać zupkę przez smoczek. Jedzenie łyżeczką pozwoli szybciej opanować ruchy ust, które są niezbędne do samodzielnego spożywania posiłków. Wypróbuj 5 przepisów na zupki dla niemowląt. Łyżeczkę wkładaj do buzi dziecka poziomo I tak samo ją wyjmuj. Ten sposób karmienia wymusza na dziecku zamykanie buzi, aby mogło zgarnąć jedzenie, a to rozwija i wzmacnia mięśnie ust. Zapobiega też ślinieniu się. Umiejętność sprawnego otwierania i zamykania buzi ułatwia dziecku wymawianie głosek „m”, „p”, „b” i pomaga w prawidłowym rozwoju mowy. Nie kupuj sztućców o dziwnych kształtach Aby niemowlak uczył się prawidłowo zgarniać jedzenie z łyżeczki, powinna być ona podobna do tych, których używają dorośli, tylko trochę mniejsza. Powinna mieć zaokrąglone brzegi, wygodny uchwyt, który nie może być ustawiony pod nietypowym kątem. Na początku wybieraj łyżeczki z plastiku – są bezpieczniejsze do nauki, bo nie urażą delikatnej buzi dziecka. Wcześnie zacznij naukę picia z kubka Jeśli karmisz piersią, nie podawaj dziecku picia w butelce, ale od razu w kubeczku. 7-miesięczny niemowlak, który ma coraz lepszą kontrolę nad swoim ciałem, a jego ruchy są bardziej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz