Kiedy nie ma się wprawy, wcale nie tak prosto nałożyć porcję ziemniaczków na łyżkę i jeszcze donieść ją do swojej buzi. Na początku zatem maluszkowi mogą przydarzyć się niechciane ewolucje i zwroty akcji w postaci np. zupki na bluzce czy ziemniaczków w... kieszonce. Ale gra (czyli próby doniesienia jedzonka do buzi) jest warta świeczki! Nagroda to samodzielnie zjedzony przez malucha posiłek. Wówczas dziecko pęka z dumy, że jest już taaaakie dorosłe. Ale zanim nastąpi ta chwila, trzeba trochę potrenować. Zatem...

Reklama

1 krok - kupcie smykowi nową zastawę

Lubisz jeść na talerzu w czerwone maki? Maluch też ma swój gust. Jeśli pozwolisz mu zdecydować, czy woli zastawę w misie, czy w pieski, na pewno chętniej będzie z niej korzystał. Wybierz się więc ze smykiem do sklepu i zapowiedz, że kupicie nowe talerze, z których będzie już sam jadł. Podkreśl, jakie to wielkie wydarzenie i jakie „dorosłe” jest jedzenie łyżką. Dzieci uwielbiają czuć się ważne.

Dyskutuj na forum: Jakich używacie miseczek do nauki samodzielnego jedzenia?

2 krok - uzbrój się w cierpliwość

To prawda, trudno ze spokojem patrzeć, jak malec po raz szósty nabiera kawałek kotlecika, który po raz szósty ląduje na podłodze. Ale nikt nie urodził się z umiejętnością jedzenia widelcem. Postaraj się zatem nie przeszkadzać smykowi w nauce :)

3 krok - dobrze ubierz dziecko

Niewiele jest szkrabów, które z chęcią zakładają do jedzenia śliniaczek. Poza tym śliniak chroni jedynie część ubrania, a jedzenie zwykle ląduje... wszędzie! Lepiej zatem nie stroić smyka do obiadu, tylko założyć mu rzeczy, które będą służyły jedynie do tego.

Zobacz także

4 krok - daj coś smacznego do rączki

Łatwiej pójdzie dziecku włożenie do buzi łyżeczki ziemniaków niż zupy. A od łyżki prościej będzie mu zjeść kawałek bułki, który można trzymać w rączce. Na pierwszy ogień zatem podaj smykowi coś, z czym sobie łatwo poradzi, np. kanapkę, obrane jabłko, itp. Takie małe sukcesy zachęcą szkraba do podejmowania dalszych prób.

Polecamy: 7 pierwszych przekąsek dla niemowlaka

5 krok - jedzcie razem z maluchem

Wiesz, w czym tkwi sukces niejadków, które w przedszkolu zaczynają nagle zjadać całe posiłki? Tam dzieci siedzą przy wspólnym stole. Podobnie jest z uczącym się samodzielnego jedzenia maluchem. Gdy zobaczy was przy stole – trzymających sztućce, nabierających zupę – zacznie się zachowywać tak samo.

6 krok - pomóż trzymać łyżeczkę

Najpierw pokaż malcowi, jak ma trzymać łyżeczkę i nabierać jedzenie, a potem daj mu trochę swobody. Niektóre maluchy denerwują się, gdy mama ciągle próbuje je poprawiać. Z drugiej strony smyk nie jest w stanie za pierwszym razem zjeść całego obiadu samodzielnie. Albo zrobiłby to, ale… dopiero po kilku godzinach, gdy wszystko byłoby już zimne. Jak zatem postępować? Najlepiej jest, gdy szkrab je swoją łyżeczką, a ty drugą sprytnie go dokarmiasz. Z takiego sposobu karmienia możesz zrezygnować, gdy zobaczysz, że malec zaczyna sobie sam dawać radę.

7 krok - pochwal swojego smyka

Ty także lubisz, gdy w pracy szef chwali cię za wykonanie ciężkiego zadania, prawda? Z maluchem jest tak samo. Jeśli dziś pochwalisz go za pięknie zjedzoną kanapkę (nieważne, że sałata leży na podłodze), to kto wie, może już jutro smyk zaskoczy cię pustą miseczką po zupie? Sprawdź sama!

O tym pamiętaj!

Są rzeczy, których lepiej nie robić podczas nauki samodzielnego jedzenia. To jedynie najlepszy sposób, by szybko malca zniechęcić.

  • Nie popędzaj. Czy pracujesz lepiej, gdy ktoś stoi ci nad głową i ciągle mówi „szybciej, szybciej”? A poza tym pospieszne jedzenie nikomu nie służy.
  • Nie strofuj. „Bo się ubrudzisz”, „Uważaj, bo ci znowu upadnie”, „Nie jedz z łokciami na stole” – od takich uwag smyk będzie wręcz sparaliżowany. A wtedy rzeczywiście samodzielne jedzenie wyjdzie mu kiepsko.
  • Nie poniżaj. „Bo ty zawsze rozsypiesz”, „Nigdy nie uważasz”, „Ale z ciebie fajtłapa” – to słowa, w które maluch może uwierzyć. Nawet taka wiara czyni „cuda” – dziecko faktycznie będzie się zachowywać jak ofiara losu.

Polecamy: Kurs BHP w jadalni

Dyskutuj na forum: Co zrobić gdy mały nie chce gryźć?

mtj_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama