Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
schemat żywienia niemowląt
Anna Kołacz
Dieta

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia zgodnie z nowymi zasadami

Dlaczego rozszerzanie diety niemowlęcia lepiej zacząć od warzyw niż od owoców, co zrobić, gdy dziecko pluje zupką i jak ustrzec niemowlę przed alergią: mówi prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.
Socha Piotr
prof. dr hab. n. med. Piotr Socha
Konsultacja merytoryczna

Dlaczego tak ważne jest żywienie dziecka w 1. roku życia?

Żywienie niemowlęcia jest ważne dla rozwoju dziecka, ma swoje odległe konsekwencje. Pewnych zaniedbań z 1. roku życia nie jesteśmy już potem w stanie odrobić.

Jak w takim razie żywić dziecko w 1. roku życia?

Niedawno opracowaliśmy w grupie ekspertów wytyczne żywienia niemowląt. Mówią one nie tylko, jakie składniki są ważne dla niemowlęcia, jakie produkty podawać dziecku, ale również w jaki sposób to robić.
Czytaj też: Znamy schemat żywienia niemowląt 2015

W pierwszych miesiącach życia nic się nie zmieniło? Nadal najważniejsze jest karmienie piersią?

Karmienie piersią jest złotym standardem, w pierwszych 6 miesiącach życia jest najważniejsze dla dziecka. W 5-6. miesiącu można zacząć wprowadzać nowe produkty do diety, ale w małej ilości po to, by dziecko poznało nowe smaki. Wprowadzenie tych produktów może zapobiec rozwojowi alergii u niemowlęcia.
Czytaj też: Objawy alergii u niemowlęcia

5-6. miesiąc to dobry czas na wprowadzenie nowości do diety niemowlęcia?

To pierwszy moment. Nowe dania głównie pojawiają się po 6. miesiącu życia.  Wtedy też zmienia się konsystencja produktów: są one grudkowate.
W wytycznych żywienia niemowląt zwracamy uwagę, że dziecko w drugim półroczu życia zmienia się nie tylko pod względem ruchowym, ale też pod względem umiejętności jedzenia. I te umiejętności też trzeba ćwiczyć, bo jeśli dziecko będzie jadło tylko papki, to potem ma problemy z jedzeniem produktów stałych.

Od czego zacząć, co podać na początek: warzywa, owoce, zupę, kaszkę?

Największym problemem jest spożywanie przez dzieci warzyw: dzieci starsze nie chcą ich jeść, dlatego trzeba je przyzwyczaić już w okresie niemowlęcym. Lepiej więc najpierw wprowadzić warzywa.
Owoce też należy wprowadzać, ale owoce są słodkie, zwykle dzieci je lubią.

Jak wprowadzać warzywa, by dziecko nie wypluwało zupki?

Dzieci często za pierwszym razem nie chcą jeść zupy warzywnej, jednak próby podawania warzyw trzeba powtarzać. Nie tego samego dnia, tylko następnego. Dziecko początkowo będzie wypluwać zupkę, ale potem zechce ją jeść.
Dzieci bronią się przed produktami gorzkimi, mają awersję do gorzkiego smaku. Jeśli jednak mama często podaje warzywo, dziecko przyzwyczaja się do nowego smaku i zaczyna go akceptować.

Gdy dziecko wypluwa zupkę, podać ją jeszcze raz?

Tak, ale nie tego samego dnia. Po to, by dziecko przyzwyczaiło się do smaku mówimy, że już 5-6. miesiącu można podać dziecku łyżeczkę nowego dania z warzyw. To nie zastępuje karmienia piersią, bo dziecko zje niewiele. Ma jednak szansę przyzwyczaić się do nowego smaku, a wtedy po 6. miesiącu zje już całą porcję nowego dania.

Zobacz film, na którym prof. Piotr Socha wyjaśnia, jak rozszerzać dietę niemowlęcia.


Czytaj też: Jadłospis i przepisy dla niemowlęcia w 5. miesiącu

Owoce w diecie niemowlęcia. Kiedy warto je podać?

rozszerzanie diety niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Rozszerzanie diety niemowląt 2023 – najważniejsze zasady, jak to robić krok po kroku?
Rozszerzanie diety niemowląt polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Opisujemy, jak rozszerzać dietę niemowlaka krok po kroku zgodnie z zaleceniami ekspertów od żywienia dzieci. Trzymając się tych zasad, wprowadzisz nowe produkty do menu dziecka zgodzie z jego rozwojem, zapewnisz niemowlakowi wszystko, czego potrzebuje do wzrostu oraz nabywania nowych umiejętności.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Rozszerzanie diety to wprowadzanie do menu niemowlaka nowych pokarmów, które dietetycy nazywają pokarmami uzupełniającymi . Ten nowy etap w karmieniu dziecka rozpoczyna się mniej więcej w połowie pierwszego roku życia. Jednak co najmniej do końca pierwszego roku mleko matki lub modyfikowane nadal stanowi podstawę diety niemowlaka. Zalecenia dotyczące rozszerzania diety, znane również pod nazwą  schemat żywienia niemowląt , co pewien czas się zmieniają. Ostatnia aktualizacja zasad żywienia zdrowych niemowląt miała miejsce w styczniu 2021. Jej autorem było Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻ). Wyjaśniamy, kiedy i jak rozszerzać dietę niemowlaka, zgodnie z zaleceniami ekspertów. Spis treści: Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Jak rozszerzać dietę? – najważniejsze zasady Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku Ile powinno jeść niemowlę? Jaka konsystencja pokarmów podczas rozszerzania diety? Schemat żywienia niemowląt: etapy rozszerzania diety Tabela żywienia niemowląt Rozszerzanie diety BLW Rozszerzanie diety – czego nie podawać? Jak rozszerzać dietę alergika Suplementacja witaminami w pierwszym roku życia Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Zdaniem ekspertów, rozszerzanie diety, czyli podawanie innych produktów niż mleko mamy lub mleko modyfikowane, można rozpocząć już od 17 tygodnia życia  dziecka (początek 5. miesiąca), ale nie później niż w 26 tygodniu (początek 7 miesiąca). W tym okresie niemowlę zwykle jest gotowe do przyjmowania innych pokarmów niż mleko.  U większości dzieci wprowadzenie...

AMR, schemat żywienia niemowląt
Adobe Stock
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Schemat żywienia niemowląt daje rodzicom dużą dowolność w decydowaniu, co i kiedy wprowadzać do diety niemowlęcia. Eksperci przypominają jednak, że nie wszystkie produkty można uwzględniać w diecie niemowlaka. Dodatkowo w nowych zaleceniach jest kilka ważnych zmian: dotyczą wprowadzania do diety niemowlęcia jajek, glutenu i ryżu.

Aktualny schemat żywienia niemowląt 2023 oparty jest na jednej bardzo ważnej zasadzie – to dziecko decyduje, ile je, a rodzic – co, kiedy i w jakiej formie dziecko je. Co ta zasada oznacza? Osoby odpowiedzialne za żywienie niemowląt muszą wiedzieć, co i kiedy wprowadzać do diety dziecka. Muszą również być świadome, czego niemowlęta jeść nie powinny. Dziecko decyduje, ile posiłku ma ochotę zjeść. Nie można go zmuszać do jedzenia. Reguły zdrowego rozszerzania diety niemowlęcia pomógł nam wyjaśnić dr n. med. Bartłomiej M. Zalewski z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współautor nowych zaleceń żywieniowych. Aktualny schemat żywienia niemowląt 2023: Co to jest schemat żywienia niemowląt? Nowy schemat żywienia niemowląt: zalecenia 2023 gluten jaja kurze orzeszki ziemne ryż soki owocowe napoje roślinne koper włoski metoda BLW i BLISS dieta wegetariańska i wegańska Schemat żywienia niemowląt: pozostałe zalecenia Karmienie piersią wg schematu żywienia niemowląt Karmienie mlekiem modyfikowanym a schemat żywienia niemowląt Jak podawać nowe produkty wg schematu żywienia? Warzywa czy owoce – od czego zacząć zgodnie ze schematem żywienia? Kiedy podawać ryby wg schematu żywienia? Wprowadzanie alergenów – nie należy opóźniać Co powinno pić niemowlę wg schematu żywienia: woda, herbatki, soki? Cukier i dosładzanie produktów Sól i dodawanie soli do posiłków Jakie gatunki mięsa dla niemowlaka wg schematu żywienia? Kiedy podawać mleko krowie zgodnie ze schematem żywienia? Co to jest schemat żywienia niemowląt? Schemat żywienia niemowląt stanowi podpowiedź dla rodziców, jak żywić dziecko w pierwszym roku życia. Został przygotowany przez ekspertów...

karmienie dziecka 10 miesiąc
Adobe Stock
Dieta
Jadłospis 10-miesięcznego dziecka: przykładowe menu dziecka karmionego piersią i sztucznie
Jadłospis 10-miesięcznego dziecka coraz bardziej się zmienia. Niemowlę może już zjeść dwudaniowy obiad. Oczywiście nie taki jak dorośli! Menu 10-miesięcznego dziecka wciąż musi być jak najbardziej niemowlęce. Podpowiadamy, jakie posiłki gotować dla 10-miesięcznego dziecka karmionego piersią i sztucznie.

Jadłospis 10-miesięcznego dziecka to nowe posiłki i urozmaicone smaki. Na tym etapie rozszerzania diety niemowlę coraz chętniej je nowe dania, jest ciekawsze świata i nowych potraw. Jego układ pokarmowy pracuje już sprawniej, dlatego menu dziecka warto wzbogacać. Oto jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis i co może jeść niemowlę w 10. miesiącu życia. Jadłospis 10-miesięcznego dziecka: nie tylko kaszka Żywienie dziecka w 10. miesiącu życia dziecka nadal powinno odbywać się zgodnie ze schematem żywienia niemowląt . Dziecko karmione piersią przystawiaj do piersi na żądanie (co najmniej trzy razy dziennie), a karmionemu sztucznie podawaj mleko modyfikowane w ok. trzech posiłkach dziennie. Jeżeli dziecko daje sobie już dobrze radę z gryzieniem, od czasu do czasu daj mu na śniadanie pieczywo, np. z dodatkiem masła, twarożku. Najlepiej, jeśli początkowo będzie to jasna bułeczka lub grahamka. Z podawaniem pieczywa razowego lepiej zaczekać do 11-12. miesiąca życia (jest bardziej ciężkostrawne). Menu 10-miesięcznego dziecka: dwudaniowy obiad i podwieczorek W 10. miesiącu możesz już zaproponować dziecku dwudaniowy obiad złożony z zupy i drugiego dania. Najlepiej jeśli będzie to zupa jarzynowa. Ugotuj zupę bardziej wyrazistą, np. pomidorową, ogórkową, z zielonego groszku . Warzywa nie muszą być już miksowane, wystarczy je przed gotowaniem zetrzeć na drobnej tarce. Zupkę możesz podać z kluseczkami czy drobną kaszką, np. perłową lub jaglaną. Może być ugotowana na mięsie, ale zamiast je miksować czy drobno kroić, lepiej wyjąć je z zupy i zrobić pulpety do podania na drugie danie razem z ziemniakami i jarzynką. Niewiele jest niemowląt, które zjedzą zupę, a zaraz po niej drugie danie. Dlatego lepiej podać zupę wcześniej, około południa, po powrocie ze spaceru, a drugie danie po 2-3 godzinach (np. po popołudniowej drzemce). Dziecko zgłodnieje i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz