Reklama

Karmienie piersią, choć bez wątpienia najlepsze dla dziecka, na początku nie zawsze jest łatwe. Nierzadko świeżo upieczone mamy zamartwiają się, że ich maleństwo głoduje. Jednak spokojnie: poza bardzo rzadkimi sytuacjami, organizm matki produkuje dokładnie tyle mleka, ile powinien. Czasem tylko trzeba mu w tym trochę pomóc.

Reklama

Co możesz zrobić?

1. Spróbuj się wyciszyć

Stres może hamować wydzielanie prolaktyny, a co za tym idzie produkcję pokarmu, dlatego spróbuj się rozluźnić i wyciszyć.
Nie zadręczaj się tym, że karmienie ci się nie udaje. Po prostu próbuj. To normalne, że na początku masz z tym problemy: ty i dziecko musicie się przecież do siebie dostroić. Za kilka, kilkanaście dni nie będziesz już pamiętać o kłopotach.

2. Nie zamartwiaj się, że dziecko głoduje

Noworodek ma maleńki żołądek, a to oznacza, że podczas jednego posiłku jest w stanie zjeść naprawdę niewiele.
Jeżeli prawidłowo przybiera na wadze, to znaczy, że ilość pokarmu jest odpowiednia. Jeśli nie, skontaktuj się z pediatrą lub doświadczoną położną.

3. Karm dziecko na żądanie

Na początku karm dziecko tak często, jak tego chce, co w praktyce może oznaczać przystawianie go do piersi (raz jednej, raz drugiej) nawet co godzinę i częściej, także w nocy. Gdy maleństwo ssie, pobudza zakończenia nerwowe, a przysadka mózgowa dostaje informację: „mleko się nie marnuje, trzeba więcej!” i uwalnia odpowiedzialną za laktację prolaktynę.
By tak się stało, sprawdź, czy dziecko trzyma pierś prawidłowo: w jego buzi powinna się znaleźć cała brodawka wraz ze sporym fragmentem otoczki.

4. Odciągaj pokarm

Twój organizm wytwarza mleko na zasadzie popyt - podaż. Jeśli chcesz, by pokarmu było więcej, daj ciału do zrozumienia, że zwiększyło się zapotrzebowanie. Odciągnij pokarm, by piersi były opróżnione do końca. Możesz to zrobić ręcznie albo za pomocą mechanicznego lub elektrycznego laktatora.
Laktator przyda ci się także wówczas, gdy pojawi się nawał pokarmu, albo gdy będziesz chciała karmić dziecko odciągniętym wcześniej pokarmem.

materiały prasowe

5. Więcej pij

By twój organizm był w stanie produkować pokarm, musi być odpowiednio nawodniony. Zapotrzebowanie na płyny u kobiet karmiących zwiększa się nawet o 700 ml. Potrzebuje teraz nawet około 3 litrów płynu na dobę, jednak uwaga: paradoksalnie nadmiar wody może, podobnie jak jej brak, hamować laktację.
Co powinnaś pić? Najlepiej niegazowaną wodę mineralną, herbaty owocowe i soki warzywne. Pomocne są także herbatki na pobudzenie laktacji, na przykład z kopru włoskiego czy kozieradki. Możesz także sięgnąć po gotowe mieszanki dla karmiących mam. Choć nie wszystkie zioła, które wchodzą w ich skład, zwiększają ilość pokarmu, każde z nich może ci pomóc przy problemach z karmieniem, np. melisa uspokaja.
I jeszcze jedno: zanim zaczniesz karmienie, przygotuj sobie coś do picia. Poczujesz ogromne pragnienie, a szkoda przerywać dziecku posiłek, albo cierpieć.

6. Nie zapominaj o jedzeniu

Młode mamy bywają tak przejęte i zagonione, że nie zawsze jedzą tyle, ile powinny. To błąd, bo zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze podczas karmienia piersią znacznie wzrasta, a wyczerpany ciążą i porodem organizm potrzebuje „paliwa”, witamin i mikroelementów.
Nie odchudzaj się i nie wprowadzaj na własną rękę diet eliminacyjnych. Staraj się jeść zdrowo, różnorodnie i regularnie.

7. Uzupełnij witaminy i mikroelementy

Jeśli nie masz pewności, czy dostarczasz organizmowi wszystkiego, czego ty i dziecko teraz potrzebujecie, sięgnij po suplementy opracowane z myślą o karmiących mamach, np. Femibion® 3 Karmienie piersią, który został opracowany na podstawie rekomendacji towarzystw naukowych w Europie i na świecie.
Zawiera podwójne źródło folianów: kwas foliowy i Metafolin® (L-metylofolian wapnia), cholinę1, DHA2, witaminę D3, wapń, jod, żelazo3 w łatwo przyswajalnej formie4 i inne składniki dopasowane do zapotrzebowania organizmu podczas karmienie piersią.

materiały prasowe

8. Przetrwaj kryzys laktacyjny

Problemy z ilością pokarmu mogą wrócić w momentach, gdy zapotrzebowanie dziecka na pokarm wzrasta. Mowa o tzw. skokach rozwojowych.
Daj swojemu organizmowi czas na dostosowanie się do nowej sytuacji, po dwóch, trzech dniach wszystko powinno wrócić do normy.

9. Skorzystaj z pomocy doradcy laktacyjnego

Jeśli mleka wciąż jest mało albo pojawiają się inne problemy (np. nawał lub zastój pokarmu, zapalenie piersi itd), poszukaj pomocy – doradca laktacyjny podpowie ci, co robić.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Reklama

1 European Food Safety Authority Dietary Reference Values - Choline. EFSA April 2016.
2 Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i kwasu eikozapentaenowego (EPA).
3 Diglicynian żelaza II.
4 Stanowisko Zespołu ekspertów PTG w zakresie stosowania preparatów żelaza chelatowego w położnictwie i ginekologii. Ginekol Pol 2010, 81, 786-788.

Artykuł powstał z udziałem marki Femibion

Reklama
Reklama
Reklama