Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta

Woda smakowa dla dzieci: pyszna alternatywa czy pułapka marketingowa?

Woda smakowa dla dzieci nie jest wskazana, ponieważ zawiera dużo kalorii, cukru, a często też niezdrowego syropu glukozowo-fruktozowego. Jeśli dziecko nie chce pić zwykłej wody, można przyrządzić mu domową wodę smakową.

Woda smakowa dla dzieci wydaje się ciekawą alternatywą, zwłaszcza dla maluszków, które nie chcą pić zwykłej wody źródlanej czy mineralnej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że smak takiej butelkowanej wodzie nadają chemiczne dodatki, cukier oraz syrop glukozowo-fruktozowy. Naprawdę chcesz, by twój maluszek pił coś takiego? Zamiast nabierać się na tę pułapkę marketingową, zacznij czytać etykiety. Bo naprawdę woda wodzie nierówna, a eksperci od żywienia niemowląt i małych dzieci od lat podkreślają, że woda (zwykła, bez dodatków), jest najlepszym napojem dla najmłodszych.

Spis treści:

Woda smakowa dla dzieci to krok do otyłości i zepsutych zębów

Prof. Halina Weker, która kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, tłumaczy, że wody smakowe zawierają dużo cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego. „W badaniach naukowych udowodniono, że picie takiej wody wiąże się z ryzykiem wystąpienie otyłości. To główny problem związany z podawaniem napojów tego typu” – twierdzi ekspertka.  

„Kolejny dotyczy utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej, właśnie ze względu na zawartość cukru. Wody smakowe dostarczają dużo kalorii. Gdybyśmy przeanalizowali znajdujące się na rynku produkty tego typu, to zawartość cukru w 100 ml wody smakowej może być równa nawet 10 gramom, co odpowiada dwóm łyżeczkom cukru. To bardzo duża zawartość tego mało korzystnego produktu spożywczego” – wyjaśnia prof. Weker.

Zobacz także: Dajesz dziecku słodzone napoje? Jego zęby mogą wkrótce wyglądać TAK!

Co więcej, wody smakowe mogą zawierać również chemiczne dodatki, np. konserwanty, substancje nadające smak lub zastępujące cukier słodziki. O ich szkodliwości na nasze zdrowie nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Kto jeszcze nie powinien pić wód smakowych?

Dzieci to nie jedyna grupa, która powinna unikać picia wód smakowych. Słodzone napoje nie są również polecane: 

  • kobietom w ciąży,
  • mamom karmiącym piersią,
  • wszystkim osobom, które dbają o odpowiednią wagę i zdrową dietę.

Domowe sposoby na wodę smakową

Nie przepadasz za smakiem czystej wody? Łatwo możesz opracować własne przepisy na domową wodę smakową. Wystarczy, że dodasz do wody mineralnej listki mięty, cytrynę, pokrojone truskawki lub inne owoce, na które masz ochotę. Aby napój był zdrowy, niczym go nie dosładzaj. W upalne dni możesz też pokusić się o zrobienie domowego napoju izotonicznego, który nie tylko ugasi pragnienie, lecz także porządnie nawodni organizm. A dzieci najlepiej od samego początku przyzwyczajaj – tak jak radzą eksperci – do smaku czystej wody.

Zobacz także:

Żywienie
Dopajanie dzieci słodkimi napojami
Czy można podawać niemowletom słodkie napoje? Zobacz, czym to grozi.
Woda dla dziecka
Panthermedia
Żywienie
Jaka woda jest najlepsza dla dziecka?
Woda to, jak wiadomo, najlepszy napój - nie tylko zresztą dla dzieci. Już niemowlęta właśnie nią powinny zaspokajać pragnienie. Dzięki temu będziesz kształtować dobre nawyki u swojego dziecka. Tylko czy wiesz, jaką wodę można podawać małym dzieciom? Sprawdź koniecznie!

Nie powoduje próchnicy, nie przyczynia się to nadmiernej masy ciała, świetnie zaspokaja pragnienie. Woda będzie dla dziecka naturalnym wyborem, ale pod jednym warunkiem: że od początku nauczysz je, że gdy chce mu się pić, trzeba sięgnąć po wodę. Zobacz, która woda jest najlepsza dla dziecka . 1. Woda butelkowana Woda butelkowana jest najbezpieczniejsza dla niemowląt. Na wodzie źródlanej niskozmineralizowanej (zawiera do 500 mg/l składników mineralnych), o małej zawartości sodu ( poniżej 20 mg/l) możesz przygotowywać dania dla dziecka, maluch powinien ją też pić, ale po przegotowaniu. Najlepiej by miała pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Gdy dziecko skończy pierwszy rok życia, możesz mu podać wodę butelkowaną bez gotowania . Zobacz tez: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków 2. Woda filtrowana Możesz założyć filtr na kran lub używać specjalnego dzbanka filtrującego wodę . Specjalne filtry węglowe oczyszczają wodę kranową z większości niekorzystnych zanieczyszczeń. Dzięki temu zawsze będziesz mieć czystą świeżą wodę do picia – dla dzieci przed pierwszymi urodzinami trzeba ją przegotować. Filtrowanie wody za pomocą filtra węglowego zapobiega też osadzaniu się kamienia w czajniku. Do wody możesz dodać kilka kropli soku z cytryny lub pomarańczy - będzie miała odrobinę bogatszy smak. Jaka butelka do karmienia - sprawdź opinie! 3. Woda oligoceńska Czyli woda ze studni głębinowej . Można ją pić tylko, jeśli jest świeża – trzeba ją koniecznie zużyć w ciągu 24 godzin od nabrania ze studni. Należy też dbać o czystość pojemników, w których woda jest przechowywana – szybko namnażają się w nich bakterie. Jej wadą jest to, że tak naprawdę nie wiesz, jaki ma skład, choć z pewnością jest czysta. Z powodu nie do końca znanego składu woda oligoceńska nie nadaje...

woda dla dziecka
Fotolia
Karmienie
Woda do mieszanki – jaką wybrać dla niemowlaka?
Jaką wodę powinno pić niemowlę? czy trzeba ją przegotować? I dlaczego woda źródlana jest lepsza dla dziecka niż woda mineralna? Sprawdź.

Woda z kranu rzadko nadaje się dla niemowlaka – może zawierać chlor, metale ciężkie albo po prostu za dużo minerałów (to z nich tworzy się kamień), które za bardzo obciążałyby nerki tak małego dziecka. Jaką wodę może pić niemowlę? Dla niemowląt najlepsza jest woda źródlana, bo nie zawiera zbyt dużo składników mineralnych. Ostatecznie można dziecku podać też naturalną wodę mineralną , niegazowaną, o obniżonej zawartości sodu (poniżej 20 mg/l) i niskozmineralizowaną (mniej niż 500 mg/l). Wybieraj te, które są rekomendowane przez Centrum Zdrowia Dziecka albo Instytut Matki i Dziecka. Jaka butelka do karmienia - sprawdź opinie rodziców Czy wodę dla niemowlęcia trzeba przegotować? Tak byłoby najlepiej – lekarze zwykle radzą, aby przegotowywać wodę, nawet jeśli na butelce jest informacja, że woda nadaje się do picia przez dziecko od razu po otwarciu. Przegotowanie wody jest zawsze konieczne, jeśli butelka była otwarta dłużej niż 12 godzin. Gotuj ją bez przykrycia, przez ok. 3-5 minut. Poznaj 10 najczęstszych błędów przy karmieniu butelką. Jak długo woda dla dziecka może stać otwarta? Odpowiedź na to pytanie brzmi: niedługo. Jeśli nie zużyjesz całej wody w ciągu 48 godzin, lepiej jej już nie podawaj dziecku, tylko wypij sama. Otwartą butelkę zawsze przechowuj w lodówce, aby nie dopuścić do namnożenia się w niej drobnoustrojów – dla ciebie są niegroźne, ale dla niedojrzałego układu pokarmowego już tak. Składniki mieszanki modyfikowanej – na co wpływają? Przeczytaj!

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz