butelka z filtrem
Adobe Stock
Zakupy

Butelka z filtrem: jak działa i jaką wybrać do szkoły i przedszkola? [NAJLEPSZE BUTELKI]

Butelka z filtrem to alternatywa dla kupowania wody butelkowanej i świetne rozwiązanie dla dziecka do szkoły lub przedszkola. Jednak butelka z filtrem nie usuwa wszystkich zanieczyszczeń, więc nie każdy powinien nalewać do niej wodę prosto z kranu.

Butelka z filtrem może być dobrym rozwiązaniem dla dziecka do szkoły lub do przedszkola, bo pozwala ograniczyć ilość plastikowych śmieci i poprawia jakość wody. Jednak filtry w butelce filtrującej nie usuwają z wody wszystkich zanieczyszczeń. Podpowiadamy, kto może stosować butelki z filtrem, a kto nie powinien tego robić, oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie butelki filtrującej dla dziecka.

Butelka z filtrem:

Jak działa butelka z filtrem?

Butelka z filtrem ma oczyszczać wodę z zanieczyszczeń. W praktyce wygląda to tak: nalewasz do butelki wodę z kranu, zakręcasz ją, umieszczając jednocześnie w wodzie filtr przymocowany do zakrętki. Podczas picia oraz wtedy, gdy filtr jest zanurzony, odławia on z płynu zanieczyszczenia.

Butelka z filtrem węglowym: co to?

Butelka filtrująca najczęściej jest wyposażona w filtr węglowy. Jest on bardzo skuteczny w wyłapywaniu z wody nie tylko drobnych zanieczyszczeń, ale i ewentualnych zapachów. Ale filtr węglowy nie jest w stanie usunąć z wody bakterii. Zadaniem filtra węglowego w butelce filtrującej jest:

 • usuwanie drobin rdzy,
 • likwidowanie zanieczyszczeń, które dostały się do wody z instalacji wodnej,
 • wyłapywanie drobin piasku i innych osadów,
 • zmniejszanie zawartości chloru w wodzie chlorowanej,
 • pochłanianie zapachów,
 • zmiękczanie wody, która staje się smaczniejsza.

Kto może korzystać z butelek z filtrem?

Butelka z filtrem to z całą pewnością rozwiązanie bezpieczne dla mieszkańców miast, którzy mają w kranie wodę z miejskiego wodociągu. Jest ona pozbawiona mikroorganizmów, za to może mieć specyficzny posmak, a czasami też zapach. Butelka z filtrem sprawi, że taka woda będzie smaczniejsza.

Uwaga! Z butelek z filtrem nie powinni korzystać właściciele domków jednorodzinnych, którzy korzystają z własnej studni, zwłaszcza jeśli nie badają swojej wody pod kątem jej jakości i ewentualnych skażeń bakteriami, a także ci, którzy mają na swoim terenie czy osiedlu przydomowe szamba.

Butelka z filtrem: oszczędności

Czy zakup butelki filtrującej dla dziecka się opłaca? Załóżmy, że kupisz butelkę z filtrem za 30 zł. Koszt filtra to kolejne 30 zł. Wystarcza on na przefiltrowanie ok. 150 litrów wody. Pomijamy tu koszt butelki, bo on rozkłada się na cały okres jej użytkowania.

Z kolei 1,5 litra niegazowanej wody, w zależności od producenta, kosztuje 1-3 zł. Przyjmijmy średni koszt 2 zł za 1,5 litra. 150 litrów wody butelkowanej kosztuje zatem 200 zł. Taką samą ilość wody uzyskamy z jednego filtra, który kosztuje 30 zł. Różnica zatem wynosi 170 zł na każdych 150 litrach wody.

Litr wody ze sklepu kosztuje 1,33 zł, a jeden litr wody z butelki z filtrem to koszt 20 groszy. Przy spożyciu 2 litrów dziennie koszty te wynoszą:

 • miesięczny koszt wody ze sklepu: prawie 80 zł,
 • miesięczny koszt wody z butelki z filtrem: 12 zł.


Zatem miesięczna oszczędność na butelce z filtrem wynosi 68 zł, a roczna – 816 zł przy założeniu, że wymieniasz filtr co 150 litrów. Jednak producenci zalecają wymianę filtra co miesiąc. Gdyby tak robić, to koszt miesięczny wody z butelki z filtrem (60 litrów) wynosić będzie 30 zł, a nie 12 zł – to i tak oszczędność 50 zł miesięcznie i 600 zł rocznie.

Warto też pamiętać, że przerzucenie się na butelkę z filtrem przy spożyciu 2 litrów wody dziennie oznacza, że w śmieciach (oby segregowanych!) znajdzie się o 40 plastikowych butelek o pojemności 1,5 l mniej!

Jaką butelkę z filtrem wybrać?

Na rynku są dostępne różne butelki z filtrem. Nie warto kupować najtańszych, gdyż ich trwałość i jakość może pozostawiać sporo do życzenia: butelka może szybko pęknąć, a zakrętka przeciekać. Lepiej zatem celować w butelki filtrujące ze średniej lub wyższej półki cenowej.

Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, z jakich tworzyw została wyprodukowana butelka z filtrem. Choć z użycia wychodzi już szkodliwy BPA (bisfenol A), czasami jeszcze można go znaleźć w składzie plastikowej mieszanki używanej do produkcji pojemników i butelek. Lepiej go unikać, sięgając po butelki z oznaczenie BPA Free albo wykonane z tritanu (bezpieczne dla zdrowia tworzywo sztuczne).

Dobrze jest też sprawdzić, czy filtry do butelki są łatwo dostępne, ile kosztują i na jak długo wystarczają. Warto też raz na jakiś czas wymienić ustnik lub zakrętkę z ustnikiem, gdyż ich niewielkie rozmiary uniemożliwiają dokładne umycie, co sprzyja namnażaniu się bakterii, które dostają się tam z ust osoby pijącej wodę.

Ważną informacją jest też to, czy butelkę z filtrem można myć w zmywarce. Oczywiście samego filtra nie należy do niej wkładać, ale samą butelkę i ewentualnie ustnik teoretycznie można w niej umyć. Koniecznie sprawdź, co napisano w instrukcji. Wstawienie do zmywarki nieprzeznaczonej do tego butelki grozi jej zniszczeniem.

Najlepsze butelki z filtrem dla dzieci

Wady i zalety butelek z filtrem

Butelki z filtrem mają więcej zalet niż wad. Pozytywne strony korzystania z butelek z filtrem:

 • oszczędność pieniędzy,
 • ograniczenie ilości odpadów plastikowych,
 • lepszy smak i zapach wody,
 • poręczna butelka zawsze pod ręką,
 • butelkę można w każdej chwili napełnić wodą z kranu,
 • atrakcyjny wygląd butelki (zachęca dzieci do picia wody).


Wad jest naprawdę niewiele, w dodatku można ich uniknąć, kupując butelkę z filtrem dobrej jakości, co pozwoli uniknąć: wyciekania wody spod nieszczelnej zakrętki i zniszczenia, np. pęknięcia pojemnika na wodę.

Zobacz też:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Woda dla dziecka
Panthermedia
Żywienie
Jaka woda jest najlepsza dla dziecka?
Woda to, jak wiadomo, najlepszy napój - nie tylko zresztą dla dzieci. Już niemowlęta właśnie nią powinny zaspokajać pragnienie. Dzięki temu będziesz kształtować dobre nawyki u swojego dziecka. Tylko czy wiesz, jaką wodę można podawać małym dzieciom? Sprawdź koniecznie!

Nie powoduje próchnicy, nie przyczynia się to nadmiernej masy ciała, świetnie zaspokaja pragnienie. Woda będzie dla dziecka naturalnym wyborem, ale pod jednym warunkiem: że od początku nauczysz je, że gdy chce mu się pić, trzeba sięgnąć po wodę. Zobacz, która woda jest najlepsza dla dziecka . 1. Woda butelkowana Woda butelkowana jest najbezpieczniejsza dla niemowląt. Na wodzie źródlanej niskozmineralizowanej (zawiera do 500 mg/l składników mineralnych), o małej zawartości sodu ( poniżej 20 mg/l) możesz przygotowywać dania dla dziecka, maluch powinien ją też pić, ale po przegotowaniu. Najlepiej by miała pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Gdy dziecko skończy pierwszy rok życia, możesz mu podać wodę butelkowaną bez gotowania . Zobacz tez: 3 powody, dla których dzieci nie powinny pić dużo soków 2. Woda filtrowana Możesz założyć filtr na kran lub używać specjalnego dzbanka filtrującego wodę . Specjalne filtry węglowe oczyszczają wodę kranową z większości niekorzystnych zanieczyszczeń. Dzięki temu zawsze będziesz mieć czystą świeżą wodę do picia – dla dzieci przed pierwszymi urodzinami trzeba ją przegotować. Filtrowanie wody za pomocą filtra węglowego zapobiega też osadzaniu się kamienia w czajniku. Do wody możesz dodać kilka kropli soku z cytryny lub pomarańczy - będzie miała odrobinę bogatszy smak. Jaka butelka do karmienia - sprawdź opinie! 3. Woda oligoceńska Czyli woda ze studni głębinowej . Można ją pić tylko, jeśli jest świeża – trzeba ją koniecznie zużyć w ciągu 24 godzin od nabrania ze studni. Należy też dbać o czystość pojemników, w których woda jest przechowywana – szybko namnażają się w nich bakterie. Jej wadą jest to, że tak naprawdę nie wiesz, jaki ma skład, choć z pewnością jest czysta. Z powodu nie do końca znanego składu woda oligoceńska nie nadaje...

Czy plastikowe butelki są bezpieczne dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Uwaga na popularne plastikowe butelki z wodą! Mogą szkodzić dziecku!
W czym bierzesz dziecku wodę na plac zabaw? Dolewasz po raz kolejny wodę do plastikowych butelek? Przestań!

Uzupełniasz plastikową butelkę wodą przed wyjściem dziecka do przedszkola czy na plac zabaw? Wydaje nam się, że robimy dobrze, bo przepłukałyśmy wcześniej butelkę, a prawda jest taka, że możemy zaszkodzić zdrowiu naszych dzieci .  Jak ponowne użycie plastikowych butelek może szkodzić zdrowiu dziecka? Napoje sprzedawane w butelkach z tzw. dziubkiem są bardzo popularne i wygodne w użyciu. Ustnik zapobiega rozlaniu wody, kształt butelki dostosowany jest do małych rączek dziecka. Ze względu na ich praktyczność i niewielki koszt, stosujemy je wielokrotnie, najczęściej zupełnie już rezygnując z zakupu bidonów.   Tworzywo PET Większość dzisiejszych butelek na wodę wykonana jest z tworzywa PET. Niestety do ich produkcji wykorzystuje się substancję toksyczną o udowodnionych właściwościach rakotwórczych (paraksylen będący pochodną benzenu). Ponadto wpływa ona drażniąco na układ pokarmowy, np. śluzówkę żołądka i układ nerwowy. Butelki dostępne na rynku zostają dopuszczone do kontaktu z żywnością tylko, gdy są "obojętne" dla naszego organizmu, czyli uznane za nieszkodliwe. Niestety są takimi tylko w przypadku używania ich w sposób zgodny z przeznaczeniem – to znaczy wyrzucane tuż po opróżnieniu . Zaleca się, by przetrzymywać butelki z wodą w temperaturze do 15 stopni C ! Bisfenol A Według Environmental Science and Pollution Research, woda z butelek PET może zawierać substancje chemiczne – bisfenol A (BPA), które swoim działaniem przypominają kobiece hormony – estrogeny. Wielorazowe stosowanie jednorazowych butelek skutkuje mikrozarysowaniami na plastiku, które przyspieszają uwalnianie BPA i jego przedostawanie się do zawartego w butelce płynu. Co do zawartości tej substancji w butelkach znajdujemy jednak sprzeczne informacje. Jedne badania potwierdzają, że ogrzewanie butelek np. przez przemycie gorącą...

pietruszka, koktajl, sok, warzywa
derkien - Fotolia.com
Żywienie
6 przepisów na soki i napoje warzywno - owocowe
Wypróbujcie przepisy na zdrowe soki i koktajle z buraków, awokado, pietruszki i kiwi. Mają mnóstwo witamin, minerałów i mikroelementów.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta