Kalarepa dla niemowlaka: od kiedy? Jak przygotować? Przepisy
Kalarepa dla niemowlaka to zdrowe i smaczne warzywo. Jeśli nie wiesz, od kiedy ją podawać, wyjaśniamy – kalarepa nadaje się dla dziecka już od początku rozszerzania diety. Warto jednak wiedzieć, jak ją przygotować, by nie zaszkodziła i by maluszek poradził sobie z jej gryzieniem. Polecamy popularne przepisy: pyszna jest zupa z kalarepą i zapiekana kalarepka. Starsze dziecko może jeść surową kalarepę pokrojoną w plasterki.
Kalarepa dla niemowlaka to dobry wybór: warzywo jest słodkawe w smaku, lekkostrawne i bardzo zdrowe. Wstrzymaj się jednak z podawaniem surowej kalarepy niemowlęciu – dla maluszka może być za twarda, lepiej więc wypróbować przepis na zupę lub pastę z kalarepą. Podpowiadamy, od kiedy kalarepa nadaje się dla niemowlaka i jak ją przygotować.
Kalarepa dla niemowlaka: od kiedy?
Kalarepa jest bogata w składniki odżywcze i ma mało kalorii, można więc podawać ją niemowlęciu od 6. miesiąca życia. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz kalarepę zieloną czy fioletową – oba rodzaje są równie smaczne. Kupując kalarepę dla dziecka, zwróć uwagę na jej rozmiar: lepsza będzie mniejsza, bardziej zwarta i chrupiąca niż większa i przejrzała.
Kalarepa dla dziecka ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych:
- zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, fosfor, potas, miedź;
- działa moczopędnie i chroni nerki;
- ma działanie przeciwnowotworowe;
- wspomaga układ nerwowy;
- zapobiega zaparciom.
Jak przygotować kalarepę dla dziecka?
Choć niemowlę może jeść kalarepę, lepiej nie podawaj mu jej na surowo. Na początku rozszerzania diety dziecko powinno jeść produkty o konsystencji półpłynnej papki, bo z gryzieniem twardszych sobie nie poradzi. Kalarepę dla dziecka dobrze więc ugotować i podać np. w formie pysznej zupy. Obróbka termiczna sprawi, że łatwiej też będzie dziecku strawić warzywo.
Gdy niemowlę nauczy się już samodzielnie jeść i będzie pewnie siedzieć, możesz zacząć podawać mu surową kalarepę pokrojoną w plasterki lub paski. W tym samym czasie maluszek pewnie spróbuje też surowej marchewki czy ogórka. Do surowych warzyw przygotuj dla dziecka dip z jogurtu naturalnego doprawiony świeżymi ziołami. Dobry moment na takie kulinarne eksperymenty to 10.-11. miesiąc życia.
Kalarepa dla niemowlaka: przepisy
Polecamy przepisy dla dzieci z kalarepą – warto próbować podawać maluchowi to warzywo na różne sposoby, by oswajało się z rozmaitymi smakami i dodatkami. Dobre pomysły na kalarepę dla dzieci to:
- ruloniki z szynki i kalarepki
- zapiekana kalarepka
- zupa z kalarepą
- pieczona ryba z kalarepą
- zupa minestrone z kalarepą
Zobacz też: