Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę je kaszkę
Edipresse
Dieta

Jak i kiedy podawać niemowlętom kaszki?

Kaszki to pierwszy produkt zbożowy, który wprowadzasz do diety dziecka w pierwszym półroczu życia. Trzeba to robić w odpowiedniej kolejności, bo dziecko nie z każdą konsystencją sobie poradzi. Sprawdź, w jakiej kolejności podawać kaszki niemowlakowi.

Dzięki kaszce dziecko ma szansę pierwszy raz zetknąć się z produktami zbożowymi oraz glutenem (białko zawarte w zbożach). Może się to zdarzyć już po czwartym miesiącu życia, bo właśnie od tego momentu maluch może dostawać kaszki, niezależnie do tego, czy jest karmiony piersią czy mlekiem modyfikowanym. 

Od kiedy dziecko może jeść kaszki?

Na wprowadzenie kaszki do diety dziecka masz sporo czasu – możesz ją podać już w piątym miesiącu życia, ale możesz to zrobić aż do 12. miesiąca życia. Dziecko może próbować kaszek z różnych zbóż (glutenowych i bezglutenowych), na początku łączonych z mlekiem lub jako składnik obiadów lub deserów. Ale bardziej kluczowe od rodzaju kaszki jest to, jaką ma konsystencję po przygotowaniu. Sprawdź, czy wprowadzasz je do diety dziecka w odpowiedniej kolejności. Uważaj też na ilość, bo kaszka, zwłaszcza manna, ma sporo kalorii.

Jakie kaszki dla niemowlaka - sprawdź opinie rodziców

Zanim dziecko skończy rok

Zacznij od podawania drobnych kaszek, które po przygotowaniu mają delikatną, płynną konsystencję. Po siódmym, ósmym miesiącu przyjdzie czas na nieco grubsze rodzaje kasz. Jednak muszą one być dobrze rozgotowane.

1. Kaszki glutenowe

  • Kaszka manna – warto właśnie od niej zacząć podawanie kaszek niemowlakowi. Ma bardzo dobrą konsystencję na pierwsze próby jedzenia kaszki przez dziecko. Rozgotowaną kaszę mannę możesz podać dziecku razem z przecierem jarzynowym.
  • Kaszka pszenna – zamiast odrobiny manny do przecierów jarzynowych możesz dodawać również inną kaszkę glutenową, np. pszenną. Większość mam maluchów sięga po specjalne kaszki dla niemowląt. Zawsze trzeba przeczytać informację producenta o tym, jak przygotować kaszkę (dodać wodę czy mleko) i od jakiego wieku można podawać ją dziecku.
  • Kuskus  – warto o nim pamiętać, gdyż jest delikatny i szybko się go przygotowuje. Ta pszenna kasza może być na przykład składnikiem zupki. Ponieważ dodatek kuskusu sprawia, że w daniu są wyczuwalne grudki, maluch będzie dzięki niej trenował jedzenie pokarmów o gęstszej konsystencji – najlepiej około 8–9. miesiąca. Starszemu dziecku, które je już obiadek z dwóch dań, możesz podać łyżeczkę kuskusu do mięsa i jarzyn na drugie danie. Pamiętaj tylko, żeby przygotowując go, po zalaniu wrzątkiem gotować kuskus przez moment i dopiero potem zostawić pod przykrywką do napęcznienia.

2. Kaszki bezglutenowe

  • Kaszka ryżowa – w diecie dziecka kaszka ryżowa lub kleik na początku może być dodatkiem do zupki-przecieru jarzynowego. Później możesz ją dodawać do przecieru owocowego, mleka albo gotową kaszkę mleczno-ryżową podawać jako jeden z posiłków w ciągu dnia. 
  • Kaszka kukurydziana  – tę kaszkę możesz dodawać do dań wymiennie z kaszką ryżową. Kukurydziana ma mniej neutralny smak niż ryżowa. Najlepiej sama się przekonaj, która z nich najbardziej smakuje twojemu dziecku.
  • Kaszka krakowska  – to kasza gryczana łamana (ziarna zostały rozdrobnione). Zawiera minimalne ilości glutenu, a jednocześnie jest nieco grubsza niż gotowa kaszka, więc w zupce są wyczuwalne delikatne grudki. Dzięki nim dziecko może zacząć uczyć się jeść pokarmy o mniej jednolitej konsystencji. Kasza krakowska doskonale nadaje się do przygotowania pierwszego krupniczku – tylko dobrze ją rozgotuj, by była miękka.

 

Zobacz także
dziecko pije sok

Niemowlęta nie mogą pić soków! Prawda czy fałsz? Komentarz dietetyka

Najczęstsze błędy przy rozszerzaniu diety dziecka [WIDEO]

Jajko dla niemowlaka

Jak podawać jajko niemowlakowi?

Dziecko je jogurt

Czy mleko można zastąpić jogurtem? Opinia pediatry

 

Po pierwszych urodzinach

Kaszki i kasze nadal mogą być składnikiem drugich dań, zup, nadzienia, np. do pierogów czy nawet deserów. Tuż po pierwszych urodzinach staraj się je gotować tak długo, żeby były miękkie. Najlepiej w takiej ilości wody, którą kasza zdoła wchłonąć (to tzw. prużenie). Dzięki temu, odcedzając kaszę, nie wylejesz cennych składników, które się z niej wygotowały.

  • Kasza gryczana – zawiera sporo witaminy E i lecytynę. Choć jej ziarno jest twarde, ugotowaną na sypko możesz podać dziecku już pod koniec pierwszego roku życia. Może być smacznym składnikiem drugiego dania lub nadzieniem do pierożków.
  • Kasza jaglana – wytwarzana z prosa. Jest delikatna w smaku i bogata w fosfor, żelazo i witaminę A. Ma też sporo tłuszczu, w tym cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można ją podawać na słodko (np. z owocami), dodawać do zupki lub drugiego dania.
  • Kasza jęczmienna – jest doskonałym źródłem błonnika, a tłuszcz w jęczmieniu składa się głównie ze zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kasze jęczmienne są łatwostrawne – świetnie nadają się dla dzieci. Młodszemu dziecku najpierw podaj kaszę łamaną lub perłową – są drobniejsze niż pęczak (ten ze względu na grubość ziaren długo się gotuje, ale jest smaczny). Kasze jęczmienne dodawaj do zup lub do drugiego dania.

 

Kaszki dla malucha
kaszki glutenowe kaszki bezglutenowe kaszki dla rocznych dzieci
manna ryżowa gryczana
pszenna kukurydziana jaglana
kuskus krakowska jęczmienna: pęczak, perłowa

 


Zobacz też: 

 


 

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Kaszka dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Kaszka dla niemowlaka: jaka będzie najlepsza, kiedy ją podać i jak przyrządzić?
Jedną z pierwszych potraw podczas rozszerzania diety dziecka jest kaszka. Podpowiadamy, jaka kaszka dla niemowlaka jest najlepsza i kiedy należy ją podać zgodnie z zaleceniami ekspertów od żywienia dzieci. Podajemy przepis na pierwszą kaszkę dla niemowlaka, wyjaśniamy, czy powinna to być kaszka bezglutenowa, czy z glutenem i w jakiej ilości dziecko powinno ją jeść.

Kaszka to (obok warzyw) jeden z pierwszych produktów, które podaje się dziecku na początku rozszerzania diety. Na ogół smak kaszki niemowlę poznaje po żywieniu się wyłącznie mlekiem matki (albo mlekiem modyfikowanym). Kaszkę można podać jako osobne danie, dodać do puree z warzyw lub zagęścić nią pierwszą zupkę dla dla dziecka. Tak jak inne produkty, kaszki do diety niemowlaka powinny być wprowadzane stopniowo, zaczynając od najbardziej lekkostrawnych.  Spis treści: Kaszka dla niemowlaka: dlaczego warto ją podawać? Kaszka dla niemowlaka – od kiedy? Jaka kaszka dla niemowlaka? Kaszka bezglutenowa czy z glutenem? Pierwsza kaszka dla niemowlaka – jak przygotować? Ile kaszki dla niemowlaka? Kaszka dla niemowlaka czy kleik? Kaszka dla niemowlaka: dlaczego warto ją podawać? Kaszki (jako produkty zbożowe) dostarczają dziecku sporej ilości kalorii – to ważne, bo energia, jaką niemowlę czerpie z mleka (mamy lub modyfikowanego), około 6 miesiąca życia przestaje już wystarczać. Kasze zawierają także ważne składniki mineralne: żelazo, fosfor, wapń, potas, magnez oraz witaminy, szczególnie z grupy B, które ułatwiają między innymi prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Witamina PP (niacyna), której szczególnie dużo jest w kaszy jęczmiennej, ma np. spore znaczenie w zapobieganiu anemii. Produkty zbożowe (w tym kasze) dostarczają także sporych ilości błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego. Kaszka dla niemowlaka – od kiedy? Kaszkę możesz wprowadzić do diety niemowlęcia pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia dziecka  – zgodnie z zaleceniami ekspertów na ten moment przypada początek rozszerzania diety. Jeśli karmisz piersią, możesz podać kaszkę, gdy niemowlę skończy sześć miesięcy. Jeśli karmisz mlekiem...

dziecko je
fotolia.com
Dieta
Przegląd kaszek dla dzieci
Kleiki i kaszki dla dzieci - bez nich trudno sobie wyobrazić dziecięce menu. Warto, żebyś wiedziała, które kaszki dla twojego dziecka będą najlepsze. Przeczytaj, jak je wprowadzić do jadłospisu dziecka.

Kleiki i kaszki to zdrowe urozmaicenie jadłospisu małego dziecka. Sklepowe półki aż się uginają od bogactwa propozycji. Aby pomóc ci w zakupach, przyjrzeliśmy się rynkowej ofercie. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze wśród dziesiątków smakowitych dań dla dzieci. Radzimy, jak wprowadzać kaszki do niemowlęcego menu. Kleik dla dziecka - na dobry start Kleiki mają prostszy skład niż kaszki – zawierają wyłącznie zboże, bez dodatków (cukru, owoców, itp.). Dzięki delikatniejszej strukturze dziecku łatwiej je zaakceptować. Stanowią dobry „pomost” między mlekiem i „doroślejszymi” papkami (takimi jak przeciery owocowe i zupki). Dziecku karmionemu piersią zaproponuj pierwszy kleik około 6.-7. miesiąca życia, a karmionemu butelką – w 5. lub 6. Na początku podawaj kleiki ryżowe i kukurydziane, gdyż nie zawierają glutenu, który jest silnym alergenem. Tutaj dowiesz się, od kiedy wprowadzać do diety dziecka gluten .  Karmienie dziecka - butelką czy łyżeczką Pierwsze kleiki, zwłaszcza jeśli dziecko ma już pół roku, spróbuj od razu podawać łyżeczką. Jeżeli wcześniej zaczęłaś karmić dziecko kleikami, pamiętaj, że im szybciej zrezygnujesz z kleików i kaszek w butelce, tym prędzej malec nauczy się gryźć. Przyrządzając gęsty kleik uważaj na grudki – dziecko mogłoby się nimi zakrztusić. Na początku rozprowadzaj kleik samą wodą. Możesz dodać do potrawy odrobinę ściągniętego pokarmu z piersi. Dzięki temu dziecko łatwiej zaakceptuje nowy smak. Jeżeli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, na początku dodawaj do niego odrobinę kleiku. Potem możesz kupić gotową mieszankę (mleko z dodatkiem kleiku, oznaczone jako 2R, np. Bebiko 2R, Nan 2R). Warto podawać ją jako ostatni posiłek dnia. Jest bardziej sycąca, dzięki czemu dziecko w nocy dłużej śpi, nie czując głodu. Pamiętaj jednak, że rzadkie mleko...

niemowlę, kaszka, karmienie niemowlaka
Dieta
Kaszki na szóstkę
Chcesz, by twoje dziecko lubiło kasze? To mu je często podawaj. I to różne. Wybór smaków jest ogromny. Kasze nie mają prawa maluchowi się znudzić!

Niewiele jest produktów, które mają tyle dobrych właściwości, co kasze. Ich największy skarb to węglowodany złożone. Dzięki nim mózg przez wiele godzin dostaje potrzebne mu „paliwo”. Inne bogactwa kasz to białko potrzebne wszystkim komórkom ciała oraz witaminy z grupy B i magnez – składniki, które wzmacniają układ nerwowy. Która pierwsza Kaszka to często pierwsza nowość, jaką dostaje niemowlę. Możesz ją przygotować na wodzie, dodać do mleka, które pije maluszek, lub do zupki. Od niedawna lekarze polecają, by niemowlęciu karmionemu piersią jako pierwszą podać kaszkę glutenową, czyli pszenną (błyskawiczną) lub mannę (po ugotowaniu). Ale uwaga: tylko odrobinę – pół łyżeczki kaszki (dodanej np. do 100 ml papki jarzynowej, jeśli malec ją je). Potem podaj maluszkowi pierś. Ma to podziałać jak swego rodzaju „szczepionka”, która ochroni go przed zachorowaniem na celiakię – chorobę, przez którą przez całe życie nie mógłby jeść produktów glutenowych, czyli z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Jeśli malec pije mleko modyfikowane, tę „szczepionkę” z kaszki glutenowej podaj mu w szóstym miesiącu. Już jednak miesiąc wcześniej może on spróbować kaszki bezglutenowej, czyli kukurydzianej lub ryżowej (dziecku karmionemu piersią zaproponuj ją najwcześniej: w 6–7. miesiącu). Aż do 10. miesiąca to właśnie kaszki bezglutenowe powinny być podstawą „kaszowego” menu malca. Potem śmiało możesz podawać mu już też te zawierające gluten. „Szczepionka” do tej pory powinna już zadziałać i gluten nie zrobi dziecku szkody. Jakie kaszki dla niemowląt - opinie rodziców Drobne i grubsze Dla malca w pierwszym roku życia najłatwiej przygotować gotowe kaszki niemowlęce. Są robione z wysokiej jakości surowców. Zawierają przede wszystkim łatwo przyswajalną skrobię, dlatego są lekkostrawne....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz