Dzięki kaszce dziecko ma szansę pierwszy raz zetknąć się z produktami zbożowymi oraz glutenem (białko zawarte w zbożach). Może się to zdarzyć już po czwartym miesiącu życia, bo właśnie od tego momentu maluch może dostawać kaszki, niezależnie do tego, czy jest karmiony piersią czy mlekiem modyfikowanym.

Reklama

Od kiedy dziecko może jeść kaszki?

Na wprowadzenie kaszki do diety dziecka masz sporo czasu – możesz ją podać już w piątym miesiącu życia, ale możesz to zrobić aż do 12. miesiąca życia. Dziecko może próbować kaszek z różnych zbóż (glutenowych i bezglutenowych), na początku łączonych z mlekiem lub jako składnik obiadów lub deserów. Ale bardziej kluczowe od rodzaju kaszki jest to, jaką ma konsystencję po przygotowaniu. Sprawdź, czy wprowadzasz je do diety dziecka w odpowiedniej kolejności. Uważaj też na ilość, bo kaszka, zwłaszcza manna, ma sporo kalorii.

Jakie kaszki dla niemowlaka - sprawdź opinie rodziców

Zanim dziecko skończy rok

Zacznij od podawania drobnych kaszek, które po przygotowaniu mają delikatną, płynną konsystencję. Po siódmym, ósmym miesiącu przyjdzie czas na nieco grubsze rodzaje kasz. Jednak muszą one być dobrze rozgotowane.

1. Kaszki glutenowe

  • Kaszka manna – warto właśnie od niej zacząć podawanie kaszek niemowlakowi. Ma bardzo dobrą konsystencję na pierwsze próby jedzenia kaszki przez dziecko. Rozgotowaną kaszę mannę możesz podać dziecku razem z przecierem jarzynowym.
  • Kaszka pszenna – zamiast odrobiny manny do przecierów jarzynowych możesz dodawać również inną kaszkę glutenową, np. pszenną. Większość mam maluchów sięga po specjalne kaszki dla niemowląt. Zawsze trzeba przeczytać informację producenta o tym, jak przygotować kaszkę (dodać wodę czy mleko) i od jakiego wieku można podawać ją dziecku.
  • Kuskus – warto o nim pamiętać, gdyż jest delikatny i szybko się go przygotowuje. Ta pszenna kasza może być na przykład składnikiem zupki. Ponieważ dodatek kuskusu sprawia, że w daniu są wyczuwalne grudki, maluch będzie dzięki niej trenował jedzenie pokarmów o gęstszej konsystencji – najlepiej około 8–9. miesiąca. Starszemu dziecku, które je już obiadek z dwóch dań, możesz podać łyżeczkę kuskusu do mięsa i jarzyn na drugie danie. Pamiętaj tylko, żeby przygotowując go, po zalaniu wrzątkiem gotować kuskus przez moment i dopiero potem zostawić pod przykrywką do napęcznienia.

2. Kaszki bezglutenowe

  • Kaszka ryżowa – w diecie dziecka kaszka ryżowa lub kleik na początku może być dodatkiem do zupki-przecieru jarzynowego. Później możesz ją dodawać do przecieru owocowego, mleka albo gotową kaszkę mleczno-ryżową podawać jako jeden z posiłków w ciągu dnia.
  • Kaszka kukurydziana – tę kaszkę możesz dodawać do dań wymiennie z kaszką ryżową. Kukurydziana ma mniej neutralny smak niż ryżowa. Najlepiej sama się przekonaj, która z nich najbardziej smakuje twojemu dziecku.
  • Kaszka krakowska – to kasza gryczana łamana (ziarna zostały rozdrobnione). Zawiera minimalne ilości glutenu, a jednocześnie jest nieco grubsza niż gotowa kaszka, więc w zupce są wyczuwalne delikatne grudki. Dzięki nim dziecko może zacząć uczyć się jeść pokarmy o mniej jednolitej konsystencji. Kasza krakowska doskonale nadaje się do przygotowania pierwszego krupniczku – tylko dobrze ją rozgotuj, by była miękka.

Zobacz także

Po pierwszych urodzinach

Kaszki i kasze nadal mogą być składnikiem drugich dań, zup, nadzienia, np. do pierogów czy nawet deserów. Tuż po pierwszych urodzinach staraj się je gotować tak długo, żeby były miękkie. Najlepiej w takiej ilości wody, którą kasza zdoła wchłonąć (to tzw. prużenie). Dzięki temu, odcedzając kaszę, nie wylejesz cennych składników, które się z niej wygotowały.

  • Kasza gryczana – zawiera sporo witaminy E i lecytynę. Choć jej ziarno jest twarde, ugotowaną na sypko możesz podać dziecku już pod koniec pierwszego roku życia. Może być smacznym składnikiem drugiego dania lub nadzieniem do pierożków.
  • Kasza jaglana – wytwarzana z prosa. Jest delikatna w smaku i bogata w fosfor, żelazo i witaminę A. Ma też sporo tłuszczu, w tym cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można ją podawać na słodko (np. z owocami), dodawać do zupki lub drugiego dania.
  • Kasza jęczmienna – jest doskonałym źródłem błonnika, a tłuszcz w jęczmieniu składa się głównie ze zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kasze jęczmienne są łatwostrawne – świetnie nadają się dla dzieci. Młodszemu dziecku najpierw podaj kaszę łamaną lub perłową – są drobniejsze niż pęczak (ten ze względu na grubość ziaren długo się gotuje, ale jest smaczny). Kasze jęczmienne dodawaj do zup lub do drugiego dania.

Zobacz też:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama