Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
obiad, rodzina, dzieci, niemowlę
Dieta

Menu na rodzinny obiad

Wcale nie musisz robić dla malca osobnego drugiego dania, zupy czy deseru. Wystarczy odrobinę zmienić przepis i w pół godziny obiad dla całej rodziny gotowy!

Czy maluszek może jeść to samo, co ty? Niezupełnie, szczególnie jeśli ma dopiero dziesięć miesięcy. Zresztą, nawet dla trzylatka danie powinno być troszkę inaczej przygotowane. Zwłaszcza jeśli ty wolisz pikantną kuchnię. I tu jest problem, bo gotowanie osobno – dla was i dla dziecka – dwóch obiadów, przygotowywanie dwóch kolacji i deserów nie jest atrakcyjną wizją. To dla ciebie nie tylko strata czasu, ale też – z psychologicznego punku widzenia – niedobre wyjście dla maluszka. Gdy siedzi z wami przy wspólnym stole, chce jeść to, co wy. Jest jednak wyjście: możesz ugotować dla siebie i malca to  samo danie. Tylko dla siebie zrobić je odrobinę inaczej.

Podstawa obiadu dla dziecka
Rodzinny obiad skomponuj z takich składników, które maluszek może już jeść. Są to zwykle:
→ 6–7. miesiąc: kaszka pszenna (nie więcej niż łyżeczka dziennie), ryżowa, chude mięso (kurczak, indyk, cielęcina, jagnięcina, wołowina), ryby (jeśli dziecko nie ma alergii), ziemniaki, marchew, pietruszka, dynia, seler, por, cebulka, kalafior, brokuły, fasolka, zielony groszek, jabłka, gruszki, maliny, porzeczki, jagody, morele, brzoskwinie, olej, masło, żółtko;
→ 8. miesiąc: mięso wieprzowe;
→ 9. miesiąc: winogrona;
→ 10. miesiąc: pomidory, banany, śliwki, wiśnie i czereśnie (bez pestek!), kasza gryczana, jaglana, pęczak, truskawki, pomarańcze i inne owoce cytrusowe (jeśli dziecko nie jest alergikiem);
→ 11. miesiąc: jogurt, kefir, twarożek, całe jajko, wysokogatunkowe wędliny (szynka, polędwica, baleron), pieczywo;
→ 12. miesiąc: żółty ser.
W drugim roku życia maluszek może już jeść prawie wszystko. Nie podawaj mu tylko produktów, które zawierają duże ilości tłuszczu i są ciężkostrawne, np. frytek, chipsów, boczku, gorszego gatunku wędlin (jak pasztetowa). Niedobre są grzyby (również pieczarki). Fasola, groch, bób mogą powodować bóle brzucha, podawaj ich tylko trochę. Zbyt ostre i słone są gotowe przetwory rybne (np. śledzie w oleju, sałatki z rybą) oraz konserwowe ogórki. Zbyt drobne: pestki słonecznika, dyni, orzechy, rodzynki. Łatwo zapamiętać: nie dawaj malcowi rzeczy ciężkostrawnych, słonych, twardych, z konserwantami.

Dodaj szczyptę smaku
Ziemniaki bez soli, zupa bez kostki rosołowej i Vegety wydają ci się nie do przełknięcia, podobnie jak gulasz bez ostrej papryki i pieprzu? No cóż, dziecko takich przypraw jeść nie powinno, jeśli nie chcesz, by po obiedzie zwijało się z powodu bólów brzuszka. Staraj się też jego potraw nie solić. Dla niemowlęcia sól jest wręcz zakazana (szkodzi nerkom), starszemu dziecku też lepiej dodawać jej tylko szczyptę. Trudno się potem od niej odzwyczaić, a jej nadmiar, niestety, sprzyja nadciśnieniu. Nie dodawaj też do dań mieszanek przyprawowych, szczególnie tych zawierających glutaminian sodu. Co prawda wzmacnia on smak, ale też może powodować bóle brzucha, głowy, uczulenie. Jedzenie malca musi więc być mdłe? Nie! Dodawaj naturalne przyprawy: natkę pietruszki, koperek, bazylię, oregano, majeranek, czosnek, cynamon. Ty też przecież możesz je jeść!

Obiad gotuj i piecz
A nie smaż. Gotowane i pieczone dania są lekkostrawne i mało kaloryczne, bo nie nasiąkają tłuszczem. Gotuj krótko, w małej ilości wody, a jeszcze lepiej – na parze. Dziecku, które skończyło rok, możesz też czasem dać coś smażonego (np. omlet, jajecznicę). Smaż na patelniach beztłuszczowych albo na oliwie z oliwek i oleju rzepakowym. Pamiętaj, że gotowane oraz pieczone potrawy są najzdrowsze nie tylko dla maluszka, ale również dla ciebie!


Oto nasze propozycje na rodzinny obiad:
Pyszny omlet z cukinią >>
Ciasteczka i paluszki z ryby >>
Pieczone jabłuszko >>
Zupa-krem z soczewicy >>

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

rodzina, obiad, kuchnia
Żywienie
9 zasad rodzinnej diety
Chciałabyś, aby twoja rodzina zdrowo jadła? Sprawdź, jakie zasady powinny was obowiązywać. Dopilnuj, byście ich przestrzegali, a zobaczysz, że zyska na tym wasze zdrowie. Oto 9 ważnych zasad, którymi warto się kierować.

Choć trudno jest zmienić stare nawyki , warto to robić. Spróbuj ograniczyć jedzenie białych bułek, smażonego tłustego mięsa i picie słodzonych napojów. To wcale nie takie duże wyzwanie! Poza tym pamiętaj o innych ważnych składnikach diety i lekkostrawnym sposobie przygotowywania dań. 1. Podawaj pięć porcji warzyw i owoców dziennie Porcją dla dorosłego jest np. jedno średniej wielkości jabłko lub marchewka, lub szklanka soku. Dzieciom dietetycy zalecają w ciągu dnia 200 g owoców i 400–500 g warzyw. Podziel tę ilość na porcje, zgodnie z tym, co lubi maluch. Podaj np. pół jabłka, morelę, pół szklanki soku – to dzienna porcja owoców . Warzywa gotuj na parze, podawaj w zupach albo surowe – w cząstkach jako przekąski. Owocami zastępuj słodycze – są świetne na podwieczorek . Kupuj owoce i warzywa z pewnych źródeł lub ekologiczne – choć kosztują więcej niż te z tradycyjnych upraw, to są zdrowsze. Zimą podawaj mrożonki. 2. Przyrządzaj dania gotowane, duszone lub pieczone Najlepiej gotuj na parze (straty witamin i składników mineralnych są wtedy najmniejsze) lub tradycyjnie w wodzie – warzywa i owoce tylko do miękkości. Mięso duś lub piecz – tak jest najzdrowiej. Zrezygnuj ze smażenia lub smaż krótko, na gorącym tłuszczu, by nie wsiąkał w potrawę. 3. Postaw na produkty pełnoziarniste Czyli bułki i chleb razowy (dobrze wypieczony), typu graham, pieczywo z dodatkiem mąki orkiszowej, makaron razowy, brązowy ryż, kasze (gryczana, jęczmienna, jaglana, kukurydziana) i płatki owsiane. Małe dzieci (powyżej roku) nie powinny jeść tylko białego pieczywa (zwłaszcza bułeczek). Produkty z ziaren mało oczyszczonych i grube kasze zawierają m.in. cenne witaminy z grupy B, witaminę E oraz PP, a także wapń i żelazo. 4. Serwuj ryby 1-2 razy w tygodniu Piecz je lub gotuj. Ich przyrządzanie nie jest...

Mięso dla dziecka
Fotolia
Żywienie
Jak przygotować mięso dla trzylatka? Duszenie, smażenie, grillowanie
Są lepsze i gorsze sposoby przygotowywania posiłków dla dziecka. Najwcześniej możesz podać mięso gotowane, później także duszone i pieczone. Dopiero dziecko, które skończyło trzy lata, może zacząć jeść mięso grillowane lub smażone.

Choć trzylatek może jeść już prawie wszystkie potrawy z rodzinnego stołu , wciąż warto pamiętać, że jego dieta nie może być tłusta i ciężkostrawna. Powinna zawierać produkty bogate w składniki potrzebne dziecku do rozwoju, a więc witaminy i składniki mineralne. Mięso najlepiej przyrządzać w sposób, który gwarantuje, że będzie ono łatwostrawne . Duszenie Duszone mięso możesz podawać dziecku już w drugim roku życia. Najpierw podduś je na patelni, a potem gotuj w przykrytym naczyniu w niewielkiej ilości wody. Będzie wtedy miękkie, nie wysuszy się, a sos stanie się bardziej zawiesisty. Uzupełniaj wodę, by mięso się nie przypaliło! Nasza rada. Duszenie ułatwia patelnia (z pokrywką i odłączaną rączką), którą można wstawić do piekarnika i tam dalej dusić potrawę (ciepło rozchodzi się wówczas bardziej równomiernie). Zobacz też: Masło, margaryna czy oliwa? 7 ważnych faktów o tłuszczach dla dziecka   Smażenie Dziecku w drugim roku życia możesz przygotować naleśniki i omlecik. Ale aż do trzeciego roku nie podawaj smażonych mięs i ryb . Do smażenia używaj oleju rzepakowego lub oliwy. Unikaj smażenia na maśle, bo szybko się przypala. Dla polepszenia smaku możesz na końcu położyć na kotlecie kawałeczek masła. Kotlety smaż kilka minut z każdej strony: schabowe po 7-8 minut, mielone wieprzowe 5-8, sznycle cielęce 6 minut. Aby mięso nie puściło soku, najpierw rozgrzej olej, a potem smaż bez przykrycia – przykryj dopiero pod sam koniec. Nasza rada. Nigdy nie używaj po raz drugi oleju, na którym już coś smażyłaś. Jeśli olej zacznie dymić, wylej go i przed ponownym smażeniem umyj patelnię.     Grillowanie Potrawy grillowane nadają się dla dzieci po trzecim roku życia. O ich popularności decyduje nie tylko to, że przyrządzone w ten sposób mięso jest smaczne, kruche i soczyste, a jarzyny (np. papryka,...

Zupa z dyni dla dzieci
AdobeStock
Dieta
Zupa z dyni dla dzieci oraz 11 innych przepisów na dania z dyni
Sezon na dynię przypada na październik-listopad. Korzystaj zatem z jej dobrodziejstw i przygotuj dziecku pyszny jesienny obiadek. Oto nasze propozycje na dania z dyni dla dzieci.

Dynia to idealne warzywo dla dzieci. Zawiera dużo cennych witamin i minerałów, sporo beta-karotenu (prowitaminy A), witaminy C, witamin z grupy B, czyli B1, B2, B6, PP, kwas foliowy, nikotynowy, pantotenowy, fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez. Już  dla niemowląt dynia to świetny pomysł. W dodatku można z niej przyrządzić naprawdę wiele dań – zupa z dyni dla dzieci jest tym najpopularniejszym, natomiast równie smakowite są np. dyniowe placuszki, makaron z dynią, ciasto dyniowe lub choćby nawet purée z dyni. Przedstawiamy 12 przepisów na pyszne dania z dyni dla dzieci . Spis treści: Zupa z dyni dla dzieci (od 2. roku) Zupka dyniowa z płatkami owsianymi (od 1. roku) Placuszki z dyni dla dzieci (od 13. miesiąca) Zapiekanka z dyni i sera (od 13. miesiąca) Dżem z dyni dla dzieci (od 18. miesiąca) Dyniowy drożdżak (od 11. miesiąca) Dynia z jabłkiem dla niemowlaka Dynia z mięsem (od 9. miesiąca) Makaron z dynią dla dzieci (od 2. roku) Ciasto dyniowe dla dzieci (od 12. miesiąca) Purée z dyni (od 1. roku) Kotleciki z dyni (od 12. miesiąca) Zupa z dyni dla dzieci (od 2. roku) Składniki: 1 kg dyni 5 szklanek wywaru z włoszczyzny cebula łyżka oliwy duży serek topiony śmietankowy szklanka jogurtu naturalnego biały pieprz odrobina gałki muszkatołowej Sposób przygotowania: Dynię obierz ze skóry, oczyść z nasion i pokrój na małe kawałki. Cebulę drobno pokrój i zeszklij w rondlu na łyżce oliwy, dodaj dynię i chwilę podduś razem z cebulą. Zalej wywarem i duś do miękkości. Zupę ostudź, zmiksuj, zagotuj, dodaj serek topiony, przyprawy i wymieszaj. Na talerzu delikatnie polej ją jogurtem, nie mieszaj. Zupka dyniowa z płatkami owsianymi (od 1. roku) Składniki: 100 g dyni 1 łyżka oliwy z oliwek 1 łyżka płatków owsianych 1 łyżka drobno...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak