Dieta

Najczęstsze błędy przy rozszerzaniu diety dziecka [WIDEO]

Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice przy rozszerzaniu diety niemowlętom? Czy można się przed nimi ustrzec? Na co zwrócić uwagę podpowiadają: Anna Piszczek i Joanna Anger, autorki bloga "Ala'Antkowe BLW".

Te błędy popełniane przez rodziców przy metodzie BLW możemy podzielić na dwa momenty w życiu dziecka. Pierwszy to jest taki, kiedy zaczynamy rozszerzanie diety niemowlęcia i drugi, kiedy ten proces już trwa.

Błąd niecierpliwych: rozszerzanie diety przed 6. miesiącem życia

Podstawowym i najczęstszym błędem na początku jest to, że zbyt szybko zaczynamy samo rozszerzanie diety. Przyspieszamy ten moment w sposób sztuczny, np. zaczynając już od 4. miesiąca życia dziecka wprowadzać pokarmy stałe, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca jasno i wyraźnie, że do 6. miesiąca życia dziecka jedynym pokarmem dla dziecka powinno być mleko. Organizm malucha jest gotowy na rozszerzanie diety dziecka dopiero po 6. miesiącu życia.

Zobacz też: BLW: Co można dać dziecku do jedzenia? [WIDEO]

Błąd fanów stałych dań - zastępowanie mleka

Drugi błąd rodziców – sami ingerujemy w ten proces i w sposób sztuczny zastępujemy posiłek mleczny pokarmem stałym. BLW nie polega na tym, że dziecko je posiłek w całości i nie jest karmione łyżeczką, ale na tym, że samo odstawia się od mleka. Do roku mleko jest obecne w diecie malucha, a i po roku także. Ufamy dziecku, nie ingerujemy w ten proces. Jeśli dziecko chce, dostaje mleko, mleko na żądanie.

Zobacz też: BLW: Co, gdy dziecko grymasi i chce orzechy? [WIDEO]

Błąd troskliwych rodziców (i dziadków!): dziecko się nie najada!

Kolejny problem to strach rodziców przed tym, że dziecko się nie najada. To powoduje, że rodzice niejako z troską dostarczają cały czas przekąski dziecku, zamiast stosować się do uregulowanego czasu posiłków. Dziecko jest wówczas przepełnione posiłkami stałymi, zamiast tym, co jest bardziej wartościowe.

Przykazania metody BLW - do zapamiętania!

 • Wszystkie posiłki jedzcie wspólnie.
 • Uzbrój się w cierpliwość i pozwól na bałagan.
 • Pozwól dziecku na zabawę i eksperymentowanie z jedzeniem.
 • Nigdy nie wkładaj dziecku jedzenia do buzi.
 • Nie zostawiaj go samego podczas posiłku.
 • Podawaj dziecku odpowiednie dla niego i urozmaicone posiłki.
 • Nie namawiaj dziecka, by zjadło więcej, niż chce.
 • Nie sadzaj głodnego dziecka do posiłku.
 • Pamiętaj, by dziecko zachowywało prostą postawę siedząc podczas posiłku.
 • Naucz się, jak pomóc swojemu dziecku przy
  nowe-alaantkowe-blw-okładka
  Materiały prasowe
  ewentualnym zadławieniu.

Przepisy na smaczne dania BLW

Jeśli nie wiecie od czego zacząć i jakie dania można podawać przy rozszerzaniu diety niemowlętom oraz później i zastanawiacie się też, co gotować, warto zajrzeć do ponad 100 przepisów z książki blogerek Anny Piszczek i Joanny Anger "Nowe alaantkowe BLW", Wydawnictwo Mamania.

Zobacz też: Wywiad z autorkami bloga Ala'Antkowe BLW: "Nie mamy czasu, by stać przy garach!"

blw, dziecko z mamą, rozszerzanie diety
Fotolia.com
Psychotesty i quizy
Czy twoje dziecko może jeść według metody BLW? Quiz
BLW zasady
AdobeStock
Dieta
BLW: zasady, które pomogą uniknąć zakrztuszenia [WIDEO]
Zasady Baby Led Weaning (BLW) opierają się na tym, by dziecko w trakcie rozszerzania diety mogło próbować jeść samodzielnie. Anna Piszczek i Joanna Anger z bloga „Ala'Antkowe BLW” podpowiadają, jak zadbać przy tym o bezpieczeństwo malca i zapobiec ewentualnemu zadławieniu lub zakrztuszeniu się.

Karmienie metodą BLW ma swoich zwolenników i przeciwników. Niewątpliwą jego zaletą jest to, że nie trzeba podawać dziecku jedzenia łyżeczką, tylko można pozwolić mu na samodzielne wybieranie z talerza tego, co mu odpowiada. Dodatkowo w tej metodzie nie potrzeba kupować specjalnych akcesoriów – wystarczy odpowiednie krzesełko i miseczka bądź talerzyk. Ważne jest jednak to, by żywienie BLW było przede wszystkim bezpieczne. O takim właśnie stosowaniu BLW podczas rozszerzania diety niemowlaka opowiedziały nam autorki bloga alaantkoweblw.pl – Anna Piszczek i Joanna Anger.  Karmienie metodą BLW: zasady Przede wszystkim nie należy sadzać do krzesełka dziecka głodnego. Przegłodzi się, to zje? Zwłaszcza na początku rozszerzania diety metodą BLW  to kompletnie nie działa. Niemowlę powinno być nakarmione mlekiem i po odczekaniu pewnego czasu można posadzić maluszka przy stole i oferować mu nowe smaki, zapachy i kolory. Bardzo głodne dziecko, które nie ma jeszcze skoordynowanych ruchów i nie do końca opanowało czynność jedzenia, będzie rozdrażnione i nie będzie mogło się najeść. Niemowlę trzeba też bacznie obserwować i mieć na uwadze to, że nie będzie chciało próbować nowych rzeczy, kiedy będzie chore, zaaferowane ćwiczeniem nowych umiejętności, czy będą mu się wyżynały nowe ząbki . Godziny pokarmów należy dostosować do tego jak dziecko funkcjonuje. Krzesełko do karmienia BLW: jakie wybrać? Wybór odpowiedniego krzesełka do karmienia jest jedną z pierwszych rzeczy, o które trzeba zadbać, wprowadzając dziecku metodę BLW. Dobre i bezpieczne krzesełko powinno być proste i łatwe w czyszczeniu . Nie może mieć skomplikowanego kształtu, mnóstwa zakamarków, nie powinno mieć grubych cerat, ogromnych profilowanych tac. Wystarczy prosta, zdejmowana, plastikowa tacka i siedzisko, w którym dziecko będzie siedziało stabilnie....

BLW od kiedy?
AdobeStock
Dieta
BLW: od kiedy niemowlak może zacząć samodzielnie jeść? [WIDEO]
To, od kiedy dziecko jest gotowe na BLW, zależy od jego indywidualnych predyspozycji. Na pewno lepiej nie zaczynać BLW przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Nie zawsze jednak osiągnięcie tego wieku oznacza, że niemowlę jest już gotowe na samodzielne jedzenie.

Metoda BLW (Baby Led Weaning) to sterowane przez dziecko (przy kontroli rodzica) stopniowe odstawianie się od mleka (z piersi lub butelki). Dziecko samo decyduje kiedy, jak szybko i w jakiej ilości będzie jadło nowe pokarmy. Rodzic proponuje, przygotowuje odpowiednie, zdrowe jedzenie, ale do niczego nie zmusza. Spytałyśmy ekspertki, Annę Piszczyk i Joannę Anger z bloga Ala`Antkowe BLW, od kiedy można zacząć BLW i po czym poznać, że niemowlę jest gotowe do samodzielnego jedzenia. Istnieje 5 takich oznak! Kiedy zacząć BLW u dziecka? Anna Piszczyk i Joanna Anger z Ala`Antkowe BLW, które na co dzień praktykują BLW przy rodzinnym stole, radzą, kiedy zacząć wprowadzać metodę BLW  u niemowlaka. Istnieje kilka oznak gotowości dziecka do samodzielnego jedzenia. Oto one: 1. Dziecko powinno mieć ukończony 6. miesiąc życia Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę przez pierwsze pół roku życia może być wyłącznie na diecie mlecznej. Niezależnie od tego, czy dziecko pije mleko z piersi mamy, czy modyfikowane,  rozszerzanie diety  można zacząć między skończonym 4. a 6. miesiącem życia. W przypadku BLW 6. miesiąc wydaje się optymalny, gdy: 2. Dziecko potrafi siedzieć samodzielnie Ważne jest, by niemowlę posadzone siedziało stabilnie i nie chwiało się na boki. Czasami umiejętność tę zdobywa już półroczne dziecko, czasami trzeba poczekać chwilę dłużej.  Z obacz także: Kiedy dziecko siada i jak wspierać je w zdobyciu tej umiejętności? 3. Dziecko samodzielnie chwyta rączką przedmioty Dzięki temu rodzic może mieć pewność, że jedzenie również będzie chwytane przez malca i celnie trafiane do buzi. Oczywiście nie oznacza to, że niemowlak będzie wkładał jedzenie wyłącznie do buzi, ale nie będzie się przynajmniej denerwował, że próbuje coś zjeść, a nie może trafić rączką do ust.  4. Maluch wykazuje wyraźne zainteresowanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj