Te błędy popełniane przez rodziców przy metodzie BLW możemy podzielić na dwa momenty w życiu dziecka. Pierwszy to jest taki, kiedy zaczynamy rozszerzanie diety niemowlęcia i drugi, kiedy ten proces już trwa.
Błąd niecierpliwych: rozszerzanie diety przed 6. miesiącem życia
Podstawowym i najczęstszym błędem na początku jest to, że zbyt szybko zaczynamy samo rozszerzanie diety. Przyspieszamy ten moment w sposób sztuczny, np. zaczynając już od 4. miesiąca życia dziecka wprowadzać pokarmy stałe, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca jasno i wyraźnie, że do 6. miesiąca życia dziecka jedynym pokarmem dla dziecka powinno być mleko. Organizm malucha jest gotowy na rozszerzanie diety dziecka dopiero po 6. miesiącu życia.
Zobacz też: BLW: Co można dać dziecku do jedzenia? [WIDEO]
Błąd fanów stałych dań - zastępowanie mleka
Drugi błąd rodziców – sami ingerujemy w ten proces i w sposób sztuczny zastępujemy posiłek mleczny pokarmem stałym. BLW nie polega na tym, że dziecko je posiłek w całości i nie jest karmione łyżeczką, ale na tym, że samo odstawia się od mleka. Do roku mleko jest obecne w diecie malucha, a i po roku także. Ufamy dziecku, nie ingerujemy w ten proces. Jeśli dziecko chce, dostaje mleko, mleko na żądanie.
Zobacz też: BLW: Co, gdy dziecko grymasi i chce orzechy? [WIDEO]
Błąd troskliwych rodziców (i dziadków!): dziecko się nie najada!
Kolejny problem to strach rodziców przed tym, że dziecko się nie najada. To powoduje, że rodzice niejako z troską dostarczają cały czas przekąski dziecku, zamiast stosować się do uregulowanego czasu posiłków. Dziecko jest wówczas przepełnione posiłkami stałymi, zamiast tym, co jest bardziej wartościowe.
Przykazania metody BLW - do zapamiętania!
- Wszystkie posiłki jedzcie wspólnie.
- Uzbrój się w cierpliwość i pozwól na bałagan.
- Pozwól dziecku na zabawę i eksperymentowanie z jedzeniem.
- Nigdy nie wkładaj dziecku jedzenia do buzi.
- Nie zostawiaj go samego podczas posiłku.
- Podawaj dziecku odpowiednie dla niego i urozmaicone posiłki.
- Nie namawiaj dziecka, by zjadło więcej, niż chce.
- Nie sadzaj głodnego dziecka do posiłku.
- Pamiętaj, by dziecko zachowywało prostą postawę siedząc podczas posiłku.
- Naucz się, jak pomóc swojemu dziecku przy
Materiały prasowe
Przepisy na smaczne dania BLW
Jeśli nie wiecie od czego zacząć i jakie dania można podawać przy rozszerzaniu diety niemowlętom oraz później i zastanawiacie się też, co gotować, warto zajrzeć do ponad 100 przepisów z książki blogerek Anny Piszczek i Joanny Anger "Nowe alaantkowe BLW", Wydawnictwo Mamania.
Zobacz też: Wywiad z autorkami bloga Ala'Antkowe BLW: "Nie mamy czasu, by stać przy garach!"

Karmienie metodą BLW ma swoich zwolenników i przeciwników. Niewątpliwą jego zaletą jest to, że nie trzeba podawać dziecku jedzenia łyżeczką, tylko można pozwolić mu na samodzielne wybieranie z talerza tego, co mu odpowiada. Dodatkowo w tej metodzie nie potrzeba kupować specjalnych akcesoriów – wystarczy odpowiednie krzesełko i miseczka bądź talerzyk. Ważne jest jednak to, by żywienie BLW było przede wszystkim bezpieczne. O takim właśnie stosowaniu BLW podczas rozszerzania diety niemowlaka opowiedziały nam autorki bloga alaantkoweblw.pl – Anna Piszczek i Joanna Anger. Karmienie metodą BLW: zasady Przede wszystkim nie należy sadzać do krzesełka dziecka głodnego. Przegłodzi się, to zje? Zwłaszcza na początku rozszerzania diety metodą BLW to kompletnie nie działa. Niemowlę powinno być nakarmione mlekiem i po odczekaniu pewnego czasu można posadzić maluszka przy stole i oferować mu nowe smaki, zapachy i kolory. Bardzo głodne dziecko, które nie ma jeszcze skoordynowanych ruchów i nie do końca opanowało czynność jedzenia, będzie rozdrażnione i nie będzie mogło się najeść. Niemowlę trzeba też bacznie obserwować i mieć na uwadze to, że nie będzie chciało próbować nowych rzeczy, kiedy będzie chore, zaaferowane ćwiczeniem nowych umiejętności, czy będą mu się wyżynały nowe ząbki . Godziny pokarmów należy dostosować do tego jak dziecko funkcjonuje. Krzesełko do karmienia BLW: jakie wybrać? Wybór odpowiedniego krzesełka do karmienia jest jedną z pierwszych rzeczy, o które trzeba zadbać, wprowadzając dziecku metodę BLW. Dobre i bezpieczne krzesełko powinno być proste i łatwe w czyszczeniu . Nie może mieć skomplikowanego kształtu, mnóstwa zakamarków, nie powinno mieć grubych cerat, ogromnych profilowanych tac. Wystarczy prosta, zdejmowana, plastikowa tacka i siedzisko, w którym dziecko będzie siedziało stabilnie....

Metoda BLW (Baby Led Weaning) to sterowane przez dziecko (przy kontroli rodzica) stopniowe odstawianie się od mleka (z piersi lub butelki). Dziecko samo decyduje kiedy, jak szybko i w jakiej ilości będzie jadło nowe pokarmy. Rodzic proponuje, przygotowuje odpowiednie, zdrowe jedzenie, ale do niczego nie zmusza. Spytałyśmy ekspertki, Annę Piszczyk i Joannę Anger z bloga Ala`Antkowe BLW, od kiedy można zacząć BLW i po czym poznać, że niemowlę jest gotowe do samodzielnego jedzenia. Istnieje 5 takich oznak! Kiedy zacząć BLW u dziecka? Anna Piszczyk i Joanna Anger z Ala`Antkowe BLW, które na co dzień praktykują BLW przy rodzinnym stole, radzą, kiedy zacząć wprowadzać metodę BLW u niemowlaka. Istnieje kilka oznak gotowości dziecka do samodzielnego jedzenia. Oto one: 1. Dziecko powinno mieć ukończony 6. miesiąc życia Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę przez pierwsze pół roku życia może być wyłącznie na diecie mlecznej. Niezależnie od tego, czy dziecko pije mleko z piersi mamy, czy modyfikowane, rozszerzanie diety można zacząć między skończonym 4. a 6. miesiącem życia. W przypadku BLW 6. miesiąc wydaje się optymalny, gdy: 2. Dziecko potrafi siedzieć samodzielnie Ważne jest, by niemowlę posadzone siedziało stabilnie i nie chwiało się na boki. Czasami umiejętność tę zdobywa już półroczne dziecko, czasami trzeba poczekać chwilę dłużej. Z obacz także: Kiedy dziecko siada i jak wspierać je w zdobyciu tej umiejętności? 3. Dziecko samodzielnie chwyta rączką przedmioty Dzięki temu rodzic może mieć pewność, że jedzenie również będzie chwytane przez malca i celnie trafiane do buzi. Oczywiście nie oznacza to, że niemowlak będzie wkładał jedzenie wyłącznie do buzi, ale nie będzie się przynajmniej denerwował, że próbuje coś zjeść, a nie może trafić rączką do ust. 4. Maluch wykazuje wyraźne zainteresowanie...