Rozszerzanie diety metodą BLW rodzi wiele pytań wśród rodziców. W żywieniu BLW bardzo ważne jest, by właściwie przygotowywać posiłki już od samego początku. Dziecko karmione metodą BLW powinno radzić sobie z jedzeniem na tyle, żeby się nie zniechęcić. Niemowlę, które dopiero uczy się samodzielnego jedzenia metodą BLW, musi dostawać bardzo proste produkty, np. gotowane i miękkie surowe owoce, gotowane warzywa, kasze, mięso. O zasady rozszerzania diety metodą BLW pytamy autorki bloga alaantkowe.pl.

Reklama

Metoda BLW: co podawać dziecku na początku rozszerzania diety?

Rozszerzając dietę metodą BLW, podaj i komponuj dania i produkty w najprostszych formach i konsystencjach. Pierwszy posiłek BLW to może być np. ugotowany burak pokrojony w plasterki albo banan w całości z kawałkiem skórki, która ułatwi trzymanie w rączce (obetnij te zwisające kawałki skórki, które przeszkadzają dostać się do środka, zostaje tylko dolna część – to znakomity pomysł!). Możesz również podawać i proponować dziecku makarony z różnymi zdrowymi sosami, np. takie, które dziecko chwyci w rączkę – typu rurki, świderki lub o zabawnych kształtach przeznaczonych dla dzieci.

BLW: zasady rozszerzania diety

Dziecko karmione metodą BLW powinno dostawać do jedzenia jak najprostsze produkty. Nie zaczynaj rozszerzania diety od produktów smażonych czy pieczonych w dużej ilości tłuszczu. To stanowczo za wcześnie!

BLW: podawaj proste dania

Forma potraw i produktów powinna być dostosowana do możliwości i umiejętności manualnych dziecka – to cały sekret i główna zasada BLW. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dziecko może się szybko zniechęcić, jeśli na samym początku dostanie groszek, którego nie będzie w stanie uchwycić precyzyjnym ruchem szczypcowym. To zadanie odpowiednie dla co najmniej 8-miesięcznego dziecka.

BLW: podawaj dziecku zupy

Zgodnie z zasadami BLW możesz podawać dziecku papki i zupy. Warto jednak dostosować sposób ich podania do możliwości dziecka (tak by maluch mógł ją samodzielnie zjeść). Najlepiej płynną część wlać do kubeczka, a gęstą, np. kawałki warzyw wyłożyć na talerzyk czy tacę.

Zobacz także

BLW: nie używaj soli i cukru

Czy na początku żywienia dziecka metodą BLW doprawiać potrawy? Nie, nie używaj cukru ani soli! Stosuj za to zamienniki w postaci ziół, owoców suszonych itp.

BLW: gotuj dla całej rodziny

Możesz od razu gotować dla całej rodziny, dając dziecku z własnego talerza to, co będzie mogło chwycić w rączkę. Oczywiście musi to być zdrowy posiłek, np. gotowane ziemniaki, warzywa i mięso, a do tego zupa. Na początku mogą to być także dla urozmaicenia np. biszkopciki, kulki warzywno-ziemniaczane, jaglane, gotowane pulpeciki rybne, mięsne. Z czasem dopiero dania pieczone, np. muffinki, czy smażone placuszki.

leczo z ciecierzycą BLW przepis
Materiały prasowe

Przepisy BLW znajdziecie w książce "Nowe alaantkowe BLW" (Wydawnictwo Mamania) autorstwa Anny Piszczek i Joanny Anger z bloga alaantkowe.pl. Piękne zdjęcia i proste instrukcje krok po kroku to prawdziwa pomoc i skarbnica informacji o metodzie Baby Led Weaning (Bobas Lubi Wybór).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama