Dieta

BLW krok po kroku: co podawać dziecku? [WIDEO]

Jeśli rozszerzasz dietę metodą BLW, musisz wiedzieć, co można podawać dziecku i jak przygotować pierwszy posiłek. Na pytania o zasady żywienia BLW odpowiadają autorki bloga alaantkowe.pl, Anna Piszczek i Joanna Anger.

Rozszerzanie diety metodą BLW rodzi wiele pytań wśród rodziców. W żywieniu BLW bardzo ważne jest, by właściwie przygotowywać posiłki już od samego początku. Dziecko karmione metodą BLW powinno radzić sobie z jedzeniem na tyle, żeby się nie zniechęcić. Niemowlę, które dopiero uczy się samodzielnego jedzenia metodą BLW, musi dostawać bardzo proste produkty, np. gotowane i miękkie surowe owoce, gotowane warzywa, kasze, mięso. O zasady rozszerzania diety metodą BLW pytamy autorki bloga alaantkowe.pl.

Metoda BLW: co podawać dziecku na początku rozszerzania diety?

Rozszerzając dietę metodą BLW, podaj i komponuj dania i produkty w najprostszych formach i konsystencjach. Pierwszy posiłek BLW to może być np. ugotowany burak pokrojony w plasterki albo banan w całości z kawałkiem skórki, która ułatwi trzymanie w rączce (obetnij te zwisające kawałki skórki, które przeszkadzają dostać się do środka, zostaje tylko dolna część – to znakomity pomysł!). Możesz również podawać i proponować dziecku makarony z różnymi zdrowymi sosami, np. takie, które dziecko chwyci w rączkę – typu rurki, świderki lub o zabawnych kształtach przeznaczonych dla dzieci.

BLW: zasady rozszerzania diety

Dziecko karmione metodą BLW powinno dostawać do jedzenia jak najprostsze produkty. Nie zaczynaj rozszerzania diety od produktów smażonych czy pieczonych w dużej ilości tłuszczu. To stanowczo za wcześnie!

BLW: podawaj proste dania

Forma potraw i produktów powinna być dostosowana do możliwości i umiejętności manualnych dziecka – to cały sekret i główna zasada BLW. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dziecko może się szybko zniechęcić, jeśli na samym początku dostanie groszek, którego nie będzie w stanie uchwycić precyzyjnym ruchem szczypcowym. To zadanie odpowiednie dla co najmniej 8-miesięcznego dziecka.

BLW: podawaj dziecku zupy

Zgodnie z zasadami BLW możesz podawać dziecku papki i zupy. Warto jednak dostosować sposób ich podania do możliwości dziecka (tak by maluch mógł ją samodzielnie zjeść). Najlepiej płynną część wlać do kubeczka, a gęstą, np. kawałki warzyw wyłożyć na talerzyk czy tacę.

BLW: nie używaj soli i cukru

Czy na początku żywienia dziecka metodą BLW doprawiać potrawy? Nie, nie używaj cukru ani soli! Stosuj za to zamienniki w postaci ziół, owoców suszonych itp.

BLW: gotuj dla całej rodziny

Możesz od razu gotować dla całej rodziny, dając dziecku z własnego talerza to, co będzie mogło chwycić w rączkę. Oczywiście musi to być zdrowy posiłek, np. gotowane ziemniaki, warzywa i mięso, a do tego zupa. Na początku mogą to być także dla urozmaicenia np. biszkopciki, kulki warzywno-ziemniaczane, jaglane, gotowane pulpeciki rybne, mięsne. Z czasem dopiero dania pieczone, np. muffinki, czy smażone placuszki.

leczo z ciecierzycą BLW przepis
Materiały prasowe


Przepisy BLW znajdziecie w książce "Nowe alaantkowe BLW" (Wydawnictwo Mamania) autorstwa Anny Piszczek i Joanny Anger z bloga alaantkowe.pl. Piękne zdjęcia i proste instrukcje krok po kroku to prawdziwa pomoc i skarbnica informacji o metodzie Baby Led Weaning (Bobas Lubi Wybór).

Zobacz też:

blw jedzenie do rączki
Fotolia
Dieta
BLW, czyli jedzenie w sam raz do rączek dziecka [FILM]
Chcesz rozszerzać dietę dziecka metodą BLW, ale nie wiesz, jakie produkty spożywcze będą najlepsze? Mamy dla ciebie ściągę! To jedzenie zmieści się w rączce dziecka!

BLW czyli Baby Led Weaning to metoda rozszerzania diety niemowląt polegająca na omijaniu papek i gotowych dań dla niemowląt. W BLW to dziecko wybiera, co che jeść, a rodzic oferuje mu wybór w postaci potraw w małych kawałkach, które dziecko może jeść samodzielnie, biorąc je do rączki. Jakie produkty spożywcze będą najlepsze dla rodziców chcących rozszerzać dietę dziecka metodą BLW ? Obejrzyj film i sprawdź! BLW – jedzenie do rączki dziecka Pamiętaj, żeby upewnić się, że dziecko siedzi prosto w krzesełku do karmienia. Proponuj mu warzywa, owoce i inne produkty spożywcze pokrojone w słupki, aby uniknąć zadławienia . Winogrona najlepiej przekrajać wzdłuż owoców. BLW pozwala dziecku m.in. eksperymentować ze smakami, doświadczać przyjemności jedzenia wszystkimi zmysłami i kontrolować, co (i ile!) chce jeść. Zobacz, jakie warzywa, owoce i inne produkty sprawdzają się najlepiej w żywieniu metodą BLW. Zobacz też: 13 zasad karmienia metodą BLW Przykładowy jadłospis BLW Czy Twoje dziecko jest gotowe na BLW? QUIZ

BLW od kiedy?
AdobeStock
Dieta
BLW: od kiedy niemowlak może zacząć samodzielnie jeść? [WIDEO]
To, od kiedy dziecko jest gotowe na BLW, zależy od jego indywidualnych predyspozycji. Na pewno lepiej nie zaczynać BLW przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Nie zawsze jednak osiągnięcie tego wieku oznacza, że niemowlę jest już gotowe na samodzielne jedzenie.

Metoda BLW (Baby Led Weaning) to sterowane przez dziecko (przy kontroli rodzica) stopniowe odstawianie się od mleka (z piersi lub butelki). Dziecko samo decyduje kiedy, jak szybko i w jakiej ilości będzie jadło nowe pokarmy. Rodzic proponuje, przygotowuje odpowiednie, zdrowe jedzenie, ale do niczego nie zmusza. Spytałyśmy ekspertki, Annę Piszczyk i Joannę Anger z bloga Ala`Antkowe BLW, od kiedy można zacząć BLW i po czym poznać, że niemowlę jest gotowe do samodzielnego jedzenia. Istnieje 5 takich oznak! Kiedy zacząć BLW u dziecka? Anna Piszczyk i Joanna Anger z Ala`Antkowe BLW, które na co dzień praktykują BLW przy rodzinnym stole, radzą, kiedy zacząć wprowadzać metodę BLW  u niemowlaka. Istnieje kilka oznak gotowości dziecka do samodzielnego jedzenia. Oto one: 1. Dziecko powinno mieć ukończony 6. miesiąc życia Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę przez pierwsze pół roku życia może być wyłącznie na diecie mlecznej. Niezależnie od tego, czy dziecko pije mleko z piersi mamy, czy modyfikowane,  rozszerzanie diety  można zacząć między skończonym 4. a 6. miesiącem życia. W przypadku BLW 6. miesiąc wydaje się optymalny, gdy: 2. Dziecko potrafi siedzieć samodzielnie Ważne jest, by niemowlę posadzone siedziało stabilnie i nie chwiało się na boki. Czasami umiejętność tę zdobywa już półroczne dziecko, czasami trzeba poczekać chwilę dłużej.  Z obacz także: Kiedy dziecko siada i jak wspierać je w zdobyciu tej umiejętności? 3. Dziecko samodzielnie chwyta rączką przedmioty Dzięki temu rodzic może mieć pewność, że jedzenie również będzie chwytane przez malca i celnie trafiane do buzi. Oczywiście nie oznacza to, że niemowlak będzie wkładał jedzenie wyłącznie do buzi, ale nie będzie się przynajmniej denerwował, że próbuje coś zjeść, a nie może trafić rączką do ust.  4. Maluch wykazuje wyraźne zainteresowanie...

metoda blw
Dieta
Metoda BLW - ekspert tłumaczy, co to jest [WIDEO]
​Dr n. med. Andrea Horvath-Stolarczyk, pediatra z Uniwersytetu Medycznego, opowiada, na czym polega metoda BLW. Mimo że to dziecko wybiera pokarmy - odpowiedzialność za to, co znajdzie się na talerzu nadal leży po stronie rodziców. Metoda ta jest odpowiednia dla dzieci, które potrafią już samodzielnie usiąść.

Dr Andrea Horvath-Stolarczyk , pediatra z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego  zachęca: Poznaj metodę BLW, zobacz, jak rozszerzać dietę niemowlaka w ten sposób, żeby nie popełnić żadnych błędów. Metoda BLW polega na rozszerzeniu diety malucha, pomijając etap „papek”. Maluchowi, który potrafi już samodzielnie usiąść , podaje się różnorodne pokarmy - warzywa, owoce, makarony, kasze - w takiej formie, by mogło chwycić je rączką.  Spis treści: BLW - co to jest? BLW - co to znaczy? Rozszerzenie diety – metoda BLW Metoda BLW - jak zacząć? BLW - co to jest? Metoda Baby Led Weaning  to sposób rozszerzania diety niemowlaka polegający na oferowaniu dziecku różnych pokarmów, które nie są miksowane na papkę. Ono decyduje, ile zje, ale to rodzic pilnuje, aby na talerzu malucha znalazły się produkty bogate w ważne składniki odżywcze . BLW - co to znaczy? BLW (ang. Baby Led Weaning) w języku polskim tłumaczy się jako zmianę sposobu karmienia niemowlęcia sterowaną przez dziecko. W Polsce mówi się często Bobas Lubi Wybór (taką nazwę proponuje wydawnictwo Mamania) lub po prostu BLW. Rozszerzenie diety – metoda BLW Gdy dziecko jest gotowe do rozszerzenia diety , rodzice często stoją przed dylematem, w jaki sposób zacząć wprowadzać te zmiany. Rozszerzenie diety dziecka może odbywać się przy pomocy metody BLW - jest to stopniowe odstawianie mleka, jednak bez podawania papek . Dziecko samo (oczywiście pod kontrolą rodziców) wybiera, co ma ochotę zjeść. - Stawiamy stolik z miseczką z różnymi warzywami rozgotowanymi, owocami, nawet mięskiem i [dziecko - przyp. red.] ma prawo wyboru, na co ma ochotę. Oczywiście o tym, co znajduje się na tym talerzu - decyduje mama. Nawet wytyczne oparte o mocne dane naukowe, takie, jakimi dysponujemy, bo nie zawsze na wszystko mamy dowody, nie stoją w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz