Jeśli rozszerzasz dietę metodą BLW, musisz wiedzieć, co można podawać dziecku i jak przygotować pierwszy posiłek. Na pytania o zasady żywienia BLW odpowiadają autorki bloga alaantkowe.pl, Anna Piszczek i Joanna Anger.
Rozszerzanie diety metodą BLW rodzi wiele pytań wśród rodziców. W żywieniu BLW bardzo ważne jest, by właściwie przygotowywać posiłki już od samego początku. Dziecko karmione metodą BLW powinno radzić sobie z jedzeniem na tyle, żeby się nie zniechęcić. Niemowlę, które dopiero uczy się samodzielnego jedzenia metodą BLW, musi dostawać bardzo proste produkty, np. gotowane i miękkie surowe owoce, gotowane warzywa, kasze, mięso. O zasady rozszerzania diety metodą BLW pytamy autorki bloga alaantkowe.pl.
Metoda BLW: co podawać dziecku na początku rozszerzania diety?
Rozszerzając dietę metodą BLW, podaj i komponuj dania i produkty w najprostszych formach i konsystencjach. Pierwszy posiłek BLW to może być np. ugotowany burak pokrojony w plasterki albo banan w całości z kawałkiem skórki, która ułatwi trzymanie w rączce (obetnij te zwisające kawałki skórki, które przeszkadzają dostać się do środka, zostaje tylko dolna część – to znakomity pomysł!). Możesz również podawać i proponować dziecku makarony z różnymi zdrowymi sosami, np. takie, które dziecko chwyci w rączkę – typu rurki, świderki lub o zabawnych kształtach przeznaczonych dla dzieci.
BLW: zasady rozszerzania diety
Dziecko karmione metodą BLW powinno dostawać do jedzenia jak najprostsze produkty. Nie zaczynaj rozszerzania diety od produktów smażonych czy pieczonych w dużej ilości tłuszczu. To stanowczo za wcześnie!
BLW: podawaj proste dania
Forma potraw i produktów powinna być dostosowana do możliwości i umiejętności manualnych dziecka – to cały sekret i główna zasada BLW. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dziecko może się szybko zniechęcić, jeśli na samym początku dostanie groszek, którego nie będzie w stanie uchwycić precyzyjnym ruchem szczypcowym. To zadanie odpowiednie dla co najmniej 8-miesięcznego dziecka.
BLW: podawaj dziecku zupy
Zgodnie z zasadami BLW możesz podawać dziecku papki i zupy. Warto jednak dostosować sposób ich podania do możliwości dziecka (tak by maluch mógł ją samodzielnie zjeść). Najlepiej płynną część wlać do kubeczka, a gęstą, np. kawałki warzyw wyłożyć na talerzyk czy tacę.
BLW: nie używaj soli i cukru
Czy na początku żywienia dziecka metodą BLW doprawiać potrawy? Nie, nie używaj cukru ani soli! Stosuj za to zamienniki w postaci ziół, owoców suszonych itp.
BLW: gotuj dla całej rodziny
Możesz od razu gotować dla całej rodziny, dając dziecku z własnego talerza to, co będzie mogło chwycić w rączkę. Oczywiście musi to być zdrowy posiłek, np. gotowane ziemniaki, warzywa i mięso, a do tego zupa. Na początku mogą to być także dla urozmaicenia np. biszkopciki, kulki warzywno-ziemniaczane, jaglane, gotowane pulpeciki rybne, mięsne. Z czasem dopiero dania pieczone, np. muffinki, czy smażone placuszki.
Materiały prasowe
Przepisy BLW znajdziecie w książce "Nowe alaantkowe BLW" (Wydawnictwo Mamania) autorstwa Anny Piszczek i Joanny Anger z bloga alaantkowe.pl. Piękne zdjęcia i proste instrukcje krok po kroku to prawdziwa pomoc i skarbnica informacji o metodzie Baby Led Weaning (Bobas Lubi Wybór).
BLW, czyli jedzenie w sam raz do rączek dziecka [FILM]
Chcesz rozszerzać dietę dziecka metodą BLW, ale nie wiesz, jakie produkty spożywcze będą najlepsze? Mamy dla ciebie ściągę! To jedzenie zmieści się w rączce dziecka!
BLW czyli Baby Led Weaning to metoda rozszerzania diety niemowląt polegająca na omijaniu papek i gotowych dań dla niemowląt. W BLW to dziecko wybiera, co che jeść, a rodzic oferuje mu wybór w postaci potraw w małych kawałkach, które dziecko może jeść samodzielnie, biorąc je do rączki. Jakie produkty spożywcze będą najlepsze dla rodziców chcących rozszerzać dietę dziecka metodą BLW ? Obejrzyj film i sprawdź!
BLW – jedzenie do rączki dziecka
Pamiętaj, żeby upewnić się, że dziecko siedzi prosto w krzesełku do karmienia. Proponuj mu warzywa, owoce i inne produkty spożywcze pokrojone w słupki, aby uniknąć zadławienia . Winogrona najlepiej przekrajać wzdłuż owoców. BLW pozwala dziecku m.in. eksperymentować ze smakami, doświadczać przyjemności jedzenia wszystkimi zmysłami i kontrolować, co (i ile!) chce jeść. Zobacz, jakie warzywa, owoce i inne produkty sprawdzają się najlepiej w żywieniu metodą BLW.
Zobacz też:
13 zasad karmienia metodą BLW
Przykładowy jadłospis BLW
Czy Twoje dziecko jest gotowe na BLW? QUIZ
AdobeStock
Dieta
BLW: od kiedy niemowlak może zacząć samodzielnie jeść? [WIDEO]
To, od kiedy dziecko jest gotowe na BLW, zależy od jego indywidualnych predyspozycji. Na pewno lepiej nie zaczynać BLW przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Nie zawsze jednak osiągnięcie tego wieku oznacza, że niemowlę jest już gotowe na samodzielne jedzenie.
Metoda BLW (Baby Led Weaning) to sterowane przez dziecko (przy kontroli rodzica) stopniowe odstawianie się od mleka (z piersi lub butelki). Dziecko samo decyduje kiedy, jak szybko i w jakiej ilości będzie jadło nowe pokarmy. Rodzic proponuje, przygotowuje odpowiednie, zdrowe jedzenie, ale do niczego nie zmusza. Spytałyśmy ekspertki, Annę Piszczyk i Joannę Anger z bloga Ala`Antkowe BLW, od kiedy można zacząć BLW i po czym poznać, że niemowlę jest gotowe do samodzielnego jedzenia. Istnieje 5 takich oznak!
Kiedy zacząć BLW u dziecka?
Anna Piszczyk i Joanna Anger z Ala`Antkowe BLW, które na co dzień praktykują BLW przy rodzinnym stole, radzą, kiedy zacząć wprowadzać metodę BLW u niemowlaka. Istnieje kilka oznak gotowości dziecka do samodzielnego jedzenia. Oto one:
1. Dziecko powinno mieć ukończony 6. miesiąc życia
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę przez pierwsze pół roku życia może być wyłącznie na diecie mlecznej. Niezależnie od tego, czy dziecko pije mleko z piersi mamy, czy modyfikowane, rozszerzanie diety można zacząć między skończonym 4. a 6. miesiącem życia. W przypadku BLW 6. miesiąc wydaje się optymalny, gdy:
2. Dziecko potrafi siedzieć samodzielnie
Ważne jest, by niemowlę posadzone siedziało stabilnie i nie chwiało się na boki. Czasami umiejętność tę zdobywa już półroczne dziecko, czasami trzeba poczekać chwilę dłużej.
Z obacz także: Kiedy dziecko siada i jak wspierać je w zdobyciu tej umiejętności?
3. Dziecko samodzielnie chwyta rączką przedmioty
Dzięki temu rodzic może mieć pewność, że jedzenie również będzie chwytane przez malca i celnie trafiane do buzi. Oczywiście nie oznacza to, że niemowlak będzie wkładał jedzenie wyłącznie do buzi, ale nie będzie się przynajmniej denerwował, że próbuje coś zjeść, a nie może trafić rączką do ust.
4. Maluch wykazuje wyraźne zainteresowanie...
Twoje dziecko je według metody Bobas Lubi Wybór i chciałabyś, żeby w żłobku lub przedszkolu też tak było żywione? Śmiało poproś o opcję BLW – skorzystają na tym inne dzieci i... panie wychowawczynie.
Decyzja zapadła, niani nie będzie. Dziecko idzie do żłobka . Ale co z posiłkami? Wiesz, jaki bałagan generuje twoje dziecko, kiedy rozpoczynacie obiad w waszej ulubionej opcji BLW , prawda? I domyślasz się, że w żłobku czy przedszkolu panie nie będą chętne, by zamienić jadalnię w taki sajgon...
Wbrew pozorom, są żłobki, gdzie nie tylko się akceptuje jedzenie metodą BLW , ale wręcz do niej namawia! Bo dzięki takiemu podejściu więcej maluchów ma szansę przekonać się, jak zwykłe jedzenie może mieć różne i ciekawe nie tylko smaki, ale też konsystencje, zapachy, a nawet... dźwięki. Przecież zupełnie inaczej chrupie marchewka niż herbatnik , prawda?
Dlatego, jeśli jeśli wiesz, jak karmić metodą BLW i w waszym domu twój Bobas Lubi Wybór , masz spore szanse, że w otwartym na mądre nowości żłobku lub przedszkolu również będzie mógł jeść według założeń metody BLW.
Odwagi! Poznaj plusy rozszerzania diety niemowlęcia metodą BLW i przedstaw je w żłobku. Wspomnij koniecznie paniom, że dzięki BLW:
1. Zamiast burych papek dziecko poznaje smak pojedynczych produktów , ich zapach, konsystencję oraz kolory.
2. W ciągu kilku miesięcy dziecko wokół siebie robi coraz mniej bałaganu i uczy się samodzielnie jeść .
3. Dziecko uczy się, że jedzenie to wspólna i bardzo przyjemna rzecz , a nie zmuszanie do łykania papek, czy tego chce czy nie...
4. Maluchy chętniej siadają do posiłków , zawsze jedzą same, i to z przyjemnością – a to bezcenne dla atmosfery w grupie.
5. Panie przypomną sobie, jak to jest jeść posiłek z dzieciakami , a nie na szybko, po maluchach, kiedy wszystko zachęcająco pachnie, a w brzuchu burczy... :)