Reklama

Na pierwszy rzut oka nie ma nic prostszego niż karmienie malucha. Najpierw pije tylko mleko z piersi, czasem z butelki, a potem, kiedy już skończy pół roku, wystarczy zajrzeć do schematu rozszerzania diety, by wiedzieć, co i kiedy mu podać. W praktyce jednak wiele rzeczy związanych z karmieniem niepokoi. Niemowlę je przecież zupełnie inaczej niż starsze dziecko. I ma czasem dziwne zwyczaje...

Reklama

... już po kilku chwilach ssania zasypia
Jeżeli dziecko rozwija się harmonijnie i pozostaje na tym samym centylu, najpewniej te kilka chwil ssania wystarczy mu, aby się najeść. Być może maluch po prostu preferuje typ diety: mało, ale często. W takim przypadku wystarczy kolejne karmienia rozpoczynać od piersi, do której malec był przystawiony ostatnim razem. Dzięki temu wypije pozostały z wcześniejszego posiłku treściwy, bogaty w tłuszcze pokarm (czyli tzw. mleko drugiej fazy). Szybkie zasypianie dziecka przy jedzeniu rzadko świadczy o czymś groźnym, jednak czasem może być oznaką np. anemii albo wady serca. Warto zatem na wszelki wypadek o zwyczajach małego śpiocha opowiedzieć pediatrze.

...ulewa dużo i to prawie po każdym posiłku
Ulewanie jest zazwyczaj spowodowane fizjologiczną niedojrzałością zwieracza przełyku i zwykle mija z wiekiem, najpóźniej w okolicy pierwszych urodzin. Jednak jeśli maluszek z powodu częstego ulewania słabo przybiera na wadze, postaraj się zmienić sposób karmienia: podawaj mu mniejsze porcje, za to częściej. Zwróć też uwagę na pozycję dziecka podczas ssania – główka powinna być wyżej niż klatka piersiowa. Po karmieniu (a także w połowie posiłku) przez 10 minut potrzymaj malucha w pozycji pionowej lub półpionowej, aby odbiło się powietrze. Jeśli po wprowadzeniu tych zmian problemy się nie zmniejszą, idźcie do lekarza. Ulewanie, zwłaszcza w drugim półroczu życia, może być objawem refluksu u dzieci żołądkowo-przełykowego lub innych chorób (np. zakażenia układu pokarmowego).

...słabiej przybiera na wadze niż wcześniej
Maluchy zwiększają wagę w błyskawicznym tempie tylko przez pierwsze trzy miesiące życia (ok. 120–225 g na tydzień). Od czwartego miesiąca przyrost masy ciała zwalnia i wynosi ok. 90–150 g na tydzień. Pamiętaj też, że to, ile malec przybiera na wadze, jest sprawą indywidualną, zależną m.in. od tego, ile ważył przy urodzeniu. Zwykle dzieci podwajają wagę urodzeniową między 4. a 6. miesiącem życia, a potrajają ją ok. 9–12. miesiąca.
[CMS_PAGE_BREAK]
...nigdy nie wypija całej porcji mleka
Trudno zmusić dziecko, aby zjadło więcej, niż chce – często jest to także zupełnie niepotrzebne. Ilość wypijanego mleka przedstawiona w schemacie żywienia i na opakowaniach mieszanek modyfikowanych to tylko ogólne wytyczne: jednym dzieciom wystarcza nieco mniej mleka, inne potrzebują trochę więcej. Zamiast liczyć mililitry wypitego mleka, obserwuj, jak przebiega rozwój fizyczny dziecka. Jeśli na siatce centylowej nic się nie zmienia, nie ma powodu do niepokoju.

...ma apetyt zawsze i wszędzie
Maluch lubi jeść? Niech zatem je na zdrowie, ale tylko lekkostrawne i odpowiednie do jego wieku dania – żadnych niezdrowych przekąsek. Karmione piersią niemowlę na pewno nie utyje ponad miarę (zastanów się jednak, czy jego płacz zawsze oznacza głód). Maluch, który pije mleko z butelki, też powinien być karmiony na żądanie. I nie należy rozcieńczać jego mieszanki, aby była mniej kaloryczna. Możesz za to w porozumieniu z lekarzem podawać mu między posiłkami wodę. Nie martw się na zapas nadmiernym apetytem malca. Kiedy dzieci zaczynają się więcej ruszać, zazwyczaj szybko gubią tłuszczyk.

...często po posiłku ma wzdęty brzuszek, słychać też w środku bulgotki
Odgłosy przelewania i wzdęcia po posiłku to skutek nadmiernej fermentacji pokarmu w jelitach. Takie objawy mogą świadczyć o alergii albo nietolerancji laktozy – cukru zawartego w mleku. W przypadku nietolerancji laktozy często występują także zmiany w konsystencji kupek dziecka (mogą się pienić i mieć kwaśny zapach), zaś alergia zwykle objawia się także zmianami skórnymi, np. wysypką. Jeśli twój maluch ma takie objawy, poradź się pediatry, jakie zmiany w diecie (twojej lub dziecka) zaleci. Czasem konieczna jest zmiana mieszanki mlecznej.

...nie lubi jeść jarzynowych zupek
Tu potrzebny jest mały podstęp. Być może twoje dziecko zaakceptuje zupkę, jeśli podasz mu ją zmieszaną z mlekiem. Zastanów się też, co malcowi może w niej nie smakować. Są dzieci, które plują marchewką, za to zajadają się dynią i ziemniakiem. A niektórym przeszkadzają wyczuwalne grudki warzyw. Może na razie zrezygnujesz z zupek i zaproponujesz maluchowi kawałki ugotowanych, miękkich warzyw?
[CMS_PAGE_BREAK]
...ma rok i wciąż nie umie jeszcze gryźć
Początki nauki gryzienia często są trudne, jednak zwykle dzieci szybko przyzwyczajają się do nowej konsystencji posiłków. Zastanów się więc, co jest przyczyną trudności malca. Być może karmiąc go, zbyt głęboko wkładasz łyżeczkę? A może za długo karmiłaś dziecko papkami? Na szczęście nic nie jest stracone. Po kilku tygodniach treningów maluch będzie umiał gryźć i rozgniatać nie tylko grudki, ale także całkiem spore kawałki. Następny krok to samodzielne jedzenie rączkami. Na początku na pewno część pogryzionego jedzenia wyląduje nie w brzuszku, tylko na śliniaczku, ale z każdym dniem będzie coraz lepiej. Jeśli jednak trudności z gryzieniem będą się przeciągać, powiedz o nich waszemu pediatrze: mogą one świadczyć o zbyt słabym napięciu mięśniowym u dziecka.

ZASADY KARMIENIA
1] Poczekaj z rozszerzaniem diety do 5–6. miesiąca (jeśli dziecko jest karmione piersią) lub do 5. miesiąca (w przypadku malucha, który dostaje mieszankę modyfikowaną).
2] Nie przeciągaj etapu karmienia papkami. Im później wprowadzisz do menu malca grudki i kawałki, tym trudniej będzie mu zaakceptować nową konsystencję dań.

Reklama

Konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, prowadzi prywatną praktykę lekarską w Podkowie Leśnej k. Warszawy.

Reklama
Reklama
Reklama