Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak odróżnić ulewanie od refluksu?
AdobeStock
Karmienie

Refluks u noworodka – po czym go poznać i jak pomóc dziecku?

Refluks u noworodka to nie to samo co ulewanie. Po posiłku ulewa większość niemowląt. Ale jeśli ulewanie trwa zbyt długo lub jest obfite, może to być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Tłumaczymy, jak rozpoznać refluks u noworodka i niemowlaka.
prof. Maria Korzon
Konsultacja merytoryczna

Refluks u noworodka, który objawia się ulewaniem, często jest zjawiskiem fizjologicznym, które mija samoistnie. Na ulewanie cierpi wiele niemowląt od 2. do 8. miesiąca życia. Jeśli jednak ulewanie jest obfite lub przedłuża się powyżej 12. miesiąca, a zwłaszcza jeśli dziecko źle przybiera na wadze, konieczne jest leczenie. Wyjaśniamy, po czym poznać refluks u noworodka i jak karmić noworodka z refluksem.

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Co to jest refluks?

Refluks, czyli choroba refluksowa przełyku, to schorzenie polegające na cofaniu się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Dzieje się tak, kiedy nieprawidłowo działa dolny zwieracz przełyku. W normalnych warunkach niejako zamyka on żołądek po tym, jak trafi do niego przełknięty pokarm.

Uwaga: u niektórych dzieci cierpiących na refluks treść żołądkowa zarzucana jest nie tylko do przełyku, ale dalej – trafia do krtani lub oskrzeli, co powoduje dodatkowe komplikacje.

Refluks i ulewanie u niemowlaka – to nie to samo. Ulewa większość niemowląt, to zjawisko fizjologiczne. O niegroźnym ulewaniu mówimy, jeśli nie jest ono zbyt obfite i dopóki nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, jak np. chlustające wymioty, napady świszczącego oddechu, spadek apetytu i masy ciała, przewlekły kaszel.

Po czym poznać refluks u noworodka?

Rodzice często zastanawiają się, jakie objawy daje refluks u noworodka i niemowlaka. Można go rozpoznać po tym, że dziecko ulewa, czasem wymiotuje chlustająco, najczęściej zaraz po karmieniu, ale zdarza się, że także między posiłkami czy w nocy. Przy tych objawach niemowlę często płacze z powodu bólu (pieczenie w przełyku). Wymioty bywają czasem zabarwione krwią.

Podejrzenie refluksu u noworodka i niemowlęcia powinny też wzbudzić następujące objawy:

  • napady świszczącego oddechu,
  • spadek apetytu,
  • spadek masy ciała,
  • płaczliwość,
  • przewlekły kaszel,
  • chrypka,
  • duszność,
  • nawracające zapalenia krtani
  • niedokrwistość,
  • częsta chrypka,
  • nocne napady kaszlu (1-3 godziny od zaśnięcia).
Uwaga! Czasami jedynym objawem refluksu u noworodka lub niemowlęcia jest płacz, prężenie i odginanie głowy do tyłu podczas karmienia – jest to tzw. zespół Sandifera.

Warto pamiętać, że dziecko, które ma refluks, często cierpi na nawracające obturacyjne zapalenia oskrzeli, nawracające zapalenie krtani, zapalenia ucha środkowego i zapalenie zatok nosa (starsze dzieci). Choroba ta może również przyczyniać się do występowania astmy oskrzelowej.

Długotrwały refluks u dziecka może spowodować zapalenie przełyku, które trzeba intensywnie leczyć.

Co jest przyczyną refluksu u noworodków i niemowląt?

Najczęstsza przyczyna refluksu u noworodka i niemowlęcia to niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Polega ona na tym, że występuje zmniejszone napięcie zwieracza dolnego przełyku, przełyk jest krótki, a dodatkowo jest duży kąt między przełykiem a wpustem żołądka. U chorego maluszka istnieje też mniejsza podatność na rozciąganie żołądka pod wpływem dużej ilości pokarmu oraz słabsza motoryka dwunastnicy. Cofaniu się treści żołądka sprzyja również długie pozostawanie w pozycji leżącej.

Refluks u noworodka i niemowlęcia może być także spowodowany np. zburzeniami pracy przewodu pokarmowego, zwężeniem odźwiernika żołądka. Przyczyną może być też nietolerancja jakiegoś pokarmu (np. białka mleka) czy też infekcja układu moczowego. Niekiedy ulewanie i wymioty mogą być również spowodowane niektórymi zaburzeniami metabolicznymi.

Jak pomóc noworodkowi z refluksem?

Najczęstszym postępowaniem w przypadku noworodka cierpiącego na refluks jest zmiana sposobu karmienia. Dzięki temu można zapobiegać cofaniu się zawartości żołądka do przełyku. Zmiana ta polega na:

  • karmieniu w pozycji, w której dziecko jest ułożone bardziej pionowo i jest bardziej wyprostowane; dotyczy to zarówno niemowląt karmionych piersią, jak i mieszankami mlecznymi;
  • karmieniu gęstszą mieszanką mleczną w przypadku niemowląt niekarmionych piersią.

Należy także unikać karmienia dziecka, gdy jest ono niespokojne albo płacze.

Jeśli refluks u niemowlęcia jest mocno nasilony (ulewanie u niemowlaka jest częste i intensywne, maluch wymiotuje niezależnie od pory dnia i nocy), należy skonsultować się z lekarzem. Takie dziecko warto układać do snu na brzuchu na skośnie ustawionym materacu (główka wyżej niż biodra). Pozycja ta zmniejsza ryzyko, że dziecko wciągnie treść żołądkową do dróg oddechowych i zachłyśnie się.

Najbardziej niepokojące jest, jeśli objawy refluksu utrzymują się powyżej 12.–15. miesiąca życia (podobnie jak pojawienie się ich u dziecka, które wcześniej było zdrowe).

Jak karmić noworodka z refluksem?

Po konsultacji z lekarzem konieczna jest zmiana sposobu żywienia. Należy też pionizować dziecko po posiłku, można podawać mieszanki antyrefluksowe (AR), które po spożyciu pęcznieją w żołądku i utrudniają cofanie się pokarmu.

Dziecko karmione sztucznie, które ma uczulenie na białka mleka krowiego, powinno pić preparaty mlekozastępcze, np. Nutramigen, Elcare. Czasami lekarz decyduje się na podanie leków, które wzmacniają mięśnie przełyku i żołądka oraz chronią śluzówkę przełyku. Przy prawidłowym leczeniu wymioty i ulewania szybko ustępują. Dziecko zaczyna też przybierać na wadze.

Zobacz, jak powinna przebiegać wizyta u pediatry z dzieckiem:

Zobacz aktualny schemat żywienia niemowląt.

Zobacz też:

odbijanie noworodka
Adobe Stock
Karmienie
Odbijanie noworodka – jak to robić dobrze?
Odbijanie noworodka po karmieniu pomaga zapobiegać kolkom, które często dokuczają najmłodszym niemowlętom. Zabieg ten warto robić zarówno w przypadku maluszków karmionych piersią, jak i butelką. Odbijanie dziecka zazwyczaj wykonuje się od urodzenia do ok. 6. miesiąca życia.

Odbijanie noworodka (niemowlaka także) to jeden ze skutecznych sposobów na pozbycie się połkniętego powietrza. Dzięki niemu dziecko mniej ulewa, nie ma kolki lub jej objawy są słabsze. Gdy powietrze gromadzi się w żołądku, maluch może nie chcieć ssać, a wtedy ty nie będziesz wiedziała, czy się najada. O odbijanie dziecka warto zadbać bez względu na to, w jaki sposób karmisz – piersią czy butelką. Spis treści: Jak odbijać noworodka? Ważne informacje Odbijanie po karmieniu czy w jego trakcie? Pozycje do odbijania noworodka Problemy z odbijaniem u noworodka Jak odbijać noworodka? Ważne informacje Odbijanie powinno odbywać się po każdym karmieniu. Czasem zabiera to kilka sekund, czasem kilka minut. Jeśli tego nie zrobisz, dziecko może być niespokojne, albo będzie płakać z powodu bólu brzuszka. Jeśli dziecku się nie odbije, nie kładź go od razu na wznak . Może zakrztusić się cofniętym mlekiem. Ponoś je trochę na rękach. Kiedy zaśnie, najlepsza będzie pozycja na boczku. Czasem niemowlakowi się nie odbija. Wszystko zależy od tego, czy dziecko je łapczywie. Jeżeli po karmieniu trzymasz niemowlę do odbicia bez efektu przez kilka minut, to znaczy, że tym razem jadło spokojnie i żołądek wypełnia tylko mleko. Jeśli chodzi o odbijanie śpiącego dziecka – senny maluch łyka mniej powietrza, więc na ogół odbijanie dziecka jedzącego przez sen nie jest konieczne. Wybudzony maluszek karmiony w nocy, jeśli je łapczywie, wymaga odbijania tak samo jak w dzień. Odbijanie po karmieniu czy w jego trakcie? Noworodek zwykle powinien pozbyć się połkniętego powietrza po karmieniu. Ale niektórym dzieciom przydaje się też krótka przerwa w trakcie jedzenia, zwłaszcza wtedy, gdy dużo ulewają lub mają silne kolki. Noworodki i niemowlaki karmione butelką mogą...

pozycje do karmienia
AdobeStock
Karmienie
Najlepsze pozycje do karmienia piersią (opisy plus zdjęcia). Wygoda dla mamy i dziecka
Karmić piersią można w różnych pozycjach. Najważniejsze, żeby wybrać takie ułożenie ciała, w którym będzie ci wygodnie, bo na karmieniu spędza się naprawdę dużo czasu. Oto krótki przegląd pozycji do karmienia, które są najpopularniejsze i odpowiadają na różne potrzeby mamy i dziecka.

​Zastosowanie odpowiedniej, prawidłowej pozycji to połowa sukcesu w karmieniu dziecka. Warto znaleźć takie ułożenie ciała, w którym będziesz mogła się odprężyć. Wygoda mamy jest równie ważna jak komfort dziecka i jego dobry apetyt. Wybór odpowiedniej pozycji do karmienia zapewnia wygodę, ale pomaga też rozwiązać różne problemy związane z przystawianiem dziecka do piersi, np. wynikające z obfitego biustu mamy lub spowodowane zbyt płytkim chwytaniem brodawki przez dziecko. To, w jakiej pozycji karmisz, może nawet wpłynąć na ograniczenie ataków kolki u niemowlęcia. Dlatego warto poznać wszystkie możliwości i wybrać pozycje, które sprawdzą się najlepiej w waszym przypadku. Zanim zaczniesz karmić, skorzystaj z toalety, przygotuj dodatkowe poduszki, napój, książkę, telefon lub pilota do telewizora. Dzięki temu, gdy dziecko zacznie jeść, nie będziesz musiała przerywać karmienia, aby poprawić pozycję lub czymś się zająć. 1. Pozycja siedząca do karmienia piersią Pozycja nazywana również klasyczną. Usiądź na krześle lub fotelu, tak by twoje plecy były wyprostowane i dobrze podparte. Nogi oprzyj na podłodze lub podnóżku. Zadbaj, aby w czasie karmienia nie pochylać się, nie skręcać tułowia i siedzieć wygodnie. Postaraj się o kilka małych poduszek, którymi podeprzesz swoje ramię i spoczywającego na nim noworodka . Pamiętaj o rozluźnieniu wszystkich mięśni. Dziecko ułóż na boku, tak by było przytulone brzuszkiem do twojego brzucha. Jego główkę oprzyj w zgięciu łokciowym, przedramieniem podtrzymuj jego plecy, a dłonią pupę. Sprawdź, czy ucho, ramię i biodro dziecka znajdują się w linii prostej. Dzięki temu ciebie nie bolą plecy, a niemowlę uniknie w przyszłości wady postawy . Dla kogo? Pozycja siedząca do karmienia polecana jest w przypadku niemowląt, które pewnie i głęboko chwytają brodawkę.     2. Pozycja krzyżowa To...

niespokojny sen
Adobe Stock
Zdrowie
Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się i wiercenie: co pomoże dziecku zasnąć?
Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się w łóżeczku i przerwy w oddychaniu nie pozwalają wyspać się ani dziecku, ani jego rodzicom. Czasem niemowlę robi dziwne miny, gaworzy, a nawet płacze przez sen. Niespokojny sen nie zawsze jest powodem do obaw i nie musi świadczyć o chorobie, ale warto uważnie obserwować niemowlaka. Sprawdź, jak wyeliminować przyczyny niespokojnego snu i czy można podawać dziecku leki na sen, kropelki ziołowe, syropy oraz melatoninę.

Niespokojny sen niemowlaka to częste zmartwienie rodziców. Gdy niemowlę niespokojnie śpi, a rodzice obserwują rzucanie się, wiercenie i dziwne miny, jakie dziecko robi przez sen, pojawia się pytanie: czy niemowlę się wysypia? Niekiedy niepokój budzą też przerwy w oddychaniu i krótki, przerywany sen dziecka. Czasem rodzice decydują się na podanie dziecku leków na sen. Ale czy to nie jest szkodliwe? I skąd się bierze regres snu niemowlaka? Spis treści: Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka Objawy niespokojnego snu niemowlaka Niespokojny sen niemowlaka w nocy – co robić? Kropelki i syropki na sen dla niemowlaka: czy pomagają? Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka Niespokojny sen niemowlaka to wbrew pozorom bardzo częste zjawisko. Noworodek i niemowlę często budzi się na karmienie albo wybudza się z powodu brudnej pieluchy. Ale rzucanie się przez sen starszego, kilkumiesięcznego niemowlaka wzbudza zaniepokojenie rodziców i rodzi pytania: czy dziecko jest zdrowe i czy na pewno się wysypia? Śpiące dziecko przechodzi różne  fazy snu i różnie się w tym czasie zachowuje. W fazie snu głębokiego oddycha spokojnie, wolno i na ogół nie zmienia pozycji. W płytszym śnie , któremu często towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może zmieniać pozycję oraz robić różne miny. Warto wiedzieć, że śpiące niemowlęta (w przeciwieństwie do dorosłych) zapadają głównie w tzw. fazę REM, czyli sen płytki. Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka mogą być różne: od zwykłej niewygody po chorobę. Najczęściej niemowlę śpi niespokojnie, bo: coś mu przeszkadza: np. uwierająca pielucha albo nierówny materac do spania w sypialni jest za gorąco (ponad 21 stopni C) wilgotność powietrza w pokoju jest nieodpowiednia (właściwa to 40-60%) nie zdążyło się wyciszyć po pełnym wrażeń dniu brakuje mu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz